Atatürk ve Tam Bağımsızlık

·
Okunma
·
Beğeni
·
42
Gösterim
Adı:
Atatürk ve Tam Bağımsızlık
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
178
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757216261
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Atatürkçü Düşünce Derneği
178 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitapta ana konu olarak Amerika mandacılığı üzerinde duruluyor.Gerek içte gerek dışta Mustafa Kemal Atatürk'ün manda savunucuları
( içimzideki Ali Fuat Paşa, Ahmet Rıza Bey, Ahmet İzzet, Cevat Çürüksulu
Mahmut Paşalar, Reşat Hikmet, Cami, Reşit Sadi beyler, Esat Paşalar olan Kara Vasıf , Halide Edip Hanım) Bunların hepsine karşı değişmez tutumu "Ya İstiklal Ya Ölüm" parolasını anlatıyor. Manda konusundaki özellikle Sivas kongresinde geçen diyologlar hakkında bilgi bularbilirsiniz. Kitapta Atatürk 'ün ileri görüşlülüğü çok bariz ortada.Cumhuriyet kurulduğunda bugünü tahmin edip uyarıda ve tavsiyelerde bulunmuştur. Bunu anladılar mı bunun ayrımına varmak sizin tercihiniz.Kitabı okuyacak olanlara tavsiyem dünle bugünü kıyasla okumanız. Cumhuriyetin yıl dönümünü şimdiden kutlar. Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleriyle bitirmek isterim.

Gençler!
Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz almakta
olduğunuz eğitimle, bilgi ile insanlıktaki üstünlüğün, yurt sevgisinin,
düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni
kuşak! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve
yaşatacak sizsiniz.

Keyifli okumalar :)
Gençler!
Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz almakta
olduğunuz eğitimle, bilgi ile insanlıktaki üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."
Nasıl "kişi özgürlüğü" denilince, artık sadece bir Devletin Anayasasında bazı hürriyetlerin sıralanmış olması ile
yetinilmiyor; bunun ötesinde "fiili olanakların, hatta sosyal ve ekonomik temel hakların varlığı" da anlaşılıyorsa, "tam bağımsızlık (gerçek bağımsızlık)" da, artık bir "şeklin" ötesindeki içeriği
anlatmaktadır. Dar anlamda sadece siyasal değil, çok yönlü bir kavramdır bu.
Ya istiklal ya ölüm parolasını benimseyen bir ulusu imha etmeğe kalkışmanın da, en büyük vahşet olduğunu ifade
etmektedir:
Köle olmaya razı olan bir ulusu, kölelikten kurtarabilmek imkansız gibidir. Çünkü satılık yöneticiler, daima ve her yerde bol bol bulunabilmektedir. Ulusun çekirdeği de, zor olan bir bağımsızlık yerine, kolay olan bir uşaklığı tercih ediyorsa, bugünkü yöneticiler değilse bile yarınki yöneticiler onu satacaklardır.
tam bağımsız Türkiye" ve emperyalizmin her türlüsüne karşı olmak" gibi ilkeler, Atatürk'ün ilkeleridir. Bu ilkeleri savunmak, herhangi bir yabancı devlete örneğin
Rusya'ya uşaklık etmek değil, sadece ve sadece Türkiye'yi savunmaktır ve Türkiye'yi savunmanın tek doğru yoludur.
Bu ülkenin öz sahibi kendileri imiş gibi davranıyorlardı. Haksızlığın, densizliğin bundan büyüğü olamazdı. Öylelerinin bu verimli ülkede hiç hakkı yoktur. Ülkeniz, sizindir. Türklerindir.
Atatürk ekonomik hayatın toplumdaki bütün öteki alanlara egemen olacağını, ekonomi ile askerliğin çatışması halinde ekonominin galip çıkacağını, en kesin bir dille belirtebilmiş bir askerdi.
Gerçek belirdi mi yalan, ortadan kalkar. Saçma sapan ve uydurma şeyler, kafalardan çıkmalıdır. Her türlü yükselmeye ve gelişmeye istekli olan ulusumuzun sosyal devrim adımlarını kesmek, kısaltmak isteyen engeller ortadan kaldırılmalıdır.
"Yabancı bir devletin koruyuculuğunu istemek, insanlık niteliklerinden yoksunluğu, güçsüzlüğü ve beceriksizliği itiraf etmekten başka bir şey değildir. Gerçekten bu aşağılık duruma düşmemiş olanların, isteyerek başlarına yabancı bir yönetici getirmeleri hiç düşünülemez. Oysa Türk'ün onuru ve yetenekleri çok yüksek ve büyüktür.
"1964 de, McNamara'ya karşı suikast hazırlamakla suçlanan Nguyen Van Troi adlı genç bir elektrikçi idama mahkum edilmişti. Troi, idamından birkaç dakika önce gazetecilere bir demeç verdi. Büyük bir soğukkanlılıkla: "Ben hiçbir günah işlemedim, dedi. Günah işleyen, Amerikalılardır." Gözlerinin bağlanmasını, reddetti. "Bırakın" dedi, sevgili vatanıma son bir defa daha bakayım". Ölürken de: "Yaşasın Vietnam", diye bağırdı. Van Troi, bugün Kuzeyde olduğu kadar Güney'de de bir milli kahraman olarak anılmaktadır"
Atatürk, Tarsus'ta çiftçilerle yaptığı konuşmada da şöyle diyordu: "Bizi iktisadi hayatımızı geliştirme,böylece refaha ulaşma amacına varmaktan alıkoyan iki kuvvet vardır: Biri dış düşmanlardır. Bunlar bizi, bir sömürge haline koymak için ilerlememizi istemeyenlerdir. Fakat bizim için bunlardan daha zararlı daha öldürücü bir sınıf daha vardır: O da içimizden çıkması muhtemel olan hainlerdir"
Güçten ve yetenekten yoksun olanlara yüz verilmez. İnsanlık, eşitlik, yiğitlik gereklerini; bütün bu niteliklerin kendilerinde bulunduğunu gösterenler isteyebilir

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Atatürk ve Tam Bağımsızlık
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
178
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757216261
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Atatürkçü Düşünce Derneği

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Dilara
  • Umut Ök

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0