Asya'da Uzaklarda Misyonerlerin Masum Olmayan Seyahat Notları

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
386 gösterim
Misyonerlik faaliyetlerinin iç yüzünü anlatan gerçek tarihi bir belge
Elinizdeki kitap aşağıdaki cümlede özetlenen düşünce tarzı ile Hıristiyan misyonelerin Asya'da yaptıkları seyahatlerin notlarını tuttukları bir eserdir.
"Asya, Tanrı'nın oğlunun doğduğu ve bir zamanlar yaşadığı yerdir ancak dünyada en fazla nüfus Asya'da olmasına rağmen en az Hıristiyan bu kıtada yaşar."
Hıristiyan gençlerin dünyada olup bitenlere duyarlı olması amacını taşıyan bu eserde özellikle 'Kutsal Topraklar' diye adlandırılan bölgeyi ellerinde bulunduran Türklere karşı aşağıdaki cümlelerde de görülebilecek olan gizli bir öfke ve İsrail'in kurulacağını müjdeleyen ifadeler vardır:
"Sonraları sapkınlaşarak putlara tapmaya başlayan Hıristiyanlara ceza olarak tanrı Türkleri göndermiş, onlar da kiliseleri camilere çevirmişlerdir"

"Tanrı bir daha kiliselerimizin Türkler tarafından camilere çevrilmesi cezasını vermesin!"

"Türk camilerinden gelen ezan sesini duymak ve insanları ne yapmaya çağırdığını bilmek insanı üzer çünkü insanlar Hz. İsa'ya değil Hz. Muhammet'in tanrısına ibadete çağrılmaktadırlar. Yani insanlar tanrısızlığa davet edilmektedirler."
"Çerkezistan güzel olmasına karşın mutsuz bir ülkedir. Ruslar bu insanları sürekli korku altında yaşatırlar ancak Çerkezlere daha çok zarar veren millet Türklerdir. Çünkü Türkler onları Müslüman yapmışlardır."
"Maalesef bir zamanlar bu diyarda yaşayan Museviler bu diyardan sürüldüler. Kutsal toprakların efendisi şu anda Türklerdir. Bildiğiniz gibi Türkler de Müslümandırlar."
"Bu topraklar Museviler günahlarını itiraf edip Hz. İsa'ya döndükleri zaman tekrar verimli, barışçıl ve kutsal olacaklar ve Hz. Zekeriya'nın sarf ettiği 'Diyecekler ki bir zamanlar harap olan bu yer şimdi Cennet Bahçesine dönüştü,' sözleri o gün gerçekleşecektir."
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786054455713
 • Çeviri:
  Mert Akcanbaş
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Filiz Özcan 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hristiyan misyonerlerin yazdığını unutmadan okunması gereken bir eser,bu nedenle içinde önyargı barındıran satırlar mevcut.Ama tüm bunları bir kenara bırakıp bilgi seçme yöntemiyle okuma yaparsak faydalı olabilecek şeyler az değil.Eserde bazı yerlerde kınarken bazı yerlerde de Türklerin hakkı yenmez,şu cümlede olduğu gibi:"Malaylar Türklerin İslami kurallara uydukları gibi İslamın kurallarına uymazlar."
Ayrıca kitapta Rusların eskiden beri tebaalarını kontrol etmek için alkolle aptallaştırıp kültürel benliğini yok etme politikasını kullandıklarını "Otsyaklar" örneğiyle görüyoruz.Bahsedilen her ülkenin o dönemlerde ekonomik açıdan öneme sahip bitki ve meyvelerinin neler olduğunu,bazı ülkelerde hastalıklara sebep olan farklı etkenleri,orangutan kelimesinin "orang-outan" yani "orman insanı" anlamına geldiğini öğreniyoruz.Bu ve buna benzer birçok ayrıntı mevcut.Merak edenlere iyi okumalar dilerim.