Ay Işığı Sokağı

·
Okunma
·
Beğeni
·
106,2bin
Gösterim
Adı:
Ay Işığı Sokağı
Baskı tarihi:
2021
Sayfa sayısı:
46
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050631128
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dekalog Yayınları
Fırtınalı hava yüzünden gemi gecikmişti ve bu yüzden ben Fransız sahilindeki o limana varamadan önce akşamın geç saatleri çoktan gelip çatmıştı.

Beni, yolculuğumda daha da ileri götürecek olan treni kaçırmış olduğumdan elimde harcanması gereken yirmi dört saatim vardı. Bu ıssız görünen sahil kasabasında mahsur kalmışken zamanımı en iyi nasıl geçirebilirdim? Görüyordum ki yapacak pek bir şey yoktu. Melankolinin yaylarını gererek çalındığı belli olan bir dans müziğinin geldiği, köhne görünümlü bir yer vardı. “Pek çekici değil.” Diye düşündüm.(Tanıtım Bülteninden)
80 syf.
·1 günde·10/10 puan
Stefan Zweig in beş farklı öyküden oluşan kitabı. Diğer eselerine nazaran "epic fail" diyeceğim bir kitap. Olay yoğunluğu yok, keskin cümleler yok. Çerezlik niyetine alınıp okunabilir.

Bir de şu inceleme yazan arkadaşlardan ricam Zwegin her incelemesinin altına eşi ile birlikte intihar ettiğini yazmayın artık gına geldi. Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
80 syf.
·2/10 puan
YouTube kitap kanalımda Ay Işığı Sokağı kitabını okumadan ölebilirsiniz dedim: https://youtu.be/cw421oNbC14

Zweig'ı merak eden ve kitaplarıyla tanışmak isteyen okurlar için Zweig'a başlamak açısından doğru bir tercih olmayacak kitaptır.

Bugüne kadar neler okuduk?
Olağanüstü Bir Gece'de, yapay heyecanların doğal olanına doğru evrimini, hırsızlık idini ve insanın ruhsal devinimini,
Gömülü Şamdan'da, kutsal bir nesne için çıkılan yoldan insanın tinsel arayışına doğru tümevarım yapılabilecek bir süreci,
Mecburiyet'te, savaş ve aşk dilemmasının mecburiyet kavramı dahilinde karşılaştırılmasını,
Bir Çöküşün Öyküsü'nde, devletler gibi aynı şekilde ruhsal olarak dibe vurabilecek insanoğlunu,
Amok Koşucusu'nda, hedeflere koşulan yerlerin gerçekten de koşup koşmamaya değip değmeyeceğini,
Korku'da, korkmaktan bile korkan hale getirilen insanların trajikomik durumunu,
Yakıcı Sır'da, psikoloji bilimindeki neredeyse bütün savunma mekanizmalarını,
Mürebbiye'de, özellikle de Kadın ve Yeryüzü adlı en sevdiğim novellasında, doğa olaylarıyla insan ilişkilerinin paralelliğini,
Satranç'ta, siyasi bir temel altında rütbe hiyerarşisinden ve katı kurallardan beslenen bir olay örgüsündeki kazanma arzusunu,
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'te, yine ülkelerin siyasi ilişkileriyle paralellik kurulabilecek insanlarla birlikte onların kumar arzusunu ve cevapları aranan soruları cevapsız bırakmama hırsını,
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nda, esas güzelliğin bilindik ve daha çok tanıtılması gereken sevgilerde değil gizli ve bilinmeyen olarak kalanlarda olduğunu,
Biyografilerinde Balzac, Dostoyevski, Dickens, Montaigne, Stendhal ve Tolstoy gibi isimleri gördük.

Ay Işığı Sokağı'nda ne var derseniz, bu soruyu cevaplayamam. Fakat Ay Işığı Sokağı'nda ne yok derseniz, yukarıda yazdığım temalardan neredeyse hiçbiri kullanılmamıştır.

Bir zamanlar epey tutkulu bir Zweig okuru olmama rağmen bu kitaptaki novellalardan hiçbiri üstte yazdığım kitapların çizgisine erişemez, ne heyecan ne sürükleyicilik ne süreç ne de bitiricilik açısından.
80 syf.
·Puan vermedi
Zweig bey'in beş kısa öyküsünden oluşur.Yazarın eserleri günlük okunacak şekilde kısa olması aynı zamanda bizleri olayların içine sürüklemesi kalemin hayal gücüyle iş birliğidir.Her hikaye bin düşünce misali.Kitaba ismini veren anlatımdan vicdan sahipleri kişilik koyacaktır geleceklerine.
80 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Stefan Zweig’in bu eseri kısa kısa 5 öykü yer almaktadır 5 öykünün isimleri ; Ay ışığı sokağı,Leporella,Nişan,Leman Gölü Kıyısında Olay,Avare.5 öykü arasında en beğendiğim Ay Işığı Sokağıdır.Herkes tarafından bilinmeyen ve önemsenmeyen insanların kendi hallerindeyken yaşadıkları ve karşılaştıkları olaylara yer verilmiştir Kısa zamanda kaliteli bir eser okumak isteyen okuyucuların kesinlikle okuması gereken bir eser
80 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
Dikkat spoiler içerir.Yazar eşiyle birlikte intihar etmiş, hayatı böyle sonlanmış. Bu kitapta beş hikaye var ve kahramanları da ya intihar ettiler ya da öldürüldüler. Bu ne yaman çelişki.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10 puan
*Orta halli spoiler

Yeni bir incelememsi bişilerden herkese selam.

