Atlas Vazgeçti 1. Bölüm: İtirazsız

9,5/10  (17 Oy) · 
31 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.051 gösterim
1905'te St. Petersburg'da doğdu. Asıl adı Alişya Rosenbaum. Çocuk yaşta kendini Büyük Savaş'ın içinde buldu. Yaşadığı savaşların biri düşmana karşıydı. Diğeri de bireye karşı. Çocukluğu kolektivizmin doğuşuna tanıklıkla geçti. Devrimi, kırmızı renkli bayrakları, Lenin'i, Stalin'i gazetelerden okudu. Etrafında olup bitenleri hiç sevmedi. Leningrad Üniversitesi'nde tarih okudu. Aristo'yu, Eflatun'u Rusya'nın en değerli hocalarından öğrendi. 1925'te mezun oldu. Annesinin Amerika'da akrabaları vardı. Onların yanına gitmek istedi. Annesi seyahat masrafları için mücevherlerini sattı. Babası yolcu ederken şöyle dedi: "Sana orda Rusya'yı sorarlarsa hepimizin yavaşça öldüğü büyük bir mezarlık olduğunu söyle". 1926 Şubatı'nda sisli bir günde New York limanında gemiden indi. Özgürlük Anıtı'nı ve hep hayalinde canlandırdığı, çok sevdiği gökdelenleri ilk defa o gün gördü. 1982'de ölene kadar Amerika'da esen "diğerkamlık" (altuism) rüzgarına şiddetle karşı çıktı. Ona göre "diğerkamlık" başkalarına iyilik yapmak değil, kendini feda etmekti. Her diktatörlük "diğerkamlık" üzerine kuruluydu ve bireyin kendini feda etmesi asla kabul edilemezdi. Her zaman kapitalizm idealini savundu. Amerika'nın bu sistemden hiçbir zaman vazgeçmemesi gerektiğini üşenmeden tekrarladı. Ona göre "insan önce Tanrı'nın tutsağıydı. Zincirlerini kırdı. Sonra kralların tutsağı oldu. Yine zincirlerini kırdı. Artık hiçkimsenin tutsağı olmamalı". Bütün zamanlamaların en çok okunan felsefi romanı "Atlas Vazgeçti"yi (Atlas Shrugged) 1957'de çıkardı. Roman o günden beri her yıl ortalama 200.000 sattı. Amerika'yı İncil'den sonra en çok etkileyenkitap oldu. Ayn Rand -asıl adıyla Alişya Rosenbaum- 1500 sayfalık bu dev romanı için "Bu bir felsefe tarihi kitabıdır. Düşüncemin vardığı son nokta da şudur: İnsanın kendi yaratıcılığını ortaya koyma hakkı hiçbir zaman engellenemeyecek". Ayn Rand'ın eserlerini Türkçeye kazandıran Sinan Çetin bu kitap için şöyle diyor: "Bukitap iş yapan, yaratan, yapan eden insanın toplum tarafından nasıl sömürüldüğünü, üstelik zalimce suçlandığını açıkça gözler önüne seriyor... eğer aklınıza, yeteneğinize, kendinize inanıyorsanız bu kitabı çok büyük bir aşkla okuyacaksınız."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2003
 • Sayfa Sayısı:
  462
 • ISBN:
  9789759677268
 • Orijinal Adı:
  Atlas Shrugged
 • Çeviri:
  Belkıs Dişbudak Çorakçı
 • Yayınevi:
  Plato Film Yayınları
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
11 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Atlas Vazgeçti üçlemesi türünün en güzel örneği. John Galt kim ? Baştan sona aslında hepimizin içinde bir John Galt var... Hikayenin içine muhteşem şekilde yerleştirmiş yazar ideolojisini... Sizde John Galt'ı merak ediyorsanız mutlaka okuyun.

Eren Ayvaz 
06 Nis 12:42 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Kitabı okumak istiyorum fakat kitabı satan bir yer bulamıyorum bir türlü.Sinan Çetin in sahip olduğu yayınevi de başka bir yerde artık kitabı basmıyor sanırım. Nereden bulabileceğime dair bilgilendiren olursa sevinirim.

AYŞE SEMA GÜNER 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben bu esere muhteşem üçlü diyorum. Tekrar tekrar okumak istediğim kitaplar sınıfından. Bireysel gücü, başkalarının duygusal sömürüsüne açık olan herkes bu kitabı eline aldığında niçin Amerika da İncil'den sonra en çok satılan ikinci kitap olarak yer aldığını anlayacaktır. Kitap hakkındaki kısa tarifim " mükemmel" ve "tecrübe edilmişi tecrübe edecek kadar sırdan olma" demekle sınırlı. İyi okumalar.

Berkcan Acar 
29 Tem 11:58 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap mükemmel bir felsefi roman niteliği taşır. Ve şimdiye kadar okuduğum en iyi kapitalizm savunmasıdır. Ayn Rand işini iyi yapmanın, rekabetin ve imkansızlığı başarmanın önemini anlatır her satırda. Tek kelime ile müthiş. Tek olumsuz şey kitabın basımı durduğu için sahafların kitabı yüksek fiyata satması. Bu kitabı almak için 250 lirayı gözden çıkarmalısınız.

Korhan Özalpagut 
24 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaklaşık 1200 sayfa (3 cilt bir arada olanı okumuştum) kısa zamanda okunuyor. Sıkıcı değil gözünüz korkmasın. Bunun yanında Ayn Rand felsefesi denilen şey de kapitalizmin ağlama edebiyatı.

özlem dnzhn 
11 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ne hissettiğimi bilmiyorum.çok çalışkan ve diğerleri arasında kaldım.Ama herşeye rağmen ikinci kitabı okumalıyım sonra üç dördüncü kitap olsa herhalde yine aynı heyecanı duyardım

Kitaptan 5 Alıntı

özlem dnzhn 
05 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Maddesel aç gözlülük her şey değildir. Maddi olmayan şeyler de vardır."

Atlas Vazgeçti 1. Bölüm: İtirazsız, Ayn Rand (Sayfa 97)Atlas Vazgeçti 1. Bölüm: İtirazsız, Ayn Rand (Sayfa 97)
Berkcan Acar 
 06 Ağu 22:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ona, "Kalbinde acıma duygusu olmayan birinden daha kötü insan var mıdır?" diye sorulduğunda, "Vardır," demişti. "Başkasının kendisine acımasını silah olarak kullanan insan."

Atlas Vazgeçti 1. Bölüm: İtirazsız, Ayn Rand (Sayfa 538 - Plato Film Yayınları)Atlas Vazgeçti 1. Bölüm: İtirazsız, Ayn Rand (Sayfa 538 - Plato Film Yayınları)
Berkcan Acar 
 03 Ağu 02:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Düşünce, insanın harekete geçmek için kullandığı bir silahtır.

Atlas Vazgeçti 1. Bölüm: İtirazsız, Ayn Rand (Sayfa 363 - Hank Rearden)Atlas Vazgeçti 1. Bölüm: İtirazsız, Ayn Rand (Sayfa 363 - Hank Rearden)
Berkcan Acar 
06 Ağu 22:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İktisatçının biri ondan "iflah olmaz bir kumarbaz" diye söz ettiğinde, "Senin asla zengin olamayışının nedeni, benim yaptıklarımı kumar zannetmen," diye cevap vermişti.

Atlas Vazgeçti 1. Bölüm: İtirazsız, Ayn Rand (Sayfa 538 - Plato Film Yayınları)Atlas Vazgeçti 1. Bölüm: İtirazsız, Ayn Rand (Sayfa 538 - Plato Film Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber