Ayaşlı ile Kiracıları

6,7/10  (44 Oy) · 
205 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.269 gösterim
Memduh Şevket Esendal'ın Bütün Eserleri dizisinin ilk kitabı olan "Ayaşlı ile Kiracıları", yazarın en önemli yapıtlarından biridir. 1946'da CHP Roman Ödülü'nü de alan yapıtta, Memduh Şevket Esendal cumhuriyetin ilk yıllarındaki Ankara'dan bir kesit sunar. Eğitimleri, uğraşları, dünya görüşleri farklı insanların ilişkilerini büyük bir ustalıkla sergiler. Romandaki kişilerde, dönemin bütün özelliklerini yansıtmaktadır. Memduh Şevket Esendal, bireysel öğelerden bir bütüne ulaşmanın en güzel örneğini vermektedir...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789754940510
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
 23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Merhaba 1000 Kitap Ailesi.

Küçük bir anekdot ile başlamak istedim incelememe. Bu kadar kitap varken bu kitabı nereden buldun da okudun diyebilirsiniz. Ortaokulda okurken Türkçe öğretmenimin bana ödev verdiği; benim ise kütüphaneye gidip roman özetleri kitabından özetini çalıp; öğretmene verdiğim roman olması. İçimde bir pişmanlık o zamandan beri vardı. Karşıma çıkınca hemen aldım ve okudum.

Kitap oldukça eski bir kitap. 1934’de basılmış. Milli Eğitim tavsiyeli 100 Temel eser içerisinde bulunan bir roman. Önce kitap olarak, sonra gazetede bölümler halinde, en son TRT’de dizi olarak çekilmiş bir kitap.

Yazarın diline gelirsek; akıcı ve anlaşılır bir dil kullanmış. 1934 yılında yazılmış olmasına rağmen o kadar güzel bir anlatım mevcut şaşırdım. O zamanın diğer yazarlarına göre kıyaslarsak eski kelimeler kullanmamış pek. Karakterler ve olaylar gerçeğe çok yakın; doğal ve abartısız bir dilden oluşuyor. Bu yüzden gerçek anıları okuyormuş gibi bir tat bırakıyor. Çoğunlukla diyaloglardan oluşuyor. Karşılıklı konuşmalarla başlıyor ve bitiyor.

Konusu Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında; başkent Ankara’da geçiyor. Bir apartman dairesinin dokuza bölünmüş odalarının içinde oturan; insanların hayatlarını gerçekçi gözle, sadelik ve içtenlikle, rahat, zoraki betimlemeler kullanmadan, temiz ve doğal bir dil kullanılarak anlatılmış hikâyesinden oluşuyor. Yıkılan bir düzenden yeni bir toplum düzenine geçmenin sarsıntıları arasında bocalayan; farklı tabaka ve sıradan insanlardan oluşan bu roman, hem bir sosyal hayata eleştiri hem de ahlak kurallarını ele alıyor. Batılılaşma sorununun ve manevi değerlerdeki bozuluşun topluma yansımasını anlatmakta. İçerisinde çok fazla ahlak kurallarını özetleyen, bize tatlı dille olması gerekeni anlatan konuşmalardan oluşan cümleler mevcut. Alkol, kumar, uyuşturucu, dedikoduculuk, paraya düşkünlük, çıkarcılık, bencillik, sorumsuzluk gibi konulara bol bol değinmiş. . Cumhuriyet dönemi yaşayışı hakkında o yıllarda başlayan ve bugüne kadar gelen bozukluklar hakkında bilgi sahibi olmak isteyecekler için hoş bir eser. Okurken karşınızda ülkemizin gerçeklerinin farkına vardıran bir roman.

