Atatürk'ün Gizli Kurtuluş Planları - Parola Nuh

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.162
Gösterim
Adı:
Atatürk'ün Gizli Kurtuluş Planları - Parola Nuh
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751028839
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Atatürk'ün 19 Mayıs Öncesi Kurtuluş Hazırlıkları Ve Planları...
Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın altyapısını, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmadan çok önce hazırlamıştır. Kurtuluş Savaşı, Atatürk'ün, 13 Kasım 1918 ile 16 Mayıs 1919 tarihleri arasında İstanbul'da yaptığı çalışmalar sonunda Şişli'deki evinde hazırladığı "gizli kurtuluş planları" doğrultusunda yürütülmüş ve başarıya ulaştırılmıştır.

Kurtuluş Savaşı'nı kim başlatmıştır?
Atatürk'ün Samsun öncesindeki "kurtuluş hazırlıkları" nelerdir?
Kurtuluş Savaşı, sadece bir Türk-Yunan savaşı mıdır?
Kurtuluş Savaşı'nın başlamasında Atatürk'ün silah arkadaşlarının rolü ne kadardır?
Padişah Vahdettin, hain midir, kahraman mıdır?

"Parola, 'Nuh' idi...Nuh,Mustafa Kemal'in gizli adıydı. Üzerine mühür basılı bir kuruş büyüklüğünde bir kağıt verdiler, bu gizli görev belgesiydi. Yakalanırsam ilk işim onu ağzıma atıp yutmak olacaktı..."
Enver Behnan Şapolyo

Dinsel metinlere göre Nuh Peygamber, "büyük tufan" öncesinde bir gemi inşa ederek Dünya'daki canlı türlerinden birer örnek alıp yeryüzünde hayatın devam etmesini sağlamıştır. Bu nedenle o, insanlık tarihinin en büyük kurtarıcısıdır. 20. yüzyılın başlarında Türkiye de büyük bir tufanla karşı karşıyadır. Türk ulusu yok oluşun eşiğindedir. "Türkiye'nin tufanı" emperyalist güçler, Türk ulusunu tarihten silmenin hesaplarını yaparken, ortaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma vapuruyla Anadolu'ya geçip Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış ve Türk ulusunu bu "emperyalist tufandan" kurtarmıştır. Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk'e verilebilecek en uygun parola, "tufan ve kurtuluşun" simgesi "NUH" olsa gerekir; çünkü 20. yüzyılın başlarında Türkiye'nin yaşadığı da "tufan ve kurtuluş"tur...

