·
Okunma
·
Beğeni
·
884
Gösterim
Adı:
Av
Baskı tarihi:
Ocak 1996
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
975-363-601-6
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Av
Av
Av
Av
126 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Onbir hikayeden oluşan muhteşem bir kitap....Kitap için söylenecek hiç bir şey yok inanın....Çok güzeldi...Toplumun kuralları ve baskıları nedeni ile bunalmış insanların verdiği tepkileri anlatıyor....Solumasina engel olduğunu varsayan bunalmış bir adam ,eşini merdivenlerden aşağı atıyor...Hikayelerin ortak noktası yalnızlık....Ve yalnızlık her bakımdan sorgulanıyor...Demem o ki okuyun ...
126 syf.
·9/10
Ferit Edgü beni hep doğru zamanda yakalayıp doğru şeyler hissettiriyor. Kimse'sini tam anlamıyla "kimse" gibi hissettiğim bir dönemimde okumuştum, Av'ını da yalnızlığıma ne kadar düşkün olduğumu yine ve yine hissettiğim bir dönemimde okudum. Kitap ana karakterlerin bazen akıllarını kaçırdıklarını düşünecek kadar yalnız olduğu kısa hikayelerden oluşuyor. Ferit Edgü'nün diline alışık değilseniz garipseyebilirsiniz sadece.
126 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın içindeki öyküler Ferit Edgü'nün 1953 - 1967 yılları arasında kaleme aldığı öyküler. Kitapta iki bölümde (Karanlıkta - Av ve bu baskıya ilave Bir Ortaçağ Öyküsü) on bir hikâye mevcut. Ön sözünde yazar " Değişik zamanlarda, yerlerde, koşullarda yazılmış öyküleri yan yana getirecek bir ortak yanları var mı? Bu soruya kesin cevap veremeyeceğim." dese de özellikle Karanlıkta bölümünün öykülerinde ana ögenin "YALNIZLIK" olduğunu görüyoruz. Ve tabi alıp giden bir Ferit Edgü üslûbu...
126 syf.
·2 günde·9/10
Ferir Edgü'nün öykücülüğü tartışılmaz. Bu kitapta yalnızlık konusunu baz aldığı öyküler çoğunlukta .Beni farklı bir karakteri anlattığı "yargıç Karak" öyküsü çok etkiledi. Diğer öyküler de son derece akıcı, zorlayıcı, düşünmeye sevkedici. Kısa sürede okunacak gibi görünse de yavaş yavaş sindirerek okunulması gerekiyor.
107 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Ferit Edgü’nün tarzını bilerek başladım, üslubu güzel, düz yazıda bile şiirsellik barındırması bunlar çok güzel ama bu kitabı (öyküleri) sevemedim ben. Tamam yalnızlık, tamam yabancılaşma ama bu kadarı biraz sıktı. Birkaç öykü dışında sevemedim. Anlaşılmayan bir şey insana güzel gelir kesin o kadar ince ki ben anlamadım diye düşünür, açıkçası öyle düşünmüyorum ben ya okura az da olsa tutunacağı bir şey uzatmalı yazar.
Günün birinde umudu hazırlayan, yeşerten nedenler de çekip gidiyor, yitiyor, ölüyordu.
Ferit Edgü
Sayfa 46 - Can Yayınları
Yeryüzünde bir yer yok. Hiçbir yer. Ne sevgiye. Ne birliğe. Olabilir mi bu? Gerçekten?
Akıntı. Buz gibi bir akıntı başlıyor başımdan, oluk oluk akıyor aşağılara doğru, ürpertiyor beni.oluk oluk dedim. Oyuklar açıyor( sanki) bedenimde.Bir yağmur ardındaki toprak gibi. Sel. Seller akıyor. Ben de akmaya başladım. Oradan oraya çarparak,oyarak,oyularak,o selin içinde.
Ferit Edgü
Sayfa 42
Aradığın gerçeği hiçbir yerde bulamayacaksın. Hiçbir açıklama yapamayacaksın. Hiçbir alanda. Çünkü kendi dışında neler olup bittiğini anlaman için başkalarının deneyimlerine ihtiyacın var.
Ferit Edgü
Yargıç Karak
"Sözcükleri bilmek, güçlerine inanmak ve onları yerli yerinde kullanmak gerek" dedi. Ondan aldığım tek değerli dersin bu olduğunu söyleyebilir miyim?
“İçinde bulunduğum tehlikeyi daha önce düşünmüş müydüm? Daha doğrusu, bana ‘sunulan’ bu avın kendi avım olduğunun bilincinde miydim? –Bilincinde olmak?

Büyük söz!– Sanmıyorum. Yoksa bu çağrıyı böylesi bir gönül rahatlığıyla kabul eder miydim?”
Ferit Edgü
Sel Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Av
Baskı tarihi:
Ocak 1996
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
975-363-601-6
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Av
Av
Av
Av

Kitabı okuyanlar 54 okur

  • Hatice Demirhan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%5.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0