1000Kitap Logosu
Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Milletler

Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Milletler

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET

Hakkında

288 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 8 sa. 10 dk.
Adı
Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Milletler
Basım
Türkçe · Türkiye · Toplumsal Dönüşüm · Haziran 2004 · Karton kapak · 9789756448571
Diğer baskılar
Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Milletler
Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Milletler
Türkiye Cumhuriyeti, tarihin bir kırılma noktasında, dünya, bölge ve ülke dengelerinin altüst olduğu bir süreçte, hem savaş verip, hem de devrim yaparak kurulmuş bir ulus devlettir. Antiemperyalist bir öz içeren Milli Mücadele, İstiklal-i Tam, Hakimiyet-i Miliye ve Misak-ı Milli sacayağı üzerinde yükselir. Bu nedenle Ulusal Kurtuluş Savaşının içeriği, anlamı, amacı, kapsamı ve yöntemi tüm mazlum milletlere örnek olmuş, Mustafa Kemal Paşada, mazlumların dilinde "Doğunun Güneşi" olarak anılmaya başlamıştır. Büyük Ortadoğu Projesinin gündemde olduğu, ABDnin Irakı işgal ettiği, Türkiyenin ulusal egemenliğinin hızla aşındığı, kurtuluş felsefesinin ve temel değerlerinin tartışıldığı bir süreçte, bu çalışma Atatürkün Türk dünyasına ve mazlum milletlere nasıl yaklaştığını, bölge merkezli dış politikayı nasıl başarıyla uyguladığını ele almaktadır.

Okurlar

Kadın
% 17.4
Erkek
% 82.6
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.6
10 üzerinden
5 Puan · 2 İnceleme
288 syf.
·
9/10 puan
Bu kitap benim için adeta gizli bir hazine sandığı gibi. Böyle bir kitabın neden bu kadar az sayıda okunmuş olduğunu anlamış değilim. Özellikle Bağımsızlık savaşımız sırasındaki diplomatik süreçleri , önemli kişilerin ve ülkelerin nasıl rol oynadığını merak edenler için oldukça ideal bir kitap. Tarihe meraklı olduğum halde bu kitabı okumadan önce Enver Paşa,Talat Paşa gibi isimlerle ilgili bu kadar bilgim yoktu. Veya onların veya bir başkalarının mektuplarını , gerçek düşüncelerini bilmiyordum. Bu kitapta bir savaşı kazanmak için azim, kararlılık, gerçeklik ve idealistlikten yani Atatürk’ün sahip olduğu kişiliklerden bahsedilmiş. Enver Paşa’nın milliyetçiliğine asla laf edilmemiş ancak kurtuluşu ya Arap toplumunda ya da Alman toplumundan bekleyip Türk milletinden beklememiş olması ve hayalperest ideolojik yapısı eleştirilmiş. Bağımsızlık savaşımız döneminde ; zamanında veya yetişemeyen yardımlardan bahsedilmiş. Örneğin ; Sovyet aracılığıyla gelen Buhara Cumhuriyetinde toplanan yardımlar( ancak 7/10’una el konulmuş), Bombay’da toplanmış olan Hint müslümanlarından gelen yardımlar... Bunlar yalnız bilinenleri tabi. Kafkasya coğrafyasının sınırları olmadığından ve karışık millet yapısından , Azerbaycan’dan , Kırım Türklerinden , Basmacı harekatından ve daha bir sürü meseleden bahsedilmiş. Emperyalizm ve komunizm üzerinde nasıl bir denge siyaseti izlenildiğinden ve iki tarafa da nasıl uzlaşmacı , barış yanlısı ve dengeli davranıldığına da bu kitapta değinilmiş. Kısacası Barış Doster yalnızca Anadolu coğrafyası ve insanını anlatmakla kalmamış, çok geniş bir kaynak taraması yaparak o dönemi çok daha doğru bir şekilde anlamamızı sağlamış.
Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Milletler
Okuyacaklarıma Ekle
264 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Akademisyen Barış Doster'in bu eseri Mustafa Kemal Atatürk'ün Bolşeviklere, Türk dünyasına ve mazlum milletlere nasıl yaklaştığını anlatıyor. Birçok kaynak kullanılan bu eserde Milli Mücadele dönemindeki dış politikanın kimlerle birlikte kimlere karşı hangi şartlarda yürütüldüğü yazıyor. Bağımsızlık mücadelesi verdiğimiz dönemde Türk dünyasıyla ve Bolşeviklerle (Sovyetler Birliği) olan ilişkimizi merak edenler kafalarındaki birçok soruya cevap bulacaklar. Tavsiye ederim. Not: Asi Kitap basım olan bu kitap sanırım ikinci kez bile okunmamış olacak ki çok fazla yazım hatası var. Gerçekten hiç mi hiç dikkat etmemişler. Hiç özen göstermemişler. Hem de 2020 yılının mayıs ayında basılmasına rağmen.
Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Milletler
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.