Atina, Tuzun Var Mı?

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
125 gösterim
Hagop Mıntzuri'nin Ermenice Armıdan adlı kitabının yayınevimizden çıkan Armıdan Fırat'ın Öte Yanı adlı çevirisinin devamı niteliğindeki Atina, Tuzun Var Mı? yazarın 23 öyküsünü içeriyor. Mıntzuri, eserinde Erzincan yöresini, köyü Armıdan'ı ve çevresini, Türkleri, Kürtleri, Rumları, Lazları, Kızılbaşları, Ermenileri, kısacası yöre insanını, gelenekleri, âdetleriyle olduğu gibi sunuyor. Bunu yaparken de Anadolu'ya özgü anlatı geleneğiyle harmanladığı yeni bir üslup yaratıyor.

Atina, Tuzun Var Mı? köy evinin tüm işlerinin üstesinden gelmeye çalışırken bir yandan da büyüklerinin yanında konuşmayıp "gelinlik tutan" yeni evli kadınların kendilerini en çok ne zaman özgür hissedebildiklerinin sırrını veriyor okuyucusuna.

Hayatı adeta bir roman olan Mıntzuri, ölümünün üzerinden çeyrek asır geçmesine rağmen, okuyucusuna yepyeni tatlar vaat ediyor hâlâ.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2000
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789757265269
 • Çeviri:
  Silva Kuyumcuyan
 • Yayınevi:
  Aras Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Mahfuz 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir kaç yıl evvel edindiğim ve anca fırsat bulup okuduğum bir kitap
Yazarın tahsili ve veya eğitimi yok.. çok zor şartlarda hayatını surdurmus 2 cocugu eşi sürgün edilmiş v ehber alamamıs... malumunuz üzre surgun esnasında uc kurusluk malı mülkü için öldürülmüş... Daha sonra tekrar bir aile kurup içindekileri yaşadıklarını güzel bir üslüp ile anlatmıs...
temin edemeyecek arkadaşlar bana ulaşabilir..