·
Okunma
·
Beğeni
·
4489
Gösterim
Adı:
Ateş Yakmak
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691017
Orijinal adı:
To Build a Fire
Çeviri:
Melis Sönmez
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap Yayınevi
Hava soğuktu, hem de çok soğuktu. İnsanın yalnız bedenini değil, ruhunu da donduran bir soğuktu. İnsana varlığını, geçmiş hayatını, mevcut durumunu, hayatın anlamını, mücadelenin değerini, nefes alabilmenin kıymetini sorgulatan bir soğuktu. Kimi zaman medeniyetin göbeğinden doğaya gelen, kimi zaman ise kendini bildi bileli doğal hayatla iç içe yaşamış insanların canını dişine takıp mücadele ettiği bir soğuktu. İnsana ummadığı şeyler yaptırabilen, onu ölümün kıyısına kadar sürükleyip ona kahkahayla gülerek, “Bakalım şimdi ne yapacaksın?” diyen vahşi bir soğuktu. İşte London, çeşitli öyküler içerisindeki bin bir çeşit yaşamın ışığında doğanın acımasız gerçeklerini yüzümüze çarpan bu soğuğu, bu vahşeti anlatıyor bize. Hayat bundan daha zor olabilir mi dersiniz?
191 syf.
Jack London’un okumuş olduğum 6. kitabı, ancak bunun okumuş olduğum ilk hikaye kitabı olduğunu belirtmek isterim. Romanları ayrı, hikayeleri ayrı bir güzel ya. Bir şeyler yazabilmek için insanın önce anlatacak şeyleri olmalı sözü vardır ya; yazar bu hikayelerini gerçekten yaşayarak yazmış. Okurken bu kadar da olur mu diye çok söylendim ancak oluyormuş.
Bunu yazarın şöyle bir anısıyla desteklemek isterim;
“Jack London, California Üniversitesinde yazarlık kurslarına devam ederken, yazdığı öykü denemelerini gerçek yaşamda rastlanmayacak derecede vahşi sahnelerle dolu diye eleştiren profesörüne, “Bütün bunları gördüm ve yaşadım,” diye cevap vermiş”.
Gerçi okurken ben de o ormanların içinde, kuzeyin soğuk ikliminde, kurtlarla, ayılarla beraberdim ve gerçekten “donmak” kelimesini bizzat yaşadım diyebilirim. İnsanın doğa karşısında ki acizliğini de çok net görmüş oldum. Gerçi çoğu insan farkında değil bu durumun ve bilinçsizce zarar veriyoruz; ancak zamanı gelecek ve doğa öcünü bir şekilde alacaktır. Genel olarak öykülere ısınamamış biriyim ancak gerçek hayatın içinden olunca herhalde başka geliyor. Yazar vahşi doğayı muhteşem bir şekilde betimlemiş.
Ateş yakmak hikayesi aslında yaşamın da kendisi. Ateş yakmak kavramı şu an için belki hiçbir şey ifade etmeyebilir ancak kuzeyin o dondurucu soğuğunda ne anlama geldiğini bu hikayeyi okuduktan sonra anlayabiliyorsunuz. Yaşam da böyle değil mi? Normal bir şekilde giderken hiçbir şeyin farkında olamıyoruz ancak zorlu durumlarla karşı karşıya kaldığımızda bazı şeylerin farkına varabiliyoruz. Diğer hikayelerde de aynı duyguları yaşadığımı ifade etmeliyim.

40 yaşında hayata veda etmiş bir adamın bu kadar kısa sürede onca şey görüp, bunları kitaplara aktarması gerçekten muazzam bir olay. Hayran olmamak elde değil.
174 syf.
Yazarlar hayatından parçalar sunar yazdıklarında. Hayallerine eşlik eder yaşanmışlıklar. Bu Jack Londan ‘da biraz daha fazla göze çarpıyor. Gerçekten zor ve maceralarla dolu bir hayatı olmuş. Yapı gereğiyle de atılıyor maceraya. Neredeyse öleceğini bile bile donma riskini göze alarak altın arama işine koyuluyor. Dolaşmadığı yer kalmıyor. Ama elleri boş dönüyor ülkesine. Gittiği her ülkede hapse girip çıkmışlığı var. Polislerle başı dertte biri. Yapmadığı iş kalmıyor. Beden gücü gerektiren her işe atılıyor. Yirmili yaşlarda artık beden gücünü satmayı bırakıp beynini satmaya karar veriyor. Okuduğu Robinson Crusoe eseri onun ufkunu açıyor. Kütüphaneden çıkmadan okumlar yapıyor ve kalemini kullanarak hayatını kazanmaya karar veriyor böylece. İşte hayatı maceralarla dolu London Ateş Yakmak adlı eserinde üç okunası hikaye kaleme almış. Bir boksörün hayatı bir aşk hikayeleri hayatından esintilerle dolu. Dili sade ve akıcı. Ben 1953 baskısını okudum bu sebepten biraz bozuktu cümleler fakat o kitap kokusu ve kağıdın dokusu bunu göstermedi bile okurken. Keyifli vakit geçirmek için okunacak eserlerden.
64 syf.
·3 günde·8/10
Hayatta kalma dürtüsünün, açlığın, soğuğun insanı adeta bir hayvana dönüştürme hikayesi.. Her zamanki Jack London anlatımı ile akıcı ve sürükleyici..
174 syf.
·4 günde·10/10
Şuana kadar okuduğum en iyi Jack London kitabı. Kitap üç hikayeden oluşmaktadır. Birinci hikayede kuzey tarafında oldukça soğuk bir bölgede arkadaşlarının yanına gitmeye çalışan bir adamın hikayesi anlatılır. Soğuk kanlılığına ve aklına güvenen adamın zorluklar karşısında kendini kaybetmesi söz konusudur. İkinci hikayede de bir kampa ulaşmaya çalışan kişinin hikayesi anlatılır. Yolculugu esnasında adamın karşısına çıkan zorluklara nasıl başa çıktığı beni çok şaşırtmıştır. Kendi vücut organlarını çok rahat gözden çıkarabilmektedir. Tabi burada karaterimizde hayatta kalmak için yapıyor. Yaptıgı bundan dolayı ne kadar şaşırsamda en doğru şeydi. Aslında ikinci ve birinci hikayeyi çok benzettim. Hatta okurken bir ara aynı bile sandım. Üçüncü hikaye ilk ikisinde farklı. İlk iki hikayede de tek başına yolculuk ediyorlardı ama üçüncüde Bill adında bir arkadaşıyla yolculuğa çıkması anlatılmaktadır. Arkadaşı Bill kendisini yolun yarısında bırakıp terk eder ve bunun sonucunda sakat bacağıyla zorlu yolculuğunda tek kalan adamın hikayesi başlar. Bu hikayede asıl olay adamın açlıkla sınanması. Yolunun üzerinde besin değeri olmayan bitkilerle beslenip doymayan adam bir süre sonra sanrılar görmeye başlar. Yolunu tamamlamaya çalışırken kaybolur ama karşısına bir gemi çıkar. Bu üç hikayede de kısacası hayatta kalma ön plandadır. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim
174 syf.
·Puan vermedi
Kitap kışın ortasındaydı. Soğukta gecen bir hikayeyi öylesine güzel anlatmıştı ki Jack London, kısacık bir hikaye olmasına rağmen ertesi gün kitap bitmişti ama kitapta bahsedilen soğuğu iliklerime kadar hissediyordum. 1-2 gün üşüdüm. Ve kibriti yakmak için elimi uzatamadım. Belki donarak ölecektim. Ama başka bir kitap imdadıma yetişti.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Varoluşumuzun nedenini bilmiyoruz ama varolmaya devam edebilmek için tek bir çaremiz var: Ateş Yakmak...

İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/...R5pSfRDYu8&t=76s

Bu aralar, tesadüf eseri Jack London'ın eserlerini art arda okuma şansına sahip oldum. Martin Eden, Ateş Yakmak ve Adem'den Önce...
Okuduğum bu kitaplar hangisini çok sevdin diye sormayın, bir anneye hangi çocuğunu daha çok seviyorsun diye sorulur mu?

Ateş Yakmak, Jack London'ın 3 hikayesini içerisinde barındırıyor. 1. ve 2. hikayelerimizin ismi Ateş Yakmak. Nasıl ya?

Martin Eden kitabını okuyan arkadaşlarımız iyi bilirler ve neden aynı hikayeden 2 tane olduğunu hemen anlamışlardır :D
1. ve 2. hikaye arasında 6 yıl var. Ve bu 6 yılda yazarımız kendini ne kadar çok geliştirmiş, hikayeleri karşılaştırarak anlayabiliyorsunuz. Peki bu hikayeler neyi anlatıyor? İncelemenin başında söylediğim şeyi...
Varolmamız Ateş Yakmamıza bağlı, soğugun, buzulların ortasında ölmek istemiyorsan ateş yakmalısın!
Jack London'ın bu hikayelerinde gördüğümüz karakterler tek başlarına kalan insanlar oluyor. Kutuplarda para kazanmak için çalışmak zorunda kalan insanlar... Jack London'da onlardan birisiydi ve bence bu sayede de bu hikayeleri bu kadar güzel yazabildi.

Hayır, hayır Jack London'ın hikayeleri kurmaca değil. Her birisi yaşandı bir zamanlar...

Kitabı anlattığım inceleme videosunu da izleyebilirsiniz daha detaylı bilgi almak isterseniz. Bu kitap için uzun uzadısıya bir inceleme yazmama gerek yok. Önüme gelen her London kitabına 10 puan veriyorum zaten :D

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
174 syf.
·165 günde·8/10
Ateş yakmak kitabının yorumuna Jack London dan bahsederek başlamak istiyorum. Şimdiye kadar bir çok yazarın yazım diline aşina oldum bir çok eserlerini okudum ancak kendimi karamsar bilirdim ta ki London'la tanışana kadar. Eski bir arkadaşımın çok etkilendiği kitabı okuyarak başladım onun kitaplarına. Martin Eden ilkim oldu sonra ateş yakmak ın içindeki bir çok hikaye sonra arkadaşımın okuduğu yıldız gezgini ve kararım kesinlikle netleşti.
.
.
Jack London kitaplarında kendi hayatından bir parça taşıdığını söylemesiyle bilinir bu nedenle aşırı acılı ve ızdıraplı bir yaşamı olduğunu düşünüyorum çünkü her kitabında illaki ya baş karakter ölüyor ya da başka karakterler ve hepsinin ölümü acı verici oluyor. Okurken beni gerçekten bunları hissediyor muydu ne avı bir yaşam diye düşündürüyor ister istemez.
.
.
Ateş Yakmak'ın arka kapağında "Gerçeği gizliyip saklıyorsanız ya da herkesin içinde tüm açıklığıyla ortaya koyamıyırsanız, gerçeğin ne olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Brn gerçekle yüzyüze gelmek isterim. Benim öykülerim zalimse yaşamın kendisi de zalim demektir. Oysa ben yaşamı zalim değil güçlü bulurum bu nedenle yapıtlarımda bu güçlülüğü yansıtmak isterim. " demiştir. Ve sonuna kadar haklı olduğuna da değinmeden geçemiyorum. Yaşam zalim bu hayatın gerçeği öyleyse neden kendimizi peri masallarıyla kandıralım. Gerçek olmadığını bile bile. Yine de yaşamın iyi yönleri de vardır yaşanmaya değecek.. Jack londonun yalnızca kötü taraflarını işlemesi biraz kötü olmuş, oysa çok iyi bir gözlemciydi.
.
Kitabın kendisine gelince her hikaye birbiriyle bağdaştırılabiliyor. Başta biraz bu kafa karıştırsa da gözlemler ve gerçeklik efsaneydi.
64 syf.
·Puan vermedi
İncelememde spoiler yoktur rahatlıkla okuyabilirsiniz. 64 sayfa olduğu yazıyor ama aslında 58 sayfadan ibaret insanın çok kolayca bir gün içinde bitirebileceğini birçok betimlemeye yer verilmiş bir kitap. Yaşama azmini anlatıyor Jack London bize bu kitabında. En kötü durumda iken bile içimizdeki o ruhun bilinçsizce nasıl ölüme karşı direndiğini anlatıyor güzel bir roman okumanızı tavsiye ederim. Her zaman bir umut vardır. Ve insan hiçbir zaman kendine her konuda fazla güvenmemelidir.
174 syf.
·Beğendi·10/10
İnsan aciz bir varlıktır. Elindeki insana özgü tüm varlıklar yok olunca bir hayvana dönüşür. Ve hayvansal içgüdülerle hayatta kalmak için mücadele verir...
Soğuk bir kış hemen kapının ardında sizi bekliyor bu kitapta iyi okumalar...
64 syf.
·Beğendi·10/10
Öncelikle herkese merhabalar,
Konuya girecek olursam bu kitabın adeta insanın içini üşüten bir atmosferi var. Ana karakterin yasam karşısındaki zorluklarını yazar bize sunarken aynı zamanda Jack London'un beyaz diş ve diğer romanlarında olduğu gibi benzer tasvirlere rastlayabiliyoruz. Kısa bir kitap olmasına rağmen genel anlamda güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum, benim için özel tarafı ise yazarın okuru baş karakterin yaşadığı ortama tasvir yeteneğiyle götürmesi oldu...
58 syf.
·2 günde·8/10
İnsanın sınırlarını, kuzeyin çetin şartlarının ne şekilde zorladığını hatta aştığını gösteren üç hikayeden oluşan bir eser…

