Ateşböceğinin Şarkısı (Firefly Lane Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8,2bin
Gösterim
Adı:
Ateşböceğinin Şarkısı
Alt başlık:
Firefly Lane Serisi 2
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053431558
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Fly Away
Çeviri:
Solina Silahlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ateşböceğinin unutulmaz hikâyesi devam ediyor...

Uzun zaman önce, hayatımın en kötü gecesinde Ateşböceği Yolu denen kapkaranlık bir sokakta yapayalnız yürürken ruhuma dokunan biriyle karşılaştım.

O gün bizim başlangıcımızdı. Aradan otuz yıl geçti... Tully ve Kate. Sen ve ben dünyaya karşı. Seninle sonsuza dek dost kalacağız.

Ama her hikâyenin bir sonu vardır, değil mi? Bir şekilde yola devam etmen gerekir.

Geçmişi yaralarla dolu Tully...
Fedakârlığıyla etrafına ışık saçan Kate...
Onların dostluğunu ölüm bile bozamaz.


"Ailesi için büyük bir savaş verenlerin hikâyesi... Ateşböceğinin Şarkısı sizi çok şaşırtacak."
-Publishers Weekly-

"Derin ve etkileyici karakterlerin olduğu duygu dolu bir roman..."
-Wisconsin Book Watch-

"Fedakârlığı, sevgiyi ve affetmeyi Kristin Hannah kadar güzel anlatabilen başka bir yazar yok."
-Kristine Huntley-
(Tanıtım Bülteninden)
480 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Bolca sübliminal mesaja maruz kalacağınız, olaylar ve kişiler arasında sürüklenirken yorulacağınız ve bazen nerEde olduğunuzu şaşıracağınız harika bir kitap. Farklı karakterlerdeki iki genç kadının destansı dostluğuna şahit olacak, güçlü ve duygusal bir roman okuyacaksınız.
Tavsiye olunur...

İyi okumalar
480 syf.
·5 günde·9/10
Ateşböceği Yolu’nun devamı olan bu kitabı yine ilk kitap gibi kirpiklerim ıslak bitirdim ve yine kalbim Hannah diye pıt pıt attı.
Kitap Kate’nin ölümünden sonra Tully ve ailesinin yaşamına kaldıkları yerden nasıl devam etmeye çalıştıklarını konu alıyor. Tully, Kate’in ölümünden 4 yıl sonra kötü bir trafik kazası geçiriyor ve komada kalıyor. Bundan sonra her şeyin başladığı yerden, 4 yıl önce Kate’in cenazesinden devam ediyor kitap. Kate’in kızı Marah, annesinin ölümünü kabullenemez ve annesine yaşattığı zorluklar için kendini suçlar ve ne vaftiz annesi Tully’nin ne de babasının yardım elini tutmayarak büyük bir depresyona girer. Bazı yerlerde Marah’a o kadar sinir oldum ki kitaba odaklanamadım. Bazı yerlerde de Johnny’ye o kadar üzüldüm ki kalbim paramparça oldu. Bir baba düşünün karısının ölümünden sonra sudan çıkmış balığa dönmüş, onun yasını tutarken aynı anda da ailesi ellerinin arasından kayıp gidiyor ve bunu durduramıyor. Tully’nin hayatı ise her yönden tamamen tepetaklak oluyor. Kate’e ölmeden önce verdiği sözü tutamıyor. Ve tabi bunun devamında Tully bir kaza geçiriyor ve makinelere bağlı bir şekilde komada kalıyor. Ama yalnız değil çünkü yanında Kate var :) burada ak sakallı dede = Kate olarak düşünün. Kate ile Tully’nin bu diyalogları beni gerçekten çok etkiledi. Dedim ki kendi kendime gerçekten böyle bir arkadaşlık olabilir mi?
Bu kitabımızda ilk kitaptan kalma cevapsız sorular da cevaplanıyor. Mesela Tully’nin annesi Dorothy ve yaşadıkları ve tabi Tully’nin babası. İçim gerçekten çok kötü oldu. Bağımlılık yüzünden kaybolan bir ömürü okudum ve bu beni derinden etkiledi. Yine de kitabın sonu bence tam olması gerektiği gibi bitti. Mutlu veya mutsuz demiyim ama yüreğinizde iz bırakacağından şüpheniz olmasın. Kesinlikle ve kesinlikle okuyun ve okutun.
480 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Ateşböceği Yolu adı verilen karanlık bir sokakta karşılaşan, birbirinden yer ve gök, siyah ve beyaz kadar farklı iki küçük kızın yürek burkan hikayeleri. Çılgın, havalı, hırslı, cesur Tully ve anaç tavırlı, ılımlı, fedakar Kate. Ateşböceği Yolu ile başlayan kahkaha, gözyaşı, ihanet,  fedakarlık dolu bir macera. Kristin Hannah, Tully ve Kate'in sevgi dolu dünyalarının kapısını bir kez daha ardına kadar açıyor.

Kristin Hannah kitapları neredeyse tamamı seri olmayan, tek kitaplardan oluşuyor. Ateşböceği Yolu ve Ateşböceğinin Şarkısı hariç. Ateşböceği Yolu'nun ardından yazılan Ateşböceğinin Şarkısı ile bu mini seriyi tamamlamış bulunuyorum. Sadece iki kitaptan oluşmasına rağmen on kitap okumuş etkisi yaratan, hacmi az etkisi fazla mini bir seri. Ateşböceğinin Şarkısı, okumaya başlar başlamaz daha ilk sayfalardan gözlerimin dolu dolu olmasına neden oldu. Her şeyin istediğimiz gibi gitmesinin imkansız olduğu bir hayatta, işler Tully ve Kate'in de istedikleri gibi gitmiyor. Ateşböceği Yolu'nda yaşanan acı verici olayların ardından karakterlerimizin bu olaylardan nasıl etkilendiğini, hayatlarına ne şekilde devam ettiklerini öğreniyoruz bu kitapta.

Ateşböceği Yolu'nu yaklaşık bir yıl önce okumuş ve uzun süre etkisinden çıkamamıştım. Kristin Hannah'ın oluşturduğu karakterlerin kusurlarıyla bile mükemmel oluşu, okuyucuda yaratılmak istenen duyguların ancak bu şekilde sarsıcı bir biçimde aktarılabilecek olması, iyi ya da kötü yaşanan tüm olayların etkilerini iliklerinizde hissettirecek bir anlatım ile harika bir devam kitabını noktalamış bulunuyorum. Bana göre olayları okuyucuya geçirme anlamında en başarılı olan yazarlardan biri Kristin Hannah. Dupduru, yalın anlatımını hayatın içinden konularla bir araya getiren Hannah, Ateşböceğinin Şarkısı ile beni yine büyüledi. Neden bilmiyorum, Kristin Hannah okuduğumda kendimi yaşanabilecek kötü olaylara daha hazır hissediyorum. Bana bunu hissettirebilen bir yazar için ne söylesem az kalacak gibi.

İçinde aile, aşk gibi konular da olsa bu serinin genel teması dostluk. Tully ve Kate'in hayatlarını, birbirlerine bağlılıklarını okuduğumda bizim "dostluk" dediğimiz şeyin ne kadar yavan olduğunu fark ettim. Elbette bu bir roman, elbette kurgu ancak bence bir yerlerde böyle dostluklar mutlaka vardır ve böyle dostluklara sahip kişiler dünyanın en şanslı kişileri olabilirler. Günümüzde birçok ilişkinin çıkar üzerine kurulu olduğunu,  insanların sadece kendisini pohpohlayan kişilerle diyalog kurduğunu düşünürsek gerçek bir dost bulduğumuzda ona sımsıkı sarılmak en doğrusu olacaktır ve bir gerçek bir dost bulmanın ne kadar zor olduğunun da altını çizmek isterim.

Tully ve Kate hayatımda yeri olan karakterler haline geldiler diyebilirim, özellikle Tully'nin gazeteci olması, iyi bir gazeteci olmak için verdiği mücadele ona kendimi daha yakın hissetmemi sağladı. Ateşböceği Yolu ve Ateşböceğinin Şarkısı bitirmiş olduğum kitaplar olsa da aklıma geldiklerinde hissettiklerim hiç değişmeyecek, hattâ bir süre sonra kitapları yeniden okumayı da planlıyorum. Kırmanın çok kolay tamir etmenin zor olduğu, kırılmanın kolay affetmenin zor olduğu bilincinin her sayfada var olduğu, hüzün dolu bu kitabı ve okuduğum en özel serilerden biri olan bu seriyi sizlere de tavsiye ediyorum. Tully ve Kate ile tanıştığım için kendimi çok şanslı sayıyorum. Ve tabii ki iyi ki Kristin Hannah okumaya karar vermişim, iyi ki...
480 syf.
·10 günde·7/10
Ateşböceği yolu kadar sevemedim bu kitabı, en sevmediğim kısmı da aynı olayın farklı karakterler açısından yaşanması okuduğum bir olayı diğer karakterin bakış açısından okuma durumunu sevemedim. Cloud’un yaşamına çok üzüldüm. Gerçekten bir erkek üç kadının hayatına mahvedebiliyor. Kitapta ben en çok etkileyen Cloud oldu.
Kitaba ilk başladığımdan beri bir türlü ısınamadım. Yazarın anlatım tarzı, hikaye beni içine alamadı. Sonradan anladım ki kitap seriymiş ve ben serinin 2. kitabını okuyormuşum.

Sebeb bu olabilir mi?
Değil! Tess kitaplarını da ilk defa seri halinde okumamıştım ama hiçbir sorun çıkmamıştı. Zaten "Ateşböceğinin Şarkısı"nı okuduğumda yeni hikaye ile karşılaşmış gibi oldum. Yani sorun seri halinde okumamam değil.

Sorun ne diye sorarsanız. Bilemiyorum. Zaten bilsem yarım bırakmazdım değil mi? :) Hannah`ın sevenlerinin çok olduğunun farkındayım. Sadece ben ısınamadım. En iyisi sevimli çerezlik yazarlarım olan- Macomber ve Jio`dan sapmamak :)

Sonda; eskiden olsa dişimi tırnağıma takar yine okurdum. Şimdiyse okuduğum kitap sayısı arttıkca, o deryalara dalıp dalıp çıktıkca edebiyyatın ne kadar zengin olduğunun bilincine vardım. Artık kendimi hiçbir kitap için zorlama hissetmiyeceğim.

Böyle düşünmeme sebeb olan o değerli sözleri görmek ister misiniz? :)
#1558592

Ben okuyamadım. Size keyifli okumalar :)
480 syf.
·Puan vermedi
Sade ve akıcı dili ile kolay okunan güzel bir kitap. Konusuna gelince; Çocukluk arkadaşı olan iki yetişkin kadının, dostluk ve fedakarlık temalı duygusal hikayesi.
480 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Çok güzel bir hikayenin daha sonuna geldim. Ateşböceği yolunun devamı olan Ateşböceğinin şarkısı o kadar güzeldi ki hikaye beni içine sürükledi.
Gerçek arkadaşlık, dostluk ve fedakarlık bunların hepsini gördüm diyebilirim. Kristin Hannah okumaya bayılıyorum ve bu serüveni size de tavsiye ederim
Ve son olarak etkilendiğim bir alıntıyı paylaşmak istiyorum... "Müziğimizi her duyduğunda ya da gözünden yaş gelinceye kadar güldüğünde yanında olacağım. Gece gözlerini kapatıp anımsadığında orada olacağım."


