Ayaşlı ile Kiracıları

7,1/10  (88 Oy) · 
352 okunma  · 
63 beğeni  · 
1.790 gösterim
Memduh Şevket Esendal'ın Bütün Eserleri dizisinin ilk kitabı olan "Ayaşlı ile Kiracıları", yazarın en önemli yapıtlarından biridir. 1946'da CHP Roman Ödülü'nü de alan yapıtta, Memduh Şevket Esendal cumhuriyetin ilk yıllarındaki Ankara'dan bir kesit sunar. Eğitimleri, uğraşları, dünya görüşleri farklı insanların ilişkilerini büyük bir ustalıkla sergiler. Romandaki kişilerde, dönemin bütün özelliklerini yansıtmaktadır. Memduh Şevket Esendal, bireysel öğelerden bir bütüne ulaşmanın en güzel örneğini vermektedir...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789754940510
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
05 Haz 15:45 · Kitabı okudu

Ayaşlının 9 odali evinin her odasini kiralayan insanlarin yasamlarinin anlatıldığı bir kitap. Şöyle bir durum var. Günümüz yazarlari çoğu yuksek eğitimli donanimli olmasina ragmen 1930lu yillarda memduh sevket esendalin yazdigi roman kadar ahenkli turkce kullanamiyor. Şimdiki Türk yazarlarin geneli böyle. Sirf sayfalar artsin diye konuyu gereksiz yere uzatiyorlar. Ancak bu roman anlasilir bir dille uzatmadan saptirilmadan yazilmis

insan_okur 
 23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Merhaba 1000 Kitap Ailesi.

Küçük bir anekdot ile başlamak istedim incelememe. Bu kadar kitap varken bu kitabı nereden buldun da okudun diyebilirsiniz. Ortaokulda okurken Türkçe öğretmenimin bana ödev verdiği; benim ise kütüphaneye gidip roman özetleri kitabından özetini çalıp; öğretmene verdiğim roman olması. İçimde bir pişmanlık o zamandan beri vardı. Karşıma çıkınca hemen aldım ve okudum.

Kitap oldukça eski bir kitap. 1934’de basılmış. Milli Eğitim tavsiyeli 100 Temel eser içerisinde bulunan bir roman. Önce kitap olarak, sonra gazetede bölümler halinde, en son TRT’de dizi olarak çekilmiş bir kitap.

Yazarın diline gelirsek; akıcı ve anlaşılır bir dil kullanmış. 1934 yılında yazılmış olmasına rağmen o kadar güzel bir anlatım mevcut şaşırdım. O zamanın diğer yazarlarına göre kıyaslarsak eski kelimeler kullanmamış pek. Karakterler ve olaylar gerçeğe çok yakın; doğal ve abartısız bir dilden oluşuyor. Bu yüzden gerçek anıları okuyormuş gibi bir tat bırakıyor. Çoğunlukla diyaloglardan oluşuyor. Karşılıklı konuşmalarla başlıyor ve bitiyor.

Konusu Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında; başkent Ankara’da geçiyor. Bir apartman dairesinin dokuza bölünmüş odalarının içinde oturan; insanların hayatlarını gerçekçi gözle, sadelik ve içtenlikle, rahat, zoraki betimlemeler kullanmadan, temiz ve doğal bir dil kullanılarak anlatılmış hikâyesinden oluşuyor. Yıkılan bir düzenden yeni bir toplum düzenine geçmenin sarsıntıları arasında bocalayan; farklı tabaka ve sıradan insanlardan oluşan bu roman, hem bir sosyal hayata eleştiri hem de ahlak kurallarını ele alıyor. Batılılaşma sorununun ve manevi değerlerdeki bozuluşun topluma yansımasını anlatmakta. İçerisinde çok fazla ahlak kurallarını özetleyen, bize tatlı dille olması gerekeni anlatan konuşmalardan oluşan cümleler mevcut. Alkol, kumar, uyuşturucu, dedikoduculuk, paraya düşkünlük, çıkarcılık, bencillik, sorumsuzluk gibi konulara bol bol değinmiş. . Cumhuriyet dönemi yaşayışı hakkında o yıllarda başlayan ve bugüne kadar gelen bozukluklar hakkında bilgi sahibi olmak isteyecekler için hoş bir eser. Okurken karşınızda ülkemizin gerçeklerinin farkına vardıran bir roman.

