Atalarımızın Gök Tanrı Dini

6,4/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
691 gösterim
Bir zamanlar Orta Asya'da yaşananlar, atalarımızın bilinmeyen gizli tarihini oluşturmuş bir süreçtir. Bugün bile hâlâ gizemini koruyan o günlerde yaşananlar, Eski Türk Mitolojisi'ni oluşturan bazı efsanelerle günümüze kadar gelebilmiştir.

Ergenekon'dan Çıkış, Yaradılış ve Oğuz Kağan gibi efsanelerde atalarımızın o dönemde yaşadıkları mitolojik bir dille anlatılmış durumdadır. Ancak ne yazık ki, bu efsaneler üzerinde ezoterik temelli bir araştırma bilimsel çevrelerce yapılmamıştır.

Bu efsaneler aynı zamanda atalarımızın dinsel inançları hakkında da önemli bilgilerle doludur. Gök Tanrı Dini'nin kozmik bağlantıları ve inisiyatik içeriği bu mitolojilerin içinde bulunmaktadır. Söz konusu efsanelerin içindeki ezoterik semboller açıklığa kavuşturulduğunda, hem atalarımızın o dönemler yaşadıkları, hem da atalarımızın dinsel inançlarının temelleri gün ışığına çıkabilmektedir.

Atalarımızı hiçbir zaman yalnız bırakmayan Gök-Kurt ve Şamanizm öncesi Gök-Tanrı Dini'nin ağırlıklı olarak ele alındığı bu kitapta, efsanelerle geleceğe iletilen mesajları da ilgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz...

Gök -Tanrı Dini'nden Şamanizm'e ve Şamanizm'den de Anadolu Müslümanlığı'na intikal eden bu büyük kültür birikimi, Ergun Candan'ın sade anlatımıyla sizlerle buluşuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789758312733
 • Yayınevi:
  Sınır Ötesi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Destanları tasvir edişi ve kutsal kitaplarla karşılaştırması bakımından müthiş bulduğum bir kitap. Sayesinde birçok şey öğrendim, farkettim. Kapsamlı bir bakış açısı, özellikle Tevrat- Kur'an-İncil karşılaştırmaları, ay ve güneş hesaplamaları farklı kapılar açtı.

Ergun Hocam genel, bilinen şamanizm ve Gök Tengricilik'in dışında bir inceleme yapmış. Yani Abdülkadir İnan, Ahmet Taşağıl veya Fuzuli Bayat etkileri beklememek gerek.

Mert Demiröz 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tarih ve mitoloji ile ilgilenenlerin ilgisini çekebilecek bir kitap.Kitapta tarihimizdeki destanlara farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış. Okurken destanlarımızdaki motifleri daha önce hiç bu şekilde irdelemediğimi farkettim.