Ay Büyürken Uyuyamam

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.798
Gösterim
Adı:
Ay Büyürken Uyuyamam
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
191
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Ay Büyürken Uyuyamam
Ay Büyürken Uyuyamam
Ay Büyürken Uyuyamam
Ay Büyürken Uyuyamam
Ay Büyürken Uyuyamam
Ay Büyürken Uyuyamam
276 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Anadolunun çeşitli yörelerindeki kadın-erkek ilişkilerini ve toplumun geleneği ile doğrunun çakıştığını, çeliştiğini gözler önüne seren bir eser. İçerisinde 26 öykü bulunduran bu Cumalı eseri, kaliteli bir gözlem ve toplumumuzun resmini bizlere çizmektedir. Toplumumuzdaki sorunları ve özellikle toplumumuzun evlilik, kadın ve cinsellik gibi hassas konulara karşı duruşunu yalın ve objektif bir dille ele almıştır Necati Cumalı. 50 küsür yıldır hiçbir şeyin değişmediğini görmek için bile bu Toplumcu Gerçekçi eser okunmalı.
276 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Elimde kİ , Necati Cumalı nın, Ay Büyürken Uyuyamam kitabı 1972 baskısı. Ben, 6. Eylül 1977 de İzmir de imzalattıtmışım kendisine. Benim için bu kitabın çok farklı, önemli bir değeri var.
Ay büyürken Uyuyamam, kitabında, bendeki baskısında 25 hikayeden sadece birisidir.
Edebiyatımızın çok önemli isimlerinden ,Melih Cevdet Anday, Doğan Hızlan gibi şahsiyetlerin de bulunduğu tam on bir isim köşelerinden neşrettikleri yazılarında kitap hakkında övgü ile bahsettimişler. Bu yazılardan alıntılar da yer alıyor.
Necati Cumalı nın asıl mesleği olan avukatlığın kendisine verdiği yeteneği eserlerinde o kadar ince bir hat ile kullanmış ki. Nasıl mı? Anadolu nun , taşranın bilhassa kırsalın insanını gözlemlerine dayalı ve seviyeyi hırpalamadan, mükemmel bir analizle harikulade işliyor.
İşte bu kitapta, Anadolu insanlarının yani bizlerin, var oluşumuzdan beri dışa vuramadığımız iç güdüsel bir davranış haliyle benliğimizde , egomuz, kompleksimiz olarak içimizde saklaya geldiğimiz; Çoğu zaman "ayıp" olarak telakki ettiğimiz. hatta toplum baskısının doruğunu yaşadığımız cinsel yaşamı, bunalımını, harikulade tekniği, olağan üstü üslubu ile ele almış..
Ben defalarca beğenerek okudum.
Eminim ki okuyunca sizlerde beğeneceksiniz...
276 syf.
İyi bir kalemmiş Necati Cumalı. Tam olarak erotik diyemesem de açık saçık 26 hikaye var kitapta, açılıp saçılmış ama ucuzlaşmamış hikayeler bunlar, nitelikli bir metin okuduğunuzu hissediyorsunuz. Edebiyatımızda Anadolu didik didik edilmiş, insanının iyisine de kötüsüne de çarpık ahlak anlayışına da değinilmiş; ama tamamen cinsellik ve tabular üzerine öykülerden oluşan başka bir örnek var mı bilmiyorum, bu yüzden önemli bir metin.
276 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Necati CUMALI nın bu kadar akıcı bir dili varken tabii ki kitabı okurken adeta yaşamak kaçınılmaz oluyor. Yeri geliyor anlatılan hikayeler ilk gençlik yıllarınıza götürüyor, yeri geliyor heyecanla hiç bitmese diyorsunuz...
276 syf.
·6/10 puan
Kitapta 26 tane öykü var. Öyküler başlarken sımsıcak köy tasvirleri ile (genelde Ege, çoğunlukla İzmir) başlıyor. Hani şu bizim zamanımızda ortaokul - lise Türkçe kitaplarındakiler gibi. Gelgelelim öyküler tamamen soft erotik. Edebi kaynakların çoğunda "yazar burada taşralı kadınların acılarını, yaşadığı baskıları, cinsel dünyalarının karanlığını..." diyerek methiyeler düzülmüş. Lakin uygulamada her yerde kitabın müstehcen yönü ön planda. Hatta öykülerden birisi kitapla aynı isimde filme çekilmiş, filmin konusu, google görselleri ortada...

Hikayeler ilerledikçe seviye yükseliyor. Müstehcenlik azalıyor. İlk öykülerde durum iyice vahim. "İğneci" diye öykü var be. Hem gerçek hem mecazi anlamıyla adam iğneci. Öte yandan insanımızın "başkasına verir talkımı, kendi yutar salkımı" anlayışı masaya yatırılmış diyebilirim. Başkalarına ahlak dersi verip her türlü ahlaksızlığı yapanlardan da bahsedilmiş. Kimseye yakalanmadıkça istediğiniz yapmak serbest. Ayrıca medyada çok az bahsedilen, çocuk gelinlerlerden (ki bu konudan da bahsedilmiş) tartışma sırası gelmeyen çocuk damat konusuna bile taa o yıllarda (1969) değinmesi başarılı. Diline, anlatımına diyecek bir söz yok. Özellikle Halim Gelecek, Uzun Bir Gece ve Aylı Bıçak isimli öyküleri beğendim. Yine de denk gelirse bir göz atın, illa okuyacağım diye uğraşmayın diyeceğim bi kitap.
Ege'nin bir kasabasında tatlıcılık yapan eş cinsel bir koca ve hayatını istemediği bu adamla geçirmeye muhtaç edilmiş Melek hanımın hikayesi. İnsanlar her zaman aynı kozu kullandı. Ağızlarının suyu akıpta elde edemedikleri insanları hor görmek, fişlemek, ahlaksızlıkla suçlamak. Peki ben soruyorum asıl ahlaksızlık yaşamaya değeri olan insanları öldürmek, eziyet etmek bu mu din olan ? Camilerin önlerinde oturup gelen geçenin karısına kızına mı bakmak din ?


Hayatında mutlu olamamış Melek hanım; bir sürü kitapta aldatma, yasak aşk okudum. Sen bu aşkı yaşamalıydın. Maviyi çok seven sen ama kaybedişin büyüğünü de yaşayan sen.
Çok üzgündü. Yine de o yalancı umut, yüreğinin uzak bir köşesinde, kabuğunu çatlatıp çıkan küçük bir böcek gibi kıpırdıyordu hafiften hafiften.
Necati Cumalı
Sayfa 249 - Cumhuriyet Kitapları 10.Baskı Ekim 2004 "Aylı Bıçak" adlı öyküden

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ay Büyürken Uyuyamam
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
191
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Ay Büyürken Uyuyamam
Ay Büyürken Uyuyamam
Ay Büyürken Uyuyamam
Ay Büyürken Uyuyamam
Ay Büyürken Uyuyamam
Ay Büyürken Uyuyamam

Kitabı okuyanlar 152 okur

  • Ali Fidan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%2.2 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0