Atatürk'ün Sevdiği Kadınlar

7,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
619 gösterim
Atatürk’ün gönül galerisine kısa bir göz attığımızda oldukça zengin olduğunu görüyoruz.

Başta annesi Zübeyde Hanım, kız kardeşleri Makbule ile Naciye, evlâtlık olarak aldığı Zehra Aylin, Rukiye, Nebile, Ülkü Adatepe, Sabiha Gökçen ve dini nikâhlı eşi olduğu söylenen Fikrîye Hanım ve resmi olarak evlendiği Latife Hanım olmak üzere etrafında birçok kadın görüyoruz. Atatürk bu kadınlar içinde annesini anne olarak, kardeşlerini kardeş olarak ve manevî evlâtlarını birer evlât olarak sevmiştir.

Müjgan, Nafira, Hatice, Emine, Rum kızı Eleni, Liza, Tevhide Miti Kovaçeve, Madam Corinne, Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşanın kızı Lütfiye, Sultan Vahdettin’in küçük kızı Sabiha Sultan, Afet İnan, Safiye Behar isimli kadınlar ise Atatürk’ün sevdiği gönül galerisinde birer sevgili olarak resmigeçit yapmışlardır.

“Atatürk’ün Sevdiği Kadınlar” isimli eserimizde yukarıda adı geçen hanımlarla ilgili mevcut kaynakları tarayarak bilgi vermek istedik.

Bununla maksadımız Atatürk’ün de diğer insanlar gibi yeri geldiğince seven, âşık olan ve yeri geldiğince nefret edebilen bir insan olduğunu ortaya koymaktır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  110734009151-13
 • Yayınevi:
  Yılmaz Yayın
 • Kitabın Türü: