Atatürk'ün İhtilal Hukuku

5,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
457 gösterim
İnkılabın kanunu mevcut kanunların üstündedir.
Gazi Mustafa Kemal, Ocak 1923

Her cumhuriyet hâkimiyet-i milliye değildir...
Rauf Orbay, Kasım 1923

Memleket demokrasiye layıktır, millet bilinçlidir...
Kâzım Karabekir, Haziran 1925

İhtilal devrinden kanun devrine girdik...
İsmet İnönü, Şubat 1948


Milli Mücadele, milletin bütün kesimlerini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne dayanarak zafere ulaştı. Zaferden sonra yeni devletin rejiminin nasıl olacağı konusunda Milli Mücadele kahramanlarının yolları ayrıldı. Mustafa Kemal devrimci bir çağdaşlaşmayı, muhalifler ise evrimci bir reformizmi savunuyordu. Büyük kavgalar yaşandı, İstiklal Mahkemeleri harekete geçirildi…

Taha Akyol Atatürk'ün İhtilal Hukuku adlı bu titiz ve kapsamlı çalışmasında, Atatürk ihtilalinin TBMM'yi, hukuku ve yargıyı nasıl şekillendirdiğini ayrıntılarıyla inceliyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  632
 • ISBN:
  9786050905212
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1920'de Meclis'in açılmasından 1938' kadar geçen süreçte TBMM'nin, dolayısıyla vekillerin yaşadığı dönüşüm, ilk meclis, kanunlar, CHF, Terakkiperver Fırka, Serbest Fırka ve devrin olayları ile Rauf Orbay, Kazım Karabekir, Eşref Aykut, Fethi Okyar, Ali Şükrü Bey, izmir suikastı, istiklal mahkemleri, Üç Aliler Divanı, Recep Peker gibi dönem isimleri ve hukuk konusunda çok titiz ve bir o kadar da önemli bir çalışma. Hukukçu arkadaşların özellikle okumalarını isterim. Ama Hangi Atatürk'ten sonra bu önemli araştırması için Taha Akyol'u tebrik etmek isterim. 630 sayfa olması gözünüzü korkutmasın, ilgi çekici konular çünkü.

Ahmet G. 
08 Haz 19:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ulu Önder bir politikacıydı. Bu kitap politik manevralarıyla bir siyasi dehayı aktarıyor. Taha Akyol susuyor, belgeler konuşuyor. Belgeler susuyor, gerçekler anlatıyor. Politik bir manevranın öyküsüdür bu kitap bu sebeplerle. Demokrasi nedir diye sorsam, mırın kırın edersiniz oturun mu mücadelenin başını okuyun.

Kitaptan 1 Alıntı