İyi okumalar
480 syf.
Okuduğum 7. Kristin Hannah kitabı. Aynı zamanda Ateşböceği Yolu kitabının da devam kitabı. Yani 2 kitaplık bir seriyi bitirmiş bulunuyorum. İlk kitapta birbirinden çok farklı olan iki kızın arkadaşlıklarını kapsayan otuz yıllık bir süreç anlatılıyor. Bence sonu güzel biten bir kitap ama ben niyeyse çok benimseyemedim kitabı. Kış Bahçesi kitabı çok daha iyiydi Ateşböceğı Yolu kitabından. Yani çok uzatmadan söyleyeyim, ortalam buldum. Ne çok iyi ne de çok kötü. Ateşböceğinin Şarkısı kitabına gelecek olursam; ilk başlarda yazar neden Ateşböceği Yolu'nun devamını yaptı ki, diyerekten aldım kitabı. Kafamda şöyle bir cevap oluştu buna karşılık, ya kitap çok beğenildiği için fanlardan "devam" sesleri yüksledi ya da "Ticari" amaç ile yazıldı! Bence cevap her ikisi de. Bunları belirtip hemen kitabı yorumlamaya geçiyorum:

İkinci kitap, ilk kitabın devamı. Baş karakterimiz Tully Hurt'ın başına gelmeyen kalmıyor. Ben karaktere baya üzüldüm okurken. Hak da verdiğim yerler oldu, "yaptığı saçma" dediğim yerler de... Bir de bu kitapta Tully'nin annesine çok üzüldüm. İlk kitapta kızdığım bir kadınken ikinci kitapta "vah zavallı" kelimelerini ağzımdan eksik etmedim. Bir de şunu anladım: Kötü bir erkeğin "3 nesil kadının hayatını nasıl mahvettiğine" çok kötü bir şekilde tanık oldum...

Kristin Hannah'a Kış Bahçesi kitabı ile başlamanızı öneririm. Çoğu okur Ateşböceği Yolu'nu sevmesine karşın, ben o kitabı daha çok beğendim. Ben ilk kez okuduğum yazarlara 1K sitesinin okuma listesiyle devam eden biriyim. Bu yüzden olabildiğince sırayla gidiyorum Hannah'ın kitaplarında. Sıradaki kitabım da haliyle Bülbül. Birçok arkadaşım da övmüştü o kitabı. Bakalım ben nasıl bulacağım? Herkese keyifli okumalar:)
480 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Merhaba 1K dostlarım :) Kitap için bir kısım arkadaşlar ilk kitap kadar etkileyici değil derken, diğer kısım arkadaşlar çok etkilendiklerini söylediler. Ben de gerçekten etkilendim. Belki fazla duygusal olduğumdan bu tür kitaplar beni çok çabuk içine alıyor. Yazarı seviyorum, bütün kitaplarını okudum hemen hemen.... Katie ve Tully nin hikayesi hepimizin hayatından parçalar içeriyor. Okumanızı tavsiye ederim. Sevgiyle kalın....
480 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın bu romanında diğer romanlarına göre zaman karmaşıklıkları oldukça fazlaydı. Hayallerden, şimdiki zamana geçişler çok yoğundu. Yazar hayallere çok aşırı yer vermemiş olsaydı; daha kusursuz, daha başarılı bir eser ortaya çıkabilirdi. Ama, bu romanda kötü değil tabi ki, sürükleyici aynı zamanda olay örgüsü güçlüydü. Özellikle yazar bu romanıyla dostluk kavramına, dostluğun gücüne, aile ilişkilerine dikkati çekmeyi başarmıştır. Ölen bir dosta, manevi kardeşe özlem vardı neredeyse bütün sayfalarda. Her zamanki gibi hayal bölümlerine geçişlerde çok duygulanmıştım. Okumamış olan okurlara ve Krıstın Hannah sevenlere tavsiyedir. Tully&Kate unutulmaz karakterler halen benliğimin bir köşesinde duruyorlar.
480 syf.
·7 günde
Aile bağları üzerine ve dostluğun ötesinde olan arkadaşlıkları anlatan harika bir kitap. Bazı kitaplar vardır okurken yaşarsınız ve o duygu seline kapılıp gidersiniz. Elinizden bırakmadan tek seferde okuyup bitirmek isteyeceğiniz müthiş bir kitap.
Not: Okurken yanınıza mendilinizi almayı unutmayın. İhtiyacınız olacak.
İyi okumalar...
480 syf.
·3 günde·8/10
İlk kitap kadar iyi olmadığını söylemek lazım. Ama tabi artık her şeyi öğreneceğimiz bir devam kitabı olması çok güzel. Keşke dili bu kadar basit olmasa diyorum bazen. Yazar duyguyu çok iyi bir şekilde verdiği için bu eksikliği biraz olsun kapatıyor. İlk kitabı okuyan ve seven insanlara gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.
+“Bizi biz yapan anılarımızdır Tul. Sonunda valize koyup yanına aldığın şey anıların oluyor yalnızca. Aşk ve anılar unutulmuyor...”
-“Aşk ve anılar mı? Yandım desene. Hiçbir şey anımsamıyorum...”
“Genç bir kızın sorumluluğunu almak yorucu ve korkunç bir şeydi. Ne zaman banyoya gitse kendini kesecek diye endişeleniyordum. Çöpleri kontrol edip bütün kutuların içindeki yara bantlarını sayıyordum. Onu gözümün önünden ayırmaya korkuyordum.”
"Nefes almakta zorlanıyordum. Bunca adaletsizlik karşısında çığlık atmak, ağlamak, haykırmak ya da bağırmak istiyordum."
Kristin Hannah
Sayfa 233 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ateşböceğinin Şarkısı
Alt başlık:
Firefly Lane Serisi 2
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053431558
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Fly Away
Çeviri:
Solina Silahlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ateşböceğinin unutulmaz hikâyesi devam ediyor...

Uzun zaman önce, hayatımın en kötü gecesinde Ateşböceği Yolu denen kapkaranlık bir sokakta yapayalnız yürürken ruhuma dokunan biriyle karşılaştım.

O gün bizim başlangıcımızdı. Aradan otuz yıl geçti... Tully ve Kate. Sen ve ben dünyaya karşı. Seninle sonsuza dek dost kalacağız.

Ama her hikâyenin bir sonu vardır, değil mi? Bir şekilde yola devam etmen gerekir.

Geçmişi yaralarla dolu Tully...
Fedakârlığıyla etrafına ışık saçan Kate...
Onların dostluğunu ölüm bile bozamaz.


"Ailesi için büyük bir savaş verenlerin hikâyesi... Ateşböceğinin Şarkısı sizi çok şaşırtacak."
-Publishers Weekly-

"Derin ve etkileyici karakterlerin olduğu duygu dolu bir roman..."
-Wisconsin Book Watch-

"Fedakârlığı, sevgiyi ve affetmeyi Kristin Hannah kadar güzel anlatabilen başka bir yazar yok."
-Kristine Huntley-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.486 okur

  • Esr@
  • PINAR AKARSU
  • İnci
  • Nilgün ÇİFTÇİ
  • Ceren
  • Nurgül Karaca
  • Ecem Karahan Geyik
  • İrem
  • zeze
  • Eren Akdoğan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.1
13-17 Yaş
%7.9
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%20.9
35-44 Yaş
%26
45-54 Yaş
%14.2
55-64 Yaş
%3.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96.9
Erkek
%2.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.6 (121)
9
%21.8 (81)
8
%19.9 (74)
7
%13.2 (49)
6
%6.2 (23)
5
%3.2 (12)
4
%0.5 (2)
3
%1.1 (4)
2
%0.8 (3)
1
%0.5 (2)

Kitabın sıralamaları