·
Okunma
·
Beğeni
·
1432
Gösterim
Adı:
Aslan ve Unicorn
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
94
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lion and the Unicorn
Çeviri:
Erhan Çam
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sokak Yayınları
GEORGE ORWELL (Eric Arthur Blair)’in “Aslan ve Unicorn” adlı kitabı “Hayvanlar Çiftliği”, “1984” ve “Brimanya Günleri”nden sonra Türkçeye çevrilen dördüncü eseri. Orwell bir politik teorisyen değildir ama buna en fazla yaklaştığı yer “Aslan ve Unicorn”dur. Politika konusunda bir “deha” olduğu söylenemezse de, değerlendirmelerini çözümleyici bir zeka, açık ve edebi bir anlatımla yapması gücünü arttırmaktadır. (Arka Kapaktan)
94 syf.
·4 günde·7/10
Asıl adı Eric Arthur Blair olan George Orwel'ın pek okunmayan ancak yazım dilini ve 1984, Hayvan Çiftliği eserlerini yazmadaki düşünsel sürecini anlamak için önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Elbette onlar kadar çarpıcı değil ama okumaya değer bir eser.
1941 yılında kaleme aldığı Aslan ve Unicorn adlı kitabında Orwel İngiltere'deki kapitalist sistemi, dönemin savaş komünizmini, sınıfsal faklılıkları, İngiliz devrimini ve proleter devrimini anlatıyor.
Orwel 1922-1927 yılları arasında İngiliz sömürgesi altında bulunan Birmanya'da yaşıyor ve o dönemde karşı karşıya kaldığı acımasızlıkları, ırk ve sınıf ayrımından duyduğu öfkeyi en açık şekilde anlattığı anılarını 1934 yılında yazdığı Birmanya(Burma) Günleri adlı kitabında anlatıyor.

Aslan ve Unicorn ,Birmanya Günleri'nin devamı niteliğinde değil ama aynı iç huzursuzluğu taşıyor. Okumanızı öneririrm. Ve kitaptan en sevdiğim alıntı ile yazımı sonlandırmak isterim.

'' Fakat siz, annenizin şömine kenarında muhafaza ettiği 5 yaşındaki çocuk fotoğrafı ile ortak neye sahipsiniz?
Aynı kişi olduğunuzdan başka hiçbir şeye! ''
94 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
"Aslan ve Unicorn" Orwell'in 1941 yılında, savaş devam ederken yayınladığı bir deneme. Bu denemede Orwell Nazi Almanyası'nı yenmek için Britanya'nın sosyalist bir devrime ihtiyaç duyduğu görüşünü dile getirir; onun tanımına göre "sosyalist" ve "vatansever" olmak artık karşıt değil tamamlayıcıdır.

Denemenin başlığı olan "Aslan ve Unicorn" Birleşik Krallığın kraliyet armasından hareketle hanedan destekçilerini temsil eder. Orwell'e göre savaşı bitirecek; totaliter komünizmi, faşist yönetimleri ve onları destekleyen acımasız kapitalizmi ortadan kaldıracak olan yeni bir sosyalizm, demokratik "İngiliz Sosyalizmi"dir. Önerdiği bu modelde Orwell İngiliz aristokrasisini ortadan kaldırmasına rağmen kraliyet ailesini ulusal bir sembol olarak tutar; devletleştirme yoluyla sermayenin kontrolünü ve gelirin adil dağılımını sağlamayı, sömürgeleri ise destek vererek kontrollü serbest bırakmayı önerir.

Öncelikle söylemeliyim ki, yoğun politik görüşler ve dönemin günlük olay akışına paralel ilerlediği için 1941 yılına ait bu denemeyi bugünkü bilgi birikimi ile takip etmek son derece zor. Bu nedenle bazen okumaya ara verip ilgili dönemin siyasi gelişmelerini ve Orwell'in yaşamını incelemem gerekti yazarın bahsettiği konuları anlayabilmem için. Velhasıl eğer okumak isterseniz zor bir okuma deneyimine hazırlıklı olun.