İş Bankası Yayınları ile 74 sayfa olan bu çıtı pıtı kitabın içinde beş tane hikaye var.
Kişilerin iç dünyası tanımlamaları ile hayretler içerisinde bırakan Stefan bu kitap da şaşırtmadı. Ama en çok ilk iki hikaye yani *Ay ışığı sokağı ve
*Leporella hikayesini sevdim.
Diğerleri bir türlü içine alamadı niyeyse.

Ay ışığı sokağında, zengin bir adamın durumu iyi olmayan bir kadın ile evliliğinden bahsediyor. Adam karısına çok aşık olmasına rağmen karısı ondan bir şeyler istediğinde gururunu okşamasından zevk aldığı için her seferinde yalvartarak aldırmasından dolayı, bir gün kadının canına tak eder ve bir not ile adamı terk eder.
Derin pişmanlık ve üzüntü duyan adam karısını bulmak ve onu geri döndürmek için varını yoğunu ortaya döker. Tabi bu süreç beklediği gibi de kolay olmaz ve beklenmedik şeylerle karşılaşır.

İkinci hikaye Leporella ise hizmetçi olan bir kadının yaşadığı evde başına gelenleri anlatır. Bu hikaye için çok fazla spoiler vermek istemiyorum açıkçası.
Çünkü bir yerden sonraki olaylar ve yaşananlar hayretler içerisinde bıraktığı için kendiniz okuyup öğrenin istedim.

Birisine karşı derinden hissedilen yoğun hastalıklı duygu o insana neler yaptırabilirin cevabı Leporalla.
Ve tabiki iç dünyasının müthiş tahlili ve anlatışı ile yine sizi sayfalar arasında sürükleyen Stefan Zweig.

Herkese şimdiden iyi okumalar.

Sevgi, kahve ve kitap ile kalın

^_^
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitapta beş hikaye bulunuyor. Bu da kitabı bir hamlede bitirmenizi kolaylaştırıyor.
Kitabı okurken şunu düşünmeden edemedim “bu kitabı okumasaydım kaybettiğim hiçbir şey olmazdı”. Sözün özü; kötü bir kitap değil ancak beni etkilediği söylenemez... Birisine bu kitabı önereceğimi de sanmıyorum...
80 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Stefan Zweig'den dramatik beş kısa öykü içeren bir kitap.
Zweig bu kitabında yer alan kısa öykülerinin her birinde farklı yapıdaki bir kişinin hikayesini anlatmaktadır.

Kitaba ismini veren birinci öyküde, eşinin terk ettiği bir kocanın, ''Leporella'' isimli öyküde kimsesiz büyümüş bir hizmetçi kadının, ''Nişan'' isimli öyküde savaş yaptığı ülkede tek başına kalmış bir albayın, ''Leman Gölü Kıyısında'' adlı öyküde, ülkesine dönmek isteyen eski bir askerin, ''Avare'' isimli öyküde ise bir öğrencinin dramatik hikayeleri anlatılmaktadır. Tabii ki bütün öyküler Zweig'e özgü bir uslupla yazılmış olup dramın bütün özelliklerini insanın içine işletmektedir.

Yazarın diğer kitapları gibi beğenerek okuduğum bu kitabının da, okunmasını tavsiye ederim.
56 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Stefan Zweig eseriyle daha tanışma fırsatı buldum. Ay Işığı Sokağı, bana yine Stefan Zweig’in psikolojik çöküntüsünü hissettirdi. Az sayfada çok şey vadeden bu kısa kitap, bir an içerisinde bitecek türden sürükleyici. Kitap etkileyici lakin doyurmayacak kadar yüzeysel, fakat bir o kadar da tadında. Okurken bir şeyler hep eksikmiş gibi hissediyorsunuz. Çünkü fazla bir olay örgüsü yok, fazlaca mekanlar da yok. Kitap daha çok yazarın II. Dünya Savaşı’ndaki ruh halini yansıtıyor olmalı. Kitabı okumadan aklınızda bir önyargı oluşturmak istemiyorum ama kitaptaki beş hikaye de hüzünle bitiyor.
Şimdiden keyifli okumalar
Acısını parçalara bölmeye başlayınca gitgide sakinleşti. Ancak yine en derin ıstırabın verebileceği feci bir soğukkanlılıkla parçaladı acısını.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ay Işığı Sokağı
Baskı tarihi:
2021
Sayfa sayısı:
46
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050631128
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dekalog Yayınları
Fırtınalı hava yüzünden gemi gecikmişti ve bu yüzden ben Fransız sahilindeki o limana varamadan önce akşamın geç saatleri çoktan gelip çatmıştı.

Beni, yolculuğumda daha da ileri götürecek olan treni kaçırmış olduğumdan elimde harcanması gereken yirmi dört saatim vardı. Bu ıssız görünen sahil kasabasında mahsur kalmışken zamanımı en iyi nasıl geçirebilirdim? Görüyordum ki yapacak pek bir şey yoktu. Melankolinin yaylarını gererek çalındığı belli olan bir dans müziğinin geldiği, köhne görünümlü bir yer vardı. “Pek çekici değil.” Diye düşündüm.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 32,5bin okur

  • Gayenur Albayrak

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları