Atatürkçülükte Temel İlkeler

6,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
193 gösterim
Ahmet MUMCU, Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Başkanı'dır. Yazar bir hukukçu olduğu için, Atatürk ilkelerinin bütün anayasalarımızda devletimizin temeli olarak kabul edildiğinin bilincindedir. Atatürk Türk ulusuna demokrasiyi getirme amacını en yüksek ülküsü olarak benimsedi. Bundan dolayı, anayasalarımızın temeli olan Atatürk ilkeleri doğrudan demokrasiyi koruyucu bir alt yapı oluştururlar. Bu gün için sorun, özellikle son anayasamızda, bu ülkelerin demokrasiye gidişi hızlandurmak için yeterince işlenip işlenilmediği ve sınırlayıcı bir zihniyetle belirlenip bir ölçüde yozlaştırılıp yozlaştırılmadığı noktasından çıkmaktadır. Ancak, anayasamız bütünüyle değerlendirildiği zaman bu kaygıyı giderek yorumlara ulaşmanın mümkün bulunduğu da anlaşılır.

Yazar, hukukçuluğun verdiği görev anlayışı içinde bütün anayasalarımızda devletimizin temeli olarak kabul edilmiş bu ilkeleri titiz bir bakış açısıyla açıklamaktadır.Bu açıklamalarda hukuk tekniğine ilişkin yönteme başvurulmamış, tarihsel görüş açısı esas alınmıştır. Bu yolla hukukçu olmayan okurlara da seslenmek istenilmiştir. Dördüncü basımına -sistemini değiştirmeden- kısa fakat önemli eklemeler yapan yazar, bu araştırması ile Atatürk ilkelerine merak duyan herkes için bir ''el kitabı'' hazırlamış olmanın mutluluğu içindedir.
 • Baskı Tarihi:
  1988
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9789751000347
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

'' O' nun ilkeleri aslında, aklın işleyip durduğu değerlerden çıkmıştır. Bu nedenle, ilkelerini günümüzde çıkan sorunları çözmekte kullanabiliriz. Onları, aklımızla yeni koşullara uygun biçimde yorumlayabiliriz. Bu ilkeleri atamayız. Bağımsızlığımızı feda edebilir miyiz? Ulusçuluktan vazgeçebilir miyiz? Egemenliği ulustan alıp bir kişiye veya zümreye vermek yerinde midir? Nihayet, sorunlarımızı çözümlerken akla, çağdaş bilime değil de neye dayanacağız? ''

Atatürkçülükte Temel İlkeler, Ahmet Mumcu (Sayfa 139 - İnkılâp ve Aka Yayınları)Atatürkçülükte Temel İlkeler, Ahmet Mumcu (Sayfa 139 - İnkılâp ve Aka Yayınları)
Davut Sakallı 
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Devrimci önder, bu düşünsel temelleri kavrayan ve toplumun devrim için en uygun olduğu zamanı kestiren; devrimi yürütecek çeşitli gruplar arasında uyumu sağlayan ve gerektiğinde onların üzerine çıkarak devrime yön verebilecek nitelikte olan bir kişidir. Pek çok devrimin başarısı öndere bağlı olmuştur. Önder çıkaramayan devrimler sürekli bir gelişme sağlayamazlar."

Atatürkçülükte Temel İlkeler, Ahmet Mumcu (Sayfa 19 - Yeniden düzenlenip güncelleştirilmiş 4. baskı, İnkılâp Kİtabevi, 2000)Atatürkçülükte Temel İlkeler, Ahmet Mumcu (Sayfa 19 - Yeniden düzenlenip güncelleştirilmiş 4. baskı, İnkılâp Kİtabevi, 2000)