Ateşi Yakalamak (Açlık Oyunları #2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
18.232
Gösterim
Adı:
Ateşi Yakalamak
Alt başlık:
Açlık Oyunları #2
Baskı tarihi:
Eylül 2009
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263127
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Catching The Fire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Ateşi Yakalamak
Ateşi Yakalamak
CAPITOL MUTSUZ, HUZURSUZLUK ARTIYOR, ATEŞLE DANS EDEN KIZ BİR KIVILCIM YAKTI,
YERİN ALTINDAN YÜKSELEN İSYAN ŞİMDİ PATLAMA NOKTASINDA!

KIVILCIMLAR PARLIYOR, ALEVLER YAYILIYOR VE CAPITOL İNTİKAM İSTİYOR.


“Açlık Oyunları Serisi, insanı meraktan çatlatan, gerilim dolu, müthiş akıcı ve inanılmaz sarsıcı… Elimden bir türlü bırakamadım. Bağımlısı oldum!”
-Stephen King

Sabırsızlıkla çıkmasını beklediğim fenomen kitap Açlık Oyunları’nın devamı olan Ateşi Yakalamak kitabını erkenden okuma fırsatı buldum.. Benim yüksek beklentilerimi haklı çıkartmakla kalmamakla birlikte bunun çok üstüne çıktı. Bu kitap Açlık Oyunları kadar heyecanlı fakat daha bir yürek burkucu çünkü zaten karakterleri tanıyorsunuz, zaten onlarla birlikte zorluklara göğüs germiştiniz. Suzanne hikayenin gerçekleştiği yerleri ummadığım yerlere taşımış ve o bu çok zor yerleri seçmekten hiç çekinmemiş. Olağanüstü. Bu kitabı okurken uykunuzu erteleyeceksiniz. Çıktığı andan itibaren listeleri altüst edecek. Tavsiyem o sabah için hazırlanın ve takviminizi ona göre ayarlayın.
-Stephenie Meyer

“Zekice kurgulanmış ve çok akıcı bir kitap… Büyüleyici.”
-John Green

“Bilimkurgu, heyecan, gerilim ve aşkın muhteşem bir karışımı.”
-USA Today

“Nefes Kesiyor”
Publisher Weekly

“Aksiyon, Entrika, Aşk. Kesinlikle mükemmel.”
Kirkus Reviews
448 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Serinin ilk kitabı olan Açlık Oyunları'nın ardından heyecan Ateşi Yakalamak'la devam ediyor. İlk kitap için yaptığım incelemede daha çok güç ve zayıflık gibi konular üzerinde dururken bu kitap için aklıma ilk gelen şey, fedakarlık. Kitapta yer alan karakterlerin birbirleri için yaptıkları sayısız fedakarlıklar ve bunun yarattığı dramatik hava serinin genelini büyük ölçüde ve olumlu anlamda etkiliyor. Ayrıca, sanırım dünyadaki en güzel şeylerden biri çevrenizde sizin için türlü fedakarlıklar yapacak insanların bulunduğunu bilmeniz ve belki de insanların en fazla zorlandığı şeylerden biri hayatlarındaki insanlar için fedakarlıklar yapabilmek. Seri genel anlamıyla bunu sık sık düşündürüyor.

Açlık Oyunları'nın 75. yılı yani Çeyrek Asır Oyunları senesini konu alan ikinci kitabımız başları itibariyle ilk kitaba göre daha az heyecanlı. Çeyrek Asır Oyunları, mıntıkaların yenilgisinin altını çizmek için abartılı kutlamalarla başlayıp kan ve vahşetle sona eren ve 25 yılda bir düzenlenen bir turnuva. Kitabın birinci bölümünde daha çok Katniss ve Peeta'nın Açlık Oyunları'nın ardından yaşadıklarını okurken son 100-150 sayfada kendinizi Çeyrek Asır Oyunları'nın heyecanına kaptırıyorsunuz. Bu nedenle ilk bölümler biraz aksiyondan uzak gelebiliyor ancak son bölümün son derece sürükleyici olduğunu ve bir çırpıda bitirdiğimi belirtmeliyim. Ayrıca kitap son derece merak uyandırıcı bir sonla bitiyor. Serinin üçüncü kitabı olan Alaycı Kuş'u da en kısa sürede okumayı planlıyorum. Keyifli okumalar...
448 syf.
·Beğendi·7/10
1. Bölüm - Kıvılcım ;
Sadece bir kırbaçlanma vakası vardı ve tamamen durgun geçen bir bölümdü.
2. Bölüm - İsyan ;
Bazı köylerin sonunda isyan ettiği haberleri geliyor ama insanı heyecanlandıracak bir olay yok.
3. Bölüm - Düşman ;
Kitabın en güzel bölümüydü. Tüm heyecan ve aksiyon buradaydı. Okurken kendimden geçtim ve bitmesini hiç istemedim..
408 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Eve dönen Katniss ve Peeta, hem koçları olan hem de önceki çeyrek asır yarışlarında 12. Mıntıka’nın onlar dışında tek şampiyonu olan Haymitch’e komşu olarak Galipler Köyünde zengin yaşamaya başlamıştır. Fakat onlar arenada galip oldukları halde, farkında olmadan diğer mıntıkalarda ayaklanmaya sebep oldukları için Capitol tarafından rahat bırakılmadılar. Düzenlenecek 75.Açlık Oyunları yani Çeyrek Asır Oyunları için koçluk yapmaya başlayacaklarını düşünürken Çeyrek Asır Oyunlarına uygulanan özel kurallarla 74 yıl boyunca galip olan yarışmacılar arasında her mıntıka başına bir kadın bir erkek yarışmacı seçileceğini öğrendiler. Bu durumda 12. Mıntıka’da tek kadın galip olan Katniss ve iki erkek galip olan Peeta ya da Haymitch tekrar arenada yaşam mücadelesi verecektir. Peki bu hep böyle mi devam edecek? İnsanlar mıntıklarda açlık çekerken, Capitol’ün korkusunu evlerinde bile yaşarken, her yıl çocuklarını kura ile kaybederken Capitol zenginlik içinde yaşayıp, yarışmalardan heyecan mı duyacaktı?
Herkese iyi okumalar diliyorum..
448 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
Serinin ikinci kitabı da ilki kadar heyecanlı ve fantastik gerçekten! :)
Yazarını kutlamak lazım; bu kadar geniş bir hayal gücü, birbirine bağlı olay örgüsü, aklı zorlayan kurgu ve de beni irite eden kan-revan ve vahşet!Kısaca ne ararsanız var! ...
Seriye devam! :)
448 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Yine heyecanı doruklarına kadar yaşadığım Açlık oyunları serisinin ikinci kitabı.. Bu kitabı da ilki gibi elinizden bırakamayacaksınız, o kadar sürükleyici. Tabiki üçüncü kitap Alaycı Kuş'u da en yakın zamanda okumak istiyorum. Seriyi içten öneririm size de, iyi okumalar: )
448 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Panem’de isyanın başlayışını anlatıyor. Açlık Oyunları’nın ilk kitabına göre olayların çok daha ciddi bir hal aldığı Ateşi Yakalamak, sayfaları ardı ardına çevirmek isteyeceğiniz türden.
Kitap yine 3 ana bölümden oluşuyor, 1. bölüm Kıvılcım, 2. bölüm İsyan ve 3. bölüm Düşman. Bu bölümlerde küçücük bir kıvılcımdan ne alevler çıkabileceğini, bu alevlerin bir isyana sebep olabileceğini ve en sonunda asıl düşmanın kim olduğunu iyi bilmekle ilgili olaylar anlatılıyor.
408 syf.
·3 günde·6/10
Açlık oyunlarının ikinci kitabı.Arenaya seçilenler orada hayatta kalmak için hem birbirleriyle hem de her saat diliminde oluşan çok değişik olaylarla mücadele ederler.Her ölümün sonunda bir top sesiyle hava aracının pençeleri ölen kişiyi arenadan almaktadır.
448 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Suzanne Collins harikası... ilk kitap gibi bu kitap için de inceleme yapmak istemiyorum. Nedeni incelememi 3.seri olan Alaycı Kuş’a saklamam... Şimdilik okudugum en iyi bilim kurgu kitabı olduğunu söylemem yeterli olacak sanırım 🤗
448 syf.
·10/10
Açlık Oyunları serisinin ikinci kitabı olan Ateşi yakalamak romanı, birinci serisinden daha etkileyiciydi bana göre. En azından biran önce bitse demeyerek, isteyerek, merak ederek okumuştum. Okumak isteyip ama bir türlü okuyamamış okurlara tavsiye ederim. Bu romanda kayda değer bir şeyler bulabileceğinize eminim. Yazara ve Pegasus Yayınına sonsuz teşekkürler.
448 syf.
·7/10
-Spoiler-Suzanne Collins in kurduğu distopya muhteşem. Capitoldekiler ve diğerleri ,yaşam mücadelesi , açlık oyunları ve tabi isyanın yavaş yavaş başlaması. Lakin bu distopyaya yakışır nitelikte karakterler işlenmemiş. 11. mıntıkadaki adamın canı pahasına alaycı kuş işareti yapıp öldürülmesi gibi bir sahne varken katnissin bencilliği ve sürekli her şeyi yanlış yorumlaması beni kitaptan soğuttu. ve evet gerçekten bencil kendini peeta nın hayatını kurtarmaya adamış olduğunu sanmasına rağmen sisten kaçarken peetayı bıraksam mı diye düşünmesi ne derece bencil olduğunu kanıtlar nitelikte. katnissin karakter gelişimine hiç uymayan şeyler oldu kitapta. yazar sanki ilk romanda yarattığı katnissi unutup başka bir karakter yaratmış gibiydi. ilk kitapta katniss sırf peetaya iyilik borcu olmasın onu öldüremez diye ondan uzak dururken burda kendisine canları pahasına yardımcı olan insanları görmezden gelip onları öldürme planları yapıyor. son anda beeteenin planını anlayacak kadarr zeki ama açlık oyunları boyunca neler olduğun hep yanlış anlıyor. sürükleyicilik namına sırf gizem olsun diye mantığa aykırı yollara gitmek olmamış.ki böyle bir insanın isyanın yüzü olması fikri de bu nedenlerden dolayı oldukça mantıksız. son olarak arka kapakta katniss ve petanın başka planları var halkı korkutmak yerine ayaklandıracaklar yazıyor ama bu kitapta böyle bir olay yok. hatta filmden hatırladığım kadarıyla 3. kitapta da peeta çok da olaya dahil değil. arka kapakta olmayan şeyler yazmalarını anlayamadım.
448 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Serinin ikinci kitabı da en az ilk kitabı kadar sürükleyiciydi. İlk kitaptan farklı olarak buradaki oyunlar daha heyecanlı ve sürprizlerle dolu. Biran önce üçüncü kitabı da bitirip filmini izlemek istiyorum.
448 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Serinin devamı olan, Ateşi Yakalamak, tüylerimi şaha kaldırdı. Soluk almadan okuduğum bu kitabı herkese tavsiye ediyorum. Suzanne Collins bir kitap kurdunu nasıl çekeceğini iyi biliyor.
"Çaresiz zamanlar, çaresiz önlemler almayı gerektiriyorsa, ben de istediğim kadar çaresizce hareket etmek konusunda özgürüm demektir."
"Bazen insanların başına bazı şeyler gelebilir ve onlar da bu şeyleri kaldıracak donanıma sahip olmayabilirler..."
“Hayır, ben açık bir kitap gibiyim,” diye fısıldadım. “İnsanlar sırlarımı benden önce öğrenmiş oluyorlar.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ateşi Yakalamak
Alt başlık:
Açlık Oyunları #2
Baskı tarihi:
Eylül 2009
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263127
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Catching The Fire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Ateşi Yakalamak
Ateşi Yakalamak
CAPITOL MUTSUZ, HUZURSUZLUK ARTIYOR, ATEŞLE DANS EDEN KIZ BİR KIVILCIM YAKTI,
YERİN ALTINDAN YÜKSELEN İSYAN ŞİMDİ PATLAMA NOKTASINDA!

