Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları

8,8/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
640 gösterim
"Ben, sözünü edeceğim olayları tarihtir diye anlatmayacağım. Bu, gelecek nesillerin işidir. Benim yazdıklarım tarih gerçeklerini aydınlatacak bir kaynak olursa ne mutlu bana."

Çok genç yaşta Atatürk'ün silah ve mücadele arkadaşı, vefatına kadar da onun en güvendiği dostlarından, sırdaşlarından olan Kılıç Ali, kendi gözünden ve kendi yaşadıklarından, tanıklık ettiği olaylardan yola çıkarak Kurtuluş Savaşı ve sonrasını anlatıyor...

Oğlu Altemur Kılıç'm gün ışığına çıkardığı belge ve anıları, gazeteci-araştırmacı Hulusi Turgut derledi.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  794
 • ISBN:
  9789754586176
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatih ALDEMİR 
28 Ağu 21:33 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk'ü yakından tanımak ve net bir şekilde tarihi kılıç Ali bey sayesinde taniyacaginiz,mutlaka okumanız gereken bir kitap merakımı karşıladı ve çok rahat okunuyor tavsiye ederim.

Meşrebi Kalender 
24 Tem 08:55 · Kitabı okudu · 51 günde · Puan vermedi

Aşık, “maşuk” unda kusur bulur mu?

Hiçbir aşık, “maşuk” u hakkında “ ben maşuğumu çok severim. Ama maşuğumun biraz ayakları biraz da ağzı kokar “ der mi ?

Evet, hepimiz biliyoruz, her beşer sonuçta bir şekilde şaşar…

Ama Aşık, yalancı olduğundan değil; göremediğinden söyleyemez “maşuk” unun kusurunu.

Yukarıdakiler zaten bildiğimiz şeyler olduğu halde; Salih Bozok, Cevat Abbas, Nuri Conker veya Kılıç Ali kitapları gördüğümüzde gereksiz bir heyecana kapılırız, “ Resmi tarihin yazmadığı Atatürk’ü tanıyacağım” diye.

Yukarıdaki insanlar Atatürk’ün son anına kadar hep yanında olan insanlar ama bu bahsettiğimiz insanlar Atatürk’ü kendi gördükleri çerçeveden yani “superman” olarak anlatırlar.

Ve Atatürk kimin hakkında ne düşündüyse bu insanlar da o ilgili kişiler hakkında aynı şeyi düşünürler ve bize aktarırlar.

Sadece ayrıntılar ise istediğiniz bu anı kitaplarında çok fazla anı bulabilirsiniz.

Atatürk’ün çok ilginç huyları, hareketleri, “haylazlıkları”…

Kılıç Ali’nin anıları denilince benim asıl merakım, Kılıç Ali ve onun gibi “başkasının varlığı sayesinde yaşayanların” Atatürk’ün vefatı sonrası yaşadıklarıydı. Ancak kitap Atatürk’ün ölümü ile bitiyor.

Gerçi, Cumhuriyet tarihinin bir çok tartışmalı konusunun, taa Mudanya mütarekesinden itibaren İnönü’nün davranışları yüzünden ortaya çıktığını kitap boyunca iddia etmesinden, eskisi kadar rahat etmediği anlaşılabiliyor.

( 1965 ‘e kadar İşbankası yönetim kurulunda bulunuyor. Bu en düşmüş hali. Zamanında ne kadar yüksekte olduğunu siz tahmin edin!!! )

Kitap boyunca hep bir barış elçisi gibi çalıştığını, bir çok büyük olayı önleyen gizli kahraman olduğunu söylüyor. Ben kendi kitabından ve az buçuk okumalarımdan buna hiç inanamadım.

Özellikle ikinci bölüm sonrası kronolojiye dikkat etmeden aldığı notlardan yararlanılarak; yaşlı bir amcanın “hiç unutmam”, “efendime söyleyeyim” tarzında anlatımına benzer bir anlatıma geçiliyor. ( Hulusi Turgut, elindeki tüm notları kullanmak istediğinde olabilir diye düşünüyorum. )

Kitabın sonundaki 100 sayfadan fazla fotoğraf güzel bir “noktalama” örneği olmuş.

Joseph 
25 Oca 11:00 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Atatürkün çoğu zaman yakınındaki kişilerden biri olan kılıç alinin hatıralarına dayanan bir eserdir, çok fazla yeni bilgi bulamasam da akıcı bir üslubu sayesinde sıkılmadan okunabilen bir kitap.

Kitaptan 11 Alıntı

Fatih ALDEMİR 
29 Ağu 13:44 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Niye yenildiğimizi anladım
Büyük Taarruz sırasında tutsak edilen General Trikopis,General Digenis ve diğer tutsaklar Uşak'ta karargah olarak kullanılan bir evde(şimdi müzedir) Gazi'nin huzuruna çıkarılır ve Gazi bu yenilgileri tarihte örnekleri olduğunu görevlerini yapmış iseler vicdanen rahat olmaları gerektiğini söyler.Sonra harita üzerinde bazı eleştiriler yapar:"Şurada bir fırkanız vardı.Niçin onu şuraya almadınız?Filan yerdeki kuvvetlerinizi falan yere sürmeseydiniz daha iyi olmaz mıydı?". Bu konuşmadan sırasında bir fırka kumandanı yanındaki subaya usulca sormuş: "Bizimle konuşan bu general kimdir?". "Başkumandan Mustafa Kemal!". "Niçin yenildiğimizi şimdi anladım. Bizim Başkumandan İzmir'de vapurda oturuyordu!".

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 158)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 158)
Meşrebi Kalender 
24 Tem 08:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir köylüyü Atatürk’e küfrettiği için mahkemeye vereceklerdi. Atatürk’ün iznini istiyorlardı. Atatürk sordu:
“ Ne yapmışım ben?”
“ Gazete kağıdına sardığı sigarayı yakarken kağıt tutuşmuş, eli yanmış, ‘Alsın bunu, içsin bakalım’ demiş, küfretmiş!”
Atatürk bunları söyleyen bakana sordu:
“ Sen hiç gazete kağıdına sarılmış sigara içtin mi?”
“Hayır” cevabını alınca dedi ki:
“ Ben Trablusgarp’ta içtim. Bilirim, pek berbat şeydir. Köylü haklıdır. Onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin ediniz!”

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 601)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 601)
Meşrebi Kalender 
24 Tem 08:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“ Memlekette bir tek kaya kalsa, o kayanın üstüne çıkarak oradan vatanı savunacağım”

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 567)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 567)
Meşrebi Kalender 
24 Tem 08:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ünlü doktor Fissenger, Atatürk’ü muayene ettikten sonra sordu:
“ Ne kadar sigara içiyorsunuz ekselans?”
“ Sekiz paket”
Fransız doktor aldığı cevaba şaşırmıştı.(…)
“ Sizden ancak bir paket içmenizi rica edebilir miyim?” dedi
Atatürk gülümsedi:
“ Doktor… Ben zaten günde en çok bir paket sigara içiyorum. Ama bundan sonra sizin izninizle içmiş olacağım!..”

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 617)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 617)
Meşrebi Kalender 
24 Tem 08:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“ Atatürk sakin yatıyor, fakat koma durumu devam ediyordu.(…) Atatürk yine aynı sözü tekrarlamaya başladı:
“Aman dil, dil efendim”

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 654)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 654)
Meşrebi Kalender 
24 Tem 08:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“ (…) Benim davayı yürütmek için kayıtsız şartsız itaat edecek bir adama ihtiyacım var. Bu da İsmet Paşa’dır

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 239)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 239)
Meşrebi Kalender 
24 Tem 08:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“ (…) Görevini yap! ( Bizi göstererek) Bu efendilere niçin bilet sormuyorsun?
“ Paşam, biz milletvekiliyiz. Tren bileti almayız. Parasız bineriz.” dedik. Hem hayret, hem de bizimle alay etti:
“ Bu ayrıcalığı hiç beğenmedim. Çok ayıp ve acayip bir kural! Çok güzel halkçılık”

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 559)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 559)
Meşrebi Kalender 
24 Tem 08:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Bu şehir ( Antep ) dört yanı kuşatılmış olduğu halde on bir ay dayanmıştır ve üzerine basarak söylüyorum, gazi beldenin düşmana teslim olmasının tek nedeni açlıktır”

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 112)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 112)
Meşrebi Kalender 
24 Tem 08:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Beni Reisicumhursun diyerek Çankaya’nın kayalıklarına ve Dolmabahçe’nin rutubetli karanlık odalarına hapsediyorsunuz. Sonra da siz istediğiniz gibi geziyor, eğleniyorsunuz. Buna hakkınız yoktur.”

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 575)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 575)
Fatih ALDEMİR 
29 Ağu 13:27 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hesap hatası olabilir
Maraşal Gazi Paşa Büyük Taarruz sonrası Ankara'ya geliyordu.Trenle Ankara'ya indikten sonra İhsan Bey'i görünce güldü:"Recep'in(Peker) evinde ben size bir haftaya kadar düşmanı yok edeceğim demiştim.Affedersiniz.Hayatta bazı hesap hataları olabilir.Biz bu işi bir haftada değil,beş-altı günde yapıverdik"

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 152)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 152)
2 /