Atatürk Anatürk Yaşamı, İç dünyası, Yeni Türk Kimliğinin Yaratılışı ve Bugünkü Türkiye'deki Kimlik Sorunları

6,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
424 gösterim
Türkiye halkının çoğunluğu taralından hem baba hem de bir ana simgesi olarak algılanan Mustafa Kemal'in tarihe olağanüstü katkıları kısa bir zaman dilimi içinde gerçekleşmiştir. Özel hayatında büyük trajedilerle karşılaşan Atatürk'ün bu kadar kısa bir süre içinde böylesine büyük tarihi değişiklikler gerçekleştirebilmesinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurmasının ve yeni bir Türk kimliği yaratmasının nedenlerini, üstün zekâsının ve karizmasının sağladıklarının yanı sıra nasıl açıklayabiliriz?

Atatürk'ün yaptıklarını okurken ve değerlendirirken, onun liderliği sırasındaki tarihi durumu göz önünde tutmamız gerekiyor. Bir lideri yaşadığı dönemden alıp şimdiki zamana koyar ve yaptıklarını günümüz dünyasında var olan sosyal, ekonomik ve politik süreçlere bakarak değerlendirmeye çalışırsak, liderin tarihi rolünü anlamakta güçlük çekebiliriz. Öte yandan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun imgesinin yıpratılmasına göz yummak, elimizdeki tabanca ile kendi ayaklarımıza kurşun sıkmak gibidir. Onsuz bugünkü Türkiye - yeni tarihi, ekonomik, dini ve politik olaylarla değişmiş bir Türkiye de olsa- var olamazdı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin içinden geçmekte olduğu bu kritik dönemde bu gerçeğin farkına varılması gerektiğini düşünüyoruz ve Atatürk'ü bir "Tanrı" gibi değil, bir insan olarak tanıttığımızda yaptıklarının büyüklüğünün çok daha fazla ortaya çıkacağı ve daha iyi anlaşılacağı kanısındayız.

Atatürk / Anatürk kitabının özelliği, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu anlatırken tarihi olayların yanı sıra, Mustafa Kemal'in iç dünyasında gelişen psikolojik süreçlerin bu olayların ortaya çıkmasında oynadığı rollere de değinmesidir. Atatürk'ün iç dünyası ve yaratıcılığını yeni nesil okura olduğu kadar Atatürk'ü özleyen eski kuşağa da ulaştırmayı umuyoruz
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9786051062945
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ayten Ernaz Tiryaki 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Atatürk ün hayatını anlatırken onun içdünyasına yer veren,neyi neden yaptığını hangi psikolojik nedenlerle yapmış olabileceğini irdeleyen,bunu yaparken de sık sık çocukluğuna inen ilginç bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Ayten Ernaz Tiryaki 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkca terk olunamaz. "

Atatürk Anatürk, Vamık D. VolkanAtatürk Anatürk, Vamık D. Volkan