KIVILCIMLAR PARLIYOR, ALEVLER YAYILIYOR VE CAPITOL İNTİKAM İSTİYOR.


“Açlık Oyunları Serisi, insanı meraktan çatlatan, gerilim dolu, müthiş akıcı ve inanılmaz sarsıcı… Elimden bir türlü bırakamadım. Bağımlısı oldum!”
-Stephen King

Sabırsızlıkla çıkmasını beklediğim fenomen kitap Açlık Oyunları’nın devamı olan Ateşi Yakalamak kitabını erkenden okuma fırsatı buldum.. Benim yüksek beklentilerimi haklı çıkartmakla kalmamakla birlikte bunun çok üstüne çıktı. Bu kitap Açlık Oyunları kadar heyecanlı fakat daha bir yürek burkucu çünkü zaten karakterleri tanıyorsunuz, zaten onlarla birlikte zorluklara göğüs germiştiniz. Suzanne hikayenin gerçekleştiği yerleri ummadığım yerlere taşımış ve o bu çok zor yerleri seçmekten hiç çekinmemiş. Olağanüstü. Bu kitabı okurken uykunuzu erteleyeceksiniz. Çıktığı andan itibaren listeleri altüst edecek. Tavsiyem o sabah için hazırlanın ve takviminizi ona göre ayarlayın.
-Stephenie Meyer

“Zekice kurgulanmış ve çok akıcı bir kitap… Büyüleyici.”
-John Green

“Bilimkurgu, heyecan, gerilim ve aşkın muhteşem bir karışımı.”
-USA Today

“Nefes Kesiyor”
Publisher Weekly

“Aksiyon, Entrika, Aşk. Kesinlikle mükemmel.”
Kirkus Reviews

Kitabı okuyanlar 7.761 okur

  • Gamze Elçi
  • Neşe Özdenkoş
  • kitapkurdumuyum
  • Starling
  • Yahya Kerem
  • Selin Ülküden
  • Nisa ﻬ
  • Güz
  • Nur ODABAŞ SÜZER
  • ibrahim filiz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.3 (72)
9
%3.5 (58)
8
%3.4 (57)
7
%1.9 (32)
6
%0.5 (8)
5
%0.2 (3)
4
%0.2 (3)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları