Atlarla Yaşayan Kadın Psikanalitik Öyküler 2

7,4/10  (7 Oy) · 
22 okunma  · 
6 beğeni  · 
640 gösterim
Kozmik Kahkaha ile başlayan olgu öyküleri dizisi, Atlarla Yaşayan Kadın ile devam ediyor. Bu olgu öyküleri dizisi ile, psikanalitik tedavi süreci, psikiyatri dışındaki insanlar tarafından da anlaşılıp değerlendirilebilecek.

Vamık D. Volkan, dünyanın en önemli ve ünlü psikiyatristlerinden. Türkiye'de Ölümsüz Atatürk kitabı ile tanınıyor. Uluslararası arenada psikopolitik alanında en önemli isim. Makale veya kitapları 12 dilde yayımlandı ve yayımlanıyor. Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki Zihin ve İnsan Etkileşimleri Çalışmaları Merkezi'nin (CSMHI) kurucusu ve onursal yöneticisi. CSMHI, çatışan büyük grupların (örn. etnik gruplar) psikolojisini araştırıyor, bu bağlamda toplumsal travma, ırkçılık, ulusal kimlik, terörizm, lider-izleyici ilişkileri ve sığınmacılar gibi konular ele alıyor. Washington Psikanaliz Enstitüsü'nde Eğitim ve Süpervizyon Analisti olan Vamık D. Volkan, Uluslararası Politik Psikoloji Derneği ile Virginia Psikanaliz Derneği'nin kurucularından biri ve eski başkanı. 2002'de Uluslararası Psikanaliz Derneği Terörizm Komitesine atandı. 2003'te Viyana'daki Freud Kurumunun yönetim kuruluna seçilmiştir. Yine 2003'te, Amerika'nın Massachusetts eyaletindeki Austen Riggs Merkezi'nde onursal "Erik Erikson İlim Adamı " (SCHOLAR) olmuştur.

Vamık D. Volkan, ikinci "psikanalitik öykü"sünde defalarca terapistler tarafından şizofreni tanısı konulmuş genç bir kadın, onun derinlikleri ve yıllar süren iyileşme sürecine, gerçek bir psikanalitik tedavi sürecine tanık ediyor bizleri.
Doktorun bizi davet ettiği odada pek çok şey görmek olası.
Kendimizi?..
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789758420858
 • Çeviri:
  M. Banu Büyükkal
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayınları
 • Kitabın Türü:

Vamik D.Volkan, Freud'un eserlerinin Türkiye'de sanki felsefenin bir daliymis yada İnsan zihnine ilişkin bir dizi soyut kuramdan ibaretmis gibi anlatilmasinin eksik bir algı olduğunu savunuyor .Vamık D.Volkan ikinci psikanalitik öyküsünde terapistler tarafından defalarca şizofreni tanısı konulmuş İlk başlarda atlarla uyuyan Pattie'nin 6 yıl 7 aylık psikanalitik tedavini surecini ,hastalığının derinliklerini ve iyileşme sürecini daha yalın ve anlaşılır bir sekilde okurlarina sunuyor .
Keyifli okumalar ..