Atatürk ve Kayıp Kıta Mu

7,9/10  (38 Oy) · 
85 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.161 gösterim
Yıllardır Saklanan Büyük Sır Açığa Çıkıyor! Bir Efsane Gerçek Oluyor...

Her şey 1930'lu yıllarda Atatürk'ün ileri sürdüğü Türk Tarih Tezi'yle başladı. Atatürk, 1932'den sonra Türk Tarih Tezi'nin "kayıp parçası"nın peşine düştü. "Türklerin Orta Asya'dan önceki ilk yurtlarını" arıyordu. Bu amaçla 1934 yılında Tahsin Bey'i Meksika Büyükelçiliği'ne atadı. Tahsin Bey'in gizli görevi Türklerle eski Amerikan halkları arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Tahsin Bey, Meksika'daki araştırmalarının sonucunda şaşırtıcı bir bilgiyle karşılaştı. Bu bilgiye göre Türkler, MÖ 12.000'lerde bir doğal afet sonunda Pasifik Okyanusu'nda sulara gömülen Kayıp Kıta Mu'dan Orta Asya'ya göç etmişlerdi.

- Atatürk Kayıp Kıta Mu'da ne aradı?
- Tahsin Bey'in Meksika'dan Atatürk'e gönderdiği raporlarda hangi bilgiler vardı?
- Atatürk, J. Churchward'ın Mu konulu kitaplarını neden Türkçeye tercüme ettirdi?
- Atatürk, Tahsin Bey'in bazı raporlarını neden eleştirdi?
- Kayıp Kıta Mu nasıl bir yerdi?
- Türkçe ile eski Amerikan halklarının dilleri arasındaki şaşırtıcı benzerlikler neyin işaretiydi?

Ve daha pek çok bilinmeyenin yanıtını"Atatürk ve Kayıp Kıta Mu"da bulacaksınız. Elinizdeki kitap Atatürk'ün daha önce "hiç bilinmeyen" bir özelliğini ilk kez tüm boyutlarıyla ortaya koymakta ve Atatürk'ün ömrünün son yıllarındaki "büyük arayışına" ışık tutmaktadır. Bu kitapta okuyacaklarınız sizi hem çok şaşırtacak, hem çok düşündürecek, hem de Atatürk'le ilgili bilgilerinize çok özgün katkılar yapacaktır. "Atatürk, Türklerin Orta Asya'ya gelmeden önce Mu kıtasında yaşadıklarına çok emin bir şekilde inanırdı, ama bu konudaki yoğun araştırmaları 1938'de son nefesini vermesiyle bitiverdi." Atatürk'ün Kütüphanecisi Nuri Ulusu.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789751028006
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Murat ÇALIK 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mu ile ilgili araştırmalarıma ilk olarak, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türk Tarih Tezi'ni kuvvetlendirmek için", Meksika'ya gönderdiği Tahsin Mayatepek'in, 14 raporundan son 7 raporunu anlatıldığı, Kemal Şenoğlu'nun "Mayatepek Raporları adlı kitabından başlamıştım.

Sonrasında malum merakım ve James Churchward'ın, Kayıp Kıta Mu ile ilgili dört kitabından sonra had seviyeye ulaşmış ve en son olarak Sinan Meydan'ın "Atatürk ve Kayıp Kıta Mu" kitabı ile bugüne gelmiş bulunuyorum.

Öncelikle bu kitabı anlamak için Mu ile Atatürk'ün nasıl yollarının kesiştiğini anlatmak gerekiyor.

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduktan sonra batının dikte ettiği, bütün insanlığın Avrupalı "ari ırktan" geldiği, Anadolu'nun da asıl bu ari ırk'a ait olduğu ve fakat barbar(!) Türkler'in Anadolu'yu işgâl ettiği "yalanına" fazlasıyla karşıydı. Bundan dolayıdır ki, Güneş dil Teorisi ve Türk Tarih Tezi üzerine özellikle 1930 ve sonrasında bir çok araştırmalar yaptı/ yaptırttı.

Atatürk, Türk Milleti'nin "binlerce yıl önce" Orta Asya'dan Anadolu'ya geldiğine ve Anadolu'ya medeniyeti Türkler'in getirdiğine inanıyordu. 1071 yılının Türklerin Anadolu'ya ilk değil son gelişi olduğuna inanıyordu. Bilimsel çalışmalar, antropolojik araştırmalar ve nihayet arkeolojik bulgular da Atatürk'ün bu düşüncesini desteklemiş bundan dolayıdır ki Atatürk Türk Tarih Tezi üzerine çalışılmasını emretmişti.

İşte bu sırada Tahsin Mayatepek'i Meksika'ya gönderdi ve Tahsin Mayatepek orada "Güneş dil Teorisi" için çalışmalar yaparken Kayıp Mu kıtası ile yolları kesişti. Bunun üzerine Atatürk'e James Churchward'ın, Kayıp Kıta Mu adlı kitabından bahsetti ve Atatürk James Churchward'ın konu ile ilgili 4 kitabını Türkiye'ye getirterek Türke'ye çevirtti.

İşte bundan sonrası bu kitapta detaylıca anlatılıyor.

Bu kitabı bitirdikten sonra, Atatürk'ün ömrünün sonlarında bu konuyla ilgili inandıklarını iki kısımda ifâde edebilirim...

1- Türkler Orta Asya'ya Mu'dan göç etmişlerdir.
2- Dünyadaki ilk dil Mu dili yani Türkçe'dir.

İşte kitapta bu iki nazariyenin ispat edilişini ve Atatürk'ün de bu konular ile ilgili görüşlerini okuyacaksınız...

Yeliz AKYÜZ 
 16 Ağu 02:04 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Kitabı okumaya başladığımda ilginç bilgilerle karşılaşacağımı biliyordum ancak bu kadarını beklemiyordum. İlk başta anlatılanlar ütopik geldi ama okumaya devam ettikçe kanıtlarla desteklenen bilgiler şaşırmama sebep oldu. Okudukça zihnim bir yandan da tarih bilgilerimi sorgulama başladı. 76. sayfaya geldiğimde ‘Yeryüzü Cennetinin Yok Oluşu’ başlığıyla karşılaşınca 39. sayfaya (efsaneden gerçeğe bölümünün başına) dönme gereksinimi duydum. Çünkü kitapta çok değerli bilgiler vardı ve okurken bu kitabı yeterince özümsemediğim kanısına vardım. Kitabın dili ağır ve yabancı olduğum bir konu olduğu için anlamakta zorlandım. Dolayısıyla daha dikkatli okumaya başladım.

Tarih ve arkeoloji ilgi alanınızsa bu kitabı seveceğiniz kanaatindeyim. Yazar anlattıklarını belge, şekil ve fotoğraf gibi görsellerle desteklemiş ve bu görsellerin açıklamasını da başarılı bir şekilde yapmış.

******SPOİLER İÇEREBİLİR*****

Kitabın içeriğine dair çok fazla söylenecek söz olmakla birlikte bu inceleme yazısında bunların hepsinin aktarılması mümkün değildir. Lakin özetle; Atatürk hayatının son dönemlerinde Türklerin Orta Asya’ya nereden geldiklerini, Mu topluluğu ile bir bağlantısı olup olmadığını,-Türk Tarih Tezini- dünya dillerinin temelinin Türkçeye dayanıp dayanmadığını -Güneş Dil Teorisini- ispatlamak adına birçok çalışma yapmış ve yaptırmıştır. İşte kitap bu iki teori üzerine hazırlanmış raporların incelenmesinden oluşuyor. Atatürk bu teoriler kapsamında araştırma yapmak ve kanıt toplamak üzere Tahsin Mayatepek’i Meksika Büyükelçiliğine atamıştır. Mayatepek, konuyla alakalı 14 rapor düzenlemiş ve bu raporları hazırlarken İngiliz Albay J. Churchward’ın kayıp kıta Mu’ya ilişkin kitaplarından da yararlanmıştır. Zira Atatürk bu kitapların birer örneğini istemiş, onları bizzat inceleyip notlar almış olup, bu kitaplar halen Anıtkabirde Atatürk’ün okuduğu kitaplar bölümünde bulunmaktadır.

Kitap, bu raporlardan ve adı geçen Churchward’a ait kitaplardan yola çıkarak; binlerce yıl önce Pasifik Okyanusunun ortasında Mu adında bir kıtanın var olduğunu, bu kıtada 64 milyon nüfusa sahip bir topluluğun bulunduğunu, kıtanın ilk insanın çıktığı yer olduğunu, Mu topluluğunun bilim, teknoloji, mimarideki gelişmişliğini, topluluğun pek çok koloniye sahipliğini, Sümer, Hitit, Mısır ve Uygurların bu kolonilerden olduğunu anlatmaktadır. Zira kitapta Mu kıtasındaki günlük hayattan, kullanılan dil ile Türkçe arasındaki benzerlikten, dini yaşamdan ve tüm dinlerin temelinin ilk din olan Ra- Mu olduğundan, bugünkü dinler ile arasındaki benzerliklerden de bahsedilmektedir.

Mayatepek’in hazırlamış olduğu raporların bazılarının halen kayıp ve 14. raporun en çok spekülasyon yaratan rapor olduğu, Atatürk’ün bazı raporlarda Mayatepek ile farklı görüşlerde olduğu ve bu sebeple raporları eleştirdiğinden de bahsetmekte fayda olduğunu düşünmekteyim.  

Kitaptaki bilgilere yabancı olsak bile tanıdık gelen bir topluluktan da bahsediliyor. ‘Mayalar’. Maya takvimine göre 2012 yılında dünyanın sona ereceği yönündeki haberleri anımsayacaksınız.  Bunun sebebi Mayaların 13 sayısının uğursuzluğuna inanmaları ve 2013 yılına devam etmekten korkmuş olmalarıdır. Peki Mayalar için 13 sayısı neden uğursuzdu? Mayaların atası olan Mu topluluğu zak ayının 13. Cuma günü depremler sonucu ateş ve su içerisinde yok olmuştu. Bu sebeple Mu topluluğunda 13 sayısının uğursuzluğuna inanılırdı. Aynı inanış Mu topluluğunun çocukları olan Mayalarda da devam etmiştir.

Kitabın sonuna yaklaşırken yazar, Mayatepek’in raporlarına, özellikle 14. rapora dünya görüşünü yansıttığını, tarafsız olamadığını belirtmiş ve evrim teorisini de eleştirmiştir. Mayatepek’i eleştirirken kendisinin de ne yazık ki objektifliğini yitirmiş ve dünya görüşüne kendisini bir hayli kaptırarak hararetli eleştirilerde bulunduğunu düşünüyorum. Bu sebeple kitabın başından süregelen başarısını, objektifliğini sonunda hissedemediğimi de belirtmek isterim. Keyifli okumalar…

Burak CAN 
14 Tem 11:08 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle şunu söyleyeyim tek günde,tek soluk da rahatlıkla okunabilecek bir eser.Ben aynı anda 3/4 kitap okuduğum için bir iki gün sürdü.Bu kitap da ne bulacaksınız. Atatürk'ün 1930'larda ileri sürdüğü Türk Tarih Tezi ve Güneş Dil Teorisi'ni bilimsel gerçekliğe oturtma çabasını ve bu konuda ne kadar hassas,ciddiyetli ve de sorgulayıcı olduğunu göreceksiniz.Meksika'ya elçi olarak gönderilen Tahsin Mayatepek aslında bu iki konuyu araştırmaya ve bilgi-belge temin etmeye özel olarak gönderilmiş idi.Görevde bulunduğu süre zarfında bilinen 14 rapor sunmuş idi.Bu raporların ilk 6'sı bulunamadi fakat geri kalan raporlar mevcut.Elde ki raporlardan anladığımız kadarıyla Türklerin ilk anayurdu Orta Asya değil Mu kıtaası idi ve dünyaya ileri medeniyet buradan yayılmış idi.Bu konular belgeler ışığında kanıtlamaya çalışılmıştır.Ayrica belli bir süre önceye kadar sadece 14.rapor bilindiği için ve bu raporda dini içerikli olduğu için rapordaki bilgilere Mustafa Kemal'in yüzde yüz katılmış gibi göstererek kendisini dinsizlik ile suçlayan kesimler çokça olmuştur.Fakat detaya indiğinizde 14.rapor ve daha sonra ortaya çıkan 7. Rapor sonrasında Mustafa Kemal ile Tahsin Mayatepek'in arasının açıldığını bu dakikadan sonra iletişimlerinde aracı olarak TDK başkanını kullandıkları görülüyor. Mustafa Kemal'in çok önem verdiği bu konu hakkında ona raporlar sunan Mayatepek'in kaynak olarak gösterdiği ve sonradan gönderdiği J.Churchward'ın 4 kitabını hemen Türkçe'ye çevirterek tek tek incelemiş ve Mayatepek'in din hakkında düşüncelerine soğuk yaklaşmış ve mantıksız bulmuştur.Kitapları okudukca din-bilim ilişkisini oturtmuştur.Mayatepek'in aşırı ve zorlama din dusuncesi Mustafa Kemal'e oldukça ters geldiğini ve Mustafa Kemal'in inançsız biri değil sadece sorgulayabilen biri olduğunu açıkça anlayabiliyorsunuz.
Kitabı şiddetle tavsiye edebilirim.

Orhan Karadede 
19 Haz 21:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk'ü çok iyi anlatan Sinan Meydan'dan yine çok iyi bir eser. Atatürk ve Güneş Dil Teorisi, Kayıp Kıta Mu hakkında bilgiler. Enfes bir kitap. Bir solukta okuyacaksınız. 2.sini de almanızı öneriyorum.

Bilgehan Bölek 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okudukça, gizemli bilgileri öğrendikçe Kayıp Kıta Mu ve döneminde yaşananlar hakkında öğrenince çok şaşıracaksınız. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kitaptan 4 Alıntı

Yeliz AKYÜZ 
04 Ağu 15:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Yaşayabileceğimiz en güzel şey gizemli olanı yaşamaktır; çünkü bu tür, gerçek bilimin ve sanatın kaynağıdır. Bu duyguya yabancı olan, artık merakla ve heyecanla hayranlık duyamayan birisi ölü gibidir, onun gözleri kapalıdır çünkü."--Albert Einstein 1930--

Atatürk ve Kayıp Kıta Mu, Sinan Meydan (Bölüm: Efsaneden Gerçeğe)Atatürk ve Kayıp Kıta Mu, Sinan Meydan (Bölüm: Efsaneden Gerçeğe)
Yeliz AKYÜZ 
15 Ağu 00:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Doğanın öğretilerini öğren ve bilgeliğini depola, çünkü doğa bilgeliğe ulaşmanın en büyük okuludur...

Atatürk ve Kayıp Kıta Mu, Sinan MeydanAtatürk ve Kayıp Kıta Mu, Sinan Meydan
Yeliz AKYÜZ 
04 Ağu 11:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ben çocukken çok fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiçbirisini yapamazdım."---M.Kemal ATATÜRK---

Atatürk ve Kayıp Kıta Mu, Sinan MeydanAtatürk ve Kayıp Kıta Mu, Sinan Meydan
Umutlu Ev Kadını 
 05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
" J.Churchward, Atatürk'ün okuduğu 4 kitabında da Tanrı' nın varlığını arkeolojik bulgularla kanıtladığını iddia ediyor, Tanrısıızlığı eleştiriyor ve evrime karşı çıkıyordu. (...) Kanımca Atatürk, bu kitaplarda sadece Türklerin kökenini değil Tanrı' nın izlerini de aramıştı. (...)
Tahsin Bey' in, Islam dininin Tanrısal kaynaklı olmadığını kanıtlamaya çalıştığı 40 sayfalık 14. raporunu altın bulmuşcasına sahiplenenlere ve buradan hareketle Atatürk' ün inancını sorgulayanlara J. Churchward' in 4 kitabını okumalarını öneriyorum."

Atatürk ve Kayıp Kıta Mu, Sinan Meydan (Sayfa 109 - Truva Yayinlari)Atatürk ve Kayıp Kıta Mu, Sinan Meydan (Sayfa 109 - Truva Yayinlari)