Atatürk'ü Mutlu Eden ve Üzen Anılar

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
393 gösterim
Cumhuriyet Bayramları'nın günlerini ve gecelerini sabahlara kadar ayakta geçiren O, zevkli, keyifli ve neşeli, işte O Atatürk. Yaşamının son Cumhuriyet Bayramı'nın gününü ve gecesini Dolmabahçe Sarayı'nın bir odasında ölüm döşeğinde geçirdi. Süzülmüş, takatsiz ve solgundu. Artık günleri değil, saatleri sayılıydı. Kesik kesik konuşuyor, yanındakiler de onu oyalayacak sözler söylüyorlardı. Bir ara pencereden içeriye bol bir ışık girdi. Elektriklerle donanmış bir Boğaziçi vapuru, sarayın rıhtımına yanaşacak kadar yaklaşmıştı. Vapurdan gelen alkışlar, ölümün kanat gerdiği bu hüzünlü odanın yaslı havasını dalgalandırdı.

"Üniversite gençleri tebriğe gelmişler" dediler. İşaret etti, kollarına girildi. Pencerenin yanındaki bir koltuğa oturtuldu. Ayağa kalmak istedi, kaldırıldı. Eliyle vapurdakileri selamladı. Görüldü mü bilmiyorum. Vapurda bir alkış tufanıdır koptu. "Yaşa!.." sesleri göklere yükselirken vapur da hareket etti. "Dağ başını duman almış" marşının ilk melodilerini işiten Atatürk, yanındakilere döndü. Takatsizdi, fakat gözlerinde hâlâ zekânın ve güçlü bir istencin ışıkları parlıyordu. Üzüntüsüz bir sesle, gençlere, işiteceklermiş gibi: "Bu bayramlar ve yarınlar sizindir, güle güle..." dedi. Atatürk yatağına yatırıldı. Kılıç Ali'yi sert bir öksürük tuttu, dışarıya fırladı. Ben de çıktım.

Odada bulunanların hepsi ağlıyordu. Ben de onların arasındaydım.
-Şükrü Kaya-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786055416096
 • Yayınevi:
  Truva Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

MCD 
17 May 17:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mussolini,Atatürk hakkındaki düşüncelerini,bir yabancı diplomata saygısızca şöyle açıklamıştı:
''Gece gündüz içer,başka bir şey bilmez.''demiş. Ata da bunu öğrenmişti.
Aynı diplomat bir gün Atatürk'ün huzuruna çıktı.Mussolini ile ilgili düşüncelerini sordu. Atatürk şu yanıtı verdi:
-Zeki adamdır,yalnız sarhoşlardan fazla korkuyor.

Atatürk'ü Mutlu Eden ve Üzen Anılar, Yurdakul Yurdakul (Sayfa 152 - Truva Yayınları)Atatürk'ü Mutlu Eden ve Üzen Anılar, Yurdakul Yurdakul (Sayfa 152 - Truva Yayınları)
MCD 
17 May 14:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk,Tarsus'a gelmişti. O'nu karşılayanlar arasında İstiklal Savaşı kahramanlarından Adile Çavuş da vardı. Bu iri yapılı esmer kadın Atatürk'ün önünde yere kapandı,ağlayarak toprağı öptü:
-Bastığın yerlere kurban olayım diyordu.
Baş kumandan çok duygulandı,Adile Çavuş'u yerden eliyle kaldırdı ve:
-Kahraman Türk kadını,dedi. Sen yerde sürünmeye değil,omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın.Ve öyle olacaksın demişti.

Atatürk'ü Mutlu Eden ve Üzen Anılar, Yurdakul Yurdakul (Sayfa 126 - Truva Yayınları)Atatürk'ü Mutlu Eden ve Üzen Anılar, Yurdakul Yurdakul (Sayfa 126 - Truva Yayınları)
MCD 
 17 May 14:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Atatürk tarihin büyük devlet adamları içinde en çok kimleri beğenirdi ? 1924 Martının 3.günü Meclis kürsüsünde hilafet nutkunu söyleyerek Yavuz Selim'den hep '' Hazreti Yavuz '' diye bahsetti. En çok taktir ettiği kumandan Timur'du. '' O sizin yerinizde olsa yaptıklarınızı yapabilirmiydi ? '' diyene ''Bunu bilmem,fakat ben onun yerinde olaydım yaptıklarını yapamazdım''.derdi. Fakat yeryüzünde kendisinin en hayran olduğu hiç şüphesiz ki Muhammed'dir.Onun devlet kurmaktaki şefliğine hayrandı. Hiç yoktan devlet kurmak...Kendi yaptığı iş de bu bakımdan ona benzemiyor muydu ? (İsmail Habip Sevük 18 s.61)

Atatürk'ü Mutlu Eden ve Üzen Anılar, Yurdakul Yurdakul (Sayfa 122 - Truva yayınları)Atatürk'ü Mutlu Eden ve Üzen Anılar, Yurdakul Yurdakul (Sayfa 122 - Truva yayınları)
MCD 
17 May 11:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Atatürk'ün kalmakta olduğu köşkün balkonundan akşam düşmanların sabotajı sonucu çıkan,İzmir yangınını izlerken yanındaki genç subaylara şöyle diyordu:''Çocuklar,bu manzaraya iyice bakın! Bu alevler bir devrin sona erip yeni bir devrin başladığını gösteren bir yangındır.Osmanlı İmparatorluğu'nun son yüzyıllardaki bütün günahları şu ateşle temizlenirken yeni bir Türk Devleti'nin kuruluşu ve Türk milletinin yükselişi de cihana ilan ediliyor!''.

Atatürk'ü Mutlu Eden ve Üzen Anılar, Yurdakul Yurdakul (Sayfa 81 - Truva Yayınları)Atatürk'ü Mutlu Eden ve Üzen Anılar, Yurdakul Yurdakul (Sayfa 81 - Truva Yayınları)