Ay Tutulduğu Gece

·
Okunma
·
Beğeni
·
471
Gösterim
Adı:
Ay Tutulduğu Gece
Sayfa sayısı:
210
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Ay Tutulduğu Gece
Ay Tutulduğu Gece
192 syf.
·11 günde·6/10
Cemo ile tanıştım Kemal Bilbaşar ile. Cemo’nun yorumunda da söylediğim gibi yazar yöre halkını, yaşamlarını, sorunlarını çok güzel bir şive kullanarak anlatıyor. Cemo’da Doğu Anadolu’yu anlatırken Ay Tutulduğu Gece’de Ege’yi anlatıyor. Halkın geçim sıkıntısını, Demokrat Parti’nin ve muhalif partinin çekişmesini, insanların iki yüzlülüğünü bir mühendis, bir öğretmen, bir de şarapçının etrafında halkın da desteği ile anlatıyor.

Kitapta başlarda okuduğum şive ortalara doğru kayboluyor. Daha çok şehir ağzı ile konuşuyor insanlar. Olay örgüsünü anlatmak istemiyorum eğer kitabı okumak isterseniz bence okumayın başka yerlerden de. Sadece şunu belirtmek istiyorum ki kitaba adını veren olayın daha uzun işlenmesini ve romanın bütününe yayılmasını isterdim.

Okurken beni zorlayan iki şey vardı. Birincisi içeriğinde siyasetin fazla olmasıydı. Ben şahsen günlük hayatımda bile siyaset konuşmalarını dinlemekten hoşlanmazken kitapta bu kadar çok geçmesi beni yordu.

İkincisi ise (tabiî ki de herkesin hayatına kimse karışamaz ama) erkeklerin sürekli kadınlarla birlikte olma çabası, zinanın sanki normalmiş gibi sürekli yapılması beni rahatsız etti.

Bu ikisi dışında halk ve halkın sorunlarını anlamak ve güzel Türkçemiz ile güzel yurdumuzu anlatan bir roman okumak isterseniz tavsiye ederim kitabı.

Kitap için çektiğim fotoğrafı görmek isterseniz eğer https://www.instagram.com/...igshid=10whfduowna42
192 syf.
·Puan vermedi
İktidara gelen bir partinin halkın üzerindeki etkilerinin mizahi bir dille anlatıldığı bir kitaptır.
Halkın yaşam tarzı, sorunları ve geçirdiği değişimlere değiniliyor.
Kitabın iğreti kalan kısmı ise kadınların değersizliği, erkeklerin sürekli kadınlarla beraber olma çabası(üstelik evli kadınlarla) çok normalleştirilerek anlatılmış bu oldukça rahatsız etti.
192 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
İzmir’in bir kasabasında geçen roman yöresel ağız özelliklerini vererek dönemin şartlarını göz önüne sermiştir. Kasabada yaşanan günlük olayları akıcı, samimi bir dille anlatan yazar Demokrat Parti dönemindeki insanların yeni yönetime yönelik algısını, kooperatif kapsamında çalışmayı ve kasabanın merkezine getirilen suyun halk için önemini ustalıkla eserinde yansıtmıştır.
Önce beni iyi karşıladılar. Kahve bile ısmarladılar. Kasabada bekar olarak birkaç zaman oturmak istediğimi öğrenince, misafirseverlikle parlayan gözlerde hoşnutsuzluk ışıkları belirdi.
Kemal Bilbaşar
Sayfa 9 - Can Yayınları
"Şehir halkı değişiklikten hoşlanır, yeni şeylere bayılır, köylü kısmı muhafazakâr olur, sık sık iktidar değişmesinden rahatsızlık duyar."
Kemal Bilbaşar
Sayfa 76 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ay Tutulduğu Gece
Sayfa sayısı:
210
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Ay Tutulduğu Gece
Ay Tutulduğu Gece

Kitabı okuyanlar 22 okur

  • Tuco Herrera

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%20 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0