Başlarda beni sarmasa da ortalarda hareket kazanıp sonu güzel olan bir roman. Sakin sakin irdeleyerek okursanız tadına varacağınıza inanıyorum. Önceki okuduğum kitaplara nazaran biraz daha az beğendiğimi itiraf edebilirim. Belki sizlerin çok hoşuna gidebilir. Tavsiye ediyorum ama beklentiniz de yüksek olmasın. Başlarda sıkabilir ama ortaları güzel, sonu ise çok güzel. Alıntım ise " İnsan sevmek ne demek olduğunu unutuyor da beni seviyorlar diye kendini avutuyor ! "

İyi Okumalar 1000 Kitap Ailesi…

Şeyma 
 24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Edebiyatımızdaki önemli "durum" öykücülerimizden M.Ş. Esendal bu romanda bir olaydan ziyade Ankara'da bir apartmanda oturan kiracıların hayatlarından kesitler sunmuş. O yılların insanlarını anlamak adına güzel bir kitap. Bu insanların hayatlarını bize, ismi hiç geçmeyen bir karakter kendi ağzından anlatıyor. Yazarın dili çok güzel, tertemiz bir Türkçe. Kolay okunuyor, bol diyalog içeren bir kitap. Durum öykülerini sevmeyenler için biraz sıkıcı gelebilir ama tavsiye ederim.

DERUN-İ KİTAP 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Türk yazarları ile daha doğrusu eski Türk yazarları ile yeni yeni tanışıyorum. Yeni çıkan yazarları okudum ve beğenmiyorum maalesef. Bu yüzden artık Türk yazarlarının kitaplarını okumaya başladığım zaman hep bir tereddüt var içimde. Esendal' ın kitabı sade bir dille yazılmış ve çok iyi bir kitap. Türkiye'de eski yazarlar okunmalı diye düşünüyorum. Bu kitapta Cumhuriyet döneminde bir evde kiracıların değişik hayat görüşlerini, değişik karakter ve kaderlerini okuyacaksınız.

Ufuk Demir 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ayaşlı İbrahim Efendi'nin, evinin odalarını farklı insanlarlara kiralamasını, farklı kültürlerden, farklı görüşlerden insanların birbirleriyle olan etkileşimini ve iletişimini anlatıyor. Kitapta karakter eksikliği yaşamayacaksınız, bolca karakter var.

elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk Edebiyatının çok güzel eserlerinden biri Ayaşlı ve kiracıları...eğitimleri uğraşları hayata bakışları farklı insanların dünyasına gireceksiniz....

Kitap okumak 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yepyeni bir ülke, yeni bir başkent ve tüm bu yeniliklere uyum sağlamaya çalışan insanların öyküsü. Dilin sadeliği ve akıcılığı romanı daha hızlı okunur kılıyor. Anlatılanlar ülke aydınımızın bir dönem kendi yaşadıklarından derlenmiş. Bu da kitabı daha çekici kılıyor.

Dilan duran 
19 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cumhuriyetin ilk yıllarında kaleme alınan, o dönemi romanlaştırarak anlatan Esendal kitabı. O dönemki sosyal yapıyı anlamak için okunabilir.

Tuğba Gülbaş 
29 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Zevkle okuduğum kitaplardan biri. Eski edebiyata ilgisi olanların dikkatini çekebilir.

göksal gülyas 
 10 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

ilk okuduğum kitaplardan her okuduğum kitapta biraz ararım bu anlatımı.

serdar şahin 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Türk edebiyatında ismini defalarca duyduğum Memduh Şevket Esendal'a nihayet kavuşmuş bulunuyorum. Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde Ankara'da geçen bir hikaye var kitapta. Büyük bir evin odalarını kiralayan Ayaşlı İbrahim Efendi'nin kiracılarından biri olan yazarımız/anlatıcımız bu evde farklı farklı insanların, bireylerin birbirleriyle olan ilişkilerini gözler önüne seriyor. En başta yalın ve süssüz diliyle kafamda acaba basit bir kitap mı diye şüpheler uyandıran kitap ilerledikçe sarmaya başladı. Sanki güzel, sıcacık bir Türk filmi izliyor gibi oldum. İnsanlar, farklı karakterler, kadın-erkek ilişkileri, her insanın farklı bir hayat hikayesine sahip olması gibi unsurları güzelce harmanlamış kitap. Kitabı bitirdiğimde sanki Bizim Ev, Gülen Gözler gibi sıcak bir Türk filmini izlemiş gibi oldum. Diğer kitaplarındaki tarzı nedir bilmiyorum ama bu kitabı bitirdikten sonra daha fazla Memduh Şevket Esendal okumalıyım dedim.

2 /

Kitaptan 28 Alıntı

DERUN-İ KİTAP 
 07 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayatın en fena zamanları insanın kendini beğenmediği zamanlardır.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160)
KeMâL 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Severim. Niçin? Bunun niçini yok. O da beni sever, onun sevgisinin de niçini yoktur. İşte sevgi bu. Kalanı yalan. Kalanını biz uydururuz.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160 - Bilgi Yayınevi)
KeMâL 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Doğrusu da gitmek istemiyordum. Bilmem böyle bir kırgınlığım var. Her yer bana boş ve hüzünlü geliyor. Yeryüzü bana eskimiş görünüyor, her yeri toz kaplamış. Bundan evvel özenip yazmaya başladığım bir eserin müsveddeleri de masanın üstünde tozlanıyor. Sevmek, sevilmek de boş! İnsan korkunç bir yalnızlık içindedir. Kimsenin ne düşündüğünü bilemezsiniz! Bu yalnızlığı ben her zaman duymam.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 193 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 193 - Bilgi Yayınevi)
KeMâL 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

- Bana sorar mısın sen: Böyle geceleri de yaşadım diye hayat defterine yazmamalı !..

- Bunlar ne laflar canım, yaz yazma yaşayacak değil misin? Yazarsan ne olur, yazmazsan ne olacak?

- Kendi kendini aldatmış olursun.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 173 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 173 - Bilgi Yayınevi)
KeMâL 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

- Adam sen de! Öylesinin sevmesinden ne olacak. Daha çocuk desen çocuk ! Sizden genç. Genç adamın sevgisine inan olur mu?

- Ya, demek gençlerin sevgisine inanılmaz ha?

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 39 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 39 - Bilgi Yayınevi)
KeMâL 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yanlış var, bugün "eğlenmek" mesele değil "evlenmek" bir hadisedir.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 154 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 154 - Bilgi Yayınevi)
KeMâL 
 21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsan sevmek ne demek olduğunu unutuyor da beni seviyorlar diye kendini avutuyor!

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160 - Bilgi Yayınevi)
KeMâL 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Politika böyledir; her fırsattan istifade! Sesli sözlü, hareketli, canlı bir millet olmak için her ne yapmak lazımsa hepsini bu millet yapacak. Bunu şiirinde, şarkısında, türküsünde, yazısında, halkın gözüne, kulağına, beynine söylemek, bağırmak, anlatmak lazımdır! Bunun için her toplantıdan, her insan kalabalığı olan yerden istifadeyi kaçırmamalıdır.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 243 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 243 - Bilgi Yayınevi)
KeMâL 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Doktor, mektup yazacaktı, ne yazmış, dedi.

- Senin çocuğun varmış da, niye söylemiyorsun, dedim.

- Nesini söyleyeyim? Başıma bir kazadır geldi, dedi, ben onu düştü sanıyordum, düşmemiş. Hekim, görünce anladı.

Biraz durduktan sonra,

- Hekim ne yazıyor, diye sordu.

- Hekim diyor ki, çocuk düşerse, anasını da beraber mezara sokar.

- Aman hekimler hep öyle söylerler, bir şeycik olmaz. İstanbul'da olsaydı, ben onu çoktan aldırtırdım. On yedi liraya alıyorlar. Burada otuz beş istiyorlar. O doktor sizin arkadaşınız, ne olur, sevabına beni kurtarsın!

- Ben yapamam kızım; can pazarı bu.

- E, ben şimdi her gün ölüyorum ya? Acıyorsanız bugün de acıyınız.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 35 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 35 - Bilgi Yayınevi)
DERUN-İ KİTAP 
 07 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Senin sesine aşık olmuş.
- Ben türkü bilmem, şarkı söylemem, benim sesimi nerede duymuş?
-Konuşma sesine be!

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 94)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 94)
3 /