Ay'a Yolculuk

8,0/10  (97 Oy) · 
472 okunma  · 
72 beğeni  · 
2.203 gösterim
Durmak bilmeyen bir tempoyla ve akıl almaz bir hayal gücüyle yazılmış Ay’a Yolculuk bilim kurgunun temel eserlerinden biridir. Macera, 1865’te Amerikan İçsavaşı’ndan yeni çıkmış bir grup topçunun, kulüplerinde yapacak iş bulamayıp başkanları Bay Barbicane’in önderliğinde Ay’a kadar gidebilecek bir mermi yapmaya karar vermesiyle başlar.
Haber kısa sürede dünyanın dört bir yanına yayılır. Merminin içinde Ay’a gitmek isteyen bir gönüllü de işe karışınca, proje bir anda çok büyük bir olaya dönüşür.
Astronotların Ay’a ulaşmasından yaklaşık yüz yıl önce kaleme alınmış bu çarpıcı roman, Jules Verne’in bilimsel ve edebi dehasının en güzel örneklerinden biridir. Tabii ki günümüzde romanda anlatılan bilimsel gerçeklerin bazıları farklı, ama maceranın tadı aynı!
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789944885775
 • Orijinal Adı:
  De la Terre à la Lune
 • Çeviri:
  Bertan Onaran
 • Yayınevi:
  Polat Kitapçılık
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
28 Ağu 00:09 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Neil Armstrong'un Ay'a ayak basmasından 104 yıl önce bilim kurgunun babası olarak tabir edilen Jules Verne Ay'a Yolculuk kitabını yazmıştır. Bu kitabın yazıldığı tarih 1865'tir ve Ruslar uzaya gönderilen ilk roket olan Sputnik'i fırlattıkları yıl ise 1957'dir. Evet inanılır gibi değil ama Jules fırlatma rampasını, yakıt tüpünün ayrılmasını Ay'a inişi müthiş derecede bilimsel bir şekilde hayal etmiş ve yazmış. Neil Armstrong'un Ay'a ayak basması tarihin en büyük yalanı veya komplo teorisi olarak bilinir. Oysa Jules'in bu kitabı yazması daha büyük ve sarsılmaz bir gerçektir. Bütün bu olağanüstü kurgu roman tadında olunca çok ilgi çekici bir kitap olmuş. Tüm bilimkurgu severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Büşra Ayvazoğlu 
 06 Tem 04:19 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bizim biricik uydumuz olan Ay'a yolculuk. Gece gökyüzünü izlemesini fazlası ile seviyorum. Ve o karanlıklar karşısında bizleri aydınlatan Ay, umudun en büyük simgelerinden benim için. Kitabın isminde "Ay" geçmesi ve Jules Verne gibi bir yazarın kaleminden çıkması kitabı almamı sağladı. Gel gelelim kitaba;
Kitap güzeldi, fakat bilimsel terimlerin bu kadar ön planda olması iyi mi oldu kötü mü oldu karar veremedim. Olaylar akiş açısından yavaşlatmış. Kitabin sürükleyiciliğinde bir pürüz olmuş olan bu detaylar. Bir yandan kitaba gerçeklik katmış ve okuyucuları daha fazla bilgilendirmiş. Buyrun siz karar verin, iyi mi olmuş kötü mü.
Ayrıca not olarak şunu söyleyebilirim ki Jules Verne bu kitabı 1865 yılında kaleme almış. İlk aya yolculuk ise 1969 da. Bu bilgi Jules Verne'nin değerini benim için daha da yükseltmiş bulunuyor.
Sizlere keyifli okumalar..

HasanYağız 
16 Eyl 10:34 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

İlk başta birazcık canininiz sıkılıyor ama ilerleyen zamanda aksiyon başlıyo ve kitabın bağımlısı oluyorsunuz köpeğin ölmesi beni çok üzdü ama kitap sizin üzülmenizi sağlamıyor.

Serhat Tezer 
27 May 04:16 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

1865 yilinda yazilmis!!! Ben bu kitabi cocuk romani zannederdim hayali urunleriyle oyle denebilir ama icinde o zamanin dusunçesine gore gercek anlamda yogun bilim ve hesaplamalar var,bence arsive kesinlikle alinmali zihne kaydedilmeli...

Selda 
 05 Tem 16:24 · Kitabı okudu · 1 günde

Çocukken okuyup okunmadığımı hatırlamadığım bir kitaptı. Elimde olunca şimdi okuyayım dedim. Kitap 19. yüzyılın üçüncü çeyreğinde yazılmasına rağmen oldukça ileri seviyede hesaplamalar ve astronomi barındırıyor. İlk ay yolculuğu ise kıtanın yazılmasından yaklaşıyor bir asır sonra gerçekleşiyor!!! Şu anki teknolojiyi düşününce bazı açıklıklar buluyorsunuz ama o zaman için Jules Verne'nin büyük bir deha olduğunu anlamamak elde değil.

Necmettin Zafer 
29 Oca 00:17 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitap, bir edebiyat eserinden ziyade daha çok bilimsel bir tezi andırıyor. Kitapta, Ay'a gidilebilineceğini bilimsel olarak ortaya koymak adına bir sürü ölçüme, teknik ayrıntıya, hesaplamalara ve daha birçok sayısal verilere yer verilmiş. Okuyucu da haliyle bu kadar sayı içinde boğuluyor. Kitap yazıldığından ancak bir yüzyıl sonra insanoğlu Ay'a gitmeyi başarabildi. Her ne kadar göremese de yazarın rüyası gerçekleşmiş oldu.

Sinem Kor 
21 Ağu 11:00 · Kitabı okudu · 10 günde · 5/10 puan

Kitabın yazıldığı tarih dikkate alındığında Jules Verne'nin bir dahi olduğunu görebiliriz. Kendi adıma teknik detaylarını fazla bulduğum için kitabın içine giremedim. Okuduğum "Dünya'nın Merkezine Yolculuk" ve "80 Günde Devri Alem" kitaplarından sonra en az zevk aldığım kitabı bu oldu.

Madam Tutli Putli 
11 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

80. sayfadan sonra, ileri bir zamanfa bitirmek üzere rafa kaldırdım. 2016 başlarında çocukken okuduğum klasikleri tekrar okumaya karar vermiştim. Aya yolculuk ilk firem oldu bu kararımda.

şule uzundere 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Çocukken hiç Jules Verne kitabı okumadığımı fark ettim. Bu kitap elime geçince okumak istedim. Yazarın diğer kitaplarını da elime geçtikçe okumayı düşünüyorum. Tonlarca ağırlıkta bir top yapıp içine üç adam koyarak aya seyahat etmeyi hedefleyen bir grubu anlatıyor kitap. Kitapta şu ifadeyi görünce gülümsedim: “Türkler, 1453 yılında İstanbul’u almak için savaşırlarken 850 kg ağırlığında gülleler atmışlar. Çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırırsak, Osmanlı padişahı Fatih Mehmet’in güllelerinden daha ağırlarını yapabiliriz.” Çocukların hayal gücünü geliştirmek için okutulması gereken kitaplardan.

Kitaptan 11 Alıntı

"Ben hiçbir şey bilmem, işin doğrusu bu; gücüm de işte bu zayıflığımdan gelir."

Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 148 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 148 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)

Kadınlar, korkuyu bir yana bıraktıkları zaman, erkeklerden daha gözü pektirler çünkü.

Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 170 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 170 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)
Büşra Ayvazoğlu 
01 Tem 03:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"bazı durum ve koşullarda korkunç bir düşman haline gelen zamanın yenebileceği bir engele takılıp kalmak ve düşmanın keyfini beklemek gerçekten zordu."

Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 118)Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 118)

Yeni Dünya'da birtakım şeylere gülünmez.

Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)

"Nitekim, II. Mehmet, 1453'te Konstantinopolis'i kuşattığı zaman, bin dokuz yüz librelik gülleler atılmıştır, bunların boyunu varın siz hesaplayın artık."

Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 50 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 50 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)

Son derece nüfuz edici bakışlarıyla, Dünya'nın etrafında döndüğü o bilinmeyen merkeze yerleşmiş yetenekli bir gözlemci, evrenin kaos halinde olduğu çağda sayısız atomun uzayı doldurduğunu görecekti. Ancak, yüzyıllar geçtikçe, yavaş yavaş, bir değişiklik oldu; bir çekim yasası belirdi ve o güne dek başıboş gezen atomlar bu çekime boyun eğdiler; yakınlıklarına göre, kimyasal olarak birleştiler, molekülleri ve daha sonra da göğün derinliklerine saçılmış bulunan bulutsu yığınlarını meydana getirdiler.

Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)
Büşra Ayvazoğlu 
05 Tem 03:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Bir gün önce yadsınan yığınla şey ertesi gün gerçekleşmez mi!"

Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 128)Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 128)

-Yiğit arkadaşlarım, verimsiz bir barış Gun-Club üyelerini nicedir üzücü bir aylaklığa düşürmüş bulunuyor. Olaylarla dolu birkaç yıldan sonra, çalışmalarımızı bırakmak, gelişim yolunun yarısında durmak zorunda kaldık. Şunu yüksek sesle belirtmekten çekinmeyeceğim, bizleri silahlarımıza kavuşturacak her türlü savaşın başımızın üzerinde yeri vardır...

Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)

Amerika'da her şey kolay ve basittir, mekanik güçlüklere gelince, bunlar da doğmadan ölürler.

Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 20 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 20 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 3. Basım, 2017 - Bertan Onaran çevirisiyle)
Büşra Ayvazoğlu 
11 Haz 22:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Bir de cahillerden oluşan boş inançlılar sınıfı vardır elbet; böyleleri hiçbir şey bilmemekle kalmaz, olmayanı bilirler"

Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 43)Ay'a Yolculuk, Jules Verne (Sayfa 43)
2 /