Ayçöreği ve Denizyıldızı

8,4/10  (19 Oy) · 
93 okunma  · 
22 beğeni  · 
786 gösterim
Bir adam var bilir misiniz? Her gece deniz ilk dalgalarla uyanana değin, umutları, hüzünleri, bekleyişleri ve ruhun ışığını, eski kitapların hamuruna katarak rengarenk ayçörekleri yaratan; özgürlük adına, barış adına, emek adına...

Peki, hiç yediniz mi onun bu sihirli ayçöreklerinden? Eğer kocaman bir parça ısıracak olursanız, kendinizi bir anda, küçücük ışıklardan oluşmuş bir gemide bulabilirsiniz; minareler arasında uyuyan bir mahyaya yelken açmış... Belki de birdenbire duyuverirsiniz tulumbacıların o alevlenen şarkılarını; cariyelerin aklına başından alan... Ya da bir tarlanın başucundan, koşarak geliverir yanınıza bir korkluk -emeğin bu en eski koruyucularından sevimli ve cesur varlık- ve onunla elele gidersiniz miting alanlarına, yine kucaklamaya; sevgiyi, alınterini, kardeşliği... Korkmayın sakın, başınızın üzerinden ansızın uçuverirse bir cadı; kaçmaktadır belki o da yakılmaktan...

Sunay Akın 'Ayçöreği ve Denizyıldızı'nı yine bir filozof zekası ve inceliğini, bir çocuğun kalbi, bir şairin duyarlılığı ve bir serüvencinin düşgücüyle sunuyor bizlere. Kitabın her lokması; yaşamın bir başka ucu, dünyanın bir başka köşesi...

'Ayçöreği ve Denizyıldızı' tam bir Sunay Akın'sal deneme... Ama kitaptaki her denemenin sonunu, bir roman okuyormuşcasına merakla beklediğiniz için; yazılanlar belki bir roman, dizelere yansımış, neredeyse hiçbir gerçek kalmadığı için dünyada; belki de bir şiir tüm yazdıkları. Yine de her şeyden önce, çok düşünen, merak eden, araştıran, kolay ikna olmayan bir kitap gezgininin görüp keşfettikleriyle dolu, bambaşka bir iklim bulutu bir yapıt...

Kitabı okuyup bitirdikten sonra bazı geceler 'Anne Frank'ın solgun şarkılarıyla uyanacaksınız uykularınızdan... Ve birlikte, ayışığında titreyen bir kumsalda bulacaksınız kendinizi... İşte o an, eğilip deniz yıldızlarını topladığını göreceksiniz 'Anne Frank'ın... Sabahın ışıklarıyla, hiç beklemedikleri bir anda, onlar da yanıp kül olmasınlar diye..

Yeşim Saygın Armutak

(Arka Kapak)
insan_okur 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Her zamanki Sunay Akın klasiği. Tarihi hikayeleri edebiyat ve şiirlerle
süslemiş, akıcı bir dille bezenmiş bir eser. Bazı hikayeleri okurken şaşırmamak elde değil. İnce noktalara çok iyi değiniyor yazar. Diline zaten lafım yok. Bu kısa kısa hikayeleri okuyarak tarihe ışık tutmamamızı sağlayan bu kitap 238 sayfa olarak gözükse de kısacık bir kitap. Konu olarak ise not aldığım kadarıyla;
- Anne Frank ve günlükleri
- Madımak olayları
- Faşizm, Nazizim ve Yahudi Soykırımı
- Cemal Süreya ile ilgili bir çok anı
- Nazım Hikmet ile ilgili bir çok anı
- Uçmak, Heykelcilik ve sanata dair bir çok anı
- Türk Bayrağı ve bayrakların simgeleri ver oluşumu hakkında bilgiler
- İstanbul
- Orhan Veli hakkında anılar
bunlar benim kısacık aklımda kalan ve vurgu yapılanlar. Daha nice konular var. Fazla siyaset sokmaması dolayısıyla bu sefer daha beğendiğimi söyleyebilirim.

Özgür Hacıkurteş 
17 Oca 02:26 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

ilginc olaylari,tarihin seyrini degistiren muthis hikayeleriyle.Okumaktan hic bikmayacaginiz (muhtemelen 2 gunde bitiriceksiniz) bir Sunay Akin klasigi...anlatilmaz okunur.

Ayşe Başak Gürel 
25 May 08:39 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kısa kısa hikayelerin yer aldığı, sıkılmadan okunacak bir tarih yolculuğu...Okurken çok keyif aldım anlatım tarzı çok güzel okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 26 Alıntı

mavera 
27 Mar 00:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahmet Erhan
Toprak bile, gök bile, deniz bile
Bir yerde yorulur
Bırak kalsın süpürge duvarda,
Sabun kovada
Anne, gel yanıma otur..

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 63)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 63)
sueda reyyan 
28 Mar 00:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Coca- Cola'nın bir reklamında "Her zaman çocukluğunu yaşa"diye seslenişine bir dizesiyle karşılık verir Sennur Sezer:":Coca-Cola ile vuruluyor Vietnam bebekleri"

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay AkınAyçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın
insan_okur 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Mustafa Kemal bir temeldir. Bir yöndür. Yapılmış, her şeyi bitmiş bir bina değildir. Onu ancak devam ettirerek, sürdürerek sevebiliriz. Kendisine yeni şeyler, yeni değerler ekleyerek sevebiliriz. Yalnız yüreğimizle değil, aklımızla da sevelim. Mustafa Kemal en büyük zaferini o zaman kazanmış olacak.”

Cemal Süreya

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 73 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
mavera 
27 Mar 23:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nazım Hikmet
Masam, kâatlarım, yazı makinam,
üstüm başım kan içinde,
kan içinde kaldırımları geçtiğim şehirlerin..

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 213)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 213)
mavera 
27 Mar 20:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Değiştirilmesi önerilen ülke bayrağı Amerika Birleşik Devletlerininkidir. Değişimi öneren de ünlü romancı Mark Twain' den başkası değildir. Yazar şunları söyler: "Bayraktaktaki beyaz çizgileri siyaha boyayalım. Yıldızların yerine kurukafa ile çapraz kemik Amblemi koyalım.."

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 145)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 145)
insan_okur 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanlarda tek sıcak kanun,
üzümden şarap yapmaları,
kömürden ateş yapmaları,
öpücüklerden insan yapmalarıdır.

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
mavera 
 26 Mar 16:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sırp ordusunun saldırısı altındaki Saraybosna’da, arkadaşları uzun süre haber alamazlar şairden. Sonunda, keskin bir nişancının tüfeğinden çıkan mermiyle öldürülmeyi göze alarak şairin evine ulaşırlar. Kapıyı açan olmayınca kırmaya karar verirler. İçeri girdiklerinde, yakacak ve pencerelerde cam olmadığından buzhaneye dönen salonun ortasında, şairin bir iskemleye oturmuş haldeki donmuş bedeniyle karşılaşırlar. Küller vardır çıplak ayaklarının yanı başında. Soğuk dayanılmaz olunca ayakkabılarını yaktığı anlaşılır şairin. Sonra, herkesin gözü, raflarından bir tek kitabın bile eksilmediği kütüphaneye yönelir!..

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 18)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 18)
Sude 
24 May 20:33 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Evinin önündeki kaldırıma sahip çıkmayan bir toplum, insan hakları konusunda elbette sınıfta kalır. "

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 211)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 211)
insan_okur 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Evinin önündeki kaldırıma sahip çıkmayan bir toplum; insan hakları konusun elbette sınıfta kalacaktır.

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 211 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 211 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
insan_okur 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Cemal Süreya, en neşeli şarkıların bile mutlaka hüzün getirdiğini, en acıklı türkülerin ise mutlaka umut taşıdığına inanır. Türküler, baskı altındaki insanların direnen sesleridir.

Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 195 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ayçöreği ve Denizyıldızı, Sunay Akın (Sayfa 195 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
3 /