Ayağın Nerede Oğul Milli Mücadele'nın Çocuk Kahramanları

8,2/10  (14 Oy) · 
35 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.656 gösterim
Kurtuluş Savaşı'nda Türk milleti, genciyle yaşlısıyla,kadınıyla erkeğiyle ,çoluğuyla çocuğuyla yurdunu düşman işgalinden kurtarmak için cephelere koşmuş ve unutulmaz kahramanlıklar yapmışlardır.

Türk tarihi milli mücadele yıllarında, var olma ile yok olma arasında muhteşem direnişlerin altına imzasını atarken, kadın ve erkekler gibi çocuklar da bu mücadelenin içinde yer almışlardır.

Yazar Fazıl Yazıcı, kahraman çocukların milli sorumluluk şuuru içerisinde sergiledikleri fedakârlıkları, sıkıntı ve eziyetleri konu alan yedi hikâyesi ile çıkıyor okuyucunun karşısına...

Bu dev yürekli çocukların hikâyesi, aslında Adana'daki çırpınışın, Erzurum'daki acının, Urfa'daki azmin, Maraş'taki yiğitliğin, Antep'teki mertliğin, Sakarya'daki şahlanışın, Mardin'deki zekânın, Osmaniye'deki çabanın, Gediz'deki destanın da hikâyesidir. Kısaca bir milletin en acı yıllarının hikâyesidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789944766166
 • Yayınevi:
  Yitik Hazine Yayınları
 • Kitabın Türü:
AYNUR 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9 günde

Tiyatroda bir sahne vardır, bir de sahne arkası. Sahnede olanları hepimiz görür ve biliriz. Ancak sahne arkasındaki hazırlıkları, çabaları orada neler yaşandığını bilemeyiz. Hepimizin bildiği bir mücadele vardır:Milli Mücadele. Türkün, kürdün bir olup vatan için mücadelesi.
Bu mücadele sonucu kazanılan bir zafer vardır.
Gördüğümüz, savaş meydanındaki zor şartlarda savaşan mehmetçiklerdir. Bu sahnedir.
Görmediğimiz, Antep, Maraş, Urfa ve birçok memlekette yaşanılan sıkıktılar. Bir zerre barutun ziyan olmaması için didinen kahraman insanlar. Yeri geldiğinde erkek gibi ailesini koruyan, savaş meydanında olmaktan çekinmeyen kadınlar. Annesinin, bacısının namusunu korumak için düşman kovalayan yaşı küçük lakin yüreği büyük çocuklar. İşte bu sahne arkasıdır.
Daha çok yazabilirim, ancak bunları benim anlatmam sizi ne kadar tatmin eder bilemem. Fazıl Yazıcı, Milli Mücadele yıllarının koca yürekli minik kahramanlarını dökmüş kâğıda. En kısa zamanda okumanız dileğiyle...

Başucumda Kitap 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aslına bakarsanız bu da sınıfcak zorlandığımız kitap okuma yarışmasında edindiğim bir kitaptı. Okuma alışkanlığımın olmadığı, tarih kitaplarına karşı önyargılı bir tavrımın olduğu zamanda alıp okumuştum bu kitabı. Okurken de bunca önyargıma kızdığım, neden bu zamana kadar böyle kitapları denememişim ki dediğim bir kitap. Bilirsiniz önyargı kaldırmak zordur. Bunu bu yazar bir kitapla başarabiliyorsa kalkın alkışlayın. Cidden çok etkileyen bir kitap. Bir roman değil. Birçok kahramanca, içler burkan, göz yaşartıcı hikayelerin bütünleştirilmiş, bir araya getirilip sunulmuş hali. Kitaba okulda başlamıştım çünkü sınava çok az bir zaman kalmıştı. Hiçkimsenin elinden düşmüyordu ve herkes pür dikkat, nefessiz okuyordu. İki çocuğun devlet için, özgürlükleri ve hakları için yaptıkları bir kahramanlıkta ve bu olayın sonunda öyle bir gördüm ki kitap okurken gözlerin nasıl yaşarabileceğini. Bitirdikten sonra tarih kitapları almaya başladım ve tekrar tekrar bu kitaba teşekkür ettim. Minnet duydum. Anladım o an bir kitabı okumadan önce önyargıyla yaklaşılmaması gerektiğini.

