Atatürk'ü Ben Öldürdümİsmet Orhan

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.882
Gösterim
Adı:
Atatürk'ü Ben Öldürdüm
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059961554
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Elinizde tuttuğunuz bu kitap, biyografik bir roman. Hakkındaki her şeyin bilindiğini düşündüğünüz Atatürk'ün hayatına ayna tutuyor; ancak bugüne kadar tutulmuş tüm aynalardan farklı bir açıyla. Bu aynada göreceğiniz yansıma, Atatürk'ün çok başka bir suretiyle karşılaşmanızı sağlayacak. Kitaba bu sarsıcı ismin veriliş hikâyesi ise derin bir özeleştiriye dayanmakta. Yıllardır dayatılan öğretilerin ötesinde, ezberbozan bir eserle karşı karşıyasınız. Atatürk'e, daha önce hiç bakmadığınız bir pencereden bakmaya hazır olun.
(Tanıtım Bülteninden)
Atatürk ile ilgili binlerce kitap yazılmasına rağmen biyografik roman örneği azdır. Kitabı rafından alıp satın almamı ismine borçluyum. Yazar neden böyle bir isim koydu diyerek merak edip okumak istedim.Biz bu kitapta onu putlaştırmayı bırakıp insan yönüne dönüyoruz. Okul hayatımız boyunca özel hayatına değinilmemiştir örneğin. Burada onun çocukluk aşkını görüyoruz. Bulgaristan'a gönderildiğinde modern bir kadına aşık olduğunu ama sonlandığını görüyoruz. Onu delicesine seven Latife Hanım'ı, annesinin dünya gözüyle evliliğini görmek istemesini anlayabiliyoruz. Evlendiğine şahit oluyoruz. Enver Paşa ile anlaşmazlıklarını bir insanla anlaşamadığını görüyoruz.Ali Fuat Bey'i Kazım Karabekir'i bu vatan için kahramanca davranmış ama haketmedikleri halde geri planda bıraktığımız anmadığımız bilmediğimiz isimleri görüyoruz..O da bizler gibi yemiş içmiş, canı sıkılmış ,bazı insanlarla ters düşmüş,vatan için yanıp tutuşmuş da lise yıllarında edebiyata olan eğiliminden geçmiş yani o da biraz vazgeçmiş, aşık olmuş, nefret de etmiş. Bana göre putlaştırdığımız nesneyi insanı merak etmiyoruz sorgulamıyoruz dolayısıya hakkında bilgi edinmiyoruz. Çünkü zaten mükemmeldir ve mükemel olacaktır deyip ilahlaştırıyoruz. Oysa bu kitaptan sonra o artık daha çok bizden biri daha çok içimizden..
İsmet Orhan çok güzel ve anlamlı bir kitap yazmış. Farklı bakış açısı ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü çok iyi anlatan bir kitap. Benim de, Türkiye Cumhuriyet’i kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilmediğim bilgiler öğrenmek çok hoşuma gitti ve bu eylemi devam ettireceğim...
Atatürk' ün sadece bir asker, bir lider, bir baş öğretmen değil de, insan olduğunu da hatırlamamızı sağlayacak kitaptır kendisi. Sevdikleri, özledikleri, hayal kırıklıkları, sürgünleri... Okurken kalbim onunkiyle birlikte kırıldı. İradesine ve kararlılığına bir kere daha hayran oldum. Okunması gereken bir kitap, kesinlikle tavsiye ederim.
Bu kitabı ilk gördüğümde adı sebebiyle biraz tereddüt etmiştim. Lakin adı, yazarın öz eleştirisine dayanıyor. Kitapta Atatürk'ün hayatı roman şeklinde yazarın ağzından anlatılıyor. Adı ile içeriğin pek bir ilgisi yok. Dediğim gibi kitabın adı tamamen bir eleştiriye dayanıyor. Kitapta Atatürk'ün ağzından konuşmalar, yazdığı şiirler, sözler falan var. Tavsiye edebileceğim bir kitap. Bu ülkeyi kurtaran O kahramanın hayatını herkes okumalı ve bilmeli. Bu kitapta Atatürk'ün tüm bilmediğimiz yönleri de anlatılmış. Okulda ezberletilen bilgilerden çok daha fazlası mevcut.
Enfes bir kitap... Atatürk'ü en basit dille anlatan ve hiç duymadığınız şeyleri okutan bir kitap... Mutlaka alın ve okuyun Atatürk'ü yanlış tanımayın...
Her okuduğumda, tekrar tekrar aşık oluyorum sana mavi gözlü koca yürekli adam... Mükemmel bir biyografik roman.Herkese tavsiye ediyorum, kusursuz.
Bitti !!! Okuduğum en güzel biyografi diyebilirim çünkü Kahramanım Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatıydı. Hiç sıkmadan Roman gibi anlatılmıştı ve herkese kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitabın devamının gelmesini ümit ediyorum çünkü bu kitap Cumhuriyet'in ilanına kadardı. 10/10
