Avrasya'da Şamanlar

Mihaly Hoppal
70’li yılların ortalarında ilk kez Sibirya’da bulunurken bunun hayat boyu sürecek bir seyahat olduğunu anladım. Şamanın tören sırasında “başka dünyalara” yaptığı seyahat gibi, genç etnolog için yabancı milletlerin araştırılması yeni sırların çözülmesi anlamına geliyordu. Bu aynı zamanda bilgi edinmenin biricik yöntemidir. Ancak 90’lı yıllarda faaliyetlerini hâlâ sürdüren şaman ve şaman kadınlarla tanışabilecek kadar şanslı olabileceğimi düşünmemiştim. Elinizdeki kitap bu seyahatlerin ve buluşmaların bir ürünüdür, dolayısıyla eser yaptığım seyahatlerle birlikte birbirine uzak “dünyalardan”; Avrasyalı şamanların dünyasından bizim dünyamıza, elde edilen bilgilerin aktarılması açısından da gene şamanların işlerine benzerlik göstermektedir. Bu satırları yazarken ben de usta bir şaman gibi farklı kültürler arasında bilgi alışverişi sağlayan bir aracıyım.rnMihály Hoppál, dünyanın birçok diline çevrilen bu kitabıyla dinî ve siyasî baskılara direnen renkli bir dünyanın gizlerini paylaşıyor. Çok uzun bir zamandan beri Batılı araştırmacılar tarafından didik didik edilen Şamanizm üzerine söylenecek yeni şeylerin varlığı bu kitapla da ortaya konulmuş oluyor. Kırk yıl boyunca şamanlar, şamanlık, şaman inanç ve uygulamaları üzerine çalışan bilgin, Avrasya’da Şamanlar konusunu çok geniş bir coğrafyada ve çok farklı toplumlarda yaşanmış, yaşanmakta olan bir inanç özgürlüğü, bir var oluş ve kültür aktarma mücadelesi olarak da yansıtıyor. Avrasya’da Şamanlar, Türk kültürü ve inanç tarihi açısından bir iç ve derin bakışlar sisteminin anahtarı aynı zamanda...
Yazar:
Mihaly Hoppal
Mihaly Hoppal
Çevirmen:
Bülent Bayram
Bülent Bayram
Çevirmen:
Hüseyin Şevket Çağatay Çapraz
Hüseyin Şevket Çağatay Çapraz
Tahmini Okuma Süresi: 9 sa. 45 dk.Sayfa Sayısı: 344Basım Tarihi: 2012Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750823305Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
344 syf.
·
Puan vermedi
Şamanizmi merak edenler öğrenmeye bu kitaptan başlayabilirler. Dili gayet açık ve sade. Ayrıca bolca fotoğraf ve resme de yer verilmiş. Şamanizm nedir, halklara göre şamanların özellikleri nelerdir, Şamanizm kültüründeki törenler, kıyafetler, inançlar nelerdir sorularına ve daha fazlasına cevap bulabileceğiniz, içeriği zengin bir kitap. Adeta Şamanizm'e giriş dersi niteliğinde. Şamanizm ile ilgili okunması gereken ilk kitap olduğunu yineliyor okuyacak arkadaşlara şimdiden keyifli okumalar diliyorum :)
Avrasya'da Şamanlar
Avrasya'da ŞamanlarMihaly Hoppal · Yapı Kredi Yayınları · 201228 okunma
Reklam
344 syf.
10/10 puan verdi
·
10 günde okudu
Şamanizm hakkında , ki Şamanizm kendi kültürünüzü de deyimlerden tutun dini uygulamalara kadar şekillendirmiş bir inançtır. Bknz: etekleri zil çalmak deyimi şaman eteklerindeki zillerden gelmektedir. Kendi kültürünüz hakkında bilgi sahibi olmak, yaşadığınız kültürü daha iyi anlamlandırmak istiyorsanız mutlaka alın okuyun, okutturun. Çıtır çerez değil, bütünüyle A’dan Z’ye Avrasya Şamanizmini ele alan bir kitap. O kadar gemiş kapsamlı ki, ders niteliğinde okutturulur. Hem de öyle Şamanizme giriş 101 değil; 7 kredilik zorunlu dersler tarzında. Kendimi bu kitabı ve yazar Mihaly Hoppal’ı keşfettiğim için şanslı sayıyorum. Müthiş bir emek, bilgi birikimi ve resimlerle de oldukça detaylı hazırlanmış bir nimet.
Avrasya'da Şamanlar
Avrasya'da ŞamanlarMihaly Hoppal · Yapı Kredi Yayınları · 201228 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.