Ateş Etme İstanbul

7,0/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
520 gösterim
Bu şehir hepimize kaç kere ateş etti...

Uzun süredir herhangi bir vaka almadığı için artık paslanmakta olduğunu düşünen Dedektif Remzi Ünal'ın kapısı nihayet çalındığında, karşısında onun bütün "şartlarını" koşulsuz olarak kabul eden bir müşteri adayı vardır. Bu kişi, kayıp hemşire sevgilisini arayan genç doktor Kemal Arsan'dır. Bir hafta önce sırra kadem basan hemşire Begüm Kalyon ne telefonlara cevap vermektedir ne de onu bir gören olmuştur. Evinde ise in cin top oynamaktadır.

Araştırmalarına kayıp hemşirenin yakın çevresini sorgulayarak başlayan Remzi Ünal, onun bir şeylerden çok korktuğuna kanaat getirir ve samimi arkadaşlarından birinin evinde saklandığından şüphelenerek oraya gider. Karşısında sıradan bir kayıp vakasını planlı bir cinayet davasına dönüştüren alışılmadık bir manzara vardır: Kalbinden tek kurşunla vurularak öldürülmüş genç bir adamın cesedi. Gördüğü bu manzaradan daha da şaşırtıcı olan şey ise maktulün kimliğidir...

Polisiye edebiyatın usta kalemi Celil Oker, Ateş Etme İstanbul romanıyla okurları insan zekâsının sınırlarının test edildiği, sürprizlerle dolu bir maceraya sürüklerken, gerilim ile ince mizahın dâhice harmanlandığı mükemmel bir kurguyla meraklılarının elinden bırakamayacağı bir polisiye serüvene imza atarak gönülleri fethediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789752116900
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir Remzi Ünal polisiyesi daha. Remzi Ünal sevgilisi psikolog Yıldız Turanlı ile beraber yaşayamamış ve bir otelde kalmaya başlamıştır. İyice bitip tükendiği bir zamanda Kemal Arsan adında bir doktor sevgilisi olan hemşire Begüm'ün kaybolduğunu söyler ve bulmasını ister. İşe geri dönen özel dedektif Remzi işe ikisinin de çalıştığı Manhattan Medical hastanesinden başlar. Bir hemşirenin kaybolması ile başlayan işin içinde bir de cinayet vardır ve öldürülen isim hastanenin hissedarlarından biridir. Polisi bulaştırmamak için kaçak bir klinik kurulmuştur. Kısacası pek çok suç vardır ama doktor Hilmi Akalın'ı kim öldürmüştür. Begüm, arkadaşı hemşire Firdevs, aynı hastanedeki Sinem Akalın, doktor Ayla, Ümran hanım, başhekim İsmet Günaldı ve bir kaç isim daha. Tetik Osman, Ayakçı Burhan, Deli gibi isimlerle tanışan ve canı yanan Remzi en son hastanede bir toplantı yapar. Hercule Poirot gibi gerçek katili açıklayacak bir toplantı yapacaktır. Ancak Neriman hanımın sağlığı bütün dengeleri alt üst eder. Neriman, kaçak klinikte tedavi gören bir kadındır ve bütün olaylar onda düğümlenmektedir. Katil gerçekten sürpriz bir isimdir. Ancak Remzi'den kaçamayacaktır. Soluksuz okunan bir roman.

Nuray Durmuş 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk kez okuduğum ve okumak için geç kaldığım bir yazar Celil Oker. Kitabı elime aldığım gibi olayların içine sürüklendim ve kitap bitene kadar yorulmadan son sayfasına kadar büyük bir keyifle okudum.
Türk yazarların da,polisiye gerilim türünde bu kadar iyi yazabildiklerini görmek mutluluk verici. Yıllar önce ilk okuduğum polisiye yazar Cenk Çalışır-Zehr'i Katil kitabıyla kalbime taht kurmuş ve unutamadığım yazarlar arasına girmişti. Bir ay önce Günay Gafur -Kahin kitabını çok beğenerek okumuştum. Şimdi de Celil Oker. .
Kurgu, karakter, hiç dinmeyen merak unsuru tam yerindeydi. Yazarın diğer kitaplarını da okumak isteyeceksiniz..

DERYA... 
04 Nis 18:13 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ben bu kadar basit dille yazılmış kitapları çok sevmiyorum...başından sonunu tahmin ettiğim kitaplardanda tat alamıyorum...Remzi Ünal karakteriyle yazar,polisiyeyi yumuşatmış,espriler katmış hikayeye...belki bu tarza yeni başlayanlar için okunabilir bu kitap...ama bana hitap etmedi...

Caglar Uysal 
29 Oca 16:13 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

remzi ünal polisiyeleri içinde beni en çok sıkan bu macera oldu. konu ilginç değil, karakterler ilginç değil, kasımpaşa-mecidiyeköy-balmumcu eksenindeki istanbul hiç ilginç değil. remzi ünal'ın emeklilik zamanı gelmiş de geçiyor bence. bundan sonra yıldız turanlı ile mutlu olmaya bakıp, dilediğince kahve sigara içsin. biz okuyacak başka kitaplar buluruz, yormasın artık kendini.

harun yeşilımak 
 26 Ara 2015 · Kitabı okudu · 27 günde · 6/10 puan

Kitabın anlatımı bu sefer beni sıktı. Remzi kendiyle her zamankinden de-aha fazla konuşmaya başlayınca çekilmez oluyor. Kurgu güzel yine olaylar olaylar

Kitaptan 2 Alıntı

Duygu şanlı 
30 Ağu 13:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Nasrettin Hoca’ya bir gün kıyameti sormuşlar. İki tür kıyamet vardır demiş. Benim hatun ölürse küçük kıyamet, ben ölürsem büyük kıyamet...”

Ateş Etme İstanbul, Celil OkerAteş Etme İstanbul, Celil Oker
Duygu şanlı 
03 Eyl 09:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kaldırımları ile dost olmuşsam bir şehrin, başka şehirlerde ne işim vardı? "

Ateş Etme İstanbul, Celil OkerAteş Etme İstanbul, Celil Oker