1000Kitap Logosu
Atları da Vururlar...
Atları da Vururlar...
Atları da Vururlar...

Atları da Vururlar...

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.9
40 Kişi
95
Okunma
36
Beğeni
2.087
Gösterim
144 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 5 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Scala Yayıncılık · Nisan 2021 · Karton kapak · 9786257191173
Orijinal adı
They Shoot Horses, don't They?
Diğer baskılar
Atları da Vururlar
Atları da Vururlar
Atları da Vururlar
Atları da Vururlar...
1930'larin Amerika'sı... Horace McCoy, güçlü romanı "Atları da Vururlar"da, 1929 krizini izleyen,işsizlik ve ekonomik çöküntü yillarında, bütün ülkeye yayilan, insanlık dışı yönüyle yogun eleştirilere hedef olan ve sonunda yasaklanan dans maratonlarindan birini anlatiyor. O dans pistlerinde ve tribünlerde, çoğunluğun farkına bile varmadıgı şiddete ışık tutuyor. Yazar, bu kısa romanında, dil ve ifade kaygısı taşımıyor; en acımasız yönüyle yaşamı anlatıyor. Bu nedenle, böyle bir kitap okumak istemiyorsanız, okumayın. - Saturday Review of Literature "...Kirli, hastalıklı,duygusuz ama heyecan verici... İşte sinir patlamasının nedeni ve belki de anlamı oydu."
4 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺28,87
7.9
10 üzerinden
40 Puan · 16 İnceleme
Rıdvan Yavaş
Atları da Vururlar'ı inceledi.
118 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Tarihin her döneminde iktidar sahipleri kitleleri oyalamak için araçlar bulmuşlar. Şenlikler, gladyatör dövüşleri ve benzeri şeyler. Ezilenlerin, yoksulların düşünmemesi gerekir zira hakimiyetlerini sürdürebilmeleri için. Sorgulamak, hakikatin peşinde olmak bu güç odakları için zararlı ve tehlikeli kavramlar... Bugün de durum farklı değil. Onlarca gösterişli nümayiş hep bunun için. Yarışmalar, eğlence programları, adı spor kendi rezillik olan müsabakalar ve türevleri... Atları Da Vururlar, büyük buhran döneminde Amerika'daki acımasız dans yarışmalarını anlatıyor. Kazanan ve kaybeden hep belli aslında. Sert ve can yakan bir roman. Selamlar saygılar...
Atları da Vururlar
7.9/10
· 95 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
Gncokuyor
Atları da Vururlar'ı inceledi.
156 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
✍DİPÇE : 1935'te basılan kitap, 1929 dünya ekonomik krizinin ( Büyük Buhran döneminin ) sıcak bir eleştirisi olarak yazılmış. Dönemi tüm canlılığı ile yaşayan yazarın, kitapta geçen konuya  bizzat tanıklık etmesi  yönüyle de  önem taşıyan bu eserde, gerçek kesitler yer almaktadır. Ekonomik krizlerin, psiko sosyal etkilerini ve insanların maddiyatla doğru orantılı tükenişini anlatan ve tam olarak büyüteç altına alan bir kısa dönem eseridir. Atları da Vururlar, ekonomik çıkmazdaki Amerikan yönetiminin " Dans Maratonları"adıyla halkı oyalamak ve uyutmak üzere planladığı siyasi bir oyunun adıdır. Bu durum hemen her okurun aklına " panem et circenses" politikasını getirir. Zira o dönemde de ekmek ve sirke oyunları Romalı yöneticilerin gücü elde tutmak için ucuz yemek ve eğlence üzerinden halkı pasifize etme anlayışının bir ayağı olmuştur. Eserde dans maratonlarının iç yüzü yansıtılır. Bir lokma ekmek için yarışmaya katılan, saatlerce süren ve sadece 10 dakika ara ile dinlenen yarışmacıların umutlarının,  gösteri  malzemesi yapılması yazarın sade sözcükleri arasında aciz bir çığlık olarak yükselir. Günümüzde de reality-show programlarında halkın gözü önünde dayanıklılık testine tabi birçok insanın, gerçek ve gösteri perspektifindeki belirsizlik, zihni bulanıklığımızın devam ettiğini, yönetim politikalarının da hiç değişmediğini göstermiyor mu? Atları da Vururlar, Robert ve Gloria nezdinde; 29 krizi kadar büyük olmasa da her dönem yoklukla imtihanı olan insanın,  tükenişinin hikayesidir. Buhran döneminde,  ölümü tek  çözüm olarak düşünen bir nesli, ayağı kırılan atların kaderi ile özdeşleştirerek eserine taşıyan yazar; edebi ziyafetten uzak, gerçeği çıplak gösteren yalınlıkta bir üslup kullanmış. #1001kitap listesinde de yer alan bu eser, bir oturumluk okuma isteyenlere de önerilebilir. Esen kalın.
Atları da Vururlar
7.9/10
· 95 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
22
şinasi türmüş
Atları da Vururlar'ı inceledi.
112 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Buhran dönemi Amerika'sının (hatta günümüze kadar uzanan) alt sınıflarının çetin yaşama mücadelesini ve çaresizliğini,elitlerin bu sınıfa karşı "sosyal sorumluluk" adına onlarla ilgilenişinin ne kadar soğuk ve aslında ne kadar uzak ne kadar onları anlamamacasına olduğunu keyifli bir dille gösterir kitap.Günümüz dans yarışmalarının adeta ilk örneklerinin gösterildiği kitapta,günümüz haleflerinin şöhret isteğinin aksine seleflerin bunu sadece karnını doyurabilmek,biraz para kazanmak kısacası "yaşamak için" yaptığını gösterir.
Atları da Vururlar
7.9/10
· 95 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16