Atuan Mezarları Yerdeniz 2

8,6/10  (34 Oy) · 
122 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.060 gösterim
"Atuan Mezarları'nın konusu tek kelimeyle söylemek gerekirse cinselliktir. Kitapta bir sürü simge var, tabii ki yazarken bunları bilinçli bir şekilde çözümlemedim; bu simgelerin hepsi cinsel simgeler olarak okunabilir. Daha açık söylemek gerekirse kitabı bir kadının büyümesi olarak okuyabilirsiniz. Temalar, doğum, yeniden doğum, yıkım ve özgürlük."
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789753420716
 • Orijinal Adı:
  The Tombs Of Atuan
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

İlk kitapta bir erkeğin büyümesini anlatmıştı yazar, burada da bir kızın büyümesinden bahsediyor. Kendisi bu kitabı cinsellik içerikli diye tanımlamış. Dikkat çekici bir cinsellik teması kesinlikle yok, bununla alakalı ima dahi yok ama kitap yazarın dediği gibi baştan sona bir genç kızın kadın olma sürecini anlatıyor.
Tenar serinin diğer kitaplarında da görme dileğimiz olan birisi oldu. Küçük yaştan itibaren sorumluluklar ve korkularla karşılaşıyor. O kitabın başında bir çocukken sonunda güçlü ve cesur bir kadın oluyor.

Kitap sakin, fazla olay yok. Hatta ilk kitabın aşırı maceralı hallerine göre biraz daha yavaş ilerliyor. Ama akıcı ve merak ettiriyor. İlk andan kendinizi kurgunun içinde hissediyorsunuz ve ilk rahibenin tekrar doğuşuna şahit oluyorsunuz. Bu da yazarın güzel bir özelliği.

Yazarın bir diğer güzel özelliği bence fantastik öğeleri göze batmadan kullanması. Serinin ikinci kitabını da çok beğendim. ^^

Murat Ç 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Kitap cinsellik üzerine diye tanımlı. Bu aklımıza gelen tarzdan ziyade bi kızın büyüme süreci ile alakalı.
Ancak benim dikkatimi daha çok çeken olay, bir insanın hassas iktidar gücü olmuştu. Tenar bir gücü elinde tutuyor. ancak güç ona ait değil. Etrafındaki yardımcılarının onun düşmanı olması birkaç ters hareketine bakıyor. Güç onu değil. Bunu fark ettiği zaman hiç özgür olmadığını da fark ediyor. fark ediyor; İktidarın,gücün başında ama söz konusu özgürlük ise bir köleden farksız olduğunu...

Kitaptan 5 Alıntı

Seda 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Özgürlük ağır bir yüktür, ruhun yüklenmesi gereken büyük ve garip bir sorumluluk. Kolay değildir. Verilen bir armağan değil, yapılan bir seçimdir; bu seçim de zor bir seçim olabilir. Yol Yukarıya, ışığa doğru çıkar; ama yüklü yolcu oraya hiçbir zaman varamayabilir."

Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 146)Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 146)

"Sen sarılıp sarmalanmış, üstü örtülmüş, karanlık bir yere gizlenmiş bir fener gibisin. Yine de ışığın parıldıyor; ışığını söndürememişler. Seni gizleyemiyorlar. Işığını bildiğim gibi, senin ismini de biliyorum Tenar. Bu benim yeteneğim, benim gücüm. Sana daha fazlasını söyleyemem. Fakat bana söyle: Şimdi ne yapacaksın?"

"Bilmiyorum."

Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 112)Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 112)
Ertap ALTUNKAYNAK 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yaparım" dedi kız, uzun uzun iç geçirerek. Ve uzun bir süre sonra,"Ah, hemen olmasını isterdim... Oraya şimdi gitmek..."
"Pek uzun sürmeyecek, küçüğüm"
"Oraya gelecek misin, hiç?"
"Gelebildiğim zaman geleceğim."
Işık söndü, etraflarını olduğu gibi karanlık sardı.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 151)Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 151)
Aysem 
05 Şub 16:39 · Kitabı okudu · 9/10 puan

ERRETH-AKBE NİN HALKASI
''Onu sen çıkardın ve bana, daha iyi bir tılsım edinemedin mi diye sordun. Erreth-Akbe'nin Halkası'nın yarısından daha iyi bir tılsım , onun tamamıdır''

Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 113 - metis)Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 113 - metis)
Aybike Alkan 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Yaşamak ve dünyada olmak, onun düşlediğinden çok daha büyük, çok daha garip bir şeydi.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 131 - Metis Yayınları)Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 131 - Metis Yayınları)