Adı:
Ay'a Yolculuk
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944885775
Orijinal adı:
De la Terre à la Lune
Çeviri:
Bertan Onaran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Polat Kitapçılık
Baskılar:
Ay
Dünyadan Aya
Autour de la Lune
Aya Yolculuk
Aya Yolculuk
Durmak bilmeyen bir tempoyla ve akıl almaz bir hayal gücüyle yazılmış Ay’a Yolculuk bilim kurgunun temel eserlerinden biridir. Macera, 1865’te Amerikan İçsavaşı’ndan yeni çıkmış bir grup topçunun, kulüplerinde yapacak iş bulamayıp başkanları Bay Barbicane’in önderliğinde Ay’a kadar gidebilecek bir mermi yapmaya karar vermesiyle başlar.
Haber kısa sürede dünyanın dört bir yanına yayılır. Merminin içinde Ay’a gitmek isteyen bir gönüllü de işe karışınca, proje bir anda çok büyük bir olaya dönüşür.
Astronotların Ay’a ulaşmasından yaklaşık yüz yıl önce kaleme alınmış bu çarpıcı roman, Jules Verne’in bilimsel ve edebi dehasının en güzel örneklerinden biridir. Tabii ki günümüzde romanda anlatılan bilimsel gerçeklerin bazıları farklı, ama maceranın tadı aynı!
Neil Armstrong'un Ay'a ayak basmasından 104 yıl önce bilim kurgunun babası olarak tabir edilen Jules Verne Ay'a Yolculuk kitabını yazmıştır. Bu kitabın yazıldığı tarih 1865'tir ve Ruslar uzaya gönderilen ilk roket olan Sputnik'i fırlattıkları yıl ise 1957'dir. Evet inanılır gibi değil ama Jules fırlatma rampasını, yakıt tüpünün ayrılmasını Ay'a inişi müthiş derecede bilimsel bir şekilde hayal etmiş ve yazmış. Neil Armstrong'un Ay'a ayak basması tarihin en büyük yalanı veya komplo teorisi olarak bilinir. Oysa Jules'in bu kitabı yazması daha büyük ve sarsılmaz bir gerçektir. Bütün bu olağanüstü kurgu roman tadında olunca çok ilgi çekici bir kitap olmuş. Tüm bilimkurgu severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.
Öncelikle söylemek isterim ki kitap başlarında çoğunlukla ölçü birimlerinden bahsettiği için bunların büyüklüklerini anlayamadım.Ancak kitabın sonlarına doğru yaşanan olaylarda anlayabildim.O yüzden başları çok karmaşık bir şekilde yazılmıştı ve bu küçük sorun bizim kitabı okumamıza engel olursa Dünya da yaşanan zorluklara bile göğüs geremeyeceğimiz anlamına geliyor.Kitabın başında amerikanın savaşta olduğu ve kurulan bir kulüp her zaman yeni silahlar geliştiriyor ve sonradan ateşkes olduğu için gelen bir emirle AYA bir mermi fırlatmayı düşünüyorlar.Kitabın sonunda üç kişi bu devasa mermiye binip aya gitmeye karar verirler.Ama sonunda aya varmadılar ama onun bir uydusu haline geldiler.Sonlarının böyle olması dünyadaki tüm insanlar üzdü.Kitap böyleydi ve bence Jules Verne`nin yazdığı güzel kitaplardan biriydi.Okumak sizin kararınız.
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.960 Oy)12.405 beğeni31.556 okunma2.700 alıntı131.669 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.183 Oy)8.093 beğeni23.815 okunma1.858 alıntı101.569 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.011 Oy)17.375 beğeni39.233 okunma2.053 alıntı164.172 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.797 Oy)8.085 beğeni25.831 okunma615 alıntı125.777 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.925 Oy)8.309 beğeni23.074 okunma1.117 alıntı111.991 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.219 Oy)5.330 beğeni18.020 okunma682 alıntı91.652 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.401 Oy)8.354 beğeni22.649 okunma1.407 alıntı104.684 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.776 Oy)7.306 beğeni20.421 okunma667 alıntı78.851 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (3.860 Oy)3.727 beğeni14.197 okunma1.003 alıntı68.685 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.021 Oy)7.278 beğeni19.708 okunma3.091 alıntı115.590 gösterim
Ay'a Yolculuk kitabı bana zorlu şartlara rağmen herşeyin gerçekleşebileceğini öğretti. Bu kitabın beğendiğim birçok yanı vardı. Örneğin kitabın akıcı olması en güzel yanıydı. Kitabı her elimden bıraktığımda diğer sayfanın merakı içerisinde elimden gidiyordu. Bir başka beğendiğim yanı ise bilim ile ilgili şeyleri düşünceleri ile birleştirilerek yazılmasıydı. Gerçekte Ay'a daha birşey gönderilmemiş iken yazarın bunu düşünüp onlarca ayrıntıya girerek kitabı yazması beni çok şaşırttı. Kitabın beğendiğim başka bir yönü de buydu. Ama beğenmediğim yönleri de vardı. Örneğin özellikle kitabın ortalarında sayfaların sürekli rakamlar ile dolu olmasıydı ki çoğunu da anlamadım. Ama kitabın akıcı olması bana kitabı sevdirdi.
Roman okuma alışkanlığınızı değiştirecek. Kesinlikle okuduğum en güzel romandı, salt bilgi ile dolu olan Jules Verne bu eserinde de bize adeta wikipedia'yı sorgulatıyor. Roman hiç beklemediğiniz bir hızda başlıyor, arada gezegenlerin oluşumunu dahi işliyor. Şaşırmamız gereken kısım bilginin niteliği değil çünkü kitabın yazıldığı 1870'li yıllarda bu bilgiler biliniyor. Şaşırmamız gereken husus bu kadar bilgiyi romanın içine dahil etmesi ve bu kadar sık dokumasıdır. Özellikle aya gidecek aracın yapımı kısmında ki ayrıntıları çok beğeneceksiniz. Iş Bankası yayınlarına ilk teşekkürüm böyle bir kitabı tekrar basmasından, ikinci teşekkürüm mükemmel kapağından...
Bizim biricik uydumuz olan Ay'a yolculuk. Gece gökyüzünü izlemesini fazlası ile seviyorum. Ve o karanlıklar karşısında bizleri aydınlatan Ay, umudun en büyük simgelerinden benim için. Kitabın isminde "Ay" geçmesi ve Jules Verne gibi bir yazarın kaleminden çıkması kitabı almamı sağladı. Gel gelelim kitaba;
Kitap güzeldi, fakat bilimsel terimlerin bu kadar ön planda olması iyi mi oldu kötü mü oldu karar veremedim. Olaylar akiş açısından yavaşlatmış. Kitabin sürükleyiciliğinde bir pürüz olmuş olan bu detaylar. Bir yandan kitaba gerçeklik katmış ve okuyucuları daha fazla bilgilendirmiş. Buyrun siz karar verin, iyi mi olmuş kötü mü.
Ayrıca not olarak şunu söyleyebilirim ki Jules Verne bu kitabı 1865 yılında kaleme almış. İlk aya yolculuk ise 1969 da. Bu bilgi Jules Verne'nin değerini benim için daha da yükseltmiş bulunuyor.
Sizlere keyifli okumalar..
İlk başta birazcık canininiz sıkılıyor ama ilerleyen zamanda aksiyon başlıyo ve kitabın bağımlısı oluyorsunuz köpeğin ölmesi beni çok üzdü ama kitap sizin üzülmenizi sağlamıyor.
1865 yilinda yazilmis!!! Ben bu kitabi cocuk romani zannederdim hayali urunleriyle oyle denebilir ama icinde o zamanin dusunçesine gore gercek anlamda yogun bilim ve hesaplamalar var,bence arsive kesinlikle alinmali zihne kaydedilmeli...
Çocukken okuyup okumadığımı hatırlamadığım bir kitaptı. Elimde olunca şimdi okuyayım dedim. Kitap 19. yüzyılın üçüncü çeyreğinde yazılmasına rağmen oldukça ileri seviyede hesaplamalar ve astronomi barındırıyor. İlk ay yolculuğu ise kitabın yazılmasından yaklaşıyor bir asır sonra gerçekleşiyor!!! Şu anki teknolojiyi düşününce bazı açıklıklar buluyorsunuz ama o zaman için Jules Verne'nin büyük bir deha olduğunu anlamamak elde değil.
1800'lerde yazılmış olmasına rağmen gelecekle ilgili doğru çıkan öngörüleri ve bunların sasirticiligini geçtim, soluduğumuz havanın yüzde 21'inin oksijen geri kalaninin azot olduğunu soluduğumuz havayı geri verdiğimizde yaklaşık yüzde 5 kısmındaki oksijeni kullandığınızı bunun yerine oksijenin besinlerle yanması sonucu karbonik asidin geçtiğini ta 1800'lerde yazılmış kitaptan öğrenmek hem tuhaf hem de 1800'lerde insanlarının hayalimizdeki kadar geride olmadıklarını anlatma açısından onemli
Bu kitabı yazdığında bazı arkadaşları Jules Verne ile makara geçmişler, "Sen de iyice uçtun be Jules!" diyerek kahkaha atmışlar. Jules Verne nasıl bir tepki vermiş bilemiyorum ama bu kitabı yazmasının üstünden 100 yıl geçmeden Armstrong, Ay'a ayak basarak Jules Verne'in ruhunu bir hayli mutlu etmiş olmalı.