Yazar Hakkında
Sinan Meydan, 1975 yılında Artvin'de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Artvin Şavşat'ta, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde tamamladı. "Atatürk, Ön-Türk Tarihi ve Yakın Tarih" üzerinde çalışan yazar, ayrıca özel bir öğretim kurumunda Tarih Öğretmenliği yapmaktadır.
536 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Milli mücadele yıllarıyla ilgili biraz altyapınız varsa bütün taşları oturtan bir kitap. Üstelik hem kolay dili hem akıcı kurgusu var. Tarih kitaplarını okumayı sevmeyenler bile rahatlıkla okuyabilir. Ben okurken Kurtuluş Savaşı’yla ilgili film izliyormuş gibi hissettim. Takip edilmesi oldukça rahat. Zamanda bir ileri bir geri yapmıyor. Anlattığı her şeyi belgelerle desteklediği için de bilgi kirliliğine düşmeden anlatılanlara güvenebiliyorsunuz.
Tek eleştirim, kitapta çok fazla gereksiz yere (bence) kalın fontla yazılan kelimelerin olması. Neredeyse her cümlede aslında bir vurgu niteliği taşımayan sıradan kelimeler kalın fontla yazıldığı için göze çarpıyor. İnsan beyni fark etmeden onlara odaklanıyor. Okurken, özellikle ilk sayfalarda bu durum biraz dikkatimi dağıttı ancak ilerledikçe gözüm alıştı.
Toparlamam gerekirse genel olarak verdiği detaylı bilgilerle ve sağladığı belgelerle kesinlikle okunması gereken bir kitap diyebilirim.
536 syf.
İlk defa Sinan Meydan okuyor olmanın merakıyla başladığım bu kitabın ilk bölümleri,yazarın bazı konuları sürekli tekrar etmesinden dolayı biraz ilgiyi ve okumadaki akıcılığı düşürmekte.Zaten tarih kitabı okumadaki genel problem olan "ders kitabı tarzı anlatım"dan kurtulmak,okuyucunun ilgisini diri tutmada önemli bir nokta iken bunu başaramamak,kitabı bırakmaya sebep olabilir fakat konunun önemi göz önünde bulundurulursa,kitabın yarım bırakılmamasını tavsiye ederim.Zira son bölümler,gereken akıcılığı yakalamış ve kitap güzel bir şekilde bitiriliyor.İçeriğine değinecek olursak,Sinan Meydan okumayanlar bile,kitaplarındaki belgelerle,kanıtlarla anlatım tarzını az çok bilirler.Bu kitapta da bu özelliğini çok iyi yansıtmış,usta tarihçi ve yazarların kaynaklarından faydalanmış.Atatürk'ün,Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalanmasından Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak adına Samsun'a çıkmasına kadar olan süreç anlatılmış,bilerek veya bilmeyerek tarihi çarpıtmaya kalkanların süreci iyi idrak etmesi sağlanmaya çalışılmış.Okunması gereken eserlerden.
536 syf.
·Beğendi·10/10
Cumhuriyet tarihi yalanları 1.kitabında anlatılan Kurtuluş savaşı dönemini daha ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.Yazışmalar, mektuplar, telgraflar sayesinde neredeyse gün be gün, an be an anlatıyor.,
536 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu yıl Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ebediyete uğurlayışımızın 80.yıl dönümü olması dolayısıyla kendi adıma son yıllarda ATATÜRK'e ve Cumhuriyete yapılan çirkin saldırılara, değersizleştirme ve unutturma politikalarına aramızdan ayrılışının 80.yıl dönüm'ünde cevap vermek daha da bir anlamlı olacak benim için.
*
Bu anlamda, 2018 yılı içerisinde ve sonraki yıllar da, Ülkemizin kurtarıcısı ve Cumhuriyet'imizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e ve Milli Mücadeleye ait kitapları ağırlıklı okuma ve paylaşma kararı aldım.
*
Yazar çok akıcı ve net bir dille olayları aktardığından kitap kolayca okunabiliyor. Mustafa Kemal ATATÜRK'ün nasıl bir strateji dehası ve vatansever olduğunu bir kez daha göreceksiniz bu kitapta.
*
Paşa'nın dönemin Padişah'ı Vahidettin ile olan ilişkilerini, Enver Paşa! ile olan anlaşmazlıklarını ve Mustafa Kemal'i nasıl kıskandığını, Milli Mücadele'yi başlatma çabalarını, Şişlide kaldığı 6 ay boyunca nasıl Kurtuluş planları yaptığını, Kurtuluşun çekirdek kadrosunu nasıl oluşturduğunu yine daha sonrasında bu kadroda omuz omuza mücadele ettiği silah arkadaşları ile nasıl fikir ayrılıklarına düştüğünü ve bu arkadaşlarının kendisi hakkındaki düşüncelerini okuyarak yeni çok şey öğreneceğinizi düşünüyorum.
*
Büyük tufanın simgesi ve kurtarıcısı olan Nuh peygamberden esinlenerek, emperyal güçler tarafından Türk ulus'unun tarihten silinip yok olmasını engelleyen Mustafa Kemal ATATÜRK'e, kuvvacılar da kurtuluş simgesi olduğu için ''Nuh'' demişlerdir. Parola Nuh'tur.
*
İçinde bulunulan dönem itibari ile Türk Kurtuluş Savaş'ı, sadece bir Kurtuluş Savaş'ı değildir; Türk Kurtuluş Savaş'ı birmilletin her şeyiyle yeniden uyanışıdır. Bu yüzden bu direnişin ve değişimin baş aktörü olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü tarihin çöplüğüne atmak ve değersizleştirmek için maalesef ülkemizi yöneten ve aydın geçinen paralı kalemşörlerce gizli-açık büyük bir mücadele verilmektedir.
536 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Ulkemizin cok zor gunlerden gectigi su gunlerde Ataturk'un gizli kurtulus planlarini okumak bana umut veriyor. Her sey bitti dendigi bir gunde, Istanbul'un fiilen isgal edildigi 13 Kasim 1918'de Ataturk Istanbul'a gelip o manzarayi gorunce "Geldikleri gibi giderler" dedi. Bu, umudun en guzel halidir. Bosa umut etmek degil, kurtulus planlarini beyninde sekillendirmek, kucuk adimlarla hedefe dogru ilerlemek, bu surecte kimseyi suphelendirmemek icin belli onlemler almak, gerektiginde dusman ile gorusmek. Anca bu kadar taktiksel bir insan kurtulusun kivilcimi olurdu. Ve Mustafa Kemal Ataturk boyle biriydi.. Cok calismis, cok okumus, aklini surekli memleket meseleleri ile mesgul etmis, hayatini bu ugurda harcamisti. Ve sonunda bizlere bu cennet vatani birakmisti. Bizim gorevimiz de, onu devam ettirmek. Ve bunun icin Ataturk'un fikirlerini iyi anlamamiz gerekiyor. Iste Sinan Meydan'in tum kitaplari gibi bu kitabi da bu anlamda cok degerli. Herkesin okumasini tavsiye ederim.
536 syf.
·Beğendi·10/10
Sinan Meydan gerçeklerin ışığında ortaya güzel bir yapıt çıkarmış. Yaşa Kemal Paşa Yaşa !
536 syf.
Kurtuluş Savaşı öncesi yapılan gizli çalışmalar hakkında bilgi veren bir kitap. Atatürk'ümüzün dehasına bir kez daha hayran olacaksınız. Kaynakçası ve kitabın içeriği gerçekten ilgi çekici. Okumanızı tavsiye ederim.
''İskenderun'a her ne sebep ve bahane ile asker çıkarmaya teşebbüs edecek İngilizlerin ateşle engellenmesini... emrettim.''

