Ateşböceğinin Şarkısı Firefly Lane Serisi 2

8,4/10  (109 Oy) · 
376 okunma  · 
95 beğeni  · 
3.568 gösterim
Ateşböceğinin unutulmaz hikâyesi devam ediyor...

Uzun zaman önce, hayatımın en kötü gecesinde Ateşböceği Yolu denen kapkaranlık bir sokakta yapayalnız yürürken ruhuma dokunan biriyle karşılaştım.

O gün bizim başlangıcımızdı. Aradan otuz yıl geçti... Tully ve Kate. Sen ve ben dünyaya karşı. Seninle sonsuza dek dost kalacağız.

Ama her hikâyenin bir sonu vardır, değil mi? Bir şekilde yola devam etmen gerekir.

Geçmişi yaralarla dolu Tully...
Fedakârlığıyla etrafına ışık saçan Kate...
Onların dostluğunu ölüm bile bozamaz.


"Ailesi için büyük bir savaş verenlerin hikâyesi... Ateşböceğinin Şarkısı sizi çok şaşırtacak."
-Publishers Weekly-

"Derin ve etkileyici karakterlerin olduğu duygu dolu bir roman..."
-Wisconsin Book Watch-

"Fedakârlığı, sevgiyi ve affetmeyi Kristin Hannah kadar güzel anlatabilen başka bir yazar yok."
-Kristine Huntley-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786053431558
 • Orijinal Adı:
  Fly Away
 • Çeviri:
  Solina Silahlı
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
03 Nis 20:42 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ateşböceği Yolu adı verilen karanlık bir sokakta karşılaşan, birbirinden yer ve gök, siyah ve beyaz kadar farklı iki küçük kızın yürek burkan hikayeleri. Çılgın, havalı, hırslı, cesur Tully ve anaç tavırlı, ılımlı, fedakar Kate. Ateşböceği Yolu ile başlayan kahkaha, gözyaşı, ihanet,  fedakarlık dolu bir macera. Kristin Hannah, Tully ve Kate'in sevgi dolu dünyalarının kapısını bir kez daha ardına kadar açıyor.

Kristin Hannah kitapları neredeyse tamamı seri olmayan, tek kitaplardan oluşuyor. Ateşböceği Yolu ve Ateşböceğinin Şarkısı hariç. Ateşböceği Yolu'nun ardından yazılan Ateşböceğinin Şarkısı ile bu mini seriyi tamamlamış bulunuyorum. Sadece iki kitaptan oluşmasına rağmen on kitap okumuş etkisi yaratan, hacmi az etkisi fazla mini bir seri. Ateşböceğinin Şarkısı, okumaya başlar başlamaz daha ilk sayfalardan gözlerimin dolu dolu olmasına neden oldu. Her şeyin istediğimiz gibi gitmesinin imkansız olduğu bir hayatta, işler Tully ve Kate'in de istedikleri gibi gitmiyor. Ateşböceği Yolu'nda yaşanan acı verici olayların ardından karakterlerimizin bu olaylardan nasıl etkilendiğini, hayatlarına ne şekilde devam ettiklerini öğreniyoruz bu kitapta.

Ateşböceği Yolu'nu yaklaşık bir yıl önce okumuş ve uzun süre etkisinden çıkamamıştım. Kristin Hannah'ın oluşturduğu karakterlerin kusurlarıyla bile mükemmel oluşu, okuyucuda yaratılmak istenen duyguların ancak bu şekilde sarsıcı bir biçimde aktarılabilecek olması, iyi ya da kötü yaşanan tüm olayların etkilerini iliklerinizde hissettirecek bir anlatım ile harika bir devam kitabını noktalamış bulunuyorum. Bana göre olayları okuyucuya geçirme anlamında en başarılı olan yazarlardan biri Kristin Hannah. Dupduru, yalın anlatımını hayatın içinden konularla bir araya getiren Hannah, Ateşböceğinin Şarkısı ile beni yine büyüledi. Neden bilmiyorum, Kristin Hannah okuduğumda kendimi yaşanabilecek kötü olaylara daha hazır hissediyorum. Bana bunu hissettirebilen bir yazar için ne söylesem az kalacak gibi.

İçinde aile, aşk gibi konular da olsa bu serinin genel teması dostluk. Tully ve Kate'in hayatlarını, birbirlerine bağlılıklarını okuduğumda bizim "dostluk" dediğimiz şeyin ne kadar yavan olduğunu fark ettim. Elbette bu bir roman, elbette kurgu ancak bence bir yerlerde böyle dostluklar mutlaka vardır ve böyle dostluklara sahip kişiler dünyanın en şanslı kişileri olabilirler. Günümüzde birçok ilişkinin çıkar üzerine kurulu olduğunu,  insanların sadece kendisini pohpohlayan kişilerle diyalog kurduğunu düşünürsek gerçek bir dost bulduğumuzda ona sımsıkı sarılmak en doğrusu olacaktır ve bir gerçek bir dost bulmanın ne kadar zor olduğunun da altını çizmek isterim.

Tully ve Kate hayatımda yeri olan karakterler haline geldiler diyebilirim, özellikle Tully'nin gazeteci olması, iyi bir gazeteci olmak için verdiği mücadele ona kendimi daha yakın hissetmemi sağladı. Ateşböceği Yolu ve Ateşböceğinin Şarkısı bitirmiş olduğum kitaplar olsa da aklıma geldiklerinde hissettiklerim hiç değişmeyecek, hattâ bir süre sonra kitapları yeniden okumayı da planlıyorum. Kırmanın çok kolay tamir etmenin zor olduğu, kırılmanın kolay affetmenin zor olduğu bilincinin her sayfada var olduğu, hüzün dolu bu kitabı ve okuduğum en özel serilerden biri olan bu seriyi sizlere de tavsiye ediyorum. Tully ve Kate ile tanıştığım için kendimi çok şanslı sayıyorum. Ve tabii ki iyi ki Kristin Hannah okumaya karar vermişim, iyi ki...

Aysel 
18 Ağu 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitaba ilk başladığımdan beri bir türlü ısınamadım. Yazarın anlatım tarzı, hikaye beni içine alamadı. Sonradan anladım ki kitap seriymiş ve ben serinin 2. kitabını okuyormuşum.

Sebeb bu olabilir mi?
Değil! Tess kitaplarını da ilk defa seri halinde okumamıştım ama hiçbir sorun çıkmamıştı. Zaten "Ateşböceğinin Şarkısı"nı okuduğumda yeni hikaye ile karşılaşmış gibi oldum. Yani sorun seri halinde okumamam değil.

Sorun ne diye sorarsanız. Bilemiyorum. Zaten bilsem yarım bırakmazdım değil mi? :) Hannah`ın sevenlerinin çok olduğunun farkındayım. Sadece ben ısınamadım. En iyisi sevimli çerezlik yazarlarım olan- Macomber ve Jio`dan sapmamak :)

Sonda; eskiden olsa dişimi tırnağıma takar yine okurdum. Şimdiyse okuduğum kitap sayısı arttıkca, o deryalara dalıp dalıp çıktıkca edebiyyatın ne kadar zengin olduğunun bilincine vardım. Artık kendimi hiçbir kitap için zorlama hissetmiyeceğim.

Böyle düşünmeme sebeb olan o değerli sözleri görmek ister misiniz? :)
#1558592 />
Ben okuyamadım. Size keyifli okumalar :)

Güler Bilkay Aygün 
27 Haz 20:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sade ve akıcı dili ile kolay okunan güzel bir kitap. Konusuna gelince; Çocukluk arkadaşı olan iki yetişkin kadının, dostluk ve fedakarlık temalı duygusal hikayesi.

ESRA KADIOGLU 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Merhaba 1K dostlarım :) Kitap için bir kısım arkadaşlar ilk kitap kadar etkileyici değil derken, diğer kısım arkadaşlar çok etkilendiklerini söylediler. Ben de gerçekten etkilendim. Belki fazla duygusal olduğumdan bu tür kitaplar beni çok çabuk içine alıyor. Yazarı seviyorum, bütün kitaplarını okudum hemen hemen.... Katie ve Tully nin hikayesi hepimizin hayatından parçalar içeriyor. Okumanızı tavsiye ederim. Sevgiyle kalın....

Ceren Acer 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın bu romanında diğer romanlarına göre zaman karmaşıklıkları oldukça fazlaydı. Hayallerden, şimdiki zamana geçişler çok yoğundu. Yazar hayallere çok aşırı yer vermemiş olsaydı; daha kusursuz, daha başarılı bir eser ortaya çıkabilirdi. Ama, bu romanda kötü değil tabi ki, sürükleyici aynı zamanda olay örgüsü güçlüydü. Özellikle yazar bu romanıyla dostluk kavramına, dostluğun gücüne, aile ilişkilerine dikkati çekmeyi başarmıştır. Ölen bir dosta, manevi kardeşe özlem vardı neredeyse bütün sayfalarda. Her zamanki gibi hayal bölümlerine geçişlerde çok duygulanmıştım. Okumamış olan okurlara ve Krıstın Hannah sevenlere tavsiyedir. Tully&Kate unutulmaz karakterler halen benliğimin bir köşesinde duruyorlar.

Özge Uzun 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İlk kitap kadar iyi olmadığını söylemek lazım. Ama tabi artık her şeyi öğreneceğimiz bir devam kitabı olması çok güzel. Keşke dili bu kadar basit olmasa diyorum bazen. Yazar duyguyu çok iyi bir şekilde verdiği için bu eksikliği biraz olsun kapatıyor. İlk kitabı okuyan ve seven insanlara gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Bizimmahalleninkitapcisi 
 10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Ah, bir seri daha okundu, bitti ve tadı damaklarda kaldı... Meğer ne kadar anlamsız bir bekleyiş içerisindeymişim meğer ne çok geç kalmışım Kristin Hannah'nın kalemiyle tanışmaya...
Bugün Ateşböceği Serisini tamamladığımda okumayı düşünüp bunca yıl bu seriyi okumayarak kendimi nelerden mahrum bıraktığımın farkına vardığım kadar, yazarın okurlarının kalbinde nasıl taht kurmayı başardığının da farkına vardım. Kristin Hannah'nın kaleminde okurunun kalbine yavaş yavaş dokunan büyüleyici bir yan var. Adeta satırlarıyla ilmek ilmek hayranlık işliyor desem yeridir. Yavaş yavaş başlıyor her şey: sözler yerini satırlara, satırlar yerini sayfalara, sayfalar yerini kitabın arka kapağına bıraktığında büyülenmiş olduğunuzu fark ediyorsunuz. Zaman zaman karakterlere, olaylara kızıyorsunuz hatta bunlar yüzünden yeteri kadar tatmin olmadığınız yanılgısına da düşebiliyorsunuz ama o son sayfa yok mu o son sayfa? İşte o son sayfada yazar ne yapıp edip gönlünüzü almayı başarıyor ve gözünüzden bir damla yaş süzülürken kafanızdaki tüm soru işaretlerine cevap bulmuş ve tatmin olmuş oluyorsunuz. Ah, işte böyle bir şey Kristin Hannah okumak: hayran olunası ve bir o kadar da büyüleyici...

Tabii Kristin Hannah hayranlığı bir kenara, asıl merak edilen noktaya gelmek, kitap hakkında spoiler vermeden, ilk kitabın büyüsünü bozmadan kitaptan bahsetmek gerekirse: Ateşböceğinin Şarkısı, Ateşböceği Serisinin ikinci ve son kitabı. Bu kitapta Ateşböceği Yolu'nda yaşanan bir olayın karakterlerin hayatındaki etkilerini ve bu olay sonrasında yaşananları okuyoruz. Bir yandan karakterlerin ruhundaki yaralara tanık olurken öte yandan bu yaraların nasıl sarıldığına, bazen verilmesi gereken ikinci şanslara, mucizelere ve en önemlisi ilk kitapta geçmişin tozlu raflarında kalan, bilinmeyen ama hep merak edilen hayat hikayelerine tanık oluyoruz. Sevgi, dostluk, sadakat, fedakarlık, aile gibi kavramların ince ince, özenle kaleme alındığı bu güzel eserde, Ateşböceğinin unutulmaz hikayesin devam ederken bir yandan da karakterlerin kendilerini bulma, sahip olduklarının değerini anlama yolunda sarf ettikleri çabaları okuyacaksınız.

Her bir satırı yüreğinize işleyecek iki kitaplık bu dev seriye mutlaka şans vermenizi ve Kristin Hannah'nın kalemiyle tanışmak için daha fazla geç kalmamanızı tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

Merve 
 26 Mar 00:37 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Okuduğum kitapları yarım bırakmak gibi bir huyum yoktur, sırf bu sebeple sonuna kadar sabrettiğim bir kitap olmuştur. Ama bu kitabın yerine klasiklerden enfes bir eser okuyabilirdim, zamanımı çaldı.

