At Sırtında Anadolu

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
419 gösterim
"Türk ulusunu yerin dibine batıran, onu dünyada akla gelebilecek her türlü kötülükle suçlayan ülkemizin insanları, hikâyeler yazmayı bırakıp, Anadolu'da küçük bir yolculuğa çıksalar iyi ederler. 'Şeytan, betimlendiği kadar kara değildir' diyen eski bir atasözü vardır. Kendilerini Hıristiyan sayan yazarlar, birçok konuda Anadolu'daki Türklerden ders alsalardı keşke..."

Bu sözlerin sahibi, 1876 yılında Üsküdar'dan yola çıkıp Kars'a kadar at sırtında Anadolu'da ilginç bir yolculuk yapan Frederick Burnaby.

Rus-Osmanlı harbinin arifesinde Osmanlı'da yaşayan halkların birbiriyle olan ilişkisini ve Müslümanların Hıristiyanlara eziyet ettikleri söylentilerinin aslını araştıran Burnaby, Türk, Ermeni, Çerkez, Kürt ve Yezidi'lerin yaşamlarına, fikirlerine ve birbirleriyle ilişkilerine yakından tanık olduktan sonra ortaya koyduğu ve bir seyahat kitabının çok ötesine geçen bu kitapta dönemin bir panoramasını çizerken Anadolu halklarının tarafsız bir portresini de çıkarıyor ve modernleşmenin Osmanlı'ya ne kadar nüfuz edebildiğini gösteriyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2007
 • Sayfa Sayısı:
  342
 • ISBN:
  9789944860109
 • Orijinal Adı:
  On Horseback Through Asia Minor
 • Çeviri:
  Melisa Rozental, Meral Gaspıralı
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Borahan 
15 Ağu 19:43 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İngiliz Kraliyet Ordusunda süvarı yüzbaşısı olan Burnaby, kraliçeden de onay alarak ve onun himayesinde resmi kimliğiyle bir Anadolu gezisi yapacaktır. Gemiyle İstanbul'a kadar gelir, buradan itibaren Osmanlı'nın himaye ve kontrolünde, garnizondan garnizona devredilerek at sırtında Anadolu' yu dolaşır. Bazen kaymakamın misafiri olur, bazen bir Ermeni köyünde, Kürt köyünde ya da Türk köyünde konaklar. Gezdiklerini gördüklerini, hissettiklerini, kimi zaman imrendiklerini, şaşırdıklarını, kendisine yanlış öğretilenlerin önyargısını ve utancını bir yabancının bakış açısındaki farklı dinamiklerle işleyerek anı defterinde damla damla biriktirir. İşte bu hatıralardan günümüz Anadolu insanlarına, milletimize nice ibretlik dersler, düşünceler çıkarmak mümkündür. Mutlaka okumak gerekir diyorum.

Emre Dinç 
29 Haz 16:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Rus harbi öncesi İstanbuldan başlayarak Osmanlı topraklarını gezen bir İngiliz subayının yazdığı eser. Sosyal,iktisadi tespitleri öyle önemlidir ki günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır. Okuma listenizin ilk sıralarında olması gerek.

Kitaptan 2 Alıntı

1897 izmit de bir hristiyan in isyani
Kuran bir Hristiyan tanigin ifadesi kanıt olarak kabul edilmeli diyor. Ama bir çok Müslüman günümüzde kuran i unuttu. ( Dün bugünden farksizmis )

At Sırtında Anadolu, Frederick Burnaby (Sayfa 39 - Merkez kitaplar)At Sırtında Anadolu, Frederick Burnaby (Sayfa 39 - Merkez kitaplar)

1897 Erzincan da bir kaymakam
Size bir şey söyleyeyim mi, Öyle sanıyorum ki bundan yüzyıl sonra ya hiç din olmayacak ya da bütün dinler tek bir din halinde birleşecek

At Sırtında Anadolu, Frederick Burnaby (Sayfa 58 - Merkez kitaplar)At Sırtında Anadolu, Frederick Burnaby (Sayfa 58 - Merkez kitaplar)