Aslan Asker Şvayk (Dünya Savaşı'nda Başından Geçenler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.168
Gösterim
Adı:
Aslan Asker Şvayk
Alt başlık:
Dünya Savaşı'nda Başından Geçenler
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
877
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750706196
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Good Soldier Svejk
Çeviri:
Celâl Üster
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Aslan Asker Şvayk
Aslan Asker Şvayk
Aslan Asker Şvayk
Aslan Asker Şvayk, insanlık tarihinin en acımasız savaşlarından birini, I. Dünya Savaşı'nı tüm anlamsızlıkları, gülünçlükleriyle yerden yere vuran bir yergi başyapıtı. Çek yazar Yaroslav Haşek'in, savaş çığırtkanlığını, militarizmi, devlet buyurganlığını gözünün yaşına bakmadan eleştirdiği bir mizah klasiği. Şvayk ise, dünya edebiyatının en unutulmaz karakterlerinden biri. Çok mu zeki, çok mu aptal? Akıllı mı, deli mi? Karar vermek okura kalmış. Ama belli ki, Şvayk her zaman zorbalığa karşı edilgin bir direniş içinde. Aslan Asker Şvayk, yayınlandığı dönemde, savaşa karşı direniş yalımlarını tutuşturmuş, savaş taşlamalarıyla tüm Avrupa'yı 'bulaşıcı bir virüs' gibi sarmış. Kimi eleştirmenler Haşek'i, mizah ustalığında Cervantes ve Rabelais'yle bir tutuyor.
877 syf.
·Puan vermedi
Yıllar önce okumuştum. Roman kahramanı Şvayk çok ilginç bir karakter. Yaşadığı her kötü olayda olumlu bir yön bulan aptal mı? Yoksa fazla mı zeki pek anlaşılamayan bir tip. Özellikle; İşkence edilmek üzere kendisini ıslak çarşaflara sardıklarında olaya getirdiği yorum aklımda kalmış. Güzel ve eğlenceli bir kitap.
877 syf.
·11 günde
Jaroslav Hasek'in Aslan Asker Şvayk kitabı sonun da bitti bazı maceraların da güldüm, bazı maceralar da sıkıldım, yazar hastalanıp 3.Ocak 1923' de Ölmüş Çevirmenin Notun da yazdığı gibi kitab'ı tamamlasaydı nasıl biterdi? diye merak ettim gizemli kaldı kitap.
1. Dünya savaşı üzerine sert eleştirileri ve Avrupa Yakası tadında mizah yönüyle roman olarak ele alınmış sürekleyici bir kitap, tavsiye ederim. hacmi sizi korkutmasın :)
877 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Çok akıcı bir kitap..Şvayk'ı ve maceralarını okurken hep Kemal Sunal aklımdaydı; özellikle Şaban Oğlu Şaban ve biraz da Hababam Sınıfı..Şvayk'ın saflığı ile Kemal Sunal çok uyuyor birbirine..
Hasek, kitabını tamamlayamadan ölmüş..Acaba nasıl bitirirdi diye merak ediyor insan.
877 syf.
·10/10
benim ilgimi de herkesin bilmediği kitaplar çeker.bana göre bir kitap yazarken herkes ağlatabilir, okuyucuyu.zor olan güldürmektir. bu şvayk tam bir don kişot veya daha tanıdık olsun usta kemal sunal. kahramanımızı askerden 12 doktor onaylayıp gerizekalı diye yolluyorlar. papazın yanına yardımcı olarak veriyorlar,papaz zavallıyı kumarda üstüne oynayarak teğmene kaybediyor. teğmenin başına birsürü iş açıyor. buna git köpek al diyor.albayın köpeğini çalıp teğmene veriyor.albay bu köpeği teğmende görünce hemen savaşın ortasına sürgün ediyor tabi şvayk hala yanında.trenle yolculuk başlıyor bu kez tanımadığı adama saçı az diyor. adam general çıkıyor.acil fren çalışıyor mu? diye treni durduruyor bunu treni durdurmaktan gözaltına alıyorlar.teğmen kurtuldum diye sevinirken şvayk yine buluyor. sonrası olaylar zinciri hem savaşın kötülüğünü anlatıyor hemde güldürüyor ben böyle güzel kitap okumadım.kendimi bildim bileli kendi çapımda okurum.artık sayacağım üç kitaptandır.bunları yazdığım için okumuş sayılmazsınız,kitapta bunlardan yüzlercesi var.
