Atatürk'ün Gizli Kurtuluş Planları - Parola Nuh

7,5/10  (11 Oy) · 
18 okunma  · 
6 beğeni  · 
894 gösterim
Atatürk'ün 19 Mayıs Öncesi Kurtuluş Hazırlıkları Ve Planları...
Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın altyapısını, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmadan çok önce hazırlamıştır. Kurtuluş Savaşı, Atatürk'ün, 13 Kasım 1918 ile 16 Mayıs 1919 tarihleri arasında İstanbul'da yaptığı çalışmalar sonunda Şişli'deki evinde hazırladığı "gizli kurtuluş planları" doğrultusunda yürütülmüş ve başarıya ulaştırılmıştır.

Kurtuluş Savaşı'nı kim başlatmıştır?
Atatürk'ün Samsun öncesindeki "kurtuluş hazırlıkları" nelerdir?
Kurtuluş Savaşı, sadece bir Türk-Yunan savaşı mıdır?
Kurtuluş Savaşı'nın başlamasında Atatürk'ün silah arkadaşlarının rolü ne kadardır?
Padişah Vahdettin, hain midir, kahraman mıdır?

"Parola, 'Nuh' idi...Nuh,Mustafa Kemal'in gizli adıydı. Üzerine mühür basılı bir kuruş büyüklüğünde bir kağıt verdiler, bu gizli görev belgesiydi. Yakalanırsam ilk işim onu ağzıma atıp yutmak olacaktı..."
Enver Behnan Şapolyo

Dinsel metinlere göre Nuh Peygamber, "büyük tufan" öncesinde bir gemi inşa ederek Dünya'daki canlı türlerinden birer örnek alıp yeryüzünde hayatın devam etmesini sağlamıştır. Bu nedenle o, insanlık tarihinin en büyük kurtarıcısıdır. 20. yüzyılın başlarında Türkiye de büyük bir tufanla karşı karşıyadır. Türk ulusu yok oluşun eşiğindedir. "Türkiye'nin tufanı" emperyalist güçler, Türk ulusunu tarihten silmenin hesaplarını yaparken, ortaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma vapuruyla Anadolu'ya geçip Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış ve Türk ulusunu bu "emperyalist tufandan" kurtarmıştır. Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk'e verilebilecek en uygun parola, "tufan ve kurtuluşun" simgesi "NUH" olsa gerekir; çünkü 20. yüzyılın başlarında Türkiye'nin yaşadığı da "tufan ve kurtuluş"tur...

Yazar Hakkında
Sinan Meydan, 1975 yılında Artvin'de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Artvin Şavşat'ta, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde tamamladı. "Atatürk, Ön-Türk Tarihi ve Yakın Tarih" üzerinde çalışan yazar, ayrıca özel bir öğretim kurumunda Tarih Öğretmenliği yapmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9789751028839
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:

İlk defa Sinan Meydan okuyor olmanın merakıyla başladığım bu kitabın ilk bölümleri,yazarın bazı konuları sürekli tekrar etmesinden dolayı biraz ilgiyi ve okumadaki akıcılığı düşürmekte.Zaten tarih kitabı okumadaki genel problem olan "ders kitabı tarzı anlatım"dan kurtulmak,okuyucunun ilgisini diri tutmada önemli bir nokta iken bunu başaramamak,kitabı bırakmaya sebep olabilir fakat konunun önemi göz önünde bulundurulursa,kitabın yarım bırakılmamasını tavsiye ederim.Zira son bölümler,gereken akıcılığı yakalamış ve kitap güzel bir şekilde bitiriliyor.İçeriğine değinecek olursak,Sinan Meydan okumayanlar bile,kitaplarındaki belgelerle,kanıtlarla anlatım tarzını az çok bilirler.Bu kitapta da bu özelliğini çok iyi yansıtmış,usta tarihçi ve yazarların kaynaklarından faydalanmış.Atatürk'ün,Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalanmasından Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak adına Samsun'a çıkmasına kadar olan süreç anlatılmış,bilerek veya bilmeyerek tarihi çarpıtmaya kalkanların süreci iyi idrak etmesi sağlanmaya çalışılmış.Okunması gereken eserlerden.

Özgen 
 06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ulkemizin cok zor gunlerden gectigi su gunlerde Ataturk'un gizli kurtulus planlarini okumak bana umut veriyor. Her sey bitti dendigi bir gunde, Istanbul'un fiilen isgal edildigi 13 Kasim 1918'de Ataturk Istanbul'a gelip o manzarayi gorunce "Geldikleri gibi giderler" dedi. Bu, umudun en guzel halidir. Bosa umut etmek degil, kurtulus planlarini beyninde sekillendirmek, kucuk adimlarla hedefe dogru ilerlemek, bu surecte kimseyi suphelendirmemek icin belli onlemler almak, gerektiginde dusman ile gorusmek. Anca bu kadar taktiksel bir insan kurtulusun kivilcimi olurdu. Ve Mustafa Kemal Ataturk boyle biriydi.. Cok calismis, cok okumus, aklini surekli memleket meseleleri ile mesgul etmis, hayatini bu ugurda harcamisti. Ve sonunda bizlere bu cennet vatani birakmisti. Bizim gorevimiz de, onu devam ettirmek. Ve bunun icin Ataturk'un fikirlerini iyi anlamamiz gerekiyor. Iste Sinan Meydan'in tum kitaplari gibi bu kitabi da bu anlamda cok degerli. Herkesin okumasini tavsiye ederim.

İnvictus 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cumhuriyet tarihi yalanları 1.kitabında anlatılan Kurtuluş savaşı dönemini daha ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.Yazışmalar, mektuplar, telgraflar sayesinde neredeyse gün be gün, an be an anlatıyor.,

mesuttt 
28 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Meydan gerçeklerin ışığında ortaya güzel bir yapıt çıkarmış. Yaşa Kemal Paşa Yaşa !

Kitaptan 2 Alıntı