Atuan Mezarları Yerdeniz 2

8,6/10  (49 Oy) · 
179 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.199 gösterim
"Atuan Mezarları'nın konusu tek kelimeyle söylemek gerekirse cinselliktir. Kitapta bir sürü simge var, tabii ki yazarken bunları bilinçli bir şekilde çözümlemedim; bu simgelerin hepsi cinsel simgeler olarak okunabilir. Daha açık söylemek gerekirse kitabı bir kadının büyümesi olarak okuyabilirsiniz. Temalar, doğum, yeniden doğum, yıkım ve özgürlük."
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789753420716
 • Orijinal Adı:
  The Tombs Of Atuan
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

İlk kitapta bir erkeğin büyümesini anlatmıştı yazar, burada da bir kızın büyümesinden bahsediyor. Kendisi bu kitabı cinsellik içerikli diye tanımlamış. Dikkat çekici bir cinsellik teması kesinlikle yok, bununla alakalı ima dahi yok ama kitap yazarın dediği gibi baştan sona bir genç kızın kadın olma sürecini anlatıyor.
Tenar serinin diğer kitaplarında da görme dileğimiz olan birisi oldu. Küçük yaştan itibaren sorumluluklar ve korkularla karşılaşıyor. O kitabın başında bir çocukken sonunda güçlü ve cesur bir kadın oluyor.

Kitap sakin, fazla olay yok. Hatta ilk kitabın aşırı maceralı hallerine göre biraz daha yavaş ilerliyor. Ama akıcı ve merak ettiriyor. İlk andan kendinizi kurgunun içinde hissediyorsunuz ve ilk rahibenin tekrar doğuşuna şahit oluyorsunuz. Bu da yazarın güzel bir özelliği.

Yazarın bir diğer güzel özelliği bence fantastik öğeleri göze batmadan kullanması. Serinin ikinci kitabını da çok beğendim. ^^

Su Duran 
27 May 13:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onu sevin, ataun mezarları yalnız bir kadının doğumunu anlatmaz. Güç ve direniş, olduğunu bildiğin şeye karşı koymak. Bu en büyük zorluklardan değil midir?

Deliler Cumhuriyeti 
25 Mar 15:27 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tematik bir eser olarak nitelendirilebilir. Cinsel yoğunluklu anlatımlara bolca yer veriyor. Temel itibari ile çok beğendiğim bir yazar değil ama degindigi konular ilginç.

Nazlıhan 
18 Nis 16:13 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

"Atuan Mezarları'nın konusu tek kelimeyle söylemek gerekirse cinselliktir. Kitapta bir sürü simge var, tabii ki yazarken bunları bilinçli bir şekilde çözümlemedim; bu simgelerin hepsi cinsel simgeler olarak okunabilir. Daha açık söylemek gerekirse kitabı bir kadının büyümesi olarak okuyabilirsiniz. Temalar, doğum, yeniden doğum, yıkım ve özgürlük." diyor Ursula. Fakat kitabın içeriğine baktığınızda hiçbir cinsellik yok. Çok dikkatli okuduğunuzda fark edebileceğiniz bazı simgeler var. Daha çok bir kızın kendi seçimlerini yaparak, kendi yolculuğuna çıkması diyebiliriz. Atuan Mezarları Yerdeniz Serisi'nin 2.kitabı. Tenar (Arha) rahibenin öldüğü gün doğan bir kızdır. Geleneğe göre rahibe öldüğü gün doğan kız yeni rahibe olacaktır. Çünkü rahibenin reenkarne olduğuna inanılır. Tenar, herkesin kendisine gösterdiği saygı ve itibar nedeniyle kendini beğenmiş biri olmuştur. Atuan Mezarları'nda karşılaştığı bir büyücü hayatını değiştirecektir.
Öncelikle Atuan Mezarları ilk kitaba göre yavaş ilerliyor. Bende sanki durgun bir denizin kıyısında oturmuş öylece düşünüyormuşum gibi bir his uyandırdı. Nasıl desem bazı kitapların durgun olması insana bir rahatlık verir, heyecanlanman, hızlı okuman ya da kovalaman gereken bir şeyler yoktur. Yavaşça okursun fakat bu yavaşlık seni kitaptan da koparmaz ya, işte öyle. Atuan Mezarları bir büyüme hikayesi. Bu büyüme daha çok Arha'nın kendi sınırları dışına çıkarak, ona doğru olarak gösterilen değerleri reddederek, değişimle gerçekleştirdiği bir büyüme.
Büyücü ve Arha'nın arasındaki ilişkiyi sevdim. Ne olduğu belirsiz, tuhaf bir ilişkiydi aslında.Kitabın çoğu labirentlerde, karanlık yerlerde geçiyor. Klostrofobisi olanlara bir uyarı olsun diyorum. Hayal gücünüz çok genişse rahatsızlanabilirsiniz. Daha geniş yorumum şurada: https://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...-2-kitap-yorumu.html

