Aydaki Kadın

8,0/10  (6 Oy) · 
25 okunma  · 
4 beğeni  · 
991 gösterim
Aydaki Kadın Ahmet Hamdi Tanpınar'ın dörtte üçü bitmiş son roma nın, dağınık müsveddelerinden merhum Güler Güven tarafından inşa edilmiş şeklidir.
Huzur ve Saatleri Ayar/ama Enstitüsü Tanpınar'ın hayatta iken kitap olarak çıkabilmiş iki romanıdır. Tefrika olarak basılan Sahnenin Dışın dakiler ile tefrikası yarım kalan Mahur Beste'yi de okuyucular yıllar sonra okudular. İlk romanı Mahur Beste de yarımdı, son romanı da ya rım kalmıştı. Tanpınar yıllarca üzerinde çalıştığı "eserim" diyeceği bu romanın peşindeydi: "Roman bugünkü şekliyle hiç fena değil. Eğer pa zarlık etmez, parasızlığa teslim olmazsam gelecek sene mühim bir ese rim olur" demektedir günlüklerinde.Aydaki Kadın tam anlamıyla bir Tanpınar romanıdır. Eser kahramanı nın

nice tanıdıklarının binbir hatırasıyla mekânı doldurduğu İstan bul'un, özellikle Boğaz'ın ve denizin romanı olduğu kadar, bir türlü dile getirüemediği için, içte genişleyen, kıvranan ve zehirleyici bir güce dönüşen aşkın romanıdır. "Ben çocukluğumla evlendim. Bu evde doğmuştum. Orada ölmek için evlendim" diyen Leylâ Boğaziçi'dir. Yazar eserini ayrıca siyasî bir roman olarak tasarlamıştır. Türkiye'nin demokrasi tecrübelerinin iflası, insanların İflasıyla birleşir. Bir bakıma hem Huzur hem de Saatleri Ayarlama Enstitüsü ile birleşen noktaları çoktur. Her romanına kendisini koymuş olan Tanpınar bu romanda da vardır. Aydaki Kadın" ı günlükleriyle birlikte okuyunca, Tanpınar'ın hayalleri ve günlük gerçekler arasında parçalanışı, Selim'in yaşadıkla rında da takip edilebilir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9789759951665
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülşah Öz 
02 Oca 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Bir Tanpınar sever olarak kitabı yarım bırakmak zorunda kaldım çünkü okuması zor bir kitap. Kısa zamanda okunmalı ve kitaba odaklanmalı. Huzur'da olduğu gibi baş rolde yine İstanbul var...

Norma 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tanpınar'ın ömrü yetmediği için tamamlayamadığı kitabıdır Aydaki Kadın. Öğrencisinin bir araya getirdiği bu kitabı bitirdiğimde öyle yarım kalmış izlenimi bırakmadı bende. Tanpınar'ın günlüklerinden yarım kalan hikâyenin nasıl devam edeceği ve tamamlanacağı hakkında bilgi sahibiyiz ama keşke tamamlayabilseydi diyor insan bitirdikten sonra. Tanpınar gibi titiz bir yazarın bu romanı bir türlü ilerletemediğini, üzerinde daha fazla çalışma isteği nedeniyle bazı yerlerin bir türlü içine sinmediğini günlüklerinden öğreniyoruz. Bu nedenle okuması aradaki kopukluklardan dolayı zor. Ama yine de iyi ki Güler Güven bu kitabı hazırlamış.

Kitaptan 12 Alıntı

Noir 
03 Haz 13:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir şey söylemem lâzım. Ama ne söyleyeceğim? Ben sekiz sene susmuş bir kadınım. Şimdi artık hep içimde konuşuyorum.

Aydaki Kadın, Ahmet Hamdi TanpınarAydaki Kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar
Noir 
03 Haz 23:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hele bugünkü devirde. Hepimiz parça parçayız. İçimizde, dışımızda birtakım şeyleri lehimleyerek yaşıyoruz.

Aydaki Kadın, Ahmet Hamdi TanpınarAydaki Kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar
Noir 
02 Haz 19:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daima evin uslu çocuğu kaldım. Kendimi gizledim ve düşündüğümden başka türlü hareket ettim... Daha doğrusu kaçtım. Daima zihnimin bir köşesinde yaşadım.

Aydaki Kadın, Ahmet Hamdi TanpınarAydaki Kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar
Noir 
03 Haz 23:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başka yerime isabet etseydi, muhakkak ölürdüm. Fakat kelimeler böyleydi. İnsanın doğrudan doğruya kalbine veya gözüne, yahut kafatasına gelmezlerdi. Düşünce denen o acayip ve gizli şeye, o jelâtin yığınına isabet ederlerdi. Onun için birdenbire öldürmezler, bir daha kaybolmamak, sizi bırakmamak için oraya gömülürler, oradan yavaş yavaş gizli ve açık, sizi zehirlerlerdi.

Aydaki Kadın, Ahmet Hamdi TanpınarAydaki Kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar
Nur Banu 
06 Eyl 22:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İç içe
İnsan hayatından memnun olmayınca mazisini adeta inkâr ediyor. Cemiyetler de böyle değil mi? Hakiki çözülüş birtakım yıkılışlarla kabil. Bir taraf yıkılacak ki başka tarafa bağlanasın... Ya kendi hayatına veya birtakım fikirlere... Fakat biz fikirlere gidemiyoruz. Fikirler bize kapalı. İnsanla birleşerek gelmiyorlar. Sadece fikir olarak geliyorlar. Onlara boşlukta rastlıyoruz.

Aydaki Kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 17)Aydaki Kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 17)
Noir 
03 Haz 23:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Selim ''İnsan insana tahammül edemez. İnsan insana muhtaçtır. İnsan insana yüklenir, insan insanla yaşar. Bütün felâketimiz ve tezatlarımız burada. Daima birbirimizle haşır neşiriz ve birbirimize bir türlü tahammül edemeyiz.''

Aydaki Kadın, Ahmet Hamdi TanpınarAydaki Kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar
Noir 
03 Haz 22:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama Nuri öldü. Ölülerle dans edilmez. Bu da budalalık. Niçin ölülerle dans edilmesin? Madem ki zihnimizde yaşıyorlar.

Aydaki Kadın, Ahmet Hamdi TanpınarAydaki Kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar
Noir 
02 Haz 19:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Annem her defasında ''Dur, böyle don gömlek nereye gidiyorsun?'' diye çıkışır, sonra birdenbire ''Hiç reçel yemeyecek misin?''diye üzülürdü. Çünkü annem için kendi yaptığı reçeller sofra dilinin en esaslı unsurlarıydı.

Aydaki Kadın, Ahmet Hamdi TanpınarAydaki Kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar
Noir 
03 Haz 13:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her gittiğim yere Leylâ’yı daha evvel gelmiş buldum. Gelmiş ve gitmiş. Arkasından yürür gibiydim. Şimdi buradaydı, ama gitmiş. Havada kokusu ve izi var ama kendi yok. Bizim için aşktan başka bir şey yok mu acaba? Aşk veya politika, yahut para dalaveresi veya sıkıntısı. Hayat hakikaten birkaç madde etrafında dönüyor. Aslında hayat zannettiğimizden fakir. Hayır, musiki gibi, yedi notanın etrafında ve namütenahi... Ölümle meze edildiği için.

Aydaki Kadın, Ahmet Hamdi TanpınarAydaki Kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber