Ayakkabı Gurusu (Nike'nin Yaratıcısının Yaşam Öyküsü)

·
Okunma
·
Beğeni
·
601
Gösterim
Adı:
Ayakkabı Gurusu
Alt başlık:
Nike'nin Yaratıcısının Yaşam Öyküsü
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052991909
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike
Çeviri:
Hüseyin Gündoğdu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
1963 yılında babasından elli dolar borç alarak ayakkabı satmaya başladı. Ve bugün otuz milyar dolar değeri olan Nike’yi var etti.

Üniversiteden yeni mezun, genç ve anlam arayışı içerisindeki Phil Knight, babasından borç aldığı elli dolarla şirketini kurar. Misyonu ilk bakışta basit görünür: Japonya’dan yüksek kaliteli ve düşük maliyetli koşu ayakkabıları ithal etmek… Eski aracının bagajından ayakkabılarını satmaya başlayan Knight, ithalata başladığı ilk yılda sekiz bin dolarlık satış yapar. Ve bugün artık Nike’nin yıllık satışı otuz milyar doları buluyor.

Start-up çağı sayılabilecek günümüzde, Knight’ın başarısı büyük bir ders niteliği taşıyor. Ve şirketi Nike’nin o meşhur sembolü artık bir logo olmanın da ötesine geçerek zarafetin ve gücün sembolüne dönüşüp dünyanın hemen her yerinde, herkes tarafından tanınan az sayıdaki ikonlardan biri haline geldi… Bu sıradışı başarı hikâyesinin arkasındaki Phil Knight daima gözlerden uzak, gizemli bir figür olarak kalmıştı. Fakat inanılmaz derecede şaşırtıcı, mütevazı, dobra ve komik otobiyografisiyle onun hakkında birinci elden çok önemli bilgiler edinme fırsatı doğuyor. Ayakkabı Gurusu, Knight’ın yirmi dört yaşında sırt çantasını alıp dünya seyahatine çıkmasını ve yaşamla ilgili büyük sorulara yanıtlar aramasını, büyük bir şirketin çalışanı olmaktansa kabul görenin dışına çıkıp kendine ait bir hayali var etmesini konu ediyor. Bu süreçte aldığı büyük riskler, moral bozan başarısızlıklar, amansız rakipler ve aşılması imkânsız gibi görünen engeller sonucunda da çok güçlü bir ruha sahip Nike doğuyor…


“İşte en sevdiğim kitaplardan biri… Başarıya giden yolun ne olduğunu enine boyuna anlatıyor. Bu yol karmaşık ve tehlikeli. Hatalarla, sonsuz mücadelelerle ve fedakârlıklarla dolu. Knight’a bayılacaksınız.”

-Bill Gates-


“Geçen yıl okuduğum en iyi kitap Phil Knight’ın Ayakkabı Gurusu’ydu. Phil çok iyi bir hikâye anlatıcısı olmasının yanı sıra bilge, zeki ve rekabetçi bir adam.”

-Warren Buffet-


“Phil Knight’ı çocukluğumdan beri biliyorum ama bu kitabı okuyana kadar aslında onu gerçekten tanıyamamışım. Nike nadir bulunan, heyecan verici bir şirket. Bu zamana kadar Nike ürünleri kullansam da o meşhur logonun ardındaki yaratıcılık efsanesini, hayatta kalma gücünü ve zafer tutkusunu bilmiyordum. Sporla, ticaretle, başarı öyküleriyle ve serüvenlerle ilgilenen herkes bu kitabı okumalı.”

-Andre Agassi-


“Bu kitabı okurken yaptığı işe tutkun bir markanın, doğum sancılarından gücünü tüm dünyaya ispatladığı ana kadar yaşadığı dönüm noktalarına tanık oluyorsunuz. Aslında roman gibi akıp gidiyor her şey, karşınızdaki bebek emekleyip ayağa kalkıyor ve tırnaklarıyla kazıyarak rüşdünü ispatlıyor. Ayakkabı Gurusu’nu okumak, Yüzüklerin Efendisi’ni okumak kadar keyifli ve heyecan verici.”

-Complex-


“Sıradışı bir kahramanın, sarsılmaz bir inanç ve kararlılığın, mükemmeliyetçiliğin, bilgeliğin ve hatalardan ders çıkarma kabiliyetinin ne olduğunu anlatan bir kitap. Okudukça anlıyorsunuz ki Nike aslında bir mucize çocuk. Hayatta kalmayı başarmış olması inanılmaz. Ayakkabı Gurusu, onu okuyan herkese ilham verecek.”

-Lisa Genova-


“Okuduğum en iyi ekonomi kitapları ve otobiyografiler arasında Ayakkabı Gurusu açık ara en iyisiydi.”

-Jim Cramer, CNBC-


“Girişimcilik dünyasında bu kadar aydınlatıcı bir kitap daha önce yazılmadı. Büyüleyici bir anı kitabı.”

-Fareed Zakaria-


“Macera dolu bir arayış, eğlenceli ancak tehlikeli dönemeçlerle dolu bir yol. Phil Knight’tan yaratıcılıkla ve yenilikçilikle ilgili öğrenecek çok şey var. Herkesin zihnine kazınan Nike logosunun yaratılış öyküsünü öğrenecek, topluma ayak uyduramayan bir grup ayrıksının nasıl eşsiz ve kalıpları yıkan bir güzelliği var ettiğini okuyacaksınız. Çizgi dışında hayalleri olan herkes için büyük bir kaynak.”

-Michael Spence, Nobel ödüllü ekonomist-


“Nike’nin ilk yıllarına tüm detaylarıyla bakıyor, verilen mücadeleye ve direnişin gücüne hayran kalıyorsunuz. Knight’ın anıları beni bir roman gibi kahkahalara boğdu.”

-Motley Fool-


“Yalnızca başarıya giden yolun değil, o yolda gerekli olan motivasyonun da detaylı bir modeli karşınızda duruyor. Büyük bir hedefin peşinde koşarken akla hayale gelmeyen engellerle karşılaşmanın kaçınılmaz olacağının ve ne pahasına olursa olsun hayallerden vazgeçmemenin hikâyesi.”

-Mic.com-


“Nike’nin kurucusunun, gözlerden hep uzak kalmayı tercih etmiş o çekingen adamın zihnine yolculuk ettiren bir anlatı.”

-Booklist-


“Dünyanın en prestijli şirketlerinden birinin tarihine çok yakından bakma fırsatı… Markayı var eden, daha önce hiç duymadığınız karakterlerle tanışıp harika anılar dinleyeceksiniz.”

-ESPN.com-


“Zorluklardan geçerek kazanılmış bilgelik çok kıymetlidir. Yolunuzu aydınlatacak bir şeylere mi ihtiyacınız var? Öyleyse bu kitabı okuyun.”

-Portland Business Journal Review-


“Ayakkabı Gurusu bir şans, metanet ve ustalık öyküsü. Bir avuç egzantrik karakter simya gibi bir güçle nasıl olduysa birbirini bulup Nike’yi var ediyor. Ortaya çıkan şeye baktıkça bu bir mucize diyorsunuz… İşte karşınızda Phil Knight, onunla baş başasınız, gizlemeye ihtiyaç duymadan her şeyi anlatıyor. Girişimcilikle ilgili ders niteliğinde deneyimlerini ve şirketini var etme sürecinde karşılaştığı engelleri paylaşması paha biçilemez. Bu kitap hakkında konuşacak çok şey var.”

-Abraham Verghese, Gözyaşı Kapısı’nın yazarı-


“Nike’nin kurucusu olan Phil Knight’ın yazdığı Ayakkabı Gurusu girişimciliğin, metanetin, tutkunun ve başarı için gereken sebatkârlığın muhteşem bir hikâyesi.”

-Ivanka Trump-
432 syf.
·27 günde·9/10
Hedefe odaklan,dürüst ol,asla vaz geçme.
Kazanmaktan önce kaybetmediklerinle motive ol.
Farklarını farket,onları parlat. Başkaları için ne anlam ifade ettiğini keşfet.
Ruhunu unutma...Tüm bunların yanında;Kaderi de gözardı etme.
Bütün insanlar özeldir, ama bazıları daha çok özeldir.
Ve son olarak, kolaylık tembelliktir. Birilerinin hayatını kolaylaştırmak için onları
hedefsizleştirmeyin. Mücadele etmek, savaşmak insanın en temel ihtiyaçlarındandır.
Kimsenin elinden bu hakkı almayın.
Hiçbir zafer tesadüfi değildir. Kişisel başarınız ,ailesel kayıba dönüşmesin....

Kitaptan ne anladığımı düşündüm. Ne yazacağımı bu satırlara. Zannettiğimden, daha çok şey okumuşum. Nike'in tarihi yazdığına aldanmayın. Tarihi boyunca kaç sporcuya sponsor olmuş ve o sporcuların ve atletlerin, diğerlerinden sıyrılmak için
ne mücadeleler verdiklerini de öğrendim. Bazen kitapta,bazen not aldıklarımın araştırmasında. Okuması çok keyifli, su gibi akıp gidiyor. zaten başarı hikayesi okumak kimi motive etmez ki? Dili de harika kitabın.... Enerjisini kalbinizde hissettiğiniz şeyi sakın ihmal etmeyin. Bir gün mutlaka size artı olarak geri dönecektir. Tekerlekli sandalyeye mahkum bir atletin, düyanın en ünlü spor makasında satış danışmanlığı nasıl bir ironidir? Kafanızdaki her ne ise, ona gerekli emeği verdiğinizde mutlaka çiçek açacaktır.... Ve şimdinin proje çocuklarına da süper bir değinme var kitapta. Baleden,piyano dersine, yabancı dilden,yüzmeye yetiştirilen yeni nesil çocuklar..... Bunlar ebeveynlerin hedefleri. Peki ya o çocuk? Onun ne olmak istediğini kendine sorduracak biraz zaman bırakabilcek miyiz onlara....
432 syf.
·Beğendi·10/10
tek kelime ile mükemmel bir kitap. çok olmuştu bu kadar güzel kitap okumayalı. Şiddet ile tavsiye ediyorum. sıkılmadan sürekli okumak isteyeceğiniz bir kitap. O kadar basit yazılmış, o kadar heyecan verici ki okurken bu kadar olmaz diyeceksiniz. Bazen düşünecek bazen gülecek bazen duygulanacaksınız :)
Hayal ürünü, gerçek değil.Okumanızı tavsiye etmiyorum.
Nike markasının maratonda hile yapmış kişileri reklamında oynattığını bilen birisiydim, kitap, okuyucuları(müşterileri olduğu gibi) kandırmaya yönelik olabilir diye düşünmüştüm ama gene de okumaya başladım ve 74.sayfaya geldiğimde yanılmadığımı görüp yarıda bıraktım.

74.sayfa;
"Sorun, California'ya nasıl gidileceğiydi.Uçak biletine param kesinlikle yetmezdi.Otomobille gidecek vaktim de yoktu.Ben de her hafta sonu bir asker çantasına Tiger'ları doldurup kırışık asker üniformamı giyinip kasabadaki hava üssüne gidiyordum.Üniformamı gören Jandarmalar San Francisco'ya ya da Los Angeles'a giden ilk askeri nakliye uçağına doğru yürürken bana hiç soru sormadan el sallıyordu."
"İnsanlara işleri nasıl yapacaklarını söyleme, onlara ne yapacaklarını söyle ve sonuçlarıyla seni şaşırtmalarını bekle."
“Yerini korumak icin elinden geldigi kadar kośmalisin. Eger baska bir yere varmak istersen en az bunun iki kati kosmalisin” Lewis Carroll
Ansiklopedi satmayı becerememiş, üstelik hor görülmüştüm. Hisse senedi satmakta daha iyiydim ama orada bulunmak ölüm gibiydi. Peki ayakkabı satmak neden farklıydı? Sonradan anladım ki bu iş satmakla ilgili değildi. Koşmaya inanıyordum ben. İnsanlar dışarı çıkıp günde birkaç kilometre koşarsa dünyanın daha iyi bir yer olacağına ve ayakkabıların koşmak için daha iyi olduğuna inanıyordum. İnancımı hisseden insanlar da bu inancın bir kısmını kendileri için istiyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ayakkabı Gurusu
Alt başlık:
Nike'nin Yaratıcısının Yaşam Öyküsü
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052991909
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike
Çeviri:
Hüseyin Gündoğdu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
1963 yılında babasından elli dolar borç alarak ayakkabı satmaya başladı. Ve bugün otuz milyar dolar değeri olan Nike’yi var etti.