Murat Ç 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Kitap cinsellik üzerine diye tanımlı. Bu aklımıza gelen tarzdan ziyade bi kızın büyüme süreci ile alakalı.
Ancak benim dikkatimi daha çok çeken olay, bir insanın hassas iktidar gücü olmuştu. Tenar bir gücü elinde tutuyor. ancak güç ona ait değil. Etrafındaki yardımcılarının onun düşmanı olması birkaç ters hareketine bakıyor. Güç onu değil. Bunu fark ettiği zaman hiç özgür olmadığını da fark ediyor. fark ediyor; İktidarın,gücün başında ama söz konusu özgürlük ise bir köleden farksız olduğunu...

Nhr 
01 Tem 13:50 · Kitabı okudu

"Yaşamak ve dünya da olmak,onun düşlediğinden çok daha büyük,çok daha garip bir şeydi"...
"bir insanın yeniden doğabilmesi için,ölmesi gerekir Tenar" Bu kitap adeta yaşamımın bir parçasıymış gibi..

Kitaptan 16 Alıntı

Seda 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Özgürlük ağır bir yüktür, ruhun yüklenmesi gereken büyük ve garip bir sorumluluk. Kolay değildir. Verilen bir armağan değil, yapılan bir seçimdir; bu seçim de zor bir seçim olabilir. Yol Yukarıya, ışığa doğru çıkar; ama yüklü yolcu oraya hiçbir zaman varamayabilir."

Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 146)Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 146)
Nazlıhan 
16 Nis 01:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Rahibe olmamayı ister miydin?'' ''İster miydim! Elbette! Bir domuz çobanıyla evlenip domuz çukurunda oturmayı tercih ederdim.''

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
Nazlıhan 
16 Nis 01:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İşe yaramaz bir kötülüğe bağımlı geçirdiği, boşa harcanmış yıllarına ağladı. Acı acı ağladı çünkü özgürdü.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
Ertap ALTUNKAYNAK 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yaparım" dedi kız, uzun uzun iç geçirerek. Ve uzun bir süre sonra,"Ah, hemen olmasını isterdim... Oraya şimdi gitmek..."
"Pek uzun sürmeyecek, küçüğüm"
"Oraya gelecek misin, hiç?"
"Gelebildiğim zaman geleceğim."
Işık söndü, etraflarını olduğu gibi karanlık sardı.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 151)Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 151)
Nazlıhan 
16 Nis 01:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Affedin beni. Ey Efendilerim, ey isimsiz varlıklar, en eskiler, affedin beni, affedin beni ! '' diye bağırdı.Hiçbir cevap gelmedi. Hiçbir zaman cevap gelmemişti zaten.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
Nazlıhan 
16 Nis 01:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Şükürler olsun ki Kossil'e benzemiyorsun! Ama sen çok güçlüsün. Keşke ben de güçlü olsaydım. Ben sadece yemek yemesini seviyorum...

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
Nazlıhan 
16 Nis 00:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Öğrenmeye başladığı şey aslında özgürlüğün yüküydü. Özgürlük ağır bir yüktür, ruhun yüklenmesi gereken büyük ve garip bir sorumluluk. Kolay değildir. Verilen bir armağan değil, yapılan bir seçimdir; bu seçim de zor bir seçim olabilir. Yol, yukarıya ışığa doğru çıkar; ama yüklü yolcu oraya hiçbir zaman varamayabilir.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
Nazlıhan 
16 Nis 01:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ve sonra, eğer bana ihtiyacın olursa, beni çağır. Gelirim. Beni çağırırsan, mezarımdan bile çıkar gelirim Tenar ! Ama seninle kalamam.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
Nazlıhan 
16 Nis 01:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bana görülmeye değer bir şey göstermemi söylemiştin. Ben de sana, seni gösterdim.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
2 /