Atlar Kadar Özgür

7,9/10  (7 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
960 gösterim
Hayatta önemli olan, nasıl düşüleceğini öğrenmektir."

Güçlü ve küstah denebilecek kadar dobra bir kız olan Lily Casey Smith için hayat kurtarmak, yabani atları ehlileştirmek ve pokerde kazanmak, günlük hayatın bir parçasıdır. 1901 yılında Teksas'ın kırsalında derme çatma bir evde doğan Lily, altı yaşındayken babasına atları eğitmek konusunda yardım etmeye başlar. On beş yaşında, beş yüz mil ötedeki bir kasabaya gitmek için tek başına evden ayrılır ve midillisiyle yolculuk eder. Hayatın karşısına çıkardığı her zorluğun üstesinden gelir, sel baskınlarını, hortumları, Büyük Buhran'ı atlatır. En büyük, en acıklı kişisel trajedileri yaşarken bile cesaretinden, kararlılığından ve yüzündeki kocaman gülümsemesinden ödün vermez.

Lily'nin hayat hikayesi ailesinden bir nesilden diğerine aktarıldı. Torunu Jeannette Walls, hayal gücünü ve yazarlık yeteneğini kullanarak onun hayatını kaleme aldı. Lily'nin hayata tutkuyla bağlılığı ve ruhu bütün okuyuculara ışık tutacak. 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  365
 • ISBN:
  9786054820016
 • Çeviri:
  Nil Bosna
 • Yayınevi:
  Kafka Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ferhat doğan 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı eserler vardır tavsiyesi sadece gözünüze ilişen, sizden bir şeyler hissini veren belli başı bir iki etkenle kendini okutmak ister, bu kitap da böyle bir kitap...
'Atlar Kadar Özgür' hem yaşamın hemencecik geçmesi hem kadına uygulanan baskıya bir diklenme özelliğiyle okuyucuya birden fazla perspektifle hayatın çeşitli aşamalarını, cinsiyet farklılığını ortalama bir anlatımla sunuyor. Realist çizgide hareket eden yazar, kitabını biyografi türünde vücuda getiriyor. Bana göre satır aralarından çıkaracağınız pek çok şey olabilir. Anlatım konusunda normal diyebilirim. Yazım yanlışların pek rastlamadım. Cümle yapısı herkesin kolay kavrayacağı durumda

Elif Altun 
26 Nis 00:08 · Kitabı okudu · 31 günde · 8/10 puan

Basarili cesur Lily! Tam bir cesaret romani, basina gelenlerden hep ders almis yilmamis cabalamis daha resit olmadan ogretmen olmus ve son nefesine kadar ogrenmis ogretmistir. Hayret verecek azmi ve kararliligi mucadelesi ile ornek alinacak gercek bir hayat.

Kitaptan 18 Alıntı

Elif Altun 
16 Nis 23:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ne borc veren ne de alan ol! Basini dik tut her seye hazirlikli ol, eger ates etmek zorunda kalirsan ilk sen ates et.

Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 84 - Yayinevi;Kafka)Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 84 - Yayinevi;Kafka)
Elif Altun 
01 Nis 23:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir vatan hainiyle bir vatansever arasindaki tek fark bakis acisidir.

Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 34 - Lily Casey Smith'in babasi.)Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 34 - Lily Casey Smith'in babasi.)
Elif Altun 
17 Nis 23:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Insanlar sizden bir sey calmak istiyorlarsa, once onlara guvenmenizi sagliyorlar ve sizden aldigi sadece paraniz degil, ayni zamanda da guveniniz oluyordu.

Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 123 - Lily)Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 123 - Lily)
Elif Altun 
19 Nis 00:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Esyalara ihtiyac olmasiyla istemek arasinda buyuk bir fark vardir. Gerci cogu kisi ikisini ayirmakta sorun yasiyordu.

Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 187 - Lily Casey)Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 187 - Lily Casey)
Elif Altun 
01 Nis 23:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Tanri bize farkli oyun kagitlari dagitir. Onlarla nasil oynayacagimiz bize baglidir.

Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 32 - Lily Casey Smith'in babasi)Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 32 - Lily Casey Smith'in babasi)
Elif Altun 
19 Nis 23:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Su bazen sividir. Bazen kaya gibi sert olur - buz. Bazen yumusaktir - kar ve bazen gorunmez olarak - buhar. Olen insanlarin ruhlari gibi gokyuzunde dolasir.

Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 207 - Jim)Atlar Kadar Özgür, Jeannette Walls (Sayfa 207 - Jim)
2 /