İlk iki hikaye birbirine oldukça benzer hikayelerdir.Bu iki hikayede genel olarak insanın doğa karşısında ne kadar aciz kalabileceğini gösteriyor.Özellikle hava -50 derecelerde ise.

Bu iki hikaye de soğukta tek başına seyahat eden iki ayrı adamın hikayesi.Bu iki adamın da başına aynı bela gelir.Üstü karla kaplanmış altı 40-50 cm lik su havuzu olan bir zemine basmaları sonucu ayakları ıslanır.Ve soğukla mücadele başlar.Tek kurtuluş mümkün olan en kısa zamanda ateş yakmaktır.

Üçüncü ve son hikayede ise iki arkadaş yürüyerek seyahat etmektedir.Biri bir su birikintisinden geçerken bileğini burkar ve arkadaşı onu o şekilde bırakır.Bu adam da vahşi doğada hayatta kalmaya çalışır.Bu seferki zorluk ise soğuk değil açlıktır.Açlık çeken bir insanın hem fizyolojik hem de psikolojik süreçlerini yazar okura tüm gerçekliğiyle yansıtmaktadır.

Şimdilerde Kanada'nın toprağı olan Yukon bölgesinde geçen bu üç hikaye genel olarak insanın hayatta kalma içgüdüsünü ve doğanın karşısında bu içgüdünün ne kadar yetersiz kalabileceğini anlatıyor.

Eserlerinde genel olarak bu temaları akıcı ve sade bir dille işleyen Jack London'ın bu hikayeleri de oldukça değerli ve okuyup üstüne düşünülmesi gereken eserlerdir.
64 syf.
·Beğendi·10/10
Jack London'ın tipik Kuzey maceralarını konu edindiği güzel bir kitap "Ateş Yakmak". Kitap temel olarak iki hikayeden oluşuyor. İlk hikaye aşırı soğuk karlı bir havada ateşin önemini anlatıyor diyebiliriz. London hayat tecrübelerini kitaba aktardığı için hikayeyi sanki birebir hissediyorsunuz. Diğer hikaye ise açlık temalı diyebilir. Her iki hikaye de sıkmadan, akıcı bir şekilde ve hissettirerek okutuyor kendini..

"Ateş, yaşam demekti; sönmemeliydi..."
Hayata dair şeyler konusunda hızlı ve dikkatliydi ama sadece somut şeyler için geçerliydi bu tetikte olma hali, o şeyin taşıdığı anlamlar için değil.
Jack London
Sayfa 2 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları-1.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ateş Yakmak
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691017
Orijinal adı:
To Build a Fire
Çeviri:
Melis Sönmez
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap Yayınevi
Hava soğuktu, hem de çok soğuktu. İnsanın yalnız bedenini değil, ruhunu da donduran bir soğuktu. İnsana varlığını, geçmiş hayatını, mevcut durumunu, hayatın anlamını, mücadelenin değerini, nefes alabilmenin kıymetini sorgulatan bir soğuktu. Kimi zaman medeniyetin göbeğinden doğaya gelen, kimi zaman ise kendini bildi bileli doğal hayatla iç içe yaşamış insanların canını dişine takıp mücadele ettiği bir soğuktu. İnsana ummadığı şeyler yaptırabilen, onu ölümün kıyısına kadar sürükleyip ona kahkahayla gülerek, “Bakalım şimdi ne yapacaksın?” diyen vahşi bir soğuktu. İşte London, çeşitli öyküler içerisindeki bin bir çeşit yaşamın ışığında doğanın acımasız gerçeklerini yüzümüze çarpan bu soğuğu, bu vahşeti anlatıyor bize. Hayat bundan daha zor olabilir mi dersiniz?

Kitabı okuyanlar 543 okur

  • ayla..
  • Ceren B.
  • Frieda
  • Tansel Diplikaya
  • Efe
  • Asiye Köse

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.9 (2)
8
%0.5 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0