Atlas Vazgeçti 3. Bölüm: Gerçek Gerçektir

9,7/10  (11 Oy) · 
24 okunma  · 
9 beğeni  · 
808 gösterim
1905'te St. Petersburg'da doğdu. Asıl adı Alişya Rosenbaum. Çocuk yaşta kendini Büyük Savaş'ın içinde buldu. Yaşadığı savaşların biri düşmana karşıydı. Diğeri de bireye karşı. Çocukluğu kolektivizmin doğuşuna tanıklıkla geçti. Devrimi, kırmızı renkli bayrakları, Lenin'i, Stalin'i gazetelerden okudu. Etrafında olup bitenleri hiç sevmedi. Leningrad Üniversitesi'nde tarih okudu. Aristo'yu, Eflatun'u Rusya'nın en değerli hocalarından öğrendi. 1925'te mezun oldu. Annesinin Amerika'da akrabaları vardı. Onların yanına gitmek istedi. Annesi seyahat masrafları için mücevherlerini sattı. Babası yolcu ederken şöyle dedi: "Sana orda Rusya'yı sorarlarsa hepimizin yavaşça öldüğü büyük bir mezarlık olduğunu söyle". 1926 Şubatı'nda sisli bir günde New York limanında gemiden indi. Özgürlük Anıtı'nı ve hep hayalinde canlandırdığı, çok sevdiği gökdelenleri ilk defa o gün gördü. 1982'de ölene kadar Amerika'da esen "diğerkamlık" (altuism) rüzgarına şiddetle karşı çıktı. Ona göre "diğerkamlık" başkalarına iyilik yapmak değil, kendini feda etmekti. Her diktatörlük "diğerkamlık" üzerine kuruluydu ve bireyin kendini feda etmesi asla kabul edilemezdi. Her zaman kapitalizm idealini savundu. Amerika'nın bu sistemden hiçbir zaman vazgeçmemesi gerektiğini üşenmeden tekrarladı. Ona göre "insan önce Tanrı'nın tutsağıydı. Zincirlerini kırdı. Sonra kralların tutsağı oldu. Yine zincirlerini kırdı. Artık hiçkimsenin tutsağı olmamalı". Bütün zamanlamaların en çok okunan felsefi romanı "Atlas Vazgeçti"yi (Atlas Shrugged) 1957'de çıkardı. Roman o günden beri her yıl ortalama 200.000 sattı. Amerika'yı İncil'den sonra en çok etkileyenkitap oldu. Ayn Rand -asıl adıyla Alişya Rosenbaum- 1500 sayfalık bu dev romanı için "Bu bir felsefe tarihi kitabıdır. Düşüncemin vardığı son nokta da şudur: İnsanın kendi yaratıcılığını ortaya koyma hakkı hiçbir zaman engellenemeyecek". Ayn Rand'ın eserlerini Türkçeye kazandıran Sinan Çetin bu kitap için şöyle diyor: "Bukitap iş yapan, yaratan, yapan eden insanın toplum tarafından nasıl sömürüldüğünü, üstelik zalimce suçlandığını açıkça gözler önüne seriyor... eğer aklınıza, yeteneğinize, kendinize inanıyorsanız bu kitabı çok büyük bir aşkla okuyacaksınız."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2003
 • Sayfa Sayısı:
  686
 • ISBN:
  9789759677282
 • Orijinal Adı:
  Atlas Shrugged
 • Çeviri:
  Belkıs Çorakçı Dişbudak
 • Yayınevi:
  Plato Film Yayınları
 • Kitabın Türü:
Senem Düvencioğlu 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanın kendi yaratıcılığını ortaya koyma hakkı hiçbir zaman engellenemeyecek." Ayn Rand
Üreten, çalışan, tasarlayan insanların nasıl değer görmediğini, kullanıldığını hatta yeri geldiğinde silinip atıldığını, önüne nasıl engeller konulduğunu anlatıyor.

Can SEYHAN 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

Seri nin bu kıtabında olaylar maksimuma ulaşmış anlatılmak istenen felsefe özetlenmiş;tekrar edilmiş ve finale bağlanmıştır önceki kitapları okumadan bu kitabı okumak gereksiz kişilikler havada kalır ama felsefeyi anlayabilirsiniz

Kitaptan 23 Alıntı

Kafasının içindeki sert bir ses, eğer hiçbir şey hiçbir çabaya değmiyorsa, çok daha değerli bir başka şeyi kendinden saklamak için hile yapıyorsun demektir.

Atlas Vazgeçti 3. Bölüm: Gerçek Gerçektir, Ayn RandAtlas Vazgeçti 3. Bölüm: Gerçek Gerçektir, Ayn Rand

Ne üzüntü ne de sevinç hissi vardı içinde.Sanki etrafı daha iyi görebilmek için yıllarca çabalayıp sonunda sonunda bir dağın zirvesine varmış, varınca da, çevreye bakmadan önce oraya şöyle bir uzanmış, ilk defa kendine dinlenme süresi tanımış gibi.

Atlas Vazgeçti 3. Bölüm: Gerçek Gerçektir, Ayn RandAtlas Vazgeçti 3. Bölüm: Gerçek Gerçektir, Ayn Rand

Galt'ın eli doğudaki görünmez kentleri işaret etti. "Orada beni arama," dedi. "Bulamazsın. Ta ki beni olduğum gibi isteyinceye kadar. Ve istediğinde de, bulunması en kolay insan ben olacağım."

Atlas Vazgeçti 3. Bölüm: Gerçek Gerçektir, Ayn RandAtlas Vazgeçti 3. Bölüm: Gerçek Gerçektir, Ayn Rand

...beyaz yalan diye bir şey yoktur, yalnızca yıkımın karanlığı vardır, beyaz yalanda hepsinin en siyahıdır.

Atlas Vazgeçti 3. Bölüm: Gerçek Gerçektir, Ayn RandAtlas Vazgeçti 3. Bölüm: Gerçek Gerçektir, Ayn Rand
3 /