Adı:
Ateş Yakmak
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757530930
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yar Yayınları
Gelmiş geçmiş en güçlü öykü yazarlarından biri olan Jack London, California Üniversitesinde yazarlık kurslarına devam ederken, yazdığı öykü denemelerini gerçek yaşamda rastlanmayacak derecede vahşi sahnelerle dolu diye eleştiren profesörüne, “Bütün bunları gördüm ve yaşadım,” diye cevap vermişti. Jack London’ın sanatı, toplumsal gerçekçilik tarzına örnektir.

Kitapta yer alan Ateş Yakmak, Jack London’ın gençliğinde altın aramak için gittiği kuzey kutbuna yakın bölgelerde yaşanan bir olayın öyküsüdür ve vahşi doğada tek başına ölümle yüz yüze kalan insanın, hayatta kalma mücadelesini anlatır. Yazarın en ünlü ve en güzel hikayelerinden biri olan Meksikalı, Profinio Diaz’ın askeri diktatörlüğüne karşı patlak veren Meksika devriminden bir sahneyi canlandırır. Kaçak ise yazarın çuval fabrikasında saatte on sent karşılığında çalıştığı zamana ait bir deneyimidir ve insafsızca sömürülen çocuk işçilerin çilesini anlatır. Kitapta, değişik konularda üç öykü daha yer alıyor.

Jack London, konularının çeşitliliği, anlatım gücü ve öykü dokusu bakımından, seçkin bir evrensel yazar olduğunu kanıtlamıştır.


Seçkideki Öyküler:

Çinago
Ateş Yakmak
Ablak Suratlı Adam
Meksikalı
Kaçak
Midas’ın Müritleri
64 syf.
·3 günde·10/10 puan
Çok gerildiğim bir kitaptı arkadaşlar. Nasıl bir hızla okuduğumu sayfaların beni nasıl sürüklediğini anlatamam. Kitabı tutuşumun sertliğini bir an önce sonucu öğrenmek için can atan hevesim sayesinde fark edemedim bile. Şu bir gerçek ki o anı yaşıyor, o soğuğu hissediyorsunuz. Tam bir hayatta kalma mücadelesi aynı adı taşıyan diğer hikayeye geçtiğimdeyse sürekli baştaki sayfalara dönerek acaba aynı sayfayı mı okuyorum diye tereddüt ettim ama hayır doğru sayfada doğru yeri okuyordum.
Benim için farklı bir tecrübe oldu hikaye aynıydı iki farklı son vardı. Bunun bende bıraktığı tat bir şeyi ilk kez tadıyor olmakla aynı sevip sevmediğimden çok emin değilim. Biri diğerinin sanki revize edilmiş haliydi. Fakat ikisi yaşamaksa ayrı bir deneyim yazarı daha çok tanımak onun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak gibi okuduğum çoğu kitapta yazar yazılan sonun zıttını kaleme almış olsaydı eğer nasıl bir son olurdu diye düşünüp merak ederdim ben bu noktada o merakıma da yanıt bulmuş oldum.

Teşekkürler Jack London seni tanıdığıma memnun oldum.

Sırada herkesin dilinde olan "Mardin Eden" eseri var. Şimdiden o eseri övecekler arasında olduğunu biliyorum. Keza ateş yakmak eseri bunu kanıtlar nitelikte.

Keyifli okumalar dilerim. Kitapla kalın.
191 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Jack London’un okumuş olduğum 6. kitabı, ancak bunun okumuş olduğum ilk hikaye kitabı olduğunu belirtmek isterim. Romanları ayrı, hikayeleri ayrı bir güzel ya. Bir şeyler yazabilmek için insanın önce anlatacak şeyleri olmalı sözü vardır ya; yazar bu hikayelerini gerçekten yaşayarak yazmış. Okurken bu kadar da olur mu diye çok söylendim ancak oluyormuş.
Bunu yazarın şöyle bir anısıyla desteklemek isterim;
“Jack London, California Üniversitesinde yazarlık kurslarına devam ederken, yazdığı öykü denemelerini gerçek yaşamda rastlanmayacak derecede vahşi sahnelerle dolu diye eleştiren profesörüne, “Bütün bunları gördüm ve yaşadım,” diye cevap vermiş”.
Gerçi okurken ben de o ormanların içinde, kuzeyin soğuk ikliminde, kurtlarla, ayılarla beraberdim ve gerçekten “donmak” kelimesini bizzat yaşadım diyebilirim. İnsanın doğa karşısında ki acizliğini de çok net görmüş oldum. Gerçi çoğu insan farkında değil bu durumun ve bilinçsizce zarar veriyoruz; ancak zamanı gelecek ve doğa öcünü bir şekilde alacaktır. Genel olarak öykülere ısınamamış biriyim ancak gerçek hayatın içinden olunca herhalde başka geliyor. Yazar vahşi doğayı muhteşem bir şekilde betimlemiş.
Ateş yakmak hikayesi aslında yaşamın da kendisi. Ateş yakmak kavramı şu an için belki hiçbir şey ifade etmeyebilir ancak kuzeyin o dondurucu soğuğunda ne anlama geldiğini bu hikayeyi okuduktan sonra anlayabiliyorsunuz. Yaşam da böyle değil mi? Normal bir şekilde giderken hiçbir şeyin farkında olamıyoruz ancak zorlu durumlarla karşı karşıya kaldığımızda bazı şeylerin farkına varabiliyoruz. Diğer hikayelerde de aynı duyguları yaşadığımı ifade etmeliyim.

40 yaşında hayata veda etmiş bir adamın bu kadar kısa sürede onca şey görüp, bunları kitaplara aktarması gerçekten muazzam bir olay. Hayran olmamak elde değil.
64 syf.
Jack London’ın üç kısa öyküden oluşan eseri Ateş Yakmak

Kitap, kendisine adını veren öykü Ateş Yakmak’ın farklı yıllarda kaleme alınmış iki öyküsü ve Yaşama Azmi öykülerinden oluşuyor. İlk öykü Ateş Yakmak 1908 yılında yazılmış ve ilk versiyonuna göre(1902) daha kapsamlı bir anlatıma sahip. Üzerinde değişiklikler yapılıp detaylandırılmış olan ilk öyküyü okuduktan sonra diğerini okumaya pek gerek kalmıyor diyebiliriz. Şahsi görüşüme göre okuduğum tüm Jack London kitapları gibi bu kitabı da kış günlerinde okumak ve o kuzey soğuğunu hissetmek daha keyifli ve pekiştirici olur.

Kuzey topraklarında ateş yakmak gibi basit bir eylemin bile ne denli zor olduğunu, doğaya karşı tutumu pek de ciddi olmayan bir karakter üzerinden anlatıyor. Son kısım olan Yaşama Azmi öyküsü de dönemine göre oldukça yaratıcı ve etkileyici.

Genel olarak kahramanların doğada kalma mücadelesini yine yazara özgü okurken keyif veren betimlemelerle, verilen doğrudan mesajlarla birlikte güzel bir üçlemeydi.