Orwell'in yaşam öyküsü, savunduğu "sosyalizm" önerisi ile ilgili güzel ipuçları veriyor bize. 1936 yılı sonunda İspanya'da darbe girişiminde bulunan ve Hitler ile Mussolini'nin de desteğini alan Franco'ya karşı çarpışacak gönüllülere katılarak İspanya'ya gider. Ölümden döndüğü bu çatışmalarda, devrimci örgütler ve özellikle de sosyalistlerin hakim oldukları bölgelerde kurdukları düzen Orwell'i çok etkiler: Fuhuş ortadan kaldırılmış, dilenciler sokaklardan çekilmiştir. Piyasadaki pek çok mal ihtiyaç sahiplerine parasız dağıtılmaktadır. Artık soyluluk ünvanları kullanılmamaktadır ve bahşiş bırakmak yasaktır. Franco'nun tekrar kontrolü ele geçirmesi ile Orwell'in bu rüya rejimi İspanya'da devam etmez. Ama o, bu rejimin tüm savaşları sona erdirecek ve dünyayı komünizm, faşizm ve zalim kapitalizm sarmalından çıkaracak ideal rejim olduğu konusunda ısrarlıdır.

Orwell denemesinde İngiliz aristokrasinin kibirliliği ve ikiyüzlülüğünü ve faşizm ile işbirliği yapan fırsatçı sermaye sahiplerini kıyasıya eleştirir. Ayrıca yurtseverliğin ve ulusal bağlılığın toplum üzerinde Hristiyanlık ve sosyalizmden çok daha etkili olduğu, nitekim Hitler ve Mussolini'nin kendi ülkelerinde bunu kavradıkları için başarılı oldukları tespitini yapar. Önerdiği "İngiliz Sosyalizmi" için tanımladığı 6 maddelik eylem planı bugün dönüp baktığımızda son derece naiftir; ama dönem şartlarında savaşın ezici kanlı gücü karşısında bir şeyler yapmak isteyen ve her türlü tehdide rağmen korkmadan düşüncelerini söylemeye çalışan aydınların cesaretini temsil ettiğinden takdire şayandır. Savaş sonrası onca yıkımdan sonra tekrar masaya oturup ortaklıklar kurabilmek, işte bu aydınların cesareti sayesindedir.
94 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Orwell, bir politik teorisyen olmamasına rağmen Aslan ve Unicorn kitabında buna çok yaklaşmıştır. Değerlendirmeleri, sorunları çözümleyici bir bakış açısı ile ele alınmış, gayet açıktır. Bu değerlendirmeleri edebi yönden yapması da kalemini daha güçlü kılmıştır.
94 syf.
·7 günde
Savaş, ingiliz halkı ve dünyanın değişimi hakkında güzel bir kitap. Orwell in eleştirilerini okuyup, kendilerini de biliyorlarmış hani diye saşırdığım çok oldu. Tavsiye ederim. Orwell in yine harika :)
94 syf.
·8/10
Kitabın adına bakınca farklı bir roman okuyacağımı düşünmüştüm ama karşıma bir toplum ve siyaset eleştirisi çıktı.İngiliz bir arkadaşım olsaydı ona yahu bu İngilizler hakketen böyle bir toplum mu diye sorardım.Çok ilginç eleştiriler okudum.Mesela İngilizlerin sanata yeteneklerinin olmadığını ve belki de sanatsal sayılabilecek tek yeteneklerinin çiçek sevgisi olduğunu,kirli çamaşırlarının dolaptan taştığını,çok tuhaftır ama antimilitarist olduklarını,sınıf hakimiyetinin ve kendini beğenmişliğin alıp yürüdüğünü,yabancı bir dili öğrenmeyi "kadınca" bulduklarını vs...Ilgilizlerin antimilitarist olup Imparatorluk olmalarındaki çelişki anlamakta en zorlandığım nokta oldu.George Orwel'ın muhtemelen tek politik kitabıdır,okuyunuz.
Fakat siz, annenizin şömine kenarında muhafaza ettiği 5 yaşındaki çocuk fotoğrafı ile ortak neye sahipsiniz? Aynı kişi olduğunuzdan başka hiç bir şeye!
