Ateistler İçin Din

7,3/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
1 beğeni  · 
619 gösterim
Modern dünyanın seküler düzeninde yaşayan insanlar dinlerle olan bağlarını ya tamamen koparmış ya da en aza indirgemişlerdir. Oysa dinlerin eğitimden sanata kibarlıktan dayanışma duygusuna uzanan çok farklı alanda geliştirdikleri yaklaşımlar, derinlikleri, güzellikleri ve özellikle de insanının duygusal dünyasının gereksinimlerini karşılamaları açısından incelenmeye değerdir.

Alain de Botton, son derece ilginç bir tez ileri sürüyor: Seküler dünyanın dinlerden öğreneceği ve kendi anlayışı içinde yeniden yorumlayarak üreteceği çok farklı düzenlemeler vardır ve bu düzenlemeler sayesinde endişeli ve yalnız modern insan kendisini iyi, mutlu ve yeterli hissetmeyi başarabilir. Dinleri yepyeni bir bakış açısıyla görmek ve insanların mutluluğu için seküler dünyada onlara yer açmak hayatlarımızı derinden değiştirebilir.

Dinlere ve modern hayata şaşırtıcı, yenilikçi, sarsıcı, düşündürücü bir bakış...
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789755705286
 • Çeviri:
  Ayşe Ece
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı ve kesinlikle son olmayacak. Kitap oldukça derin sayılan konuları işlemesine rağmen oldukça anlaşılır, hatta akıcı. Birçok satırın altını çizmek, alıntı yapmak ve kesinlikle dönüp dönüp okuma ihtiyacı hissettim. Bunun nedeni ise okuduklarımın bende daha kalıcı bir yer etme isteğimin olması, ki yazar da hayatımıza uygulamak istediğimiz her davranış ve duygunun tekrar tekrar hatırlatılmasının faydasından sıklıkla bahsediyor.
Kitabın konusunda gelirsek, Hristiyanlık, Yahudilik ve Budizm'i ele alınarak yazılan kitap, hayatlarımıza dini körlemesine uygulamak ya da tamamen ret etmek yerine, bize olumlu yönde anlam katabilecek kuramları seçerek uygulayabileceğimizi örneklendirerek anlatıyor. Bana bir çok anlamlı gelen noktası olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Hatta bu fikrin ilk yaratıcılarından olduğu belirtilen Auguste Comte'un hayatı ve kitaplarını sıkı takip altına almayı düşünüyorum. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap.

Kitaptan 8 Alıntı

Melike Baykul 
 06 Nis 00:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arada bir bize düzgün davranmamız gerektiğini anımsatacak paternalist bir sesi, doğru tanımıyla ele aldığımız 'özgürlük' e bir müdahale olarak görmek zorunda değiliz. Gerçek özgürlük, insanın tamamen kendi kendine bırakılması anlamına gelmez ve belli kuralların yol arkadaşlığı ve rehberliğiyle birlikte de rahatlıkla varlığını sürdürebilir.

Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 76)Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 76)
Melike Baykul 
 14 Nis 01:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müzeler, güzel nesneleri sergilemekle yetinmemeli sanat yapıtlarını bizleri iyi ve erdemli insanlara dönüştürmek için kullanmayı amaçlamalılar. Müzeler, günümüzde son derece asil ama bir o kadar da ulaşılamaz olan bir hedef belirlediler kendilerine: Yeni kiliselerimiz olmak istiyorlar. Bu hedefe ulaşmalarının tek yolu, bizlere iyilik ve erdemi anımsatan sanat yapıtlarını bir araya getirmeyi başarmalarıdır.

Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 236)Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 236)
Fatoş Çetiner 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Güçleri sınırlı, kırılgan yaratıkları olan insanlar, Tanrı'nın işlerini nasıl olur da anlarlar ki?" diye sorar. Hiçbir şeyi tam olarak bilmedikleri ortadayken, nasıl olur da hak etmedim ve layık değilim gibi ifadeler kullanma hakkını kendilerinde bulurlar? Evrenle ilgili insanların bilmedikleri için üzerine doğru yorumlar yapamayacağı çok fazla şey vardır ve tam da bu yüzden kendi hatalı mantıklarıyla evreni açıklamaya çalışmamaları gerekir. Evreni insanlar yaratmadı, arada bir böyle bir yanılgıya kapılsalar da ne evrenin sahibiler, ne de onu denetleyebilirler.

Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 189)Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 189)
Fatoş Çetiner 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yaşadığımız acıları önemli bir varlık olduğumuza dair kapıldığımız yanılsamadan güç alarak canlı tutmak yerine temeldeki hiçliğimizi görüp kavramalıyız.

Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 191)Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 191)
Melike Baykul 
15 Nis 15:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Modern çağın beklenmeyen felaketlerinden biri, bilgiye erişimin hayal bile edilemeyecek ölçüde hızlanıp kolaylaşmasının sonucunda bir konuya yoğunlaşma becerimizi yitirmemiz oldu.

Ateistler İçin Din, Alain De BottonAteistler İçin Din, Alain De Botton
Fatoş Çetiner 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ateistler için, Eski Ahit'in en teselli edici metinlerinden biri Eyüp'ün Kitabı'dır. Bu metnin ana teması, iyi insanların başına neden kötü olayların geldiğidir, ancak ilginç bir biçimde metinde bu soruya inanç temelli, basit bir yanıt verilmez. Olayların neden öyle geliştiği bizim bilemeyeceğimiz, acıyı her zaman bir ceza olarak görmememiz, gizemlerle dolu bir evrende yaşadığımızı anımsamamız, kaderimizdeki tuhaflıkların gizeminin ise tüm o gizemlerin en büyüklerinden olmadığını, hatta biraz uzaktan bakınca en önemlileri arasında bile olmadığını fark etmemiz önerilir.

Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 188)Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 188)
Fatoş Çetiner 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Seküler dünyamız, bizi kendi yerimizde kibarca tutmayı başaran türdeki ritüellerden yoksundur. Zihnimize şu düşünceyi bize hiç fark ettirmeden yerleştirir: İçinde bulunduğumuz şu an tarihin en önemli anıdır ve hayattaki her şeyin ölçüsü insanların elde ettiği başarılardır - sonunda da doğal olarak kendimizi dipsiz bir endişe ve kıskançlık girdabında buluruz.

Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 192)Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 192)
Fatoş Çetiner 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İsteklerimizin büyüklüğüyle hayatımızın sıradanlığı arasındaki uyumsuzluk, günler boyunca bize işkence eden ve yüzlerimize acının gölgesini düşüren şiddetli hayal kırıkları yaşamamıza yol açar.

Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 175)Ateistler İçin Din, Alain De Botton (Sayfa 175)