Atatürk ve Kayıp Kıta Mu

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.318
Gösterim
Adı:
Atatürk ve Kayıp Kıta Mu
Baskı tarihi:
Mayıs 2012
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751028006
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Yıllardır Saklanan Büyük Sır Açığa Çıkıyor! Bir Efsane Gerçek Oluyor...

Her şey 1930'lu yıllarda Atatürk'ün ileri sürdüğü Türk Tarih Tezi'yle başladı. Atatürk, 1932'den sonra Türk Tarih Tezi'nin "kayıp parçası"nın peşine düştü. "Türklerin Orta Asya'dan önceki ilk yurtlarını" arıyordu. Bu amaçla 1934 yılında Tahsin Bey'i Meksika Büyükelçiliği'ne atadı. Tahsin Bey'in gizli görevi Türklerle eski Amerikan halkları arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Tahsin Bey, Meksika'daki araştırmalarının sonucunda şaşırtıcı bir bilgiyle karşılaştı. Bu bilgiye göre Türkler, MÖ 12.000'lerde bir doğal afet sonunda Pasifik Okyanusu'nda sulara gömülen Kayıp Kıta Mu'dan Orta Asya'ya göç etmişlerdi.

- Atatürk Kayıp Kıta Mu'da ne aradı?
- Tahsin Bey'in Meksika'dan Atatürk'e gönderdiği raporlarda hangi bilgiler vardı?
- Atatürk, J. Churchward'ın Mu konulu kitaplarını neden Türkçeye tercüme ettirdi?
- Atatürk, Tahsin Bey'in bazı raporlarını neden eleştirdi?
- Kayıp Kıta Mu nasıl bir yerdi?
- Türkçe ile eski Amerikan halklarının dilleri arasındaki şaşırtıcı benzerlikler neyin işaretiydi?

Ve daha pek çok bilinmeyenin yanıtını"Atatürk ve Kayıp Kıta Mu"da bulacaksınız. Elinizdeki kitap Atatürk'ün daha önce "hiç bilinmeyen" bir özelliğini ilk kez tüm boyutlarıyla ortaya koymakta ve Atatürk'ün ömrünün son yıllarındaki "büyük arayışına" ışık tutmaktadır. Bu kitapta okuyacaklarınız sizi hem çok şaşırtacak, hem çok düşündürecek, hem de Atatürk'le ilgili bilgilerinize çok özgün katkılar yapacaktır. "Atatürk, Türklerin Orta Asya'ya gelmeden önce Mu kıtasında yaşadıklarına çok emin bir şekilde inanırdı, ama bu konudaki yoğun araştırmaları 1938'de son nefesini vermesiyle bitiverdi." Atatürk'ün Kütüphanecisi Nuri Ulusu.
(Tanıtım Bülteninden)
Mu ile ilgili araştırmalarıma ilk olarak, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türk Tarih Tezi'ni kuvvetlendirmek için", Meksika'ya gönderdiği Tahsin Mayatepek'in, 14 raporundan son 7 raporunu anlatıldığı, Kemal Şenoğlu'nun "Mayatepek Raporları adlı kitabından başlamıştım.

Sonrasında malum merakım ve James Churchward'ın, Kayıp Kıta Mu ile ilgili dört kitabından sonra had seviyeye ulaşmış ve en son olarak Sinan Meydan'ın "Atatürk ve Kayıp Kıta Mu" kitabı ile bugüne gelmiş bulunuyorum.

Öncelikle bu kitabı anlamak için Mu ile Atatürk'ün nasıl yollarının kesiştiğini anlatmak gerekiyor.

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduktan sonra batının dikte ettiği, bütün insanlığın Avrupalı "ari ırktan" geldiği, Anadolu'nun da asıl bu ari ırk'a ait olduğu ve fakat barbar(!) Türkler'in Anadolu'yu işgâl ettiği "yalanına" fazlasıyla karşıydı. Bundan dolayıdır ki, Güneş dil Teorisi ve Türk Tarih Tezi üzerine özellikle 1930 ve sonrasında bir çok araştırmalar yaptı/ yaptırttı.

Atatürk, Türk Milleti'nin "binlerce yıl önce" Orta Asya'dan Anadolu'ya geldiğine ve Anadolu'ya medeniyeti Türkler'in getirdiğine inanıyordu. 1071 yılının Türklerin Anadolu'ya ilk değil son gelişi olduğuna inanıyordu. Bilimsel çalışmalar, antropolojik araştırmalar ve nihayet arkeolojik bulgular da Atatürk'ün bu düşüncesini desteklemiş bundan dolayıdır ki Atatürk Türk Tarih Tezi üzerine çalışılmasını emretmişti.

İşte bu sırada Tahsin Mayatepek'i Meksika'ya gönderdi ve Tahsin Mayatepek orada "Güneş dil Teorisi" için çalışmalar yaparken Kayıp Mu kıtası ile yolları kesişti. Bunun üzerine Atatürk'e James Churchward'ın, Kayıp Kıta Mu adlı kitabından bahsetti ve Atatürk James Churchward'ın konu ile ilgili 4 kitabını Türkiye'ye getirterek Türke'ye çevirtti.

İşte bundan sonrası bu kitapta detaylıca anlatılıyor.

Bu kitabı bitirdikten sonra, Atatürk'ün ömrünün sonlarında bu konuyla ilgili inandıklarını iki kısımda ifâde edebilirim...

1- Türkler Orta Asya'ya Mu'dan göç etmişlerdir.
2- Dünyadaki ilk dil Mu dili yani Türkçe'dir.

İşte kitapta bu iki nazariyenin ispat edilişini ve Atatürk'ün de bu konular ile ilgili görüşlerini okuyacaksınız...
Kitabı okumaya başladığımda ilginç bilgilerle karşılaşacağımı biliyordum ancak bu kadarını beklemiyordum. İlk başta anlatılanlar ütopik geldi ama okumaya devam ettikçe kanıtlarla desteklenen bilgiler şaşırmama sebep oldu. Okudukça zihnim bir yandan da tarih bilgilerimi sorgulama başladı. 76. sayfaya geldiğimde ‘Yeryüzü Cennetinin Yok Oluşu’ başlığıyla karşılaşınca 39. sayfaya (efsaneden gerçeğe bölümünün başına) dönme gereksinimi duydum. Çünkü kitapta çok değerli bilgiler vardı ve okurken bu kitabı yeterince özümsemediğim kanısına vardım. Kitabın dili ağır ve yabancı olduğum bir konu olduğu için anlamakta zorlandım. Dolayısıyla daha dikkatli okumaya başladım.

Tarih ve arkeoloji ilgi alanınızsa bu kitabı seveceğiniz kanaatindeyim. Yazar anlattıklarını belge, şekil ve fotoğraf gibi görsellerle desteklemiş ve bu görsellerin açıklamasını da başarılı bir şekilde yapmış.

******SPOİLER İÇEREBİLİR*****

Kitabın içeriğine dair çok fazla söylenecek söz olmakla birlikte bu inceleme yazısında bunların hepsinin aktarılması mümkün değildir. Lakin özetle; Atatürk hayatının son dönemlerinde Türklerin Orta Asya’ya nereden geldiklerini, Mu topluluğu ile bir bağlantısı olup olmadığını,-Türk Tarih Tezini- dünya dillerinin temelinin Türkçeye dayanıp dayanmadığını -Güneş Dil Teorisini- ispatlamak adına birçok çalışma yapmış ve yaptırmıştır. İşte kitap bu iki teori üzerine hazırlanmış raporların incelenmesinden oluşuyor. Atatürk bu teoriler kapsamında araştırma yapmak ve kanıt toplamak üzere Tahsin Mayatepek’i Meksika Büyükelçiliğine atamıştır. Mayatepek, konuyla alakalı 14 rapor düzenlemiş ve bu raporları hazırlarken İngiliz Albay J. Churchward’ın kayıp kıta Mu’ya ilişkin kitaplarından da yararlanmıştır. Zira Atatürk bu kitapların birer örneğini istemiş, onları bizzat inceleyip notlar almış olup, bu kitaplar halen Anıtkabirde Atatürk’ün okuduğu kitaplar bölümünde bulunmaktadır.

Kitap, bu raporlardan ve adı geçen Churchward’a ait kitaplardan yola çıkarak; binlerce yıl önce Pasifik Okyanusunun ortasında Mu adında bir kıtanın var olduğunu, bu kıtada 64 milyon nüfusa sahip bir topluluğun bulunduğunu, kıtanın ilk insanın çıktığı yer olduğunu, Mu topluluğunun bilim, teknoloji, mimarideki gelişmişliğini, topluluğun pek çok koloniye sahipliğini, Sümer, Hitit, Mısır ve Uygurların bu kolonilerden olduğunu anlatmaktadır. Zira kitapta Mu kıtasındaki günlük hayattan, kullanılan dil ile Türkçe arasındaki benzerlikten, dini yaşamdan ve tüm dinlerin temelinin ilk din olan Ra- Mu olduğundan, bugünkü dinler ile arasındaki benzerliklerden de bahsedilmektedir.

Mayatepek’in hazırlamış olduğu raporların bazılarının halen kayıp ve 14. raporun en çok spekülasyon yaratan rapor olduğu, Atatürk’ün bazı raporlarda Mayatepek ile farklı görüşlerde olduğu ve bu sebeple raporları eleştirdiğinden de bahsetmekte fayda olduğunu düşünmekteyim.  

Kitaptaki bilgilere yabancı olsak bile tanıdık gelen bir topluluktan da bahsediliyor. ‘Mayalar’. Maya takvimine göre 2012 yılında dünyanın sona ereceği yönündeki haberleri anımsayacaksınız.  Bunun sebebi Mayaların 13 sayısının uğursuzluğuna inanmaları ve 2013 yılına devam etmekten korkmuş olmalarıdır. Peki Mayalar için 13 sayısı neden uğursuzdu? Mayaların atası olan Mu topluluğu zak ayının 13. Cuma günü depremler sonucu ateş ve su içerisinde yok olmuştu. Bu sebeple Mu topluluğunda 13 sayısının uğursuzluğuna inanılırdı. Aynı inanış Mu topluluğunun çocukları olan Mayalarda da devam etmiştir.

Kitabın sonuna yaklaşırken yazar, Mayatepek’in raporlarına, özellikle 14. rapora dünya görüşünü yansıttığını, tarafsız olamadığını belirtmiş ve evrim teorisini de eleştirmiştir. Mayatepek’i eleştirirken kendisinin de ne yazık ki objektifliğini yitirmiş ve dünya görüşüne kendisini bir hayli kaptırarak hararetli eleştirilerde bulunduğunu düşünüyorum. Bu sebeple kitabın başından süregelen başarısını, objektifliğini sonunda hissedemediğimi de belirtmek isterim. Keyifli okumalar…
MÖ 70 bin yıl önce yaşamış büyük bir medeniyetin Atlas okyanusuna gömülüşünü anlatan tarihi bir kitap. Kitap okunmaya değer mi? Kesinlikle değer bir kitap. Çünkü kitabın can alıcı esas konusu Mustafa Kemal Atatürk'ünde bu durumdan haberdar olması ve hususi olarak Tahsin Mayatepek'i bu konuyi araştırması için görevlendirmesidir.Atatürk, " Türkler Anadolu'ya Orta Asya'dan geldiyse, Orta Asya'ya nereden gelmiştir?"sorusuyla bu araştırmanın başlangıcını yapmıştır. Yayınlandığı günden itibaren güncelliğini koruyan bir kitap.
Okudukça, gizemli bilgileri öğrendikçe Kayıp Kıta Mu ve döneminde yaşananlar hakkında öğrenince çok şaşıracaksınız. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
Mustafa Kemal Atatürk'ün son zamanlarında üzerinde çalışmış olduğu bir proje, kitabın kapağında da yer aldığı üzre aslında Atatürk'ün
unutturulan tarih araştırması Sinan Meydan'ın her satırı kaynaklara dayandırılan kitabı Atatürk ve Kayıp Kıta Mu...

Mustafa Kemal Atatürk, Türklerin kökeni ve Mu dilinin Türkçe ile bağlantısı, Mu'yla Uygur Türkleri arasındaki ilişki, inançlar ve insanın yaratılışı ve diğer bazı konuların araştırılması için Tahsin Mayatepek'i Meksika'ya büyükelçi olarak gönderir. Mayatepek, Mu Kıtası üzerine araştırmaları ile tanınan Churchward'ın kitaplarını okumaya, bir yandan da alan araştırmaları yapmaya başlar. Bu araştırmaları da rapor haline getirerek Atatürk'ün huzuruna ulaştırır. Atatürk bu konu üzerinde çok titiz davranmaktadır. Türk Dil ve Türk Tarih cemiyetlerinin ileri gelenleri ile mütemadiyen toplantı yapmakta, sabaha kadar sadece bu iş üzerine yoğunlaşmaktadır. Tabii bu arada Türkiye'de bazı kesimler Atatürk'ün devlet işleri dururken tarih ve dil konularıyla bu kadar fazla ilgilenmesinin yanlış olduğunu söyleyerek onu gizliden gizliye eleştiriyorlardı. Bu dedikoduları duyan Atatürk, tarihin ve dilin öneminin farkında olmayan bu insanlara şöyle seslenmiştir: "İşitiyorum, benim dille, tarihle uğraştığımı gören bazı kısa düşünceli yurttaşlar; (Paşa'nın işi yok, dille tarihle uğraşmaya başladı) diyorlarmış... Yağma yok... Benim işim başımdan aşkın... Ben bugün ileri bir Türkiye'yi kurmaya ne kadar çalışıyorsam, yarının Türkiye'sinin temellerini atmaya da o kadar dikkat ediyorum."
...

Churcward'a göre insanlık Mu Kıtası'nda doğmuş ve yeryüzüne oradan yayılmıştır. Hatta ilk vahiy kaynaklı din yine orada doğmuştur. Hititler, Sümerler, Akadlar gibi uygarlıkların Türk kökenli olduğu tahminini de Mayatepek, bazı kitap ve tabletlerde yazılı olan sözcüklerin öz Türkçeye benzerliği ile ortaya koymuştur.

Atatürk daha sonra Mayatepek'in okuduğu Churchward'ın 4 kitabının da Türkiye'ye gönderilmesini ister. Kitaplar gelir ve 60 kişilik komisyon bu kitapları tercüme eder. Atatürk'ün okuduğu bazı yerlerin altını çizip yanlarına not aldığı yerler Bu kitapta mevcuttur.

Raporlar, tercüm edilen kitaplar da Anıtkabir Atatürk Kitaplığında bulunmaktadır.

Sonuç olarak Atatürk'ün Mu konusuyla ilgilenmesi, bu konuda araştırmalar yapması her şeyden önce onun bilimsel merak sahibi olduğunu gösterir...
Atatürk 1930'lı yıllarda Türklerin kökeninin kayıp kıta Mu'dan olabileceği tezine dayanarak yapılan incelemelerin ve araştırmaların anlatıldığı kitap.
TTK öncülüğündeki araştırmalardan yola çıkarak oluşturulmuş, fakat varsayımlarla dolu bir eser. Konuya ilgisi olanlara tavsiye ederim, fakat kitap içindeki bilgileri iyi seçmeniz gerekir.
Atatürk ve Kayıp Kıta Mu ile ilgili bilinmeyenlere değinen bir kitap. Tahsin Mayatepek'in Mu kıtası ile ilgili çalışmaları raporlar halinde Ankara'ya göndermesini konu alan bir kitap. Atamızın tıpkı bir bilim adamı gibi Türkler'in geçmişini araştırması çok önemli bir konudur. İlginç yani Türkler'in Mu Kıtasından geldiği düşünülmektedir. Hindistan'daki tabletleri inceleyen İngiliz gezginin yazdığı kitapları bile okumuş bir liderden bahsediyoruz. Güzel bir çalışma. Okumanızı tavsiye ederim.
özellikle Turkler kabul etmese de o en cok turkleri severdin. Üstün ırk mu kıtasında onlarin yasadigi dusuncesini son gününe kadar araştırmasi bize bir cok açıdan ışık yakıyor. kitabin ilk sayfasindan son sayfasina kadar bir Devlet Baskani neden olunur sadece o anlatiliyor aslinda. o sadece bir baskan değil hepimizi her seyiyle dusunen Tek başkandi.
Mustafa Kemal Atatürk'ü çok iyi anlatan Sinan Meydan'dan yine çok iyi bir eser. Atatürk ve Güneş Dil Teorisi, Kayıp Kıta Mu hakkında bilgiler. Enfes bir kitap. Bir solukta okuyacaksınız. 2.sini de almanızı öneriyorum.
Öncelikle şunu söyleyeyim tek günde,tek soluk da rahatlıkla okunabilecek bir eser.Ben aynı anda 3/4 kitap okuduğum için bir iki gün sürdü.Bu kitap da ne bulacaksınız. Atatürk'ün 1930'larda ileri sürdüğü Türk Tarih Tezi ve Güneş Dil Teorisi'ni bilimsel gerçekliğe oturtma çabasını ve bu konuda ne kadar hassas,ciddiyetli ve de sorgulayıcı olduğunu göreceksiniz.Meksika'ya elçi olarak gönderilen Tahsin Mayatepek aslında bu iki konuyu araştırmaya ve bilgi-belge temin etmeye özel olarak gönderilmiş idi.Görevde bulunduğu süre zarfında bilinen 14 rapor sunmuş idi.Bu raporların ilk 6'sı bulunamadi fakat geri kalan raporlar mevcut.Elde ki raporlardan anladığımız kadarıyla Türklerin ilk anayurdu Orta Asya değil Mu kıtaası idi ve dünyaya ileri medeniyet buradan yayılmış idi.Bu konular belgeler ışığında kanıtlamaya çalışılmıştır.Ayrica belli bir süre önceye kadar sadece 14.rapor bilindiği için ve bu raporda dini içerikli olduğu için rapordaki bilgilere Mustafa Kemal'in yüzde yüz katılmış gibi göstererek kendisini dinsizlik ile suçlayan kesimler çokça olmuştur.Fakat detaya indiğinizde 14.rapor ve daha sonra ortaya çıkan 7. Rapor sonrasında Mustafa Kemal ile Tahsin Mayatepek'in arasının açıldığını bu dakikadan sonra iletişimlerinde aracı olarak TDK başkanını kullandıkları görülüyor. Mustafa Kemal'in çok önem verdiği bu konu hakkında ona raporlar sunan Mayatepek'in kaynak olarak gösterdiği ve sonradan gönderdiği J.Churchward'ın 4 kitabını hemen Türkçe'ye çevirterek tek tek incelemiş ve Mayatepek'in din hakkında düşüncelerine soğuk yaklaşmış ve mantıksız bulmuştur.Kitapları okudukca din-bilim ilişkisini oturtmuştur.Mayatepek'in aşırı ve zorlama din dusuncesi Mustafa Kemal'e oldukça ters geldiğini ve Mustafa Kemal'in inançsız biri değil sadece sorgulayabilen biri olduğunu açıkça anlayabiliyorsunuz.
Kitabı şiddetle tavsiye edebilirim.
Atatürk türklerin orta asyadan önce nerde yaşadığını merak ediyordu ve sonunda mu adında anakaradan geldiği inancına varmıstı..
Ve Atatürk'ü bir siyasetçi ve bir asker olması ile tanıyorsanız..
Fantastik konulara ilgi duyuyorsanız yada onun bilime olan ilgisini, ön yargınız olmadan düşünme ve tarihe olan ilgisini de öğrenmek için okunması gereken kitaplar arasında..
"Yaşayabileceğimiz en güzel şey gizemli olanı yaşamaktır; çünkü bu tür, gerçek bilimin ve sanatın kaynağıdır. Bu duyguya yabancı olan, artık merakla ve heyecanla hayranlık duyamayan birisi ölü gibidir, onun gözleri kapalıdır çünkü."--Albert Einstein 1930--
Sinan Meydan
Bölüm: Efsaneden Gerçeğe
"Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiçbirisini yapamazdım."
Mu halkı altıncı hisleriyle bir parçası oldukları doğayı daha iyi anlamaya çalışıyordu. Örneğin, bir ağaca yoğunlaştıkları zaman, ağacın büyüklüğü ve rengi dışında, kendi yaşadığı çevreyle, doğayla ve kozmosla gözle görülemeyen bir ilişki içinde olduğunu görüyorlardı.
...ama Atatürk'ün geliştirdiği Türk Tarih Tezi bu eski ileri uygarlıkların "Asyenik" olabileceklerini iddia ediyordu. Bu ihtimal bile Avrupa'nın tarihle temellendirdiği emperyalist çıkarlarına aykırıydı.
Mu'da sonradan toplumsal eşitlik yavaş yavaş ortadan kalktı. Zengin sınıflar ortaya çıktı. Bu zengin sınıflar çok sayıda hizmetkarla birlikte etkileyici saraylarda yaşamaya başladı.
Atatürk Türk tarihinin sadece Osmanlı tarihinden oluşmadığı, Türklerin Osmanlıdan binlerce yıl önce de büyük devletler kurup dünya uygarlığına büyük katkılarda bulunduklarını ileri sürerek, sonradan çok tartışılacak olan Türk Tarih Tezini ortaya attı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Atatürk ve Kayıp Kıta Mu
Baskı tarihi:
Mayıs 2012
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751028006
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Yıllardır Saklanan Büyük Sır Açığa Çıkıyor! Bir Efsane Gerçek Oluyor...

Her şey 1930'lu yıllarda Atatürk'ün ileri sürdüğü Türk Tarih Tezi'yle başladı. Atatürk, 1932'den sonra Türk Tarih Tezi'nin "kayıp parçası"nın peşine düştü. "Türklerin Orta Asya'dan önceki ilk yurtlarını" arıyordu. Bu amaçla 1934 yılında Tahsin Bey'i Meksika Büyükelçiliği'ne atadı. Tahsin Bey'in gizli görevi Türklerle eski Amerikan halkları arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Tahsin Bey, Meksika'daki araştırmalarının sonucunda şaşırtıcı bir bilgiyle karşılaştı. Bu bilgiye göre Türkler, MÖ 12.000'lerde bir doğal afet sonunda Pasifik Okyanusu'nda sulara gömülen Kayıp Kıta Mu'dan Orta Asya'ya göç etmişlerdi.

- Atatürk Kayıp Kıta Mu'da ne aradı?
- Tahsin Bey'in Meksika'dan Atatürk'e gönderdiği raporlarda hangi bilgiler vardı?
- Atatürk, J. Churchward'ın Mu konulu kitaplarını neden Türkçeye tercüme ettirdi?
- Atatürk, Tahsin Bey'in bazı raporlarını neden eleştirdi?
- Kayıp Kıta Mu nasıl bir yerdi?
- Türkçe ile eski Amerikan halklarının dilleri arasındaki şaşırtıcı benzerlikler neyin işaretiydi?

Ve daha pek çok bilinmeyenin yanıtını"Atatürk ve Kayıp Kıta Mu"da bulacaksınız. Elinizdeki kitap Atatürk'ün daha önce "hiç bilinmeyen" bir özelliğini ilk kez tüm boyutlarıyla ortaya koymakta ve Atatürk'ün ömrünün son yıllarındaki "büyük arayışına" ışık tutmaktadır. Bu kitapta okuyacaklarınız sizi hem çok şaşırtacak, hem çok düşündürecek, hem de Atatürk'le ilgili bilgilerinize çok özgün katkılar yapacaktır. "Atatürk, Türklerin Orta Asya'ya gelmeden önce Mu kıtasında yaşadıklarına çok emin bir şekilde inanırdı, ama bu konudaki yoğun araştırmaları 1938'de son nefesini vermesiyle bitiverdi." Atatürk'ün Kütüphanecisi Nuri Ulusu.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 221 okur

  • Gürcan Soysal
  • Elif Erşen
  • Feridun Öncel
  • Gülin A.
  • erkanalp
  • Melike Algül
  • Çağdaş
  • Murat Ç
  • Çiğdem Bölek
  • Nilay Sönmez

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%14.1
25-34 Yaş
%28.2
35-44 Yaş
%34.6
45-54 Yaş
%20.5
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%44.9
Erkek
%55.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.6 (29)
9
%19.4 (19)
8
%25.5 (25)
7
%15.3 (15)
6
%3.1 (3)
5
%2 (2)
4
%2 (2)
3
%1 (1)
2
%0
1
%2 (2)