Ateş Canına Yapışsın

8,6/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
501 gösterim
Bütün sakinlerinin mutlu ve huzurlu yaşadığı Cennet'te, Tanrı ilk insanı yarattı, adına da Âdem dedi. Onu yarattığı toprağa kendi nefesinden üfleyerek can verdi, bu cana hem iyilikten hem şerden, hem riyadan hem sadakatten koydu. Ona güzel olan ne verdiyse, bir o kadar da kötülük ekledi. Sonra Cennet'teki tüm varlıklara dönüp Âdem'e secde etmelerini buyurdu.

Bu buyruğa karşı çıkabilecek kadar kibirli tek bir Cennet varlığı vardı, o da Azazil'di. Âdem gelene kadar Cennet'te kendi özünden bihaber, huzur içinde yaşayan Azazil, "ilk insan"la mücadeleye girecek, yaratılışında var olan ateş canına yapışıp İblis'e dönüşene dek bütün Cennet'e Âdem'den üstün olduğunu kanıtlamaya çalışacaktı.

Peki ya bir çamur topağından ibaret olan insan, Cennet bahçesinin çiçeği Azazil'in aklına haramı düşürürse ne olacak? İblis mi insanı kandıracak, yoksa insan İblis'i Cennet'ten kovduracak kadar "şeytan" mı olacak?

Sezgin Kaymaz yeni romanı Ateş Canına Yapışsın'da, insanlık tarihinin en eski anlatılarından biri olan "Cennet'ten kovuluş" hikâyesine can veriyor. Hepimizin tanıdığı Cennet'in bildik kahramanları onun kalemiyle yepyeni bir ses kazanıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2008
 • Sayfa Sayısı:
  238
 • ISBN:
  9789750506048
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
EdaY 
23 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap bazı yargılarınızı tekrar mahkemeye çıkarmanıza sebebiyet verebilir. Cennetten kovuluşun romanı ; hem Adem'in hem Havva'nın hem iblis'in. Sezgin Kaymaz'ın tüm romanları gibi tek solukta okunuyor.