Ay Hırsızı

8,1/10  (71 Oy) · 
206 okunma  · 
58 beğeni  · 
1.217 gösterim
Sunay Akın yeni kitabı Ay Hırsızı'nda gözünü Ay'a dikiyor ve bir arkeoloğun sabrıyla kazıyor insanlığın ortak birikiminin üzerine çöken tozu toprağı... Ortaya çıkardığı bilgiyi şair duyarlığıyla ilmek ilmek dokuyor ve okurunu hayrete düşürecek öyküler bir bir diziliyor karşımıza. Cervantes ve Mimar Sinan hangi caminin inşaatında buluştu?.. Enver Paşa'nın uçağı kaç kez düştü?.. Piri Reis'in haritası Topkapı Sarayı'nda nasıl bulundu?.. İstanbul Boğazı'nı yürüyerek geçen Attila Hülagü'nün sırrı neydi? 157 yıl yaşayan Zaro Ağa'nın Amerika seferi... Atatürk neden hiç uçağa binmedi?..
(Tanıtım Bülteninden)
Asiye-Melikşah 
07 Mar 00:08 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 6/10 puan

Malesef bu kitabı diğeri kadar beğenmedim.Sanırım içeriği ilgimi çekmedi.Kitaptaki denemelerde ismine uygun olarak ay,uzay,gökyüzü kavramları üzerinde durulmuş. Ben bu konudaki merakımı lise yıllarında gidermiştim.Bu sebepten etkilenmedim. Ama bir anne olarak oyuncak müzesi için ve oyuncakların güzel hikayeleri için yazara çok şey borçlu olduğumuzu düşünüyorum.

Aykut 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Sunay Akın benim için çok önemli bir insandır. Bana Nazım Hikmet'i tanıtan ve sevdiren kişidir kendisi. Kendisinin bir programına 'göz misafiri' olmuştum. Olayları anlatım şekli insanı hem cezbediyor hem de merak unsurunu körüklüyordu. Zaten bir insan, hal ve tavırlarından; konuşmasından, oturmasından, kalkmasından ve verdiği tepkilerden nasıl bir kişilikte olduğunu az çok açığa vurur. Bilgili bir insanda da bu durum aynıdır. O kişiye şöyle bir baktığınızda bilgili ve kültürlü bir birey olduğunu anlarsınız. Sunay Akın da benim için o türden biridir.

Ay Hırsızı'nda da bunu kanıtlamıştır kendisi. Birbirinden ilginç onlarca araştırma yazısından oluşuyor kitap. Araştırma yazısı diyorum çünkü yazılanlar tarihe detaylı bir bakış ile bakılarak elde edilen bilgilerden oluşuyor. Bu bölümlerin (Kırk dokuz bölümden oluşuyor kitap) tümünün ortak yönü Ay ve uzay. Mesela şöyle bir başlık var: Ay'a İlk İnsanı Biz Gizledik. Şahsen en sevdiğim bölüm olan bu bölüm bizlere öyle çok şey anlatıyor ki, Ay'a gerçekten de ilk insanı bizlerin -Türklerin- yerleştirdiğini anlıyorsunuz. Onun haricinde Enver Paşa'nın uçakla kaç kez düştüğünü, II. Mehmed'in kütüphanelere verdiği önemi ve onun hakkında yanlış bilinenleri, Nazım Hikmet ile uzaylıların alakasını ve daha nice şeyleri öğreniyorsunuz.

Gerçekten de Sunay Akın, insanın dikkatini çekmeyi çok iyi başaran bir yazar. Yazdıkları en normal konuda bile olsa, yazım dili olsun, anlatım tarzı olsun onu farklılaştırıyor; yeni bir yazım biçimi ortaya çıkarıyor: Sunay Akın'ca dili. Yazım dili insanı kendisine öylesine çekiyor ki, bir sohbet havasında okuyorsunuz kitabı. Sanki Sunay Akın ile oturmuşsunuz bir kafede, sohbet ediyorsunuz. Öylesine samimi ve sıcak bir dil kullanıyor.

Sunay Akın'ın dikkat çektiği konuların başında da oyuncaklar geliyor. Bir çocuk için oyuncak nedir? Bir oyalama aracı mı, yoksa onun hayal gücüne katkı sağlayan bir etmen mi? Oyuncak bir oyalama aracından daha fazlası, çocuğun hayal gücünü artıran bir araçtır. O bildiğimiz 'oyuncak kavramının dışında' olan tabletleri bile çocuklarımızı oyalasın diye onların önüne koyduğumuz çağımızda bu elbette ki kimilerine göre komik bir konu. Dikkat edin, oyuncakların dahi çocukları oyalama gibi bir amacı yok iken, 'oyuncak olmayan' tabletlerle oyalamaya çalışıyoruz çocuklarımızı. Adeta onların geleceklerini, istemesek de ellerinden alıyoruz bilmeden. İşte buna dikkat çekiyor Akın. Hayır tabletlere değil, oyuncakların önemine. Tarihteki çeşitli oyuncaklara da kitabının kimi yerlerinde mercek tutan Akın, oyuncağın önemini vurguluyor çocuklar için: Oyuncak asla bir oyalama aracı değildir. Onların ufkunu genişleten nesnelerdir.

Müzelerin önemine dikkat çekiyor. Müze kavramının bir toplumun kritik noktalarından biri olduğunu söylüyor. Özellikle içinde bulunduğumuz modern çağda kültür kavramının dahi internetten hazır olarak alınılmaya çalışıldığını biliyoruz. Hazır bilgi ya da başka bir deyişle hap bilgi dediğimiz kavram ile de kültür başta olmak üzere, birçok alanda bir 'bilgi saptırılmasının' söz konusu olduğunun da farkındayız. Hal böyle olunca müzeler devreye giriyor. Geçmişi ve kültürü müzelerden öğrenmek aslında büyük bir avantajdır. Bakın, bu sadece müzeye gidip, oradaki nesnelere bakmak değildir. Müzeye gitme kavramı çok geniş bir kavramdır. Müzeye giderken yolda duyulan merak, bu merak sonucunda kurulan hayaller, müzeye girildiğinde duyulan heyecan, müzedeki nezih ortam, müzede tarihi yaşayarak öğrenme imkanını kazanma, öğrenilecek bir sürü bilgi ve daha neler neler. Düşünsenize, hem yürüyerek spor yapmış oluyorsunuz hem de bilgilerinizi artırıyorsunuz. Ne büyük avantaj!

Sunay Akın gerçekten de okunması gereken bir yazar. Kendisinin bu kitabı kitaplığımda yıllardır beklerdi de yüzüne bakmazdım; kendisini tanımadığım için. Siz siz olun benim yaptığım hataya düşmeyin; bir yerlerde Sunay Akın ismini gördüğünüzde hemen gidin oraya. Kitabı, programı veya bir videosu olsun araştırın onu. Kendisi gerçekten de bilgi saçan bir insan. Şahsen onu gördükçe enerji doluyor içim. Bunu başaran nadir insanlardan biri Sunay Akın.

instgrmkahvecisi 
 13 Nis 19:17 · Kitabı okudu · 2 günde

Sunay Akin'i sevmeyen biri var mi bilmiyorum. Onu dinlemek babamdan masal dinlemek gibi onu izlemek ogretmenimi izlemek gibi onun kitaplarini okumak ise onunla arkadas olmak gibi. Sunay Akin cok baska bir insan. Bir yazari tanimak istesem ilk tanimak isteyecegim insanlardan biridir. Bu kitapta yer alan her hikaye cok degerli. Hem hikayeleri okurken bilgileniyor he egleniyor hem de huzunleniyorsunuz.

"Çocuklara kiymayin efendiler
Bulutlar adam oldurmesin." Sayfa 131 Nazim H.

