Atlas - Sayı 310 (2019 Ocak)

·
Okunma
·
Beğeni
·
149
Gösterim
Adı:
Atlas - Sayı 310
Alt başlık:
2019 Ocak
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Yayıncılık
Hindistan Çingeneleri: Bitmeyen Yürüyüş
Troya Müzesi
Eskişehir: Sanat Şehir
Biga - Çanakkale
116 syf.
·1 günde
2019 yılındaki ilk okumam ve ilk incelemem Atlas dergisi oldu. Yine dopdolu bir sayı. 116 sayfalık dergide coğrafya dergisi olduğundan bol bol fotoğraf olmasına rağmen bu kadar dolu, bir çok yazı birçok konu olması çok güzel.
Bu ayki sayı beni bilhassa heyecanlandırdı. Çünkü yaşadığım şehir olan Çanakkale ile ilgili iki konu işlenmiş. Biri Troya tarihi ve müzesi diğeri ise Biga Antik tarihi. Bunların dışında Sanat Şehri Eskişehir başlıklı bir konu da var. Derginin kapağında da yer verilen ana konu Hindistan Çingeneleri.
Dergide fazla yer ayıran bu uzun ana konular dışında küçük küçük birer sayfalık güzel yazılarda var. Velhasılı okuyanlar bilir, her zamanki Atlas. Coğrafya, tarih ve kültür meraklılarını her sayı tatmin eden bir dergi.
Bu arada Atlas dergisi 12 lira, bedavaya getirmek isteyenler için Dergilik uygulamasında da yer alıyor derginin güncel sayıları.
116 syf.
Geçen yıl aldığım ve yarım bıraktığım bu dergiyi sonunda tamamlayabildim. Dergi hakkında en sevdiğim noktalardan birisi de görsellerin çok kaliteli ve hoş seçimiydi. Uzun uzun incelemek adına çok uygun fotoğraflardan bahsediyorum. Sevmediğim bir nokta ise, görsellerin büyük olması sebebiyle yazının hatta kelimelerin bölünerek ilerleyen sayfalarda yer alması. Bu durum okumayı ve heyecanlı kalmayı biraz zorlaştırıyor. Dergide yer alan bazı reklam sayfaları ise beğenmediğim bir diğer kısım. Yine de içerisindeki çoğu makale gayet bilgilendirici ve akıcıydı. Bu sayıda; Belgrad Ormanı'nda yapılan çöp analizi, Troya Müzesi, Hindistan çingeneleri, Eskişehir, Bakü-Tiflis-Kars Demir İpek Yolu üzerinde en çok durulan konulardan olmuş. Bu yazılara ait görseller de oldukça güzeldi. Özellikle çingenelerin o renkli eşyaları, takıları ve kıyafetlerini incelemek eğlenceli bir deneyimdi.
116 syf.
Atlas dergisinin 2019’un ilk sayısındaki kapak konusu Hindistan Çingeneleri. Merhametsiz kast sisteminin dayattığı kadere boyun eğmeyen Hindistan Çingeneleri tarihsel yaşam biçimlerine, kimliklerine bağlı bir hayat sürmeyi başarıyor, özgürlük tutkusunu kaybetmiyor. Bu renkli toplumun Hindistan’daki yaşamı, gelenekleri, köyleri, yıl içinde tekrarladıkları göçler ve diğer özellikleri Atlas’ın Ocak sayısında. Hasan Cem Araptarlı bu kez Hindistan’ın Pushkar Çölü kıyısında rastladığı Çingenelerle beraber yaşadı ve günlük yaşamlarına konuk oldu.

Atlas ayrıca yakın gelecekte hizmete girecek Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun güzergâhını baştan sona kat ediyor. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’yi dolaşan Atlas ekibi “Demir İpek Yolu”nun geçtiği yerleşimleri ve rotanın özelliklerini ayrıntılı bir dosyayla anlatıyor. Serkan Seymen ve Şahan Nuhoğlu’ndan oluşan Atlas ekibi iki ayda üç ülke dolaştı. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’yi birbirine bağlayacak demiryolu güzergâhında bulunan şehirlerdeki ekonomik, sosyal ve hayatı araştırdı.

Porsuk Çayı kıyılarında bir sanat şehri olan ve dünyanın en yaşanılabilir kentleri listesine adını yazdıran Eskişehir, Atlas’ın ocak sayısının bir diğer başlığı.

Dergi ayrıca Çanakkale’nin Biga ilçesine uzanıyor, yörenin doğa ve kültür panoramasını inceliyor. Yeni açılan ve görkemli bir arkeolojik mirası dünyayla buluşturan Troya Müzesi’nin hikayesi, Finlandiya’nın kış başkenti Rovaniemi’den manzaralar da ocakta Atlas’ta.

Atlas ayrıca ocak sayısında okurlarına Bursa kitapçığı veriyor. Bu özel ek, fotoğraflarla birlikte ilin en güzel doğa ve kültür varlıklarını tanıtıyor.
Tiflis'te kendisi bir süre Türkiye'de kalmış, ya da bir yakını halen İstanbul'da olan birine rastlamanız çok olası. Ve çat pat da olsa Türkçeye. Ya da Türkiye futbol ligini çok iyi takip eden yaşlı amcalara, yahut da Türkiye dizilerinin müptelası teyzelere...
Atlas Dergisi
Sayfa 86 - Atlas 2019 Ocak
Rovaniemi (Finlandiya) gibi bölgelerde gece ve gündüz arasındaki zaman farkı insanı hayrete düşürüyor. Örneğin Ocak ayı sonlarında güneşin doğuşu yaklaşık 10:30, batışı ise 15:30 dolayındadır.
Atlas Dergisi
Sayfa 28 - Atlas 2019 Ocak
Yeryüzü bu kenti yüzyıllar sonra edebiyatın başyapıtlarından biri olan İlyada destanıyla tanıdı. Troya, mitolojide uğruna on yıl savaşılan kentti. Sonra burayı keşfeden kazıcılar yagmalayıp çaldılar. Ekim 2018'de açılan Troya Müzesi, Türkiye'deki bütün eserleri sergilemesiyle önem taşıyor.
Atlas Dergisi
Sayfa 34 - Atlas 2019 Ocak
Kars'ın yıldızı, demiryolu sayesinde yeniden parlamış durumda bugün. Son yıllarda Doğu Ekspresi'yle Kars'a gelmek, özellikle gençler arasında çok popüler.
Atlas Dergisi
Sayfa 88 - Atlas 2019 Ocak
Anadolu coğrafyası, her bölge için söylüyorum, insanın bencil müdahalesi nedeniyle büyük zarar görmüştür. Görmeye de devam etmektedir.
Atlas Dergisi
Sayfa 12 - Atlas 2019 Ocak

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Atlas - Sayı 310
Alt başlık:
2019 Ocak
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Yayıncılık
Hindistan Çingeneleri: Bitmeyen Yürüyüş
Troya Müzesi
Eskişehir: Sanat Şehir
Biga - Çanakkale

Kitabı okuyanlar 15 okur

  • İbrahim Demiröz
  • Burcu A
  • bali
  • Gülsüm Doğrayıcı
  • Serra Nil
  • Ecinni
  • Barbaros Hayrettin
  • Tuncay KALENDER
  • Cemre
  • Eyüp Akça

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.5 (1)
9
%12.5 (1)
8
%37.5 (3)
7
%25 (2)
6
%12.5 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0