877 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
880 sayfalık (üstelik yarım kalmış) bir dünya klasiği olan Aslan Asker Şvayk, Avusturya-Macaristan veliahtına düzenlenen suikast ile başlıyor ve savaş boyunca birbirinden trajikomik olaylarla devam ediyor. Elimdeki basılı kitaplar oldukça kısaydı, hatta bir tanesi Kahraman Asker Şvayk adıyla basılmıştı ama ben Can Yayınları'nın tam çevirisini tercih ettim. Oldukça saf, bir o kadar da sıradışı bir insan olan Yozef Şvayk'ın 1. Dünya Savaşı başlar başlamaz milliyetçilik aşkı içerisinde askerlik bürosuna gitmesiyle perdeler açılıyor. Şvayk'ın olur olmaz anlattığı birbirinden ilginç hikayeler üstlerini sinir etse de, beni inanılmaz eğlendirdi. Kalınlığı göz ardı edilmesi gereken eserlerden bence, mutlaka okunmalı. =)
877 syf.
·12 günde·9/10
Dünya edebiyatının en ilginç karakterlerinden biridir Svayk. Yazar dönemin savaş çığırtkanlığını ve artan militarizmini eleştirirken aynı zamanda okuyucuyu güldürmeyi başarmaktadır. Ana karakter Svayk'in ahmak mı akıllı mı olduğuna karar vermek kesinlikle zor ancak açık sözlülüğü ve saflığı takdire şayandır. Svayk'in gevezeliği komutanlarını yorduğu gibi sizi de yoracak, ama başına gelen her beladan kurtuluşuna, hadiselere ve sorunlara yakalşımına hayran kalacaksınız.
877 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Her şey yine bir kitapçıda başlamıştı. Avusturya edebiyatı raflarının orada dolanırken- başta Kafka tabii, sonra Canetti ve Musil’le pek beğenirim- epey hacimli ve tuhaf isimli kitabın arka kapağını okumamla başladı neredeyse iki sene önce. Antimilitarist yaklaşımlarım ve bizim okullarda genellikle siyaset ve savaş olarak okutulan, ama benim sosyal’inden daha fazla etkilendiğim ‘Tarih’ eğitimim dolayısıyla bir Birinci Dünya Savaşı parodisi olmasının etkisinde kaldım sanırım. Bu iki sene süresince- daha pek çok kitabın başına geldiği gibi- her yeni kitabı elime alışımda niyetlendim bu kitabı okumaya.

Kısaca yazardan bahsetmek gerekirse; kitabı ilgi çekici bulan bir arkadaşımın yazarın kitaptaki biyografisine bakarken söylediği gibi, Mustafa Kemal Atatürk’ten iki sene sonra doğup Atamızdan onbeş yıl önce Lozan’ın imzalandığı yıl kırk yaşında ölmüş. Kafka gibi Prag’da doğan yazar Orta ve Güneydoğu Avrupa’nın neredeyse tümünü gezmiş memurluk, gazetecilik ve yazarlık yapar. Bir dönem Anarşist harekete ilgi duyar ve Anarşist bir dergide yayın yönetmenliği yapar. Yarmila Mayerova isimli bir kadına aşık olur ve bu aşk dolayısıyla Anarşist eylemlerden uzak durmaya düzenli bir iş bulmaya razı olur. Binbir güçlük ve kendisinden verdiği onca taviz sonucu Yarmila’sına kavuşsa da üç yılın sonunda bu evlilik son bulur. Bu dönemde toplumdışı ve bohem yaşama geri dönerek handiyse “yeraltı’na geçer. Dünya savaşının başlamasından bir yıl sonra Avusturya- Macaristan ordusuna alınır kısa bir süre sonra Galiçya’da Ruslara esir düşer. 1918’de Bolşevik Partiye katılır Rusya’da.1920 de yeni kurulan Çekoslovakya’ya döner ama hoş karşılanmaz ve vatan haini addedilir. 6 cilt olarak planladığı Aslan Asker Şvayk’ı tamamlamaya ömrü kifayet etmez ve dördüncü cildinin ortalarına geldiğinde ölür.

Kitaptan bahsetmek gerekirse; yazarın yaşamının bir yansıması olarak görülebilir; ancak kısa yaşamının gözlemlerini kısa askerlik dönemine tıkıştırmış şekilde tabii. Birinci bölüm özellikle müthiş. Alaycı yergilerine sık sık kahkaha attığımı özellikle vurgulamak isterim. Sonraki bölümlerde -belki benim elimde olmaksızın düşük ritimle okumamın da etkisi vardır- git gide ritim düşüyor sanki. Ama yine de bittiği için- tabii yarım olarak- üzüldüm. Karakter Şvayk ise tam bir çılgın. Çevirmen Celal Üster’in önsözde belirttiği gibi; “Şvayk, roman boyunca karşısına çıkan subayları, doktorları, yargıçları, polisleri olduğu kadar okurları da sürekli ikircikte bırakır. Akıllı mıdır, aptal mı? Saf mıdır, kurnaz mı? Çıkar gözetmez, kendi halinde biri midir, fırsatçının, çıkarcının teki mi?” Sık sık kullandığı atasözleriyle akla Sancho Panza’yı getiriyor. Kadere boyun eğmiş, ama hep bir alaycılık ve ‘olup bitenin ayırdında bir hınzırlık’ sezilir onda. Hiçbir şeyi değiştirme çabasında olmayan, ayırdına vardığı aptallıklara, absürdlüklere yarı alay yarı aptallıkla karşılık veren umursuz bir tip Şvayk. Oblomov ve Zorba gibi karakter romanları sevenler için bir mücevher gibi adeta. Mahza askerde geçen bir roman olmasıyla aynı zamanda ataerkil bir roman ve cinsellik öğesi erkek perspektifinden sıklıkla ön plana çıkıyor. Ayrıca yazarın birinci bölüme yazdığı ‘sonsöz’de belirttiği gibi - uzunca bir alıntıyla ”Hayat, genç kızların gittikleri özel okullara benzemez. Herkes nasılsa öyle konuşur. Bu roman salon efendiliği ya da kibar sosyete ağzı öğreten bir ders kitabı değil. Belirli bir zaman kesitinin tarihsel resmi. Gerçekten kullanılan ağır bir sözü, kullanılması gereken yerde hiç çekinmem kullanırım. Kibar ve yapmacık sözleri yaldızlı ve tumturaklı lafları ise sahteciliğin en aptalcası olarak görürüm. İyi yetişmiş bir insanın her şeyi okuyabileceğini söylerler; ne kadar doğru. Tümden doğal olana, bir tek, su katılmamış keresteler ve çirkefe batmışlar burun kıvırırlar. Bu sahte ahlak düşkünleri asıl söylenenleri göz ardı edip tek tek sözcüklere azgınca saldırırlar,” diyor.- kaba bir halk ağzıyla yazılmış. Yine cinsellik öğesi gibi bir başka Çek yazar Milan Kundera’nın ‘Gülünesi Aşklar’ındaki gibi kumarın yanında da alkol su gibi akıyor ve Levent Kırca’nın sarhoş tiplemesini andıran yargıçlar, papazlar-özellikle Papaz Katz karakteri harikülade, hele Şvayk ile hele Şvayk ile-, subaylar ve erler kol geziyor. Ve işin enterasanı romanda anlatılan hikayelerin büyük çoğunluğunun gerçeklikle ciddi bağıntısı olduğunu düşünüyorum, bunu anlatabilir ama yazamam. “Okuduğun en iyi romanlar?” sorusunun muhatabı olduğumda, vereceğim listede mutlaka yeri olacak.
Bu kitabı bana pek çok saygıdeğer arkadaşım ısrarla tavsiye etti. Haftaya maaşı alayım. İlk işim gidip bu kitabı almak olacak. Umarım beni memnun eder, hayal kırıklığına uğramam.