- Mustafa Kemal / 6 Kasım 1918
Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı'nda İngiliz emperyalizmine ve onun hizmetindeki Yunanlılara vurulan büyük darbeyle ''tam bağımsızlığın'' sağlandığını yine not defterlerinden birine kaydettiği şu cümlelerle ifade etmiştir:

''Biz artık kimsenin namını taşıyamayız. Kimsenin namı altında kimliğimizi, ırkımızı unutamayız. Milli geleneklerimizi çiğnetemeyiz. Biz yalnız namımızla yad olunur ve ancak bu suretle tanınırız.''
Mustafa Kemal Paşa, daha önce 1911 Trablusgarp Savaşı sırasında Derne ve Tobruk cephelerinde bölge halkından oluşturduğu düzensiz birliklerle İtalyanlara karşı gerilla savaşı yapmıştı. Bu nedenle gerilla savaşının öneminden haberdardı ve düzenli ordunun olmadığı bir ortamda başlayan Türk Kurtuluş Savaşı'nın ilk aşamasında eli silah tutan gönüllülerden oluşan düzensiz birliklerle gerilla savaşı yapılmasını gerekli görüyordu.
Rauf Orbay, Milli Mücadele sonrasında ''Atatürk muhalifi'' olsa da hiç bir zaman Atatürk'ün yaptıklarını küçültmeye çalışmamıştır. Anılarında, ''Hiçbirimiz olmasaydık Kurtuluş Savaşı'nı ATATÜRK gene başarırdı. Ama o olmasaydı, hiçbirimiz onun yaptığını yapamazdık'' demiştir.
Refet Bele, Mustafa Kemal ile gönülsüz de olsa Milli Mücadele'yi başlatmak için ekibe dahil olmuştur ve anılarında ''Bizi ancak Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal kurtarır ...'' demiştir.
Ali Fuat Cebesoy 1956'da verdiği ''Lider'' adlı konferansta Mustafa Kemal için '' Lider Mustafa Kemal'dir. Eser onundur. Önder odur. Biz onun emrinde çalıştık. Eğer o olmasaydı mücadele potansiyeli düşük kalırdı.'' demiştir. Önceki yıllarda aralarının açıldığı ve küs oldukları düşünüldüğünde anlamlı bir söylevdir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Atatürk'ün Gizli Kurtuluş Planları - Parola Nuh
Baskı tarihi:
Kasım 2009
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751028839
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Atatürk'ün 19 Mayıs Öncesi Kurtuluş Hazırlıkları Ve Planları...
Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın altyapısını, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmadan çok önce hazırlamıştır. Kurtuluş Savaşı, Atatürk'ün, 13 Kasım 1918 ile 16 Mayıs 1919 tarihleri arasında İstanbul'da yaptığı çalışmalar sonunda Şişli'deki evinde hazırladığı "gizli kurtuluş planları" doğrultusunda yürütülmüş ve başarıya ulaştırılmıştır.