Jack London
Ateş Yakmak
64 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Nasıl bir yetenektir bu bilmiyorum ama Jack London kitaplarında soğuğu insanın iliklerine kadar hissettiriyor. Yine Kuzey Toprakları'nda geçen hikâyeler soğukta hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Ateş Yakmak isimli iki hikâye var başta ikisi de aynı gibi gelse de olayın gidişatı ve sonucu farklı oluyor. Üstelik bu iki hikâye ile yazarın yıllar içindeki değişimine de şahit oluyoruz. Sonuncu hikâye ise Yaşama Azmi gerçekten karakterin yaşama azmine hayran oluyorsunuz. Kısacık olsa da aynı anda insana farklı tatlar yaşatan bir kitap. Tavsiye ederim. Bol okumalı günler :))
58 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yine bir Jack London harikası. Okurken o soğuğu iliklerime kadar hissettim. Karakterlerin yaşama azmini, vahşi doğada hayatta kalmanın insanın içini ürperten yanlarını, o kibriti yakamayışı, parmaklarının soğuktan hissizleşmeye başlaması, suya batması... okurken her şeyi ben de oradaymışım ve şahit olmuşum gibi hissederek okudum. Jack London'ın bu kısa öykülerini okumak insanın okuma iştahını artırıyor, uzun ve ağır kitaplar okurken araya hep bir tane sıkıştırıyorum.
64 syf.
·Puan vermedi
İncelememde spoiler yoktur rahatlıkla okuyabilirsiniz. 64 sayfa olduğu yazıyor ama aslında 58 sayfadan ibaret insanın çok kolayca bir gün içinde bitirebileceğini birçok betimlemeye yer verilmiş bir kitap. Yaşama azmini anlatıyor Jack London bize bu kitabında. En kötü durumda iken bile içimizdeki o ruhun bilinçsizce nasıl ölüme karşı direndiğini anlatıyor güzel bir roman okumanızı tavsiye ederim. Her zaman bir umut vardır. Ve insan hiçbir zaman kendine her konuda fazla güvenmemelidir.
64 syf.
İnsanı derinden etkileyen, içine işleyen bir eser. Okurken orada olmayı ve zorluklarla nasıl başa çıkılabileceğini, düşünmek bile sarsıyor insanı. Güçlü bir yazarın, etkileyici bir kitabı.
İyi okumalar.
64 syf.
·9/10 puan
Jack London her kitabında olduğu gibi bu kitabında da alıp götürüyor bizi, soğuk karların, eksi derecelerin içine atıyor. Ana karakterle birlikte o soğuğu iliklerimize kadar işletiyor. Hayatta kalmayı, mücadeleyi soluksuz bir şekilde film izler gibi yaşatıyor. Kısacık ama içinizi uzun süre buzz gibi eden bir kitap 'Ateş Yakmak'...
64 syf.
·2 günde·9/10 puan
Bir inceleme yapmak yerine, duygu ve düşüncelerimi yazmak istedim (yine); kitap üç öyküden oluşuyor. Bu öykülerden biri var ki; o Kuzey Kutbu soğuğunu anlatırken ben Akdeniz iklimde üşümeye başladım. Psikolojik olarak yorganın altına falan girdim. Bayılıyorum bende böyle hisler uyandırabilen kitaplara.
64 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Jack London'ın bu üç hikayeden oluşan kitabında, hikayelerin kahramanları hayatta kalma mücadelesi veriyor. İnsanın doğayla ve kendi benliğiyle yüzleşmesi anlatılıyor.
Yazarın üslubu ve tasvirleri gayet başarılı.
Hikaye severlerin beğeneceği bir kitap.
184 syf.
·2 günde·8/10 puan
Her zaman sormuşumdur kendime; közde mısır mı daha lezzetli, yoksa haşlama mısır mı diye.. Ama bu tarz ilginç kararsızlıkları, hiç Jack London'da yaşamadım.. Yazarın her kitabı ayrı bir tatta güzel.. Soğuğu, çok soğuğu anlatıyor bu kitabında... İliklerinizde hissedercesine.. Kutupta çetin hayat mücadelesi.. Soğuğa karşı koyamayan köpekler ve insanlar.. Köpeğin geçmediği kitabı yok gibi.. Bu yazar bir başka..
Hayata dair şeyler konusunda hızlı ve dikkatliydi ama sadece somut şeyler için geçerliydi bu tetikte olma hali, o şeylerin taşıdığı anlamlar için değil.
"Hava kırk beş derecenin altına düştüğünde yola bir arkadaşla birlikte çıkmak şarttı."
Jack London
Sayfa 15 - İş bankası kültür yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ateş Yakmak
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757530930
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yar Yayınları
Gelmiş geçmiş en güçlü öykü yazarlarından biri olan Jack London, California Üniversitesinde yazarlık kurslarına devam ederken, yazdığı öykü denemelerini gerçek yaşamda rastlanmayacak derecede vahşi sahnelerle dolu diye eleştiren profesörüne, “Bütün bunları gördüm ve yaşadım,” diye cevap vermişti. Jack London’ın sanatı, toplumsal gerçekçilik tarzına örnektir.

Kitapta yer alan Ateş Yakmak, Jack London’ın gençliğinde altın aramak için gittiği kuzey kutbuna yakın bölgelerde yaşanan bir olayın öyküsüdür ve vahşi doğada tek başına ölümle yüz yüze kalan insanın, hayatta kalma mücadelesini anlatır. Yazarın en ünlü ve en güzel hikayelerinden biri olan Meksikalı, Profinio Diaz’ın askeri diktatörlüğüne karşı patlak veren Meksika devriminden bir sahneyi canlandırır. Kaçak ise yazarın çuval fabrikasında saatte on sent karşılığında çalıştığı zamana ait bir deneyimidir ve insafsızca sömürülen çocuk işçilerin çilesini anlatır. Kitapta, değişik konularda üç öykü daha yer alıyor.

Jack London, konularının çeşitliliği, anlatım gücü ve öykü dokusu bakımından, seçkin bir evrensel yazar olduğunu kanıtlamıştır.


Seçkideki Öyküler:

Çinago
Ateş Yakmak
Ablak Suratlı Adam
Meksikalı
Kaçak
Midas’ın Müritleri

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları