Aydaki Adam Tanpınar

7,5/10  (6 Oy) · 
15 okunma  · 
1 beğeni  · 
906 gösterim
Nazlı Eray’ın kaleminden ölümünden yıllar sonra Türk edebiyatına damgasını vurmuş, zamanının çok ilerisinde bir yazar...Ahmet Hamdi Tanpınar

Boğaz erguvanlarının altında yürürken aşk hayalleri kuran, Beyoğlu’nda Narmanlı Yurdu’nda eski bir hapishaneden bozma rutubetli bir odada en güzel eserlerini yazan, güzel kadınlara hayran, parasız, bir türlü iki yakası bir araya gelmeyen, tozlu pabuçlu “Kırtıpil Hamdi”. Çevresindeki “sükût suikastı”nın kurbanı, kumar masalarında şans arayan, borç para istediği için artık dost toplantılarına çağrılmayan, kadife uçlu kirpikli muhteşem yazar.

Hayran olduğum yazı disiplinine ve hiçbir disipline sığmayan yazı hayatına, evhamına, vesveselerine, dedikoduculuğuna, hayata geç kalmışlığına tutkun olduğum için yazdım bu kitabı Hamdi Baba!Ayın üstündeki yazılarını okurum bazı geceler ve hayatta yalnız olmadığımı hissederim. Kimsin? Ahmet Hamdi Tanpınar. Ölümünden yıllar sonra Türk edebiyatına damgasını vurmuş, yaşarken arayıp bulamadığı ilgiyi ölümünden sonra tuhaf bir şekilde yakalamış, değişik, zamanının çok ilerisinde bir yazar...

“Bu gece ölebilirim” demiştin bir gece. “Daha ne kadar ömrüm var?” Zangır zangır titretir güncendeki bu cümleler beni.

Ve yakın çevren: Dublaj kraliçesi “fitne fücur” Adalet Cimcoz, ilk kadın Hamlet Nur Sabuncu, kil yiyen şair Ahmet Haşim, deli gibi âşık olduğun Nesteren, esrarengiz Sarı Fizikçi. Muhlis Sabahattin’in veremden ölen kızı Melek Kobra ve Rudolf Valentino’ya benzeyen kocası Ferdi Tayfur... Şişli’de bir apartman...İstiklal, Narmanlı Yurdu. Kıyasıya bir hayat, beş parasız ve rüya dolu.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050921380
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
ADEM KOTAMAN 
06 May 23:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanpınar Hayranı fantastik edebiyatın kadın yaratıcısı Nazlı Eray... Tanpınarın yaşamına siz de gireceksiniz. Narmanlı Yurdunda Tanpınarın çalışma odasına girerken ben de oradayım diye hissettim. Husursuzluğun adamı Tanpınarın yaşamı fantastik kadın Nazlı Eray tarafından verilmiş.

Kitaptan 4 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
 26 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

uyurken
Siz hiç uyurken kendinizi izlediniz mi? Uykunun kollarında, rüyalar ve gece karanlığı sımsıkı sarılmışken size, acaba gördünüz mü yüzünüzü, dudaklarınızın kıvrımını?

Aydaki Adam Tanpınar, Nazlı ErayAydaki Adam Tanpınar, Nazlı Eray
Tuncay YILDIRIM 
 26 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

yolda
Bir olukta birikip, bir musluktan akıyorum dünyaya.
Başını ve sonunu bilmediğim bir yolda olmak ne kadar güzel.

Aydaki Adam Tanpınar, Nazlı Eray (Sayfa 9)Aydaki Adam Tanpınar, Nazlı Eray (Sayfa 9)

Niçin böyle oluyor? Neden bu yıldız altında doğdum? (...)
Hepsi budalaca idi. Hepsinde beni kendimden iğrendiren bir şey var. Hepsinde kendim değilim. Bir başkasıyım. Hiç olmadığım bir başkası. Yahut iki insan.

Aydaki Adam Tanpınar, Nazlı ErayAydaki Adam Tanpınar, Nazlı Eray

Kitapla ilgili 1 Haber