Sadık Kocak 
22 Mar 17:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Benim için çok mükemmel bir ayrıntıdır Sunay Akın.
Kendisini ve anlatım dilini de tanımayanlar olduğu gibi olumsuz yorumları da bunun üzerine yapanlar çok. Eskilerden bende dahil (!)
Geçmişi -o mükemmel anlatımıyla- kendinden bahsederken dahi övünmeden yazması bende ki yerini ayrı tutar.
Çok güzel bir kitaptı ..

insana dair şeyler okumak istiyorsanız,
içinizde bir yerlerde bir türlü büyüyemeyen bir çocuk varsa;
Sunay AKIN okuyun.
sizin için küçük ama insanlık için büyük bir adım atmış olursunuz :)

Merve 
 26 Mar 11:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum ilk Sunay Akın kitabıydı, son da olmayacaktır. Yazarın dilini beğendim, anlattıkları da ilgimi çekti ve de büyük zevkle okudum. Bazı bölümlerde yazar bunu nasıl bağlayacak diye düşünsem de her seferinde ana temaya bağlandı anlatılanlar. Tavsiyemdir, okuyun.

yüksel tunç 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

cenvantes ve Mimar Sİnan hangi caminin inşatında buluştu?Enver Paşanın uçagı kaç kez düştü?Piri Reisin haritası Topkapı Sarayı'nda nasıl bulundu?İstanbul Boğaz'ınıyürüyerek geçen Atilla Hülagü'nün sırrı neydi?157 yıl yaşayan Zaro Ağa'nın Amerika seferi...Atatürk neden hiç uçaga binmedi?..

Gönül Kitaplığım 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sunay Akın usta bir yazar olaylara, konulara farklı pencereden bakması kitaplarına olan ilgimi artırıyor. Ay Hırsızı severek okuduklarımdan.

Kitaptan 40 Alıntı

Asiye-Melikşah 
06 Mar 20:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Kitaba karşı hemen hemen karşı konulmaz bir tutkum var. Hiç durmadan okumak öğrenmek kendi kendimi yetiştirmek peynir ekmek kadar kesin bir gereksinme benim için.(Van Gogh)

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 10)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 10)
Asiye-Melikşah 
06 Mar 20:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Bilim ve sanat toplumlar için bir kuşun iki kanadı gibidirler. Bu iki kanadı kullanan toplumlar uçarlar ve özgür olurlar.Kullanamayanlar ise tavuğa dönüşürler.

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 22)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 22)
Halil Güzel 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilim ve sanat toplumlar için bir kuşun iki kanadı gibidirler. Bu iki kanadı kullanan toplumlar uçarlar ve özgür olurlar. Kullanamayanlar ise tavuğa dönüşürler. Tavuk toplumlar birileri önüne yem atsın diye beklerler. Uçamayan, kanatları körleşen toplumlar önüne atılan yemleri kafaları önde gagalamak için uğraşırlarken, arkalarından yumurtaları alınır..

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 22)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 22)
Zagor 
11 Şub 01:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Nazım Hikmet
Koşuyor altı yaşında bir oğlan,
uçurtması geçiyor ağaçlardan,
siz de böyle koşmuştunuz bir zaman.
Çocuklara kıymayın efendiler.
Bulutlar adam öldürmesin.

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 131 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 33.Basım 2013)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 131 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 33.Basım 2013)
Beatrix 
18 May 21:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Boş kavgayı terkedelim
İlim yolunu güdelim
Aya beraber gidelim
Çağdaş yoldaş dünyasında

Ay Hırsızı, Sunay AkınAy Hırsızı, Sunay Akın
Çayımın Şekeri 
10 Tem 23:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bayrağımızın üstünde Ay resmi var ama Ay'da bayrağımızla fotoğraf çektiren bir bilim insanımızı göremiyoruz.

Ay Hırsızı, Sunay AkınAy Hırsızı, Sunay Akın
Beatrix 
05 May 14:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Van Gogh demiş ki;
"Kitaba karşı hemen hemen karşı konulmaz bir tutkum var, hiç durmadan okumak, öğrenmek, kendi kendimi yetiştirmek peynir ekmek kadar kesin bir gereksinme benim için."

Ay Hırsızı, Sunay AkınAy Hırsızı, Sunay Akın
Utku 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu

Bir toplum altınları için banka yapıyor ama hayallerini bir çatı altında toplayacak müzeler kuramıyorsa, siyasetçileri, ekonomistleri istediği kadar konuşsun, yoksullaşıyor demektir.

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 79 - Kültür Yayınları)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 79 - Kültür Yayınları)
Beatrix 
18 May 21:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Einstein'ın özlemi
Bir ışın demetinin üstüne oturmak ve oradan dünyayı seyretmek.

Ay Hırsızı, Sunay AkınAy Hırsızı, Sunay Akın
4 /