Ayaktopu, Futbolun Öyküsü

Alfred Wahl

Ayaktopu, Futbolun Öyküsü Konusu

Futbol, tüm dünyayı peşinden sürükleyen ve milyarlarca insanın tutkuyla bağlandığı bir spor. YKY?nin Genel Kültür serisinden çıkan Ayaktopu adlı kitap ?sporların kralı? olan futbolun dününü ve bugününü anlatıyor. Hafızalarda yer etmiş muhteşem fotoğraflarla kaçırılmayacak bir kitap.
Çevirmen:
Cem İleri
Cem İleri
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 5 dk.Sayfa Sayısı: 144Yayınlanma Tarihi: 2005Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9750809203Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Türler:

Puan

710 üzerinden
3 Puan · 1 İnceleme

Ayaktopu, Futbolun Öyküsü Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Uğur Sünmez

Uğur Sünmez

@_helbestvan_
·
27 Eylül 2021 00:14
7/10 puan verdi
Kitabın yazıldığı dönemde Messi ve Ronaldo gibi isimlerin henüz futbol dünyasında yer almıyor oluşunun yanı sıra yazarımız Ronaldinho, Eto'o, Pirlo, Eusebio, Hagi, Del Piero, Metin Oktay, Rivaldo, Van basten ve Zico gibi bir çok efsaneden hiç bahsetmiyor. Şahsen bir futbol kitabı içinde bu efsanelere hiç yer verilmemiş olmasına şaşırdım. Futbol tarihini anlatan bu kitap sizi geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor. Futbolun insanlar, politika, kültür gibi noktalarda ne kadar etkili olduğunu da bu kitapla bir kez daha görüyorsunuz. Anlatım dili ve nostaljik bir yolculuk hissi uyandıran fotoğrafları ile bir belgesel tadı veriyor. Futbolun aslında eski çağlardan kalma gladyatörlerin yerini aldığını ve insanların koca stadyumları nefretlerini, sinir, streslerini atmak için doldurduklarını, futboldaki holiganizmin ne kadar çok ölüme ve hatta bazı ülkeler arasında politik kriz ve savaşlara yol açtığını bu kitapla öğrenmiş oldum. Belgesel ve tarih severlere bu kitabı öneririm. Ve kitapta, futbolla yatıp kalkan bir ülke olan Türkiye'den de hiç bahsedilmemiş olması yine işin komik tarafı diyebiliriz :)
43 etkileşim

Yazar Hakkında

Alfred Wahl
Alfred WahlYazar · 1 kitap
Alfred Wahl, Colmar, 1938 doğumlu Fransız tarihçisi. Metz Üniversitesi’nde çağdaş tarih profesörüdür. Almanya üzerine uzmanlaşmış olan yazar, bunun yanı sıra, kendini futbol tarihi araştırmalarına adayan ilk tarihçilerden biridir. Fransa’da ve yabancı dergilerde birçok makalesi yayınlanmıştır. Fransa futbol tarihiyle ilgili ilk önemli araştırmanın yazarıdır: Les Archives du football (1880-1980) (Gallimard, 1989, “Arşiv” dizisi). Pierre Lanfranchi ile birlikte, Les Footballeurs professionnels des années trente à nos jours’u yayınlamıştır (Hachette 1995).

Ayaktopu, Futbolun Öyküsü Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör

Ayaktopu, Futbolun Öyküsü İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok