Avucumda Çimen İzi

7,5/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
81 gösterim
“O gece annem yatırdı beni. Uyumadan önce bir hikâye anlattı. Kuşların göç yolu üzerindeki bir şehirde, insanların gece yarısından şafak vaktine kadar gereksiz tüm ışıkları kapattıklarından bahsetti. Böylece kuşların yollarını şaşırmadığını ve yönlerini yıldızlar yardımıyla bulduğunu söyledi. Sonrasını hatırlamıyordum, uyuyakalmıştım. O gece annemi son görüşümdü.”
Hep kitap yeni bir kalemi okurlarla buluşturuyor. Avucumda Çimen İzi, çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri yayımlanan Dilek Türker’in ilk öykü kitabı. 16 öykünün yer aldığı Avucumda Çimen İzi hüznün yanı sıra umudun da yeşerdiği hayatlara bir pencere açıyor.
Dilek Türker’in öykülerinde bocalayan, düşen; kalktıklarında avuçlarında gördükleri çimen izlerinin karmaşıklığında kaybolan insanlar var. Aniden duran dönmedolap, hafifçe esen rüzgâr, rüzgârı hissetmek için koşan çocuklar, bir daha dönmeyecek kadar uzağa giden göçmen kuşlar… Evler var, evlerin içleri, iyi yürekli hayatlar… Yalın, duru diliyle Avucumda Çimen İzi yeni bir yazarı keşfetme hazzı veriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
gülçin çakır 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

İş arkadaşımın kitabını rafta gördüğümde çok duygulandım. Hiç düşünmeden satın aldım. Kitabı okumaya başladığımda ne zaman bitiğini anlamadım. Çok güzel bir iş çıkarmışsın Dilek Türker. Bazı öyküler yepyeni bir romanın başlangıcı olmayı hak ediyor. Ben devamını dört gözle bekliyorum

Aslı 
 25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 3/10 puan

selamlar! ben öykü okumayı çok seviyorum. elimden geldiği kadar raflardaki öykü kitaplarını okumaya çalışıyorum.
öncelikle yazar harika bir kapak seçmiş ve kitabın ismi çok hoş. kitabımız 16 kısa öyküden oluşuyor. 86 sayfa. öykülerin konusu genellikle günlük hayattan alınmış. ben en çok ilk öyküyü sevdim diğerleri pek sarmadı. beklentimi karşılamadı diyebilirim ama can sıkıntısına iyi gelir. yazar kitabını babasına ithaf etmiş bir de.

Kitaptan 1 Alıntı

"O gece annem yatırdı beni. Uyumadan önce bir hikâye anlattı. Kuşların göç yolu üzerindeki bir şehirde, insanların gece yarısından şafak vaktine kadar gereksiz tüm ışıkları kapattıklarından bahsetti. Böylece kuşların yollarını şaşırmadığını ve yönlerini yıldızlar yardımıyla bulduğunu söyledi."

Avucumda Çimen İzi, Dilek Türker (Sayfa 49 - Hep Kitap)Avucumda Çimen İzi, Dilek Türker (Sayfa 49 - Hep Kitap)