Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
48 gösterim
Eser Tütengil'in 1953 yılından başlayarak Atatürk ve Cumhuriyet Türkiyesi üzerine yazıp yayınladığı makalelerle yanıtları ve onlara eklenen belgesel yazıları kapsıyor.Bunu yaparken, yazar, okuyucuların karşısına bir kez daha ve topluca çıkmak istiyor: 'Atatürk'ü Anlamak', Atatürkçü düşünceyi canlı tutmanın ilk basamağı; 'Atatürk'ü Tamamlamak' ise Atatürkçü eylemi geliştirmenin ilk koşuludur. Şöyle diyor düşünürümüz: 'Düşünce-eylem bütünlüğü içinde ele alınıp değerlendirilmedikçe, Atatürk'ün yüklendiği mission'un ulusal ve evrensel tarih sahnesindeki yeri açıklıkla belirlenemez'
- Server Tanilli
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789944886239
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan Taşpınar 
 30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazar kitabında Atatürk'ün büyük taarruzdan Cumhuriyet'in kuruluşuna, harf devriminden, ulusal eğitim sisteminin temelini attığı dönemlere kadar kısaca ölünceye kadar yeni Türk devletinin temelini oluşturan bütün projeksiyonunu, devrimlerini, yapmak istediklerini, yapamadıklarıyla birlikte aktarmıştır. Asıl önemlisi Atatürk'ün doğru anlaşılması ve Atatürkçülüğün de biçimsel ve doktrin yaklaşımlarından ayrıştırılarak doğru bir şekilde tanımlanması amacıyla; Atatürk'ün kendi ağzından görüşleri yanında yerli ve yabancı yazarlar ile Atatürk'ün çok yakınındakilerin de önemli görüşlerine yer vermek suretiyle objektif bir şekilde değerlendirmelerini okuyucuya aktarmaya özen göstermiştir. Gardırop Atatürkçülüğü yerine gerçek Atatürkçülüğü özümsemek isteyenler için önemli bir kaynak olduğu görüşündeyim.

Kitaptan 6 Alıntı

Gökhan Taşpınar 
 30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eğer devamlı sulh isteniyorsa insan kitlelerinin vaziyetlerini iyileştirecek beynelmilel tedbirler alınmalıdır. İnsanlığın heyet-i umumiyesinin refahı açlık ve tazyikin yerine geçmelidir. Dünya vatandaşları haset, açgözlülük ve kinden uzaklaşacak şekilde terbiye edilmelidir...

Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 23 - Mustafa Kemal Atatürk)Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 23 - Mustafa Kemal Atatürk)
Gökhan Taşpınar 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Okuma Yazma Anahtarı
Her vasıtadan evvel büyük Türk milletine onun bütün emeklerini kısır yapan çorak yol haricinde kolay bir okuma yazma anahtarı vermek lazımdır. Büyük Türk milleti cehaletten az emekle kısa yoldan ancak kendi güzel ve asil diline uyan böyle bir vasıta ile sıyrılabilir.

Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 84 - Atatürk)Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 84 - Atatürk)
Gökhan Taşpınar 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Diktatörlük
1935 yılında kendisiyle konuşan Amerikalı gazeteci Gladis Baker'ın "Niye diktatör diye çağırılmaktan hoşlanmıyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtlamıştı: *Ben diktatör değilim. Benim kuvvetim olduğunu söylüyorlar. Evet bu doğrudur. Benim arzu edip de yapamayacağım hiçbir şey yoktur. Çünkü ben zoraki ve insafsızca hareket etmeyi bilmem. Bence diktatör, diğerlerinin iradesine râmedendir. Ben kalpleri kırarak değil, kalpleri kazanarak hükmetmek isterim..".

Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 50 - Atatürk)Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 50 - Atatürk)
Gökhan Taşpınar 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Atatürk Milliyetçiliği
Bize milliyetperver derler. Fakat biz öyle milliyetperverleriz ki, bizimle teşriki mesai eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların bütün milliyetlerinin icabatını tanırız.Bizim milliyetperverliğimiz herhalde hodbinane ve mağrurane bir milliyetperverlik değildir.

Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 39 - Mustafa Kemal Atatürk)Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 39 - Mustafa Kemal Atatürk)
Gökhan Taşpınar 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Atatürkçülük
Atatürk'ü bir evliya mertebesine yükselterek dokunulmaz hale getirenlerle kendi çıkarları doğrultusunda Atatürkçülükler yaratanlar, Atatürkçü düşüncenin özüne karşı olmakta birleşmektedirler.

Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 125)Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 125)
Gökhan Taşpınar 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Atatürk
Üçüncü Adam'da Şevket Süreyya Aydemir;"Atatürk bir doktrin adamı değildi Çünkü Atatürk önceden sistemleştirilmiş ve tartışılabilse dahi fikir ve hareket prensipleri belli, sınırlı bir fikir sistemine kendini bağlamadı. Zaten fikri hazırlığı, nazari formasyonu da buna göre değildi.."

Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 113 - Sevket Süreyya Aydemir)Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak, Cavit Orhan Tütengil (Sayfa 113 - Sevket Süreyya Aydemir)