Kurtuluş Savaşı'nı kim başlatmıştır?
Atatürk'ün Samsun öncesindeki "kurtuluş hazırlıkları" nelerdir?
Kurtuluş Savaşı, sadece bir Türk-Yunan savaşı mıdır?
Kurtuluş Savaşı'nın başlamasında Atatürk'ün silah arkadaşlarının rolü ne kadardır?
Padişah Vahdettin, hain midir, kahraman mıdır?

"Parola, 'Nuh' idi...Nuh,Mustafa Kemal'in gizli adıydı. Üzerine mühür basılı bir kuruş büyüklüğünde bir kağıt verdiler, bu gizli görev belgesiydi. Yakalanırsam ilk işim onu ağzıma atıp yutmak olacaktı..."
Enver Behnan Şapolyo

Dinsel metinlere göre Nuh Peygamber, "büyük tufan" öncesinde bir gemi inşa ederek Dünya'daki canlı türlerinden birer örnek alıp yeryüzünde hayatın devam etmesini sağlamıştır. Bu nedenle o, insanlık tarihinin en büyük kurtarıcısıdır. 20. yüzyılın başlarında Türkiye de büyük bir tufanla karşı karşıyadır. Türk ulusu yok oluşun eşiğindedir. "Türkiye'nin tufanı" emperyalist güçler, Türk ulusunu tarihten silmenin hesaplarını yaparken, ortaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma vapuruyla Anadolu'ya geçip Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış ve Türk ulusunu bu "emperyalist tufandan" kurtarmıştır. Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk'e verilebilecek en uygun parola, "tufan ve kurtuluşun" simgesi "NUH" olsa gerekir; çünkü 20. yüzyılın başlarında Türkiye'nin yaşadığı da "tufan ve kurtuluş"tur...

Yazar Hakkında
Sinan Meydan, 1975 yılında Artvin'de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Artvin Şavşat'ta, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde tamamladı. "Atatürk, Ön-Türk Tarihi ve Yakın Tarih" üzerinde çalışan yazar, ayrıca özel bir öğretim kurumunda Tarih Öğretmenliği yapmaktadır.

Kitabı okuyanlar 45 okur

  • Ege Tunalı
  • Barış Özşimşek
  • Mehmet Duran Boztepe
  • Gökcem Tonyalı
  • Ertuğrul Başoğlu
  • Barış Ören
  • Çağdaş
  • Turan Ak
  • Eclipse
  • İsmail YILDIRIM

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%14.3
25-34 Yaş
%21.4
35-44 Yaş
%35.7
45-54 Yaş
%14.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%21.9
Erkek
%78.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%53.8 (14)
9
%11.5 (3)
8
%11.5 (3)
7
%7.7 (2)
6
%7.7 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%3.8 (1)
1
%3.8 (1)