mustafa kemal ataturk'u gercek anlamiyla hem otobiyografi seklinde hemde surukleyici bir tarzda anlatan hic sıkılmadan okuyabileceginiz guzel bir kitap
Kitabı ilk gördüğümde başlığı çok ilgimi çekmişti ve o yüzden almıştım. Atatürk'ün hayatını bize hep anlatıldığı gibi ulu bir şekilde değil, insani yönlerini ön plana çıkartarak anlatması, oldukça güzel. Hikayevari bir anlatımla kaleme alınmış olması da oldukça hızlı okunmasını sağlıyor.
iyi bir biyografi yazısı ancak Atatürk'e dair çoğunlukla bildiğimiz bilgiler var,inkılaplar yok,esas inkılapları ve ilkeleriyle ilgili,özel yaşamıyla ilgili çoğu bilmediğimiz bilgiler yok
“Bir daha o okula dönmeyeceğim anne”
“Tamam oğlum dönme. O zaman sende baban gibi ticaretle uğraşır, tüccar olursun.”
Mustafa, annesine baktı. Hiç de şaka yapar gibi bir hali yoktu.
“Tüccar mı?”
“Evet”
“Hayır anne. Ben omzumda anca silah taşırım, çuval değil.”
''Çanakkale demek, vatan demek İzzettin,'' dedi.
''Burası elden giderse İstanbul da gider. Vatan elden giderse yaşamamın zaten anlamı kalmaz.''
Kitabın adı neden ''Atatürk'ü Ben Öldürdüm'' diye soranlarınız olacaktır elbet.
10 Kasım 1938'den bu yana bu ülkeyi yönetmiş asker ve sivil herkesin, ülkenin bu duruma gelmesinde sorumluluğu olduğunu düşünmemdir bunun nedeni.
Ben,sen,o,biz,siz,onlar,hepimiz,hep beraber el ele vererek Atatürk'ü öldürmeye karar verdik.
Onu öldürmek için putlaştırdık.
Öldürmek için ideoloji yarattık.
Öldürmek için adının arkasına saklanacağımız dernekler kurduk.
Öldürmek için her sokağa,mahalleye,köprüye adını verdik.
Öldürmek için apartman boyu resimlerini astık.
Öldürmek için artık kendisine benzemeyen tablolar çizdik.
Öldürmek için sokakları kana bulayıp onun adını kullandık.
Öldürmek için hakkında olmadık dedikodular ürettik.
12 Eylül sonrası üniversitelerde adını,zorunlu derslere koyarak öldürdük.
Öldürmeye kararlıydık ve sonunda öldürdük.
Ben de Atatürk'ü öldüren milyonlarca kişiden biriyim.
Bu yüzden kitabıma ''Atatürk'ü Ben Öldürdüm'' adını verdim.
''Mesele ölmekte değil, ölmeden idealimizi gerçekleştirmektir. Ölmeden idealimizi gerçekleştireceğimiz günler yakındır.''
Savaşmak bir görevi yerine getirmek değildi. Hayır! Bu, bir görev değildi. Bu bir ölüm kalım savaşıydı. Cesur olmalıydı, askerlerine de bu cesareti vermeliydi. Dönmeyi düşünmeden, geçmişi unutarak, sadece bu anı yaşayarak, hiç yaşamamış gibi, az sonra ölecekmiş gibi savaşmalıydılar. Yurtları için, özgürlük için savaşmalıydılar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Atatürk'ü Ben Öldürdüm
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059961554
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Elinizde tuttuğunuz bu kitap, biyografik bir roman. Hakkındaki her şeyin bilindiğini düşündüğünüz Atatürk'ün hayatına ayna tutuyor; ancak bugüne kadar tutulmuş tüm aynalardan farklı bir açıyla. Bu aynada göreceğiniz yansıma, Atatürk'ün çok başka bir suretiyle karşılaşmanızı sağlayacak. Kitaba bu sarsıcı ismin veriliş hikâyesi ise derin bir özeleştiriye dayanmakta. Yıllardır dayatılan öğretilerin ötesinde, ezberbozan bir eserle karşı karşıyasınız. Atatürk'e, daha önce hiç bakmadığınız bir pencereden bakmaya hazır olun.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 47 okur

  • Arzu Helvacıoğlu
  • yağmur firuze
  • #Deprem Etkisi
  • İrem Gürel
  • Fatoş Çetiner
  • mahmut ferhat alptekin
  • ....
  • BUŞRA UYSAL GÜDER
  • Melis Doğan
  • Atilla Oral

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%7.7
18-24 Yaş
%38.5
25-34 Yaş
%23.1
35-44 Yaş
%23.1
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.7
Erkek
%33.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%48 (12)
9
%28 (7)
8
%4 (1)
7
%20 (5)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0