Ayşe Nur 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap işgal altinda ki Anadolu'nun içler acısı halini anlatıyor. Değil yaşlısı, genci; 8 yaşında ki çocukların dahi 'vatan'ın bu denli bilincinde' olması , cesaretleri yürek burkuyor. Okurken ağladığım ilk kitap budur ve her bir bölümde duyduğum utanç duygusu tarifsizdi. Ne güçlükle kurtardığınız bu vatanın halini gelin şimdi ki gençlere bakın da görün diyerek söylendim durdum..

Mustafa KIVANÇ 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Onlar milli mücadelenin silahsız kahramanları onlar ki toprakta karınca, suda balık kadar çoktular ve bu vatanın nasıl kurtulduğunu yalnızca onlardan öğrenilir.

Merve Nur 
22 May 20:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekten mükemmel bir kitap . Milli mücadele yıllarını çok güzel bir dille anlatıyor. Anlaşılır dili var Herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum

Kitaptan 23 Alıntı

AYNUR 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Zaten mektuplar bir haber vermek derdiyle değil, hayatta olduğunu ispatlamak niyetiyle gönderiliyordu.

Ayağın Nerede Oğul, Fazıl YazıcıAyağın Nerede Oğul, Fazıl Yazıcı
AYNUR 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Mehmet ağır ağır evlerinin yolunu tuttu. Evin kapısını annesi açtı, ayağının olmadığını görünce başındaki örtüyü ağzına götürdü. Dişlerini sıktı, ağlamamak için kendini zor tuttu. Ağlayıp da Mehmet'i üzmek istemedi Anadolu annesi.
Ağzından tek bir cümle kırıntısı orta yere düşüverdi:
-Ayağın nerede oğul?

Ayağın Nerede Oğul, Fazıl YazıcıAyağın Nerede Oğul, Fazıl Yazıcı
AYNUR 
 21 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

1919 senesi Ocak ayında ayazlı bir kış günü Antep (Ayıntap) İngilizlerce işgal edildi. Halk, havanın mı yoksa düşmanın yüzünün mü daha soğuk olduğuna karar veremedi.

Ayağın Nerede Oğul, Fazıl YazıcıAyağın Nerede Oğul, Fazıl Yazıcı
Metin Özdemir 
03 Oca 01:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Vatanın bir sahibi varsa orada işgalciye yer yoktur."

Ayağın Nerede Oğul, Fazıl Yazıcı (Sayfa 116)Ayağın Nerede Oğul, Fazıl Yazıcı (Sayfa 116)
Metin Özdemir 
03 Oca 01:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bahar çiçeklerinin aylarca kar altında kaldıktan sonra yeni yeni uyandıkları bir zamandı.

Ayağın Nerede Oğul, Fazıl Yazıcı (Sayfa 150)Ayağın Nerede Oğul, Fazıl Yazıcı (Sayfa 150)

2'nd Lieutenant
Ağabey neden dümdüz gitmiyoruz da, böyle dolaşıp duruyoruz.Buralara düşman mayın mı döşemiş?
Asker gülerek cevap verdi:
-Belki bir define buluruz diye dolaşıyoruz(!)
Niyazi birşey anlamamıştı Asker devam etti :
-Şaka yapıyorum delikanlı şimdi herkes dümdüz giderse yol olur düşmanın dikkatini çeker,Bu şekilde hepimiz dolanarak ilerliyoruz ki yolumuz bulunmasın.

Ayağın Nerede Oğul, Fazıl Yazıcı (Sayfa 52 - Yitik Hazine)Ayağın Nerede Oğul, Fazıl Yazıcı (Sayfa 52 - Yitik Hazine)
AYNUR 
 29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Mücahitler bir cümlenin sonunda üç nokta ile de kadınlarını anıyorlardı, büyüklerin yanında okunan mektuplarda. Üç noktaydı eşin mektuptaki yeri. Üç nokta ki yeri dağlardan deryalardan büyük...

Ayağın Nerede Oğul, Fazıl Yazıcı (Sayfa 101)Ayağın Nerede Oğul, Fazıl Yazıcı (Sayfa 101)
3 /