Başlarda beni sarmasa da ortalarda hareket kazanıp sonu güzel olan bir roman. Sakin sakin irdeleyerek okursanız tadına varacağınıza inanıyorum. Önceki okuduğum kitaplara nazaran biraz daha az beğendiğimi itiraf edebilirim. Belki sizlerin çok hoşuna gidebilir. Tavsiye ediyorum ama beklentiniz de yüksek olmasın. Başlarda sıkabilir ama ortaları güzel, sonu ise çok güzel. Alıntım ise " İnsan sevmek ne demek olduğunu unutuyor da beni seviyorlar diye kendini avutuyor ! "

İyi Okumalar 1000 Kitap Ailesi…

Ayaşlı ile Kiracıları benzeri kitaplar

Şeyma 
 24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Edebiyatımızdaki önemli "durum" öykücülerimizden M.Ş. Esendal bu romanda bir olaydan ziyade Ankara'da bir apartmanda oturan kiracıların hayatlarından kesitler sunmuş. O yılların insanlarını anlamak adına güzel bir kitap. Bu insanların hayatlarını bize, ismi hiç geçmeyen bir karakter kendi ağzından anlatıyor. Yazarın dili çok güzel, tertemiz bir Türkçe. Kolay okunuyor, bol diyalog içeren bir kitap. Durum öykülerini sevmeyenler için biraz sıkıcı gelebilir ama tavsiye ederim.

DERUN-İ KİTAP 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Türk yazarları ile daha doğrusu eski Türk yazarları ile yeni yeni tanışıyorum. Yeni çıkan yazarları okudum ve beğenmiyorum maalesef. Bu yüzden artık Türk yazarlarının kitaplarını okumaya başladığım zaman hep bir tereddüt var içimde. Esendal' ın kitabı sade bir dille yazılmış ve çok iyi bir kitap. Türkiye'de eski yazarlar okunmalı diye düşünüyorum. Bu kitapta Cumhuriyet döneminde bir evde kiracıların değişik hayat görüşlerini, değişik karakter ve kaderlerini okuyacaksınız.

Zülal Tabak 
01 Nis 15:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Memduh Şevket ESENDAL'ın cumhuriyetin ilk zamanlarını anlattığı bir kitap. Olaylar 9 odalı bir dairede geçiyor. Dönemin yaşayışı ve kültürü ile bilgi edinmek oldukça mümkün

Neslihan Altay 
11 Eyl 19:40 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Bu kitap da kiracıların maddiyattan daha çok manevi yönü üzerinde durulmuş, yaşadıkları hayatlar kendisi de kiracı olan baş karakterin dilinden anlatılmıştır.Baş karakter ayrıca karakter analizleri de yapmış, herkesin birbirinden haberi olduğu komşuluk ilişkilerine değinmiş ve bu ilişkiler sonucu kendi özel hayatında da tanıştığı kişi ile mutluluğa ulaşmış olup romanın sonunda hem yakınları olan kiracılar hem de sonradan tanıştığı kiracılara iyi davranan Ayaşlı' nın ölümüyle sonlanmıştır.

Ufuk Demir 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ayaşlı İbrahim Efendi'nin, evinin odalarını farklı insanlarlara kiralamasını, farklı kültürlerden, farklı görüşlerden insanların birbirleriyle olan etkileşimini ve iletişimini anlatıyor. Kitapta karakter eksikliği yaşamayacaksınız, bolca karakter var.

elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk Edebiyatının çok güzel eserlerinden biri Ayaşlı ve kiracıları...eğitimleri uğraşları hayata bakışları farklı insanların dünyasına gireceksiniz....