Yurtseverliğin ve ulusal bağlılığın karşı konulmaz gücü tanınmaksızın modem dünya kavranamaz. O belirli çevrelerde yok olabilir, uygarlığın belirli düzeylerinde var olmamış olabilir, fakat pozitif bir güç olarak onun yanında yer alabilecek hiç bir şey yoktur. Hıristiyanlık ve Uluslararası Sosyalizm onun yanında bir zerre kadar zayıf. Hitler ve Mussolini, kendi ülkelerinde büyük ölçüde bu olguyu kavrayabildikleri ve karşıtları kavrayamadığı için iktidara yükseldiler.
Ben bu satırları yazarken, son derece uygar ademoğulları tepemde uçuyor ve beni öldürmeye çalışıyorlar.
Ne onlar bana birey olarak düşmanlık duyuyorlar ne de ben onlara. Onlar, söylendiği gibi «sadece görevlerini yapıyor». Bir çoğunun özel hayatlarında cinayet işlemeyi akıllarından bile geçirmeyecek kadar yufka yürekli, yasalara bağlı insanlar olduğundan hiç şüphem yok. Öte yandan, onlardan biri eğer hedefini bulan bir bomba ile beni paramparça edecek beni paramparça edecek olsa, bu, uykularını hiç mi hiç kaçırmayacaktır. Çünkü o, günahları affetme gücüne sahip olan ülkesine hizmet etmektedir.
"Ben bu satırları yazarken, son derece uygar ademoğulları tepemde uçuyor ve beni öldürmeye çalışıyorlar.
Ne onlar bana birey olarak düşmanlık duyuyorlar, ne de ben onlara. Onlar, söylendiği gibi sadece "görevlerini yapıyor". Birçoğunun özel hayatlarında cinayet işlemeyi akıllarından bile geçirmeyecek kadar yufka yürekli, yasalara bağlı insanlar olduğundan şüphem yok. Öte yandan, onlardan biri eğer hedefini bulan bir bomba ile beni paramparça edecek olsa bu, uykularını hiç mi hiç kaçırmayacaktır.
Çünkü o, günahları affetme gücüne sahip olan ülkesine hizmet etmektedir."
Gerçekte nazilerin amacı, dört ana kastı ile Hindu dinine yakın olan bir kast sistemi kurmaktı. Tepede nazi partisi, ardından Alman halkı, onun ardından esir Avrupalı nüfusu, dördüncü ve sonuncu da Hitler’in «yarı maymunlar» dediği tamamen açık köleliğe indirgenecek renkli ırklar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aslan ve Unicorn
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
94
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lion and the Unicorn
Çeviri:
Erhan Çam
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sokak Yayınları
GEORGE ORWELL (Eric Arthur Blair)’in “Aslan ve Unicorn” adlı kitabı “Hayvanlar Çiftliği”, “1984” ve “Brimanya Günleri”nden sonra Türkçeye çevrilen dördüncü eseri. Orwell bir politik teorisyen değildir ama buna en fazla yaklaştığı yer “Aslan ve Unicorn”dur. Politika konusunda bir “deha” olduğu söylenemezse de, değerlendirmelerini çözümleyici bir zeka, açık ve edebi bir anlatımla yapması gücünü arttırmaktadır. (Arka Kapaktan)

Kitabı okuyanlar 49 okur

  • Ademy
  • AkilliBidik
  • Rahmi KOÇ
  • Hasan Aydoğdu
  • Murat İslam
  • Mekan ATAC
  • karanlık taraf
  • Özlem KAYA
  • Berk Kılıç
  • Seda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.1 (1)
9
%7.1 (1)
8
%28.6 (4)
7
%35.7 (5)
6
%7.1 (1)
5
%7.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%7.1 (1)