Üniversiteden yeni mezun, genç ve anlam arayışı içerisindeki Phil Knight, babasından borç aldığı elli dolarla şirketini kurar. Misyonu ilk bakışta basit görünür: Japonya’dan yüksek kaliteli ve düşük maliyetli koşu ayakkabıları ithal etmek… Eski aracının bagajından ayakkabılarını satmaya başlayan Knight, ithalata başladığı ilk yılda sekiz bin dolarlık satış yapar. Ve bugün artık Nike’nin yıllık satışı otuz milyar doları buluyor.

Start-up çağı sayılabilecek günümüzde, Knight’ın başarısı büyük bir ders niteliği taşıyor. Ve şirketi Nike’nin o meşhur sembolü artık bir logo olmanın da ötesine geçerek zarafetin ve gücün sembolüne dönüşüp dünyanın hemen her yerinde, herkes tarafından tanınan az sayıdaki ikonlardan biri haline geldi… Bu sıradışı başarı hikâyesinin arkasındaki Phil Knight daima gözlerden uzak, gizemli bir figür olarak kalmıştı. Fakat inanılmaz derecede şaşırtıcı, mütevazı, dobra ve komik otobiyografisiyle onun hakkında birinci elden çok önemli bilgiler edinme fırsatı doğuyor. Ayakkabı Gurusu, Knight’ın yirmi dört yaşında sırt çantasını alıp dünya seyahatine çıkmasını ve yaşamla ilgili büyük sorulara yanıtlar aramasını, büyük bir şirketin çalışanı olmaktansa kabul görenin dışına çıkıp kendine ait bir hayali var etmesini konu ediyor. Bu süreçte aldığı büyük riskler, moral bozan başarısızlıklar, amansız rakipler ve aşılması imkânsız gibi görünen engeller sonucunda da çok güçlü bir ruha sahip Nike doğuyor…


“İşte en sevdiğim kitaplardan biri… Başarıya giden yolun ne olduğunu enine boyuna anlatıyor. Bu yol karmaşık ve tehlikeli. Hatalarla, sonsuz mücadelelerle ve fedakârlıklarla dolu. Knight’a bayılacaksınız.”

-Bill Gates-


“Geçen yıl okuduğum en iyi kitap Phil Knight’ın Ayakkabı Gurusu’ydu. Phil çok iyi bir hikâye anlatıcısı olmasının yanı sıra bilge, zeki ve rekabetçi bir adam.”

-Warren Buffet-


“Phil Knight’ı çocukluğumdan beri biliyorum ama bu kitabı okuyana kadar aslında onu gerçekten tanıyamamışım. Nike nadir bulunan, heyecan verici bir şirket. Bu zamana kadar Nike ürünleri kullansam da o meşhur logonun ardındaki yaratıcılık efsanesini, hayatta kalma gücünü ve zafer tutkusunu bilmiyordum. Sporla, ticaretle, başarı öyküleriyle ve serüvenlerle ilgilenen herkes bu kitabı okumalı.”

-Andre Agassi-


“Bu kitabı okurken yaptığı işe tutkun bir markanın, doğum sancılarından gücünü tüm dünyaya ispatladığı ana kadar yaşadığı dönüm noktalarına tanık oluyorsunuz. Aslında roman gibi akıp gidiyor her şey, karşınızdaki bebek emekleyip ayağa kalkıyor ve tırnaklarıyla kazıyarak rüşdünü ispatlıyor. Ayakkabı Gurusu’nu okumak, Yüzüklerin Efendisi’ni okumak kadar keyifli ve heyecan verici.”

-Complex-


“Sıradışı bir kahramanın, sarsılmaz bir inanç ve kararlılığın, mükemmeliyetçiliğin, bilgeliğin ve hatalardan ders çıkarma kabiliyetinin ne olduğunu anlatan bir kitap. Okudukça anlıyorsunuz ki Nike aslında bir mucize çocuk. Hayatta kalmayı başarmış olması inanılmaz. Ayakkabı Gurusu, onu okuyan herkese ilham verecek.”

-Lisa Genova-


“Okuduğum en iyi ekonomi kitapları ve otobiyografiler arasında Ayakkabı Gurusu açık ara en iyisiydi.”

-Jim Cramer, CNBC-


“Girişimcilik dünyasında bu kadar aydınlatıcı bir kitap daha önce yazılmadı. Büyüleyici bir anı kitabı.”

-Fareed Zakaria-


“Macera dolu bir arayış, eğlenceli ancak tehlikeli dönemeçlerle dolu bir yol. Phil Knight’tan yaratıcılıkla ve yenilikçilikle ilgili öğrenecek çok şey var. Herkesin zihnine kazınan Nike logosunun yaratılış öyküsünü öğrenecek, topluma ayak uyduramayan bir grup ayrıksının nasıl eşsiz ve kalıpları yıkan bir güzelliği var ettiğini okuyacaksınız. Çizgi dışında hayalleri olan herkes için büyük bir kaynak.”

-Michael Spence, Nobel ödüllü ekonomist-


“Nike’nin ilk yıllarına tüm detaylarıyla bakıyor, verilen mücadeleye ve direnişin gücüne hayran kalıyorsunuz. Knight’ın anıları beni bir roman gibi kahkahalara boğdu.”

-Motley Fool-


“Yalnızca başarıya giden yolun değil, o yolda gerekli olan motivasyonun da detaylı bir modeli karşınızda duruyor. Büyük bir hedefin peşinde koşarken akla hayale gelmeyen engellerle karşılaşmanın kaçınılmaz olacağının ve ne pahasına olursa olsun hayallerden vazgeçmemenin hikâyesi.”

-Mic.com-


“Nike’nin kurucusunun, gözlerden hep uzak kalmayı tercih etmiş o çekingen adamın zihnine yolculuk ettiren bir anlatı.”

-Booklist-


“Dünyanın en prestijli şirketlerinden birinin tarihine çok yakından bakma fırsatı… Markayı var eden, daha önce hiç duymadığınız karakterlerle tanışıp harika anılar dinleyeceksiniz.”

-ESPN.com-


“Zorluklardan geçerek kazanılmış bilgelik çok kıymetlidir. Yolunuzu aydınlatacak bir şeylere mi ihtiyacınız var? Öyleyse bu kitabı okuyun.”

-Portland Business Journal Review-


“Ayakkabı Gurusu bir şans, metanet ve ustalık öyküsü. Bir avuç egzantrik karakter simya gibi bir güçle nasıl olduysa birbirini bulup Nike’yi var ediyor. Ortaya çıkan şeye baktıkça bu bir mucize diyorsunuz… İşte karşınızda Phil Knight, onunla baş başasınız, gizlemeye ihtiyaç duymadan her şeyi anlatıyor. Girişimcilikle ilgili ders niteliğinde deneyimlerini ve şirketini var etme sürecinde karşılaştığı engelleri paylaşması paha biçilemez. Bu kitap hakkında konuşacak çok şey var.”

-Abraham Verghese, Gözyaşı Kapısı’nın yazarı-


“Nike’nin kurucusu olan Phil Knight’ın yazdığı Ayakkabı Gurusu girişimciliğin, metanetin, tutkunun ve başarı için gereken sebatkârlığın muhteşem bir hikâyesi.”

-Ivanka Trump-

Kitabı okuyanlar 49 okur

  • Alper Tüzün
  • Oğuz Güldağ
  • Rahmi Hücümenoğlu
  • Kübra aslan
  • Enes
  • Ömer genç
  • Sibel Aras
  • Emir Buğra Şahin
  • Enes Baki
  • Ayşe Nur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60 (9)
9
%13.3 (2)
8
%20 (3)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%6.7 (1)