Atuan Mezarları Yerdeniz Üçlemesi 2

8,7/10  (73 Oy) · 
245 okunma  · 
68 beğeni  · 
1.704 gösterim
"Atuan Mezarları'nın konusu tek kelimeyle söylemek gerekirse cinselliktir. Kitapta bir sürü simge var, tabii ki yazarken bunları bilinçli bir şekilde çözümlemedim; bu simgelerin hepsi cinsel simgeler olarak okunabilir. Daha açık söylemek gerekirse kitabı bir kadının büyümesi olarak okuyabilirsiniz. Temalar, doğum, yeniden doğum, yıkım ve özgürlük."
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789753420716
 • Orijinal Adı:
  The Tombs Of Atuan
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mina 
 12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ursula K. Le Guin…

Uzattığı eli tutarsanız sizi bir labirentin ortasına çeker. Buraya vardığınızda öncelikle nereye geldiğinizi anlamaz, kafanız labirentin büyüklüğünden dolayı karışır. Daha sonra kendiniz olmaktan çıkıp bir büyücü, sihirbaz ya da gizemi çözmek için görevlendirilmiş kadim güçlere sahip biri gibi hissedebilirsiniz.

Öyle bir labirenttir ki bu içinde yer alan simgeleri çözdükçe içinden çıkmak istemezsiniz; keyif verir ancak anlamlarını kavradıkça çıkışa da yaklaşmış olursunuz. Ve en sonunda labirentten çıkmayı başardığınızda büyülü güçlerinizi kaybeder dünyaya geri dönersiniz ama sihir kalbinizde çoktan yeşermiş olur.

Keyifli okumalar dilerim.

İlk kitapta bir erkeğin büyümesini anlatmıştı yazar, burada da bir kızın büyümesinden bahsediyor. Kendisi bu kitabı cinsellik içerikli diye tanımlamış. Dikkat çekici bir cinsellik teması kesinlikle yok, bununla alakalı ima dahi yok ama kitap yazarın dediği gibi baştan sona bir genç kızın kadın olma sürecini anlatıyor.
Tenar serinin diğer kitaplarında da görme dileğimiz olan birisi oldu. Küçük yaştan itibaren sorumluluklar ve korkularla karşılaşıyor. O kitabın başında bir çocukken sonunda güçlü ve cesur bir kadın oluyor.

Kitap sakin, fazla olay yok. Hatta ilk kitabın aşırı maceralı hallerine göre biraz daha yavaş ilerliyor. Ama akıcı ve merak ettiriyor. İlk andan kendinizi kurgunun içinde hissediyorsunuz ve ilk rahibenin tekrar doğuşuna şahit oluyorsunuz. Bu da yazarın güzel bir özelliği.

Yazarın bir diğer güzel özelliği bence fantastik öğeleri göze batmadan kullanması. Serinin ikinci kitabını da çok beğendim. ^^

Bulufkar 
23 Oca 17:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin ikinci kitabı.Mecburiyetler,sorumluluklar,beklentiler bir de olmak istediklerimiz.İşte bu kitabında olmak istediğimiz için yapabileceklerimizi anlatıyor Le guin tabiiki de essiz hayal dünyasında kurduğu o mekanlarda ,en az kırk sayfa atuanin labirentinde karanlıkta surunecek yuruyeceksiniz.Gerçi hoş hepimiz karanlıkta el yordamıyla yürümüyor muyuz şu dünya denilen yerde.keyifli okumalar

Deliler Cumhuriyeti 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tematik bir eser olarak nitelendirilebilir. Cinsel yoğunluklu anlatımlara bolca yer veriyor. Temel itibari ile çok beğendiğim bir yazar değil ama degindigi konular ilginç.

Su Duran 
27 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onu sevin, ataun mezarları yalnız bir kadının doğumunu anlatmaz. Güç ve direniş, olduğunu bildiğin şeye karşı koymak. Bu en büyük zorluklardan değil midir?

Nazlıhan 
18 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

"Atuan Mezarları'nın konusu tek kelimeyle söylemek gerekirse cinselliktir. Kitapta bir sürü simge var, tabii ki yazarken bunları bilinçli bir şekilde çözümlemedim; bu simgelerin hepsi cinsel simgeler olarak okunabilir. Daha açık söylemek gerekirse kitabı bir kadının büyümesi olarak okuyabilirsiniz. Temalar, doğum, yeniden doğum, yıkım ve özgürlük." diyor Ursula. Fakat kitabın içeriğine baktığınızda hiçbir cinsellik yok. Çok dikkatli okuduğunuzda fark edebileceğiniz bazı simgeler var. Daha çok bir kızın kendi seçimlerini yaparak, kendi yolculuğuna çıkması diyebiliriz. Atuan Mezarları Yerdeniz Serisi'nin 2.kitabı. Tenar (Arha) rahibenin öldüğü gün doğan bir kızdır. Geleneğe göre rahibe öldüğü gün doğan kız yeni rahibe olacaktır. Çünkü rahibenin reenkarne olduğuna inanılır. Tenar, herkesin kendisine gösterdiği saygı ve itibar nedeniyle kendini beğenmiş biri olmuştur. Atuan Mezarları'nda karşılaştığı bir büyücü hayatını değiştirecektir.
Öncelikle Atuan Mezarları ilk kitaba göre yavaş ilerliyor. Bende sanki durgun bir denizin kıyısında oturmuş öylece düşünüyormuşum gibi bir his uyandırdı. Nasıl desem bazı kitapların durgun olması insana bir rahatlık verir, heyecanlanman, hızlı okuman ya da kovalaman gereken bir şeyler yoktur. Yavaşça okursun fakat bu yavaşlık seni kitaptan da koparmaz ya, işte öyle. Atuan Mezarları bir büyüme hikayesi. Bu büyüme daha çok Arha'nın kendi sınırları dışına çıkarak, ona doğru olarak gösterilen değerleri reddederek, değişimle gerçekleştirdiği bir büyüme.
Büyücü ve Arha'nın arasındaki ilişkiyi sevdim. Ne olduğu belirsiz, tuhaf bir ilişkiydi aslında.Kitabın çoğu labirentlerde, karanlık yerlerde geçiyor. Klostrofobisi olanlara bir uyarı olsun diyorum. Hayal gücünüz çok genişse rahatsızlanabilirsiniz. Daha geniş yorumum şurada: https://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...-2-kitap-yorumu.html