877 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
"Büyük dönemler, büyük insanlar yaratır." diyordu önsözünde Haşek. Ahmaklığı yıllar önce heyet raporuyla resmiyet kazanan şvayk ordudan ayrılmak zorunda kalır ve sivil hayata dönünce en iyi yaptığı işe yani sokak köpeklerini soylu köpek diye satma işine geri döner taki 1. Dünya savaşı patlak veripte romatizma ağrılarına aldırış etmeden gönüllü olarak askere gidene kadar.
Yaroslav Haşek kara mizah örneği olan klasiği Aslan Asker Şvayk'ta Avrupa’nın haritasını değiştiren, insanlık tarihinde büyük travmalara sebep olan Birinci Dünya Savaşı’nı, savaşın anlamsızlığını ince bir alaycılıkla ve ustalıkla yerden yere vurur. Roman gücünü, sırrı kişiliğinde saklı kahramanı Şvayk’tan alır kuşkuşuz. O, ordunun zannettiği gibi ahmağın teki değildir. Bilakis onu tanıyan anlar; o, savaş çığırtkanlığıyla dalga geçen, Çek kültürünü bir duvar gibi Avusturya ve Almanya’nın önüne ören kuvvetli bir direnişçidir.
Ve bu kitabı bitirdiğinizde ilk defa bir yazarın ölümüne üzülmekten ziyade kizabilirsiniz çünkü 6 cilt olarak planlanan bu kitap, yazarın 4. Kitabın başlarını yazarken ölmesiyle son buluyor.
870 sayfa olmasına bakmadan büyük bir zevkle sıkılmadan okuyabileceginiz mükemmel bir başyapıt.
"Bu dünyada herkes dürüst davransaydı çok geçmeden birbirinin gırtlağına sarılırdı millet.”
‘Umut’ sözcüğü, hayat kavgasında insana güç verir. İnsan umudunu asla kaybetmemeli.
Namuslu adama herkes saygı duyar. Akşam yatağına yattığında, ‘Çok şükür, bugün de kimseyi aldatmadım!’ diyebilen rahat uyur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aslan Asker Şvayk
Alt başlık:
Dünya Savaşı'nda Başından Geçenler
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
877
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750706196
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Good Soldier Svejk
Çeviri:
Celâl Üster
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Aslan Asker Şvayk
Aslan Asker Şvayk
Aslan Asker Şvayk
Aslan Asker Şvayk, insanlık tarihinin en acımasız savaşlarından birini, I. Dünya Savaşı'nı tüm anlamsızlıkları, gülünçlükleriyle yerden yere vuran bir yergi başyapıtı. Çek yazar Yaroslav Haşek'in, savaş çığırtkanlığını, militarizmi, devlet buyurganlığını gözünün yaşına bakmadan eleştirdiği bir mizah klasiği. Şvayk ise, dünya edebiyatının en unutulmaz karakterlerinden biri. Çok mu zeki, çok mu aptal? Akıllı mı, deli mi? Karar vermek okura kalmış. Ama belli ki, Şvayk her zaman zorbalığa karşı edilgin bir direniş içinde. Aslan Asker Şvayk, yayınlandığı dönemde, savaşa karşı direniş yalımlarını tutuşturmuş, savaş taşlamalarıyla tüm Avrupa'yı 'bulaşıcı bir virüs' gibi sarmış. Kimi eleştirmenler Haşek'i, mizah ustalığında Cervantes ve Rabelais'yle bir tutuyor.

Kitabı okuyanlar 117 okur

  • Ahmet çekiç
  • Mehmet Fatih ışıldak
  • Zehra yılmaz
  • Refet Tuna
  • bookkeeper
  • S.D
  • sertaç
  • Çağatay
  • mehmet yıldırım
  • sAhte

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.4
14-17 Yaş
%2.4
18-24 Yaş
%19
25-34 Yaş
%26.2
35-44 Yaş
%28.6
45-54 Yaş
%14.3
55-64 Yaş
%4.8
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%30.4
Erkek
%69.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.3 (19)
9
%29.4 (15)
8
%19.6 (10)
7
%5.9 (3)
6
%5.9 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0