Ayçöreği ve Denizyıldızı

8,5/10  (11 Oy) · 
66 okunma  · 
12 beğeni  · 
682 gösterim
Bir adam var bilir misiniz? Her gece deniz ilk dalgalarla uyanana değin, umutları, hüzünleri, bekleyişleri ve ruhun ışığını, eski kitapların hamuruna katarak rengarenk ayçörekleri yaratan; özgürlük adına, barış adına, emek adına...

Peki, hiç yediniz mi onun bu sihirli ayçöreklerinden? Eğer kocaman bir parça ısıracak olursanız, kendinizi bir anda, küçücük ışıklardan oluşmuş bir gemide bulabilirsiniz; minareler arasında uyuyan bir mahyaya yelken açmış... Belki de birdenbire duyuverirsiniz tulumbacıların o alevlenen şarkılarını; cariyelerin aklına başından alan... Ya da bir tarlanın başucundan, koşarak geliverir yanınıza bir korkluk -emeğin bu en eski koruyucularından sevimli ve cesur varlık- ve onunla elele gidersiniz miting alanlarına, yine kucaklamaya; sevgiyi, alınterini, kardeşliği... Korkmayın sakın, başınızın üzerinden ansızın uçuverirse bir cadı; kaçmaktadır belki o da yakılmaktan...

Sunay Akın 'Ayçöreği ve Denizyıldızı'nı yine bir filozof zekası ve inceliğini, bir çocuğun kalbi, bir şairin duyarlılığı ve bir serüvencinin düşgücüyle sunuyor bizlere. Kitabın her lokması; yaşamın bir başka ucu, dünyanın bir başka köşesi...

'Ayçöreği ve Denizyıldızı' tam bir Sunay Akın'sal deneme... Ama kitaptaki her denemenin sonunu, bir roman okuyormuşcasına merakla beklediğiniz için; yazılanlar belki bir roman, dizelere yansımış, neredeyse hiçbir gerçek kalmadığı için dünyada; belki de bir şiir tüm yazdıkları. Yine de her şeyden önce, çok düşünen, merak eden, araştıran, kolay ikna olmayan bir kitap gezgininin görüp keşfettikleriyle dolu, bambaşka bir iklim bulutu bir yapıt...

Kitabı okuyup bitirdikten sonra bazı geceler 'Anne Frank'ın solgun şarkılarıyla uyanacaksınız uykularınızdan... Ve birlikte, ayışığında titreyen bir kumsalda bulacaksınız kendinizi... İşte o an, eğilip deniz yıldızlarını topladığını göreceksiniz 'Anne Frank'ın... Sabahın ışıklarıyla, hiç beklemedikleri bir anda, onlar da yanıp kül olmasınlar diye..

Yeşim Saygın Armutak

(Arka Kapak)
KeMâL 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Her zamanki Sunay Akın klasiği. Tarihi hikayeleri edebiyat ve şiirlerle
süslemiş, akıcı bir dille bezenmiş bir eser. Bazı hikayeleri okurken şaşırmamak elde değil. İnce noktalara çok iyi değiniyor yazar. Diline zaten lafım yok. Bu kısa kısa hikayeleri okuyarak tarihe ışık tutmamamızı sağlayan bu kitap 238 sayfa olarak gözükse de kısacık bir kitap. Konu olarak ise not aldığım kadarıyla;
- Anne Frank ve günlükleri
- Madımak olayları
- Faşizm, Nazizim ve Yahudi Soykırımı
- Cemal Süreya ile ilgili bir çok anı
- Nazım Hikmet ile ilgili bir çok anı
- Uçmak, Heykelcilik ve sanata dair bir çok anı
- Türk Bayrağı ve bayrakların simgeleri ver oluşumu hakkında bilgiler
- İstanbul
- Orhan Veli hakkında anılar
bunlar benim kısacık aklımda kalan ve vurgu yapılanlar. Daha nice konular var. Fazla siyaset sokmaması dolayısıyla bu sefer daha beğendiğimi söyleyebilirim.

Özgür Hacıkurteş 
17 Oca 02:26 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

ilginc olaylari,tarihin seyrini degistiren muthis hikayeleriyle.Okumaktan hic bikmayacaginiz (muhtemelen 2 gunde bitiriceksiniz) bir Sunay Akin klasigi...anlatilmaz okunur.

Kitaptan 15 Alıntı

KeMâL 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Mustafa Kemal bir temeldir. Bir yöndür. Yapılmış, her şeyi bitmiş bir bina değildir. Onu ancak devam ettirerek, sürdürerek sevebiliriz. Kendisine yeni şeyler, yeni değerler ekleyerek sevebiliriz. Yalnız yüreğimizle değil, aklımızla da sevelim. Mustafa Kemal en büyük zaferini o zaman kazanmış olacak.”

Cemal Süreya

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanlarda tek sıcak kanun,
üzümden şarap yapmaları,
kömürden ateş yapmaları,
öpücüklerden insan yapmalarıdır.

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Evinin önündeki kaldırıma sahip çıkmayan bir toplum; insan hakları konusun elbette sınıfta kalacaktır.

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 211 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 211 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Cemal Süreya, en neşeli şarkıların bile mutlaka hüzün getirdiğini, en acıklı türkülerin ise mutlaka umut taşıdığına inanır. Türküler, baskı altındaki insanların direnen sesleridir.

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 195 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 195 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Mehtappp 
 23 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ortaparmak
Ortaçağ hekimlerinde elin orta parmağının apayrı bir önemi vardı. Hekimler ilaç karıştırmak için yalnızca bu parmaklarını kullanirlardi. Bunun nedeni, kalbe tek sinirle doğrudan bağlı olan bu parmağın ilaçta zehir olması durumunda uyarıcı görevi gormesiydi. Sahi, nişan ya da evlilik yüzükleri neden kalbe doğrudan bağlanan sol elin orta parmağına takılmaz ?

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 77 - Türkiye Iş Bankası)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 77 - Türkiye Iş Bankası)
Mehtappp 
16 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Toprak
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatan olmuyor. Kore için vatanımız diyebilir miyiz? Toprak, ona emek verenlerin, ekip biçenlerin vatanıdır.

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası)
Mehtappp 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Oyuncak
Oyuncakların ülkesi yoktur. Barış içinde yaşarlar bir rafta ya da aynı sepetin içinde. Cepheler kurup onları karşı karşıya getiren de, kıran da insanlardır.

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 23 - Türkiye Iş Bankası)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 23 - Türkiye Iş Bankası)
KeMâL 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

" Unutmayın, güzel bir yerin resmini her aptal yapabilir. Önemli olan, çirkin bir yer bulup, onu boyamaktır. "

Chagall

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 58 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 58 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Fırınlarda yakılan insanlardan geriye kalan ayakkabı yığınının ve kitaplarına el sürmeyen şairin donmamak için yakmak zorunda kaldığı ayakkabılarının sorumlusu faşizmdir. Ona karşı, insanlığın gerçek yasalarını şairler koymuşlardır.

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
 17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ve insanlar, yıllar sonra bir fotoğrafla anılırlar. Server Tanilli'nin sözleri hiç silinmez kulaklarımdan.
" Sunay, tarih bir güm senin de fotoğrafını çekecek. Dikkat et de, o fotoğrafta gözün kapalı çıkma! "

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 209 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 209 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
2 /