Ay Hırsızı

8,2/10  (41 Oy) · 
135 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.029 gösterim
Sunay Akın yeni kitabı Ay Hırsızı'nda gözünü Ay'a dikiyor ve bir arkeoloğun sabrıyla kazıyor insanlığın ortak birikiminin üzerine çöken tozu toprağı... Ortaya çıkardığı bilgiyi şair duyarlığıyla ilmek ilmek dokuyor ve okurunu hayrete düşürecek öyküler bir bir diziliyor karşımıza. Cervantes ve Mimar Sinan hangi caminin inşaatında buluştu?.. Enver Paşa'nın uçağı kaç kez düştü?.. Piri Reis'in haritası Topkapı Sarayı'nda nasıl bulundu?.. İstanbul Boğazı'nı yürüyerek geçen Attila Hülagü'nün sırrı neydi? 157 yıl yaşayan Zaro Ağa'nın Amerika seferi... Atatürk neden hiç uçağa binmedi?..
(Tanıtım Bülteninden)
Aykut 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Sunay Akın benim için çok önemli bir insandır. Bana Nazım Hikmet'i tanıtan ve sevdiren kişidir kendisi. Kendisinin bir programına 'göz misafiri' olmuştum. Olayları anlatım şekli insanı hem cezbediyor hem de merak unsurunu körüklüyordu. Zaten bir insan, hal ve tavırlarından; konuşmasından, oturmasından, kalkmasından ve verdiği tepkilerden nasıl bir kişilikte olduğunu az çok açığa vurur. Bilgili bir insanda da bu durum aynıdır. O kişiye şöyle bir baktığınızda bilgili ve kültürlü bir birey olduğunu anlarsınız. Sunay Akın da benim için o türden biridir.

Ay Hırsızı'nda da bunu kanıtlamıştır kendisi. Birbirinden ilginç onlarca araştırma yazısından oluşuyor kitap. Araştırma yazısı diyorum çünkü yazılanlar tarihe detaylı bir bakış ile bakılarak elde edilen bilgilerden oluşuyor. Bu bölümlerin (Kırk dokuz bölümden oluşuyor kitap) tümünün ortak yönü Ay ve uzay. Mesela şöyle bir başlık var: Ay'a İlk İnsanı Biz Gizledik. Şahsen en sevdiğim bölüm olan bu bölüm bizlere öyle çok şey anlatıyor ki, Ay'a gerçekten de ilk insanı bizlerin -Türklerin- yerleştirdiğini anlıyorsunuz. Onun haricinde Enver Paşa'nın uçakla kaç kez düştüğünü, II. Mehmed'in kütüphanelere verdiği önemi ve onun hakkında yanlış bilinenleri, Nazım Hikmet ile uzaylıların alakasını ve daha nice şeyleri öğreniyorsunuz.

Gerçekten de Sunay Akın, insanın dikkatini çekmeyi çok iyi başaran bir yazar. Yazdıkları en normal konuda bile olsa, yazım dili olsun, anlatım tarzı olsun onu farklılaştırıyor; yeni bir yazım biçimi ortaya çıkarıyor: Sunay Akın'ca dili. Yazım dili insanı kendisine öylesine çekiyor ki, bir sohbet havasında okuyorsunuz kitabı. Sanki Sunay Akın ile oturmuşsunuz bir kafede, sohbet ediyorsunuz. Öylesine samimi ve sıcak bir dil kullanıyor.

Sunay Akın'ın dikkat çektiği konuların başında da oyuncaklar geliyor. Bir çocuk için oyuncak nedir? Bir oyalama aracı mı, yoksa onun hayal gücüne katkı sağlayan bir etmen mi? Oyuncak bir oyalama aracından daha fazlası, çocuğun hayal gücünü artıran bir araçtır. O bildiğimiz 'oyuncak kavramının dışında' olan tabletleri bile çocuklarımızı oyalasın diye onların önüne koyduğumuz çağımızda bu elbette ki kimilerine göre komik bir konu. Dikkat edin, oyuncakların dahi çocukları oyalama gibi bir amacı yok iken, 'oyuncak olmayan' tabletlerle oyalamaya çalışıyoruz çocuklarımızı. Adeta onların geleceklerini, istemesek de ellerinden alıyoruz bilmeden. İşte buna dikkat çekiyor Akın. Hayır tabletlere değil, oyuncakların önemine. Tarihteki çeşitli oyuncaklara da kitabının kimi yerlerinde mercek tutan Akın, oyuncağın önemini vurguluyor çocuklar için: Oyuncak asla bir oyalama aracı değildir. Onların ufkunu genişleten nesnelerdir.

Müzelerin önemine dikkat çekiyor. Müze kavramının bir toplumun kritik noktalarından biri olduğunu söylüyor. Özellikle içinde bulunduğumuz modern çağda kültür kavramının dahi internetten hazır olarak alınılmaya çalışıldığını biliyoruz. Hazır bilgi ya da başka bir deyişle hap bilgi dediğimiz kavram ile de kültür başta olmak üzere, birçok alanda bir 'bilgi saptırılmasının' söz konusu olduğunun da farkındayız. Hal böyle olunca müzeler devreye giriyor. Geçmişi ve kültürü müzelerden öğrenmek aslında büyük bir avantajdır. Bakın, bu sadece müzeye gidip, oradaki nesnelere bakmak değildir. Müzeye gitme kavramı çok geniş bir kavramdır. Müzeye giderken yolda duyulan merak, bu merak sonucunda kurulan hayaller, müzeye girildiğinde duyulan heyecan, müzedeki nezih ortam, müzede tarihi yaşayarak öğrenme imkanını kazanma, öğrenilecek bir sürü bilgi ve daha neler neler. Düşünsenize, hem yürüyerek spor yapmış oluyorsunuz hem de bilgilerinizi artırıyorsunuz. Ne büyük avantaj!

Sunay Akın gerçekten de okunması gereken bir yazar. Kendisinin bu kitabı kitaplığımda yıllardır beklerdi de yüzüne bakmazdım; kendisini tanımadığım için. Siz siz olun benim yaptığım hataya düşmeyin; bir yerlerde Sunay Akın ismini gördüğünüzde hemen gidin oraya. Kitabı, programı veya bir videosu olsun araştırın onu. Kendisi gerçekten de bilgi saçan bir insan. Şahsen onu gördükçe enerji doluyor içim. Bunu başaran nadir insanlardan biri Sunay Akın.

insana dair şeyler okumak istiyorsanız,
içinizde bir yerlerde bir türlü büyüyemeyen bir çocuk varsa;
Sunay AKIN okuyun.
sizin için küçük ama insanlık için büyük bir adım atmış olursunuz :)

yüksel tunç 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

cenvantes ve Mimar Sİnan hangi caminin inşatında buluştu?Enver Paşanın uçagı kaç kez düştü?Piri Reisin haritası Topkapı Sarayı'nda nasıl bulundu?İstanbul Boğaz'ınıyürüyerek geçen Atilla Hülagü'nün sırrı neydi?157 yıl yaşayan Zaro Ağa'nın Amerika seferi...Atatürk neden hiç uçaga binmedi?..

Gönül Kitaplığım 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sunay Akın usta bir yazar olaylara, konulara farklı pencereden bakması kitaplarına olan ilgimi artırıyor. Ay Hırsızı severek okuduklarımdan.

Kitaptan 16 Alıntı

Halil Güzel 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilim ve sanat toplumlar için bir kuşun iki kanadı gibidirler. Bu iki kanadı kullanan toplumlar uçarlar ve özgür olurlar. Kullanamayanlar ise tavuğa dönüşürler. Tavuk toplumlar birileri önüne yem atsın diye beklerler. Uçamayan, kanatları körleşen toplumlar önüne atılan yemleri kafaları önde gagalamak için uğraşırlarken, arkalarından yumurtaları alınır..

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 22)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 22)
Zagor 
11 Şub 01:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Nazım Hikmet
Koşuyor altı yaşında bir oğlan,
uçurtması geçiyor ağaçlardan,
siz de böyle koşmuştunuz bir zaman.
Çocuklara kıymayın efendiler.
Bulutlar adam öldürmesin.

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 131 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 33.Basım 2013)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 131 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 33.Basım 2013)

Bir toplum altınları için banka yapıyor ama hayallerini bir çatı altında toplayacak müzeler kuramıyorsa, siyasetçileri, ekonomistleri istediği kadar konuşsun, yoksullaşıyor demektir.

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 79 - Kültür Yayınları)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 79 - Kültür Yayınları)
kitapayraci 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

''Derler ki yıldızdır o kayanlar gökte, bence gökyüzü taş atıyordur sevgilisinin penceresine..

Ay Hırsızı, Sunay AkınAy Hırsızı, Sunay Akın
Arhon 
 25 Mar 2016 · Kitabı okudu

“ Uzayda bizden başka canlılar var. Buna inanıyorum. Bizden de haberdarlar. Yeryüzündeki bunca zulmü, baskıyı, paylaşım savaşlarını, sömürüyü gördükleri için de uzak tutuyorlar kendilerini. Hele, Amerikan filmlerinde vahşi, cani, canavar, kötü ruhlu olarak yansıtıldıklarını bildiklerinden tanışmaya hiç de niyetleri yok. ”

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 101)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 101)
Aykut 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Belleğini önemseyen, güçlendiren, geleceği için müzeler, yani bilgi mabetleri kuran bir toplum mehtaba çıkar!

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 34 - İş Bankası Kültür Yayınları)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 34 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Arhon 
 25 Mar 2016 · Kitabı okudu

“ Gece, gökyüzünün kazanını dolduran Ay ve yıldızlar, insanın hayallerini ve yaratıcılığını kışkırtan altınlar gibidirler. Uygarlık tarihinde asıl zenginlik dünyadaki değil, gökyüzündeki altınları toplayabilmektir. Bir toplum, altınları için bankalar yapıyor ama hayallerini bir çatı altında toplayacak müzeler kuramıyorsa, siyasetçileri, ekonomistleri istediği kadar konuşsun, yoksullaşıyor demektir. ”

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 79)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 79)

Oyuncakları çocuklarına düşleri, hayâlleri çoğalsın diye değil, oyalansın diye alan bir milleti oyalamak, ne kadar da kolay oluyor!..

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 172 - Kültür Yayınları)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 172 - Kültür Yayınları)

Masalları küçümseyenler, dizlerine kadar gelen suda deve güreşi yapmaktan bir adım ileriye gidemezler.

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 69 - Kültür Yayınları)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 69 - Kültür Yayınları)
Aykut 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Lokman Hekim'in kendine 80 yıl yaşadığı sanılan 7 kartalın ömrünü art arda yaşamayı seçmesinden etkilenerek, Cemal Süreya da, 7 kırlangıcın hayatını kendi yaşam süresi olarak belirler. Kırlangıçların 9 yıl yaşadığını öğrenince şairimiz bozulmadı dersek, yalan olur. Ne yazıktır ki, Cemal Süreya 63 yaşına 4 basamak kala, 59'unda ayrılır aramızdan.

Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 6 - İş Bankası Kültür Yayınları)Ay Hırsızı, Sunay Akın (Sayfa 6 - İş Bankası Kültür Yayınları)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

"Berlin’de hakimler var...!"
"Berlin’de hakimler var...!" Günümüzde Hukuk Fakültelerinde ders olarak anlatılan; Sunay Akın'ın yorumuyla, "Berlin’de hakimler var!" hikayesi...