Zülfü Demir 
07 Eki 23:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Memduh Şevket Esendal Bütün Eserleri' dizisinin ilk kitabı olan 'Ayaşlı ile Kiracıları', yazarın en önemli yapıtlarından biridir. 1946 CHP Roman Ödülü'nü de alan yapıtta Memduh Şevket Esendal, cumhuriyetin ilk yıllarındaki Ankara'dan bir kesit sunar. Eğitimleri, uğraşları, dünya görüşleri farklı insanların ilişkilerini büyük bir ustalıkla sergiler; onların kişiliklerinde, dönemin bütün özelliklerini yansıtır. Memduh Şevket Esendal, Ayaşlı ile Kiracıları'nda olduğu gibi diğer romanlarında ve öykülerinde de, bireysel öğelerden bir bütüne ulaşmanın en güzel örneğini verir. Yalın ve akıcı bir dili vardır. Haklı olarak yazın tarihimizde önemli bir yer edinmiştir.

SAKINCALI PIYADE 
16 Tem 16:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ayaşlı ve Kiracıları Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının genel itibarı ile ilk eserlerinden biri sayılır bu kitap okura zamanın ruhunu anlamak için çok güzel betimlemeler manzaralar gözlemler sunar. zevkle okunacak okunduktan sonrada içindeki durumu gayette oturduğunuz apartmanda sokakta mahallede birebir gözlemle görebileceğiniz bir eser o günden bu güne değişen pek şey yok. Gerçi artık daha hoş görüsüz daha kaba daha kavgacıyız ama olsun. okuyun efendim

2 /

Kitaptan 33 Alıntı

DERUN-İ KİTAP 
 07 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayatın en fena zamanları insanın kendini beğenmediği zamanlardır.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160)
insan_okur 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Severim. Niçin? Bunun niçini yok. O da beni sever, onun sevgisinin de niçini yoktur. İşte sevgi bu. Kalanı yalan. Kalanını biz uydururuz.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160 - Bilgi Yayınevi)
insan_okur 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Doğrusu da gitmek istemiyordum. Bilmem böyle bir kırgınlığım var. Her yer bana boş ve hüzünlü geliyor. Yeryüzü bana eskimiş görünüyor, her yeri toz kaplamış. Bundan evvel özenip yazmaya başladığım bir eserin müsveddeleri de masanın üstünde tozlanıyor. Sevmek, sevilmek de boş! İnsan korkunç bir yalnızlık içindedir. Kimsenin ne düşündüğünü bilemezsiniz! Bu yalnızlığı ben her zaman duymam.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 193 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 193 - Bilgi Yayınevi)
insan_okur 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

- Adam sen de! Öylesinin sevmesinden ne olacak. Daha çocuk desen çocuk ! Sizden genç. Genç adamın sevgisine inan olur mu?

- Ya, demek gençlerin sevgisine inanılmaz ha?

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 39 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 39 - Bilgi Yayınevi)
insan_okur 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

- Bana sorar mısın sen: Böyle geceleri de yaşadım diye hayat defterine yazmamalı !..

- Bunlar ne laflar canım, yaz yazma yaşayacak değil misin? Yazarsan ne olur, yazmazsan ne olacak?

- Kendi kendini aldatmış olursun.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 173 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 173 - Bilgi Yayınevi)
insan_okur 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yanlış var, bugün "eğlenmek" mesele değil "evlenmek" bir hadisedir.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 154 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 154 - Bilgi Yayınevi)
insan_okur 
 21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsan sevmek ne demek olduğunu unutuyor da beni seviyorlar diye kendini avutuyor!

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160 - Bilgi Yayınevi)
insan_okur 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Politika böyledir; her fırsattan istifade! Sesli sözlü, hareketli, canlı bir millet olmak için her ne yapmak lazımsa hepsini bu millet yapacak. Bunu şiirinde, şarkısında, türküsünde, yazısında, halkın gözüne, kulağına, beynine söylemek, bağırmak, anlatmak lazımdır! Bunun için her toplantıdan, her insan kalabalığı olan yerden istifadeyi kaçırmamalıdır.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 243 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 243 - Bilgi Yayınevi)
DERUN-İ KİTAP 
 07 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Senin sesine aşık olmuş.
- Ben türkü bilmem, şarkı söylemem, benim sesimi nerede duymuş?
-Konuşma sesine be!

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 94)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 94)
4 /