Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi

8,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
602 gösterim
Nasuh Mahruki İstanbul'dan motosikletle yola çıkıp Katmandu'ya gidişini; Tibet'te bir ay kaldıktan sonra dünyanın altıncı yüksek dağı Cho Oyu zirvesine gerçekleştirdiği tırmanışı ve Nepal, Sıkkım, Hindistan, Pakistan ve İran'ı aşarak ülkeye geri dönüşünü anlatıyor.

"Sabah Sonouli'deki otelimizde kahvaltı ettikten sonra tekrar Lumbini'ye gittik. İÖ 623 yılında Buddha'nın doğduğu bahçeyi, annesinin onu dünyaya getirmeden önce son kez yıkandığı gölü ve çevredeki tapınakları gezdik. Öğretisini, yıllar süren inziva hayatındaki meditasyonları sonucunda ortaya çıkaran Buddha'ya göre, kişi içinde yaşadığı evrende mutsuzdur. Acılar, bunalımlar, kaygılar içindedir. Bundan kurtulmak için kişinin arınması gerekir. Arınma, kişinin kendini aşması, duyulur varlıkların üstüne çıkması, gövdenin tutkularından, yaşamın acı, sıkıntı verici etkilerinden kurtulabilmesi demektir."
(Tanıtım Bülteninden)
gece kuşağı 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Nasuh Mahruki' nin 4 ay süren doğu yolculuğunu ve bu yolculuğun ikinci ayında Tibet'te bulunan, dünyanın 6. büyük dağı Cho Oyu'ya yaptığı başarılı yalnız tırmanışını da anlattığı kitabı.

Yeni tecrübelere, farklı kültürlere tanıklık ettiğim keyifli bir seyahat okumasıydı. Günce şeklinde yazılmış, başlarda rotalar gidilen, kalınan yerler anlatılarak ilerliyor, yazar ve gezgin Mahruki sonlara doğru yolculuğun muhasebesini ve yaşama dair hissettiklerini içten bir dille paylaşıyor. Özellikle Sıkkım ve Tibet ile ilgili kısımları çok keyifle okudum, o bölgeleri çok merak ediyorum. Okumaya değer.