Ay ve Şenlik Ateşleri

8,2/10  (9 Oy) · 
28 okunma  · 
11 beğeni  · 
953 gösterim
Yaşamını bir otel odasında kendi elleriyle noktalayan, çağdaş İtalyan edebiyatının büyük ustası Cesare Pavese (1908-1950) 1949 yılının eylül-kasım ayları arasında yazdığı son romanı "Ay ve Şenlik Ateşleri"nde, kalemiyle yarattığı dünyanın bireşimini yapıyor sanki. Kendi geçmişiyle ve okurlarıyla hesaplaşıyor. Amerika'da para-pul sahibi olduktan sonra, İkinci Dünya Savaşının hemen ertesinde doğduğu köye dönen Anguilla, eski arkadaşı Nuto ile yaptığı konuşmalar aracılığıyla çocukluğunun günlerine, kişilerine döner ve direnişçilere ihanet ettiği için öldürülen genç bir kızın ölüsünün yakıldığı ateş, aynı zamanda geçmişin de küllerini savuran bir şenlik ateşine dönüşür. Kişisel anılarla bezeli geçmişi dengeleyen şimdiki zaman da, aynı oranda çetindir ve simgesini ailesini öldürdükten sonra evini tutuşturarak bir başka şenlik ateşi yakan köylü Valino'da bulur...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  155
 • ISBN:
  9789755107288
 • Orijinal Adı:
  La Luna E I Falo
 • Çeviri:
  Rekin Teksoy
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cavid Necefov 
 10 May 2016 · Kitabı okudu · 124 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap ikinci dünya savaşı döneminde İtalyanın fakir köylerinden birinde büyüyen bir gencin hatıralarını anlatıyor.. Kitabın kahramanı kendi hayatı fonunda gözü önünden geçen insan hayatlarını tartıyor.. Yalnış kararların insan hayatını bütününde nasıl değişe bileceyini ele almaya çalışan yazarın ana fikri umutsuzluğa kapılmamayı ve geleceğini düşünerek riskler almayı öngörüyor

Macit 
27 Haz 15:19 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yorgunluktan çıkanların, çıktığı yorgunluğun kendinden kopardıklarına bakabilenlerin, hüznü kabullenenlerin kendini bulabileceği, anıların acısının da hoşluğunu anlatan güzel kitap.

Kitaptan 3 Alıntı

"Her şeyin başının para, hep para olduğu yanıtını verdi: Paran olsa da, olmasa da para varlığını sürdürdükçe kimse paçasını kurtaramaz."

Ay ve Şenlik Ateşleri, Cesare PaveseAy ve Şenlik Ateşleri, Cesare Pavese

"Ay herkes için vardır , yagmur da hastalıklar da. İnsan yeraltında da yaşasa ,sarayda da yaşasa kan her yerde kırmızıdır. "

Ay ve Şenlik Ateşleri, Cesare PaveseAy ve Şenlik Ateşleri, Cesare Pavese