Atları Uçuruma Sürmek

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
39 gösterim
Emin Gürdamur öyküye en ileri noktadan başlıyor. Atları Uçuruma Sürmek ilk kitap olmasına karşın acemiliklerden sıyrılarak düzeyli bir anlatıma yaslanır. Arabeske, abartıya, melodrama düşmeden insanların en melankolik, yenik anlarını, lirik, şiirsel bir dille hikâye eder. Öyküler, küçücük olaylar etrafında başlar; bilinçaltı, zihinsel göndermelerle, çağrışımlarla halka halka genişler, derinleşir. Aslında açık, sarih karakter öyküleri yazar, ama o karakterleri, çevresinde görünmeyen haleler, saklandığı acılar, karmaşa ve kaos ile birlikte çizdiği için öyküleri flu izlenimi bırakır. Gürdamur, genel anlamda dilde özenlidir. Kelimenin gücünden, çağrışımlardan beslenerek oluşturur öykülerini. Duygu aktarımında, atmosfer yaratmada ve sahnelemede başarılıdır. Yılkı atlarının çaresizliğini, yetimhanelerin çıkışsızlığını, kırılan çocuk kalbini incelikle hikâye eder, geriye dönüşlerde yüreğe dokunan insanlık hâllerini öne çıkarır. Öykü kişileri hayatla yüzleşirken kalıcı bir deneyimi de aktarmış olurlar. Gerçekçi gözlemler insani duyarlıkla harmanlanır.

Onun öykülerinde dikkat çekici özelliklerden biri de coşkulu anlatımdır. Bu anlamda öyküler bir ruh boşalımı şeklindedir ve okuru hemen sarar, alır kendi dünyasına götürür. İnsani olanı öne çıkarır, dostluğu, aşkı, hayatın belirsizliğini, bunu da hep yenilmiş, kırılmış hayatlar, kişiler üzerinden örnekler. Dışsal olay ve eylemlerden çok, içsel serüvenlere eğilir. Yaşananların sonuçları, sevinçleri, acıları, düş kırıklıkları bu iç dünyaya yansır, birikir, kristalleşir. Geri dönüşler bildik bir acıya değmekle birlikte insani bir keşifle sonuçlanır, gizlenmiş bir duygu açık edilir.

Sonuç olarak, Gürdamur Atları Uçuruma Sürmek ile bir ilk kitap başarısına imza atar.

-Necip Tosun-(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9786059556538
 • Yayınevi:
  Hece Yayınları
 • Kitabın Türü:
harun 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Atları Uçuruma Sürmek" içinde bir sonbahar havası taşıyor ve hatta kasım ayı. evet evet kasım. yayın tarihi bilerek mi yapılmış bilmiyorum ama bu öyküler buram buram kasım kokuyor.

Kitaptan 5 Alıntı

harun 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu hatayı neresinden tutup anlamaya çalışırsak, ona başka yerlerinden bir doğruluk atfetmiş olacağız. Susalım.

Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 40)Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 40)
harun 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...orada uzun uzun konuşan ama gözleriyle değil ağızlarıyla konuşan adamlarla karşılaştım. Ama dinlemezler insanı. Seni dinlemezler mesela. Çizdiğin satırları çizmezler. Senin baktığın gibi bakmazlar bana...

Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 11)Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 11)
harun 
 30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aslında insanların çocukluğuna dönüp durduğu yaşlara henüz ermemiştik. O ermişti belki, bilmiyorum. Yağmurlar bazı ağaçları diğerlerinden çok ıslatır.

Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 14)Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 14)
harun 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Belki sana koşmak, sana konuşmaktan daha kolaydı. Belki hayata dair bütün arzularını kaybetmiş bir adamın takatsiz parmaklarıyla vehim pencerelerinin buğusuna yazılar yazmak en berbat seçenekti. Belki göz kamaştırıcı her ışık gibi sen de daima dipsiz bir uçuruma açılıyordun. Penceresiz sözler bulmak daha iyiydi, içine hiçbir sitemin, hiçbir kırgınlığın, hiçbir suçlamanın sızmadığı kör odalar, karanlık mahzenler inşa etmek... Bilemiyorum.

Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 52)Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 52)
harun 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sahi nereye gider bu deliler? Öylece giderler. Onları ekseri giderken görürüz, nereye gittiklerini merak ederiz de takılıp peşlerine gitmeyiz. Neden gitmeyiz? Bir deliyi izlemek akıllı adam işi değildir de ondan. Hâlbuki insandır giden. Belki insandan evlâdır giden.

Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 69)Atları Uçuruma Sürmek, Emin Gürdamur (Sayfa 69)