Furkan Doğan 
12 Oca 18:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Açıkçası kitaplarda zaman atlamalarını pek sevmiyorum ben karakter gelişimini yavaş yavaş zaman atlaması olmadan okumayı seviyorum Kral Katili Güncesin de olduğu gibi. Bunların dışında kitabın anlattığı hikaye rahibenin hikayesi, mezarların gizeminin Tanrı’ların hikayesi oldukça ilginç ilgi çekici ve güzeldi. Ben bu kitabı ilk kitaba göre daha çok sevdim.

Murat 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Kitap cinsellik üzerine diye tanımlı. Bu aklımıza gelen tarzdan ziyade bi kızın büyüme süreci ile alakalı.
Ancak benim dikkatimi daha çok çeken olay, bir insanın hassas iktidar gücü olmuştu. Tenar bir gücü elinde tutuyor. ancak güç ona ait değil. Etrafındaki yardımcılarının onun düşmanı olması birkaç ters hareketine bakıyor. Güç onu değil. Bunu fark ettiği zaman hiç özgür olmadığını da fark ediyor. fark ediyor; İktidarın,gücün başında ama söz konusu özgürlük ise bir köleden farksız olduğunu...

Nhr 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu

"Yaşamak ve dünya da olmak,onun düşlediğinden çok daha büyük,çok daha garip bir şeydi"...
"bir insanın yeniden doğabilmesi için,ölmesi gerekir Tenar" Bu kitap adeta yaşamımın bir parçasıymış gibi..

Kitaptan 28 Alıntı

Seda 
28 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Özgürlük ağır bir yüktür, ruhun yüklenmesi gereken büyük ve garip bir sorumluluk. Kolay değildir. Verilen bir armağan değil, yapılan bir seçimdir; bu seçim de zor bir seçim olabilir. Yol Yukarıya, ışığa doğru çıkar; ama yüklü yolcu oraya hiçbir zaman varamayabilir."

Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 146)Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 146)
Nazlıhan 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Rahibe olmamayı ister miydin?'' ''İster miydim! Elbette! Bir domuz çobanıyla evlenip domuz çukurunda oturmayı tercih ederdim.''

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
Nazlıhan 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İşe yaramaz bir kötülüğe bağımlı geçirdiği, boşa harcanmış yıllarına ağladı. Acı acı ağladı çünkü özgürdü.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
Mina 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sen sarıp sarmalanmış, üstü örtülmüş, karanlık bir yere gizlenmiş bir fener gibisin. Yine de ışığın parıldıyor; ışığını söndürememişler. Seni gizleyemiyorlar."

Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 112)Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 112)
Ertap ALTUNKAYNAK 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yaparım" dedi kız, uzun uzun iç geçirerek. Ve uzun bir süre sonra,"Ah, hemen olmasını isterdim... Oraya şimdi gitmek..."
"Pek uzun sürmeyecek, küçüğüm"
"Oraya gelecek misin, hiç?"
"Gelebildiğim zaman geleceğim."
Işık söndü, etraflarını olduğu gibi karanlık sardı.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 151)Atuan Mezarları, Ursula K. Le Guin (Sayfa 151)
Nazlıhan 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Öğrenmeye başladığı şey aslında özgürlüğün yüküydü. Özgürlük ağır bir yüktür, ruhun yüklenmesi gereken büyük ve garip bir sorumluluk. Kolay değildir. Verilen bir armağan değil, yapılan bir seçimdir; bu seçim de zor bir seçim olabilir. Yol, yukarıya ışığa doğru çıkar; ama yüklü yolcu oraya hiçbir zaman varamayabilir.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
Nazlıhan 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ve sonra, eğer bana ihtiyacın olursa, beni çağır. Gelirim. Beni çağırırsan, mezarımdan bile çıkar gelirim Tenar ! Ama seninle kalamam.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
Nazlıhan 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Affedin beni. Ey Efendilerim, ey isimsiz varlıklar, en eskiler, affedin beni, affedin beni ! '' diye bağırdı.Hiçbir cevap gelmedi. Hiçbir zaman cevap gelmemişti zaten.

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
Nazlıhan 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Şükürler olsun ki Kossil'e benzemiyorsun! Ama sen çok güçlüsün. Keşke ben de güçlü olsaydım. Ben sadece yemek yemesini seviyorum...

Atuan Mezarları, Ursula K. Le GuinAtuan Mezarları, Ursula K. Le Guin
3 /