Kitap, bir edebiyat eserinden ziyade daha çok bilimsel bir tezi andırıyor. Kitapta, Ay'a gidilebilineceğini bilimsel olarak ortaya koymak adına bir sürü ölçüme, teknik ayrıntıya, hesaplamalara ve daha birçok sayısal verilere yer verilmiş. Okuyucu da haliyle bu kadar sayı içinde boğuluyor. Kitap yazıldığından ancak bir yüzyıl sonra insanoğlu Ay'a gitmeyi başarabildi. Her ne kadar göremese de yazarın rüyası gerçekleşmiş oldu.
Jules Verne nin tüm kitaplarını okumak istiyorum Aya yolculukla başladım şahsen bu kitabı daha önce çok kez duymuştum fakat kitabın sadece aya yolculuk öncesi hazırlık kısımını anlatıyor olduğunu düşünmemiştim bu konuda hayal kırıklığına uğradım. kitabın yarısındaydım ve hala aya yolculuk başlamamıştı. jules verne bilim kurgunun ilk eserlerini ortaya koymuş bir insan ve o zamanlar da aya çıkmak gerçekten imkansız bir şeydi bunu ele almış
Kim bilir kaç göğüs beklemenin yükü altında ezilmişti!
Jules Verne
Sayfa 197 - İş bankası yayınları
"bazı durum ve koşullarda korkunç bir düşman haline gelen zamanın yenebileceği bir engele takılıp kalmak ve düşmanın keyfini beklemek gerçekten zordu."
Orada canlı varlıklarla karşılaştığımızı düşün. Onlara, yeryüzünde olup bitenler konusunda acı bir fikir vermek, savaşın ne olduğunu öğretmek, en değerli vakitlerimizi birbirimizi boğazlamaya, çiğ çiğ yemeye, kolumuzu bacağımızı kırmaya harcadığımızı; üstelik de bu işi bir milyar iki yüz bin kişilik nüfusumuzla, yüz milyarı rahatça besleyebilecek bir dünya üstünde yaptığımızı göstermek ister miydin?
"Orman yanmak istiyorsa bırak yansın, tutuşan kendi ağacıdır."
Jules Verne
Sayfa 105 - İthaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ay'a Yolculuk
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944885775
Orijinal adı:
De la Terre à la Lune
Çeviri:
Bertan Onaran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Polat Kitapçılık
Baskılar:
Ay
Dünyadan Aya
Autour de la Lune
Aya Yolculuk
Aya Yolculuk
Durmak bilmeyen bir tempoyla ve akıl almaz bir hayal gücüyle yazılmış Ay’a Yolculuk bilim kurgunun temel eserlerinden biridir. Macera, 1865’te Amerikan İçsavaşı’ndan yeni çıkmış bir grup topçunun, kulüplerinde yapacak iş bulamayıp başkanları Bay Barbicane’in önderliğinde Ay’a kadar gidebilecek bir mermi yapmaya karar vermesiyle başlar.
Haber kısa sürede dünyanın dört bir yanına yayılır. Merminin içinde Ay’a gitmek isteyen bir gönüllü de işe karışınca, proje bir anda çok büyük bir olaya dönüşür.
Astronotların Ay’a ulaşmasından yaklaşık yüz yıl önce kaleme alınmış bu çarpıcı roman, Jules Verne’in bilimsel ve edebi dehasının en güzel örneklerinden biridir. Tabii ki günümüzde romanda anlatılan bilimsel gerçeklerin bazıları farklı, ama maceranın tadı aynı!

Kitabı okuyanlar 914 okur

 • Ayşegül Yüksel
 • Masal Ekici
 • Alp Pol
 • Tombul Panda
 • Yağmur ATAMAN
 • Erhan Alkent
 • Arife Takış
 • Görkem Aybat
 • Aylak Hakan
 • Zülfü Demir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%16.3
18-24 Yaş
%26.8
25-34 Yaş
%22
35-44 Yaş
%17
45-54 Yaş
%8.9
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.7
Erkek
%46.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.8 (63)
9
%15.3 (36)
8
%23 (54)
7
%16.6 (39)
6
%7.7 (18)
5
%2.6 (6)
4
%1.3 (3)
3
%0.9 (2)
2
%0.4 (1)
1
%0.9 (2)

Kitabın sıralamaları