''Ateşböceği Yolu'' yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Çok da sevmiştim. Devamıymış bakalım dedim, oysaki ''Kızkardeşler Arasında'' kitabından sonra bir daha Kristin Hannah okumayı düşünmüyordum. Keşke hiç başlamasaymışım, ilk kitabın etkisini de düşürme noktasına getirdi bu kitap beni. Bitsin diye o kadar çaba verdim ki...

Birinci kitaptaki olayların ardından yaşananları anlatmasını beklerken tüm olayları baştan nakletti neredeyse yazar. Hayır ne gerek var, zaten biz okuduk birinci kitabı. Okumayanlar da okusunlar. Sıkıla sıkıla biten o bölümlerden sonra -ki yazar araya bolca serpiştirmiş bunlardan- Kate'in hiç sevmediğim kızının aşırılıklarını, uç notalarda dolaşmasını filan okuduk. Böyle sıkıla bunala sonlara geldim derken, Tuly'nin annesi mevzusu çıktı da biraz rahatladım. Kitabın tek okunabilecek kısmı orasıydı. Onun dışında değmez. Ticari kaygılarla yazılmış bir kitap düşüncesi yarattı bende.

Yazara gösterdiğim tolere de burada bitmiştir. Elimde okumadığım iki kitabı var. Belki , uzuunn bir süre sonra, okuyabilirim. Bu tarz kitaplar okumayı bıraktım zira, aynı mevzular etrafında kurgulanan o kadar çok kitap var ki...

Ayşen BÜLBÜL 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı korka korka aldım. Eğer ki Tully ile Johny arasında bir aşk yaşansaydı bu kitapta sanırım yazarın bir daha asla hiçbir kitabını okumamayı düşünüyordum. Nitekim korktuğum olmadı ve Johnny Kate'e ait kaldı. Yine de sonunda aşık olacakmış gibi kısa bir cümle geçmesi yüreğimi hemen küt küt attırdı. Ben Kate'e sonsuz bağlıyken ona ait olan bir şeyi aşkını başkasıyla görmeye dayanamam kesinlikle

Safder Kaplan 
25 Haz 03:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gerçek dostluk, aile kavramı ve kalp yaraları. Bunları tam anlamıyla öğrenebileceğiniz bir seri. Serinin ilk kitabını okumamama rağmen ilk sayfalardan itibaren göz yaşlarıma engel olamadım.

3 /

Kitaptan 31 Alıntı

Damla Köseoğlu 
02 Nis 13:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sevdiğin insanları kaybettiğinde bir şekilde yola devam etmen gerekir.

Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah (Sayfa 12 - Pegasus Yayınları)Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah (Sayfa 12 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
03 Nis 17:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Korkuyorum," dedi.
"Tabii ki korkarsın. Sen annesin. Korku bu işin tanımı."

Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah (Sayfa 452 - Pegasus Yayınları)Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah (Sayfa 452 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
02 Nis 17:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yaşananları açıkça görebilmek için ille de bir trajedi mi yaşanmalıydı?

Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah (Sayfa 102 - Pegasus Yayınları)Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah (Sayfa 102 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
03 Nis 14:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her yerde kötü şeyler, haksızlıklar oluyordu ama biz görmüyorduk. Bakışlarımızı kaçırıyorduk.

Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah (Sayfa 339 - Pegasus Yayınları)Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah (Sayfa 339 - Pegasus Yayınları)

"Keder sinsi bir şeydir, davetsizce gelen ve geri çeviremediğiniz bir misafir gibi sürekli gidip gelir. "

Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin HannahAteşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah

"Ruhundaki acıyı terk etmek doğru değildi. Tam tersini yapmalıydı. İncelemek tek teselliydi. Acıya yüz çevirmektense soğuk bir günde giyilen bir palto gibi acılara bürünmeliydi. Kayıpta huzur, ölümde güzellik, pişmanlıkta da özgürlük vardı."

Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin HannahAteşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah

Bazen bir kişi hayata tutunmanızı, ayakta durmanızı sağlardı. Ve o yardım elini kaybettiğinizde, eskiden ne kadar güçlü olursanız olun, yere ne kadar sağlam basmak isterseniz isteyin düşüp kendinizi yerde bulabilirsiniz.

